+3 oy
2,765 göst.
Aile kategorisinde (1,126 puan) tarafından
Admin bu postumu kapatma hep kalsin bu konuyla alakali kim arastirirsa gorsun ornek olsun. Benim bebegim 1 yasina girdigi donemde pandemi patlak verdi. Ve ben bebegimi virusten korkuma aylarca disari cikartmadim. Televizyon smart tv idi ve ben hergun evde ses olsjn cocugu oyalasin diye youtube den cizgi filmler actim. Sabahtan aksama kadar izliyordu. Bunun oncesinde de yemek yedirmek icin izletiyordum cunku yemiyordu. Soyle bi saat bazinda dusunursen gunde 6 saat izledigi oluyordu. Ve cocugumda bazi farkliliklar olusmaya basladi. Goz kontagi kisaydi cagirinca bakmiyordu icine kapandi ve surekli araba sesleri cikartmaya basladi. Ve ben cocuk psikiyatrina gittim. Cocugumun yarim saat cocuk gelisiminde muayenesi sonucu doktor bans uzun sure EKRANA MARUZ KALMA YA BAGLI ATIPIK OTIZM  oldugunu soyledi.. Bu sekilde cok cocugumuz var malesef dedi doktor. 2 ay boyunca kesinlikle televizyon telefon asla eline vermeyin ve goz hizasinda konusun surekli konusun onunla ve eger mumkunse kres gibi ve rehabilitasyon yerlerine goturun acilacaktir cocugunuz dedi. Eger bunlara ragmen acilmazsa otizm teshisi konur ama otizmli degil sadece cok televizyona maruz kalmis dedi. Ve ben suanda yana yana kres ve rehabilitasyon merkezlerini ariyorum. Bu 2 aylik surec cok onemli gozumde yas kalmadi aglamaktan. Ben cok buyuk hata ettim dersimi aldim. Benim givk baska annelerin gozu yasli olmasin. Lutfen o lanet telefonlar televizyonlari cocuk varken acmayin kullanmayin. Yemek yemiyor mi yemesin. Elbet yer. Yemiyor diye cizgi film izletmeyin. Acikinca illa ki yer. Soyle dusunun beyninde hasara sebep olmak mi ac kalmasi mi. O yuzden cok dikkat edin. Rehabilitasyinla gorustum orada ki hoca da bu sene virusten dolayi bu tip cocuklarin cok oldugunu soyledi. Gezdirin sosyallestirin lutfen dikkat edin. Saglicakla kalin..

45 Cevaplar

0 oy
(44,724 puan) tarafından
Benim kızım 5 yaşında TV önünde büyüdü ama biseysi yok çok şükür rabbim yardımcın olsun çok geçmiş olsun :(((
-Reklam-
0 oy
(3,055 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun canım çok uzuldum benimde en korktum şey diyebilirim oğlum 8 aylık izler ama öyle yoğun değil belkide ilk günden beri vermeyip sonradan önüne açtın için olmuştur 6 saat çok uzun süre Rabbim şifa versin inşallah ya
0 oy
(2,252 puan) tarafından
Canim kendini suçlamakla eline bir şey geçmez. Rabbim bir an once şifa versin inşallah. Şimdiden sonra çok zor bir süreç bekliyor seni. Ama hiç pes etme çok uğraş karşılık alirsin inşallah
0 oy
(1,066 puan) tarafından
Canım geçmiş olsun. Benim yeğenime de otizm teşhisi kondu sen erken fark etmişsin umarım ilerlemeyi engelleyebilirsiniz. Eğer çocuklar çağırınca bakmıyorsa dönen nesnelerle oynuyorsa ( kavanoz kapağı çamaşır makinesi) gibi ellerini kuş gibi çırpıyorsa yaşıtlarıyla oynamıyorsa takıntılı halleri varsa Dr mutlaka gidilmesi gerekir 
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Canım 6 saat çocuğu TV karşısına koyup gidersen çok normal yemek yedirirken izliyo 5 bilemedin 10 dk zararı olmcagini sanmam ki yemek yedirirken sende konusiyosun üstelik 5 yaşında kardeşim var TV de izler tel elinden düşmez ama maşallah senin benim bilmediğim lafları bilir ingilizce bile öğreniyor yani sen TV karşısına oturtup onunla konuşmadım sanırım yoksa o çok zor bı ihtimal ki bn bile 6 saat TV izlemiyom aralıksız ... 

İnşallah hemen iyi olur 
(3,055 puan) tarafından
Benim oğlumda izliyor 8 aylık ama ben o izlerken rahatsız ediyorum opuyom konuşuyorum o bana bakmasa bile dinlemese bile zaten reklam delisi bitince gidiyor başka şeylerle oynuyor buda normal değil mi sizce ben mi yanlış düşünüyorum birde 6 saat çok uzun süre
(7,791 puan) tarafından
Bnce de öyle bnm kız 4 aylık olcak TV açarım hani kısa süre 2 dk bakar o bakmaz ama baksa bile isim için 6 saat baktirtmam ki bn bakmiyom o kadar  yemek yedirirken doğru değil evet ama gelişmesi gerek ve 10 dk dan sorun olmaz bence veya gün içinde Max 1 saat o arada da degidiginiz gibi konuşup öpmek gerek  bnm kardeşim ejder meyvesi falan öğrenmiş telden de anneme aldirtti annem şok oldu sen nerden biliyom diye adını annem bilmez o meyvenin ve kardeşim 5 yaşında TV +ilgi olursa bu  eğitime dönebilir...
(3,055 puan) tarafından
Benim oğlumda çoğu şeyi ordan ogrendj ne bilim kediyi seviyorsan alkışla vs diye şarkılar var onları izler ben söyledim zamanda alkisa başlar ama bırakıp 6 saat gitmek çok fazla
(7,791 puan) tarafından
Kardesimde öyle kızım daha küçük ama kardesimde biliyom maşallah yani sarkilsr söyler oynarız da 5 yaşında şimdi artık ama küçüklükten tel TV bakat oynar şükür sorun olmadı iletişim çok önemli
(3,055 puan) tarafından
Aynen öyle canım iletişim dedin gibi Rabbim şifa versin
0 oy
(160 puan) tarafından
Canim çok gecmis olsun benim ablamin da 3 yasinda oglu var belki 6 aydan beri telefon izliyo ama cocuk cok sosyel ve yasitlarina gore cok daha fazla konusuyo hatta renklerin hayvanlarim ingilizcesini bile ogrendi bebekten bebege de degisiyo olabilir 
0 oy
(285 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun kreş sonrası eminim değişim olacaktır evde de sürekli iletişim halinde olun ve kitap okuyun bol resimli az yazılı . Burada da Bebek bakım bölümünde de bu tarz şeyleri söyleyince cikisanlar oluyor halbuki TV nin zararlarını basbas bağırıyor doktorlar elden geldiğince uzak tutmak gerekiyor . Maalesef devir kötü çoğunluk yalnız büyüyor ama mecbur elimizden geldiğince uzak tutacağız
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Baya uzun tutuşsun canım Allah şifa versin bir an önce atlatsın. 
0 oy
(1,054 puan) tarafından
Aklıma direk akrabamin cocugu geldi aklima cocuk heo tv tablet telefon dönüşümlü anne baba yasi büyük birde ilgi sıfır cock bi gün saglik ocagina asiya gidiyor ve hemsire demis bu cocukta otizim başlangici var vay sen benim cocuguma bunu nasil dersin demis akrabam ve baska dr.gitmis muayanede seslenmis bakmamis butun dr.lar otuzim demis ama o kişi inanmıyorum dedi ve clcukla ilgili hicbir caba yapılmadı cocuk mirmir biseler mirildaniyor 4 yasina geldi yeni 2 yasindaki cocuk gibi konusuyor oyuncak oynamaz yuvarlat atar hala elinde tablet cok icim gidiyor demsem ben kötü olacam doktorlar gibi 
0 oy
(3,895 puan) tarafından
Bnmki de bakıyor ama akşama kadar hiç baktırmadım çok da yaramazdır uğraşırım hamile halimle konuşturmaya çalışırım.Öyle tv karşısında çok bırakmıyorum.
0 oy
tarafından
Yegenim de ayni 8 ayliktan beri kukuli bagimlisi seslenirsin bakmaz 2 yasina girecek oynamayi bilmez konusmaz sen odaya girersin o disari cikar gulmeyi bilmez tv gittigi an kiyamet koparir evde  sabah 5 ten aksam 9 a kadar hic araliksiz izlerdi en son yengem dayanamadi evde cocuk varmi yokmu beli degil dedi kesti televizyonfan simdi tepki veriyor artik birsey olunca robot gibiydi resmen 
0 oy
(6,825 puan) tarafından
 Çok üzüldüm ya 
0 oy
(7,441 puan) tarafından
O kadar güzel anlatmışsın ki canım çok geçmiş olsun.ve insanalr hala bazı şeyleri kabul etmek istemiyor yada bilgisizce cevap yazıyor benim de bu pandemi döneminde en korktuğum şey oldukça uzak tutuyorum.yorumlarida okudum insanlarda şu var biz de izledik birsye olmadı bende izlettim hiç birşey yok işte bu öyle birşey değil otizm genetik tır ve ortaya çıkmasi içinde çevresel faktörler gerekir onun çocuğunda yoktur ama başkasının çocuğunda vardir eskiden bizde evet izliyorduk ama günün de yarısını sokakta oynayarak geçiriyorduk ve izlediğimiz yarım saat TV bize etki etmiyordu eskiden o görseller daha masumdu şuan öyle değil neden reklamlar çok dikkatlerini çekiyor çünkü çocuklarin bilinç altına işlemeye yönelik yapılıyor .tekrardan çok geçmiş olsun bol bol oyna tek işin o olsun arkadaş ortamina girdiğinde insalalh herşey düzelecektir 
(1,126 puan) tarafından
Cok tesekkur ederim bugun rehabilitasyon merkeziyle gorustuk. Realtif baglanma bozuklugu oldugunu siyledi otizm degil dedi. Insallah Rabbim sifa verecek. Ama bidaha cizgi film devri bitti yani..
0 oy
(799 puan) tarafından
Allah razı olsun bende kaldırdım banada herkes yalvar yakar ver ver ver 

Vermiyorum ya çok ölü gibi oluyor dimi evde yok gibi çok zor 

Az önce bir saat evde çıplak gezdi külotlu çorap giymek için yırtındı yapma üşürsün bu şu 

Ağla ağla en sonunda bende ağladım ama TV telefon dan bin kat iyidir
tarafından
1 sene önceki postu nerden buldun kix
(799 puan) tarafından
Ben eski postları okuyorum bu postun resmini aldım eşime atıcam neler var bana inanmıyor Allah dan destek oluyor
0 oy
(2,194 puan) tarafından
Canım bende izletiyorum postunu görünce bende artık izletmen kaç ay izledi ne zaman doktora götürdün 1 yasindan sonra 
0 oy
tarafından
Ayni hatayi bende yaptim  ve   8 aydir tv kaldirdim esimle bende izlemiyoruz sukur kelimesi yavas yavas  arti senin gectigin yolardan bende gectim cnm  ve ben tek basima mucadele verdim 
0 oy
(2,804 puan) tarafından
Egitici yerine saçma sapan çizgi filmler izlerse ve anne baba hiç bir şekilde çocukla çocuk dilinden anlayacağı kelimeleri kullanmadan iletişim kurmazsa olacağı bu işe güce dalarak çocuk ihmal edilmemeli, Biz tv de izleri 1 buçuk yaş dayız ve bülbül gbi şakıyorz dediği anlar yapar istediğini söyler yapar vs vs, çocuğu tv ye oturtup hiç iletişim kurmazsanz olacağı bu lütfen herşeyi tv ve telefona bağlamayın birazda size bağlı bu sorumsuzluk net. 
0 oy
(877 puan) tarafından
Benim çocuğum çoğu şeyi hep TV den öğrendi sayı saymayı renkleri her şeyi bu sürede 24 saat TV başında kalmadı tabi ki herşeyin fazlası zarardir çocuğa mecbur izletiyoruz TV tablet 
0 oy
(2,378 puan) tarafından
Bu konuda bende cok post actım aklı olan vermez cahil olan şimdiye kadar vermedim bsey olmadı der
0 oy
(2,283 puan) tarafından
Post çıksın yukqri 

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 77 göst.
0 oy
35 cevap 858 göst.
22 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Ozgen (923 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 347 göst.
20 Ağustos 2019 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu