0 oy
186 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (1,493 puan) tarafından
Kızlar ya hiç mercimekli köfte tarifini tuttarmiyorum hep cıvık oluyo simit ve mercimeği ne kadar koymaliyim suyunu falan

8 Cevaplar

0 oy
tarafından

Simit mi???? 

(4,661 puan) tarafından
Bulgur yani
tarafından
Ahahahh. Simit diye ince bulgura diyorlar. Ben de ilk kaynanamdan duymuştum iki saat anlamaya çalışmıştım ne diyor diye
(4,661 puan) tarafından
Aynen öyle ahaha
tarafından
Ahahaa kızzlar, simit deyince birden acaba simidi mi doğruyor içine dedim hahaa ayy ben yaaaa :)
(1,921 puan) tarafından
Antepliler simit diye koftelik bulgura
-Reklam-
0 oy
(3,276 puan) tarafından
0 oy
tarafından
Bı bardak kırmızı mercimegi başlıyorum ben üstüne yarım bsrdsk ince bulgur koyuyorum sonra onlar şişince güzelce yoguruyorum . Sonra 2 tane küçük kuru soğanı minik minik doğrayıp göz kararı yağda kavuruyorum üstüne biber domates salçası koyup onuda kavuruyorum . Sonra o kavurdugum biber salça karışımını mercimeğin üstüne döküp güzelce tekrsr yoguruyorum soğuyunca . Sonra biraz zeytinyağı gezdiriyorum taze soğan maydanoz dogruyorum biraz nar ekşisi 1 tam limon sıkıyorum şekil veriyorum güzel oluyor yani 
0 oy
tarafından
Ben hep göz kararı yapıyorum herşeyi güzel oluyor
0 oy
(13,886 puan) tarafından
1 bardak mercike ,  3 bardak su , 1.5 bardak bulgur . Benim ölçüm bu , her zaman tam tutuyor. 
0 oy
(264 puan) tarafından
1 su bardağı mercimeği 4 su bardağı suda haşlayıp üstüne 1.5 su b. Bulgur tam oluyor 
0 oy
(1,690 puan) tarafından
2 bardak merciğimeği 3-3,5 bardak suda haşla..

Haşlanınca içine 1 bardak ince bulguru yıkamadan koy ve karıştır, kapağını kapat.. 2 tane kuru soğanı ve 1 demek taze soğanın beyaz kısımlarını ince ince doğrayıp 1 bardaktan 1 parmak eksik yağda kavur, kavrulunca 2 yemek kaşığı salçayı ekleyip iyice karıştır bu aşamada ocağın altı hala açık olsun.. Karışınca salçalı soğanı mercimek ve bulgurun olduğu tencereye döküp karıştır ve kapağı tekrar kapat.. Taze soğanın kalan kısımlarını küçük küçük doğra, yarım demet maydanozu ince ince doğra.. Sonra tenceredekileri rahat karıştırabileceğin bir yere boşalt.. Üzerine göz kararı pul biber, karabiber ve tuz ekle.. İyice karıştır ya da yoğur.. Ben yoğuruyorum.. Salça ve soğan mercimekli bulgur iyice karışınca yeşillikleri de ekleyip tekrar karıştır.. Sonra şekil ver.. Her zaman yaptığım tarif tir ve herkes bayılır.. Afiyet olsun şimdiden :) 
0 oy
(44,714 puan) tarafından

Gizem yapacaktı belki görür tarif verir sana:D

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 114 göst.
31 Ekim 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Melek.hfs (1,219 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 130 göst.
31 Temmuz 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Neslis (739 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 158 göst.
28 Nisan 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 172 göst.
7 Mart 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Melek12 (101 puan) tarafından soruldu

380,266 soru

11,385,110 cevap

34,884 kullanıcı

...