+3 oy
2,749 göst.
Aile kategorisinde (1,126 puan) tarafından
Admin bu postumu kapatma hep kalsin bu konuyla alakali kim arastirirsa gorsun ornek olsun. Benim bebegim 1 yasina girdigi donemde pandemi patlak verdi. Ve ben bebegimi virusten korkuma aylarca disari cikartmadim. Televizyon smart tv idi ve ben hergun evde ses olsjn cocugu oyalasin diye youtube den cizgi filmler actim. Sabahtan aksama kadar izliyordu. Bunun oncesinde de yemek yedirmek icin izletiyordum cunku yemiyordu. Soyle bi saat bazinda dusunursen gunde 6 saat izledigi oluyordu. Ve cocugumda bazi farkliliklar olusmaya basladi. Goz kontagi kisaydi cagirinca bakmiyordu icine kapandi ve surekli araba sesleri cikartmaya basladi. Ve ben cocuk psikiyatrina gittim. Cocugumun yarim saat cocuk gelisiminde muayenesi sonucu doktor bans uzun sure EKRANA MARUZ KALMA YA BAGLI ATIPIK OTIZM  oldugunu soyledi.. Bu sekilde cok cocugumuz var malesef dedi doktor. 2 ay boyunca kesinlikle televizyon telefon asla eline vermeyin ve goz hizasinda konusun surekli konusun onunla ve eger mumkunse kres gibi ve rehabilitasyon yerlerine goturun acilacaktir cocugunuz dedi. Eger bunlara ragmen acilmazsa otizm teshisi konur ama otizmli degil sadece cok televizyona maruz kalmis dedi. Ve ben suanda yana yana kres ve rehabilitasyon merkezlerini ariyorum. Bu 2 aylik surec cok onemli gozumde yas kalmadi aglamaktan. Ben cok buyuk hata ettim dersimi aldim. Benim givk baska annelerin gozu yasli olmasin. Lutfen o lanet telefonlar televizyonlari cocuk varken acmayin kullanmayin. Yemek yemiyor mi yemesin. Elbet yer. Yemiyor diye cizgi film izletmeyin. Acikinca illa ki yer. Soyle dusunun beyninde hasara sebep olmak mi ac kalmasi mi. O yuzden cok dikkat edin. Rehabilitasyinla gorustum orada ki hoca da bu sene virusten dolayi bu tip cocuklarin cok oldugunu soyledi. Gezdirin sosyallestirin lutfen dikkat edin. Saglicakla kalin..

45 Cevaplar

0 oy
(1,126 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
He bu arada cpcugum cok gulec cok aktif bi bebekti sosyallesmeyi cok seviyordu. Hala da seviyor ama iletisimde kopukluk en buyuk problemimiz. Doktorun yaninda da garip mirildanma sesleri cikardi ve bende doktoea bu sesleri cikarmasi normal mi dedim doktor bana sunu soyledi " cocuk tv izlemekten konusmayinogrenememis mi kendince o sesleri cikarmayi bilmis onu yapiyor sen dusunsene saatlerce renki renkli akan seylere baktigini hic bisey bilmeden" dedi icim acidi.. :(( lutfen vazgecin televizyondan lutfen cok ciddi bi durum. Ben cok izletmiyorum ama demeyin. Doktor bana biz 2 yas sonrasi icin en fazla yarim saat diyoruz dedi.. 4 5 yasina kadar mumkunse hic izletilmemeliymis.
(1,126 puan) tarafından
Izletmeyin lutfen doktor 2 yasindan once izletmemelisiniz dedi. 2 yasindan sonra da yarim saatmis
(12,777 puan) tarafından
Cnm yanlış anlama seni eleştirmek için demiyorum evet doktor doğru demiş bilmediği şey için öyle ses çıkartmış dir ama mesela siz hayvanlar ogretseniz güzel bı cizgiflim izlerken sizin ogrettiginiz sesler çıkartır di bence yani siz hic TV acikkken yada daha öncesinde kitaplar alıp bazı şeyler öğrettin mi
(15,644 puan) tarafından
Benim de oğlum reklam sever sadece ve telefon da ama avermem izletmem sürekli konuşuyorum kartlar var bırakıyorum söylüyorum ne nedir diye iletişimsizlik olmuş sizde
(4,040 puan) tarafından
Reklamları zaten hiç izletmeyin çizgi filmden daha beter hızlı geçişler çocukları mahvediyor. Bir de burda TV izletmeyin deyince ama TV izletmeyenlerin evi piğğssss diye karşı çıkıyorlar ilk postumda bu konuyu açtım demediklerini bırakmadılar
tarafından
Televizyon çocukları çok etkiliyor televizyon izliyorsunuz bile lütfen çocukla TV başbaşa bırakmayın sürekli konuşun oradaki olaylar ilgili yorum yapın ben izletirmedim çocuklarıma zaten kendim de sevmiyorum
-Reklam-
+1 oy
(25,224 puan) tarafından
Çok şey söylemek isterdim ama... Geçmiş olsun çocuk için çok üzüldüm 
0 oy
(7,410 puan) tarafından
Canim benim cok gecmis olsun duzelir insaAllah. Rabbim dermansiz dert vermesin. Sende uzme kendini. Boyle olmasini ister miydin hic..
0 oy
tarafından
Kopyalayıp bana ver izlesin alışsın tlfonla oynarsa zeki olur herşeyi öğrenir diyenlere atmak istiyorum 

Sizede geçmiş olsun canım inşallah çabuk iyileşir evladın 
(1,337 puan) tarafından
Atsan nolcak benim yengem var surekli cocuklar tv bilgisayar telefon tablet veriyor ellerine biz zararli dedikce inadina gibi veriyor şimdi bunu atsam o kadınin cocugu olmus ama bak benimkiler normal der
tarafından
Ben izletmiyorum daha 7 aylık zaten ama kolaylik olsun aç önüne koy yemek yerken telefonu aç diyorlar
(1,337 puan) tarafından
Bende izletmiyordum 1 haftadîr günlük 30 dk bi sabah bi aksam açıyordum artık onuda açmam
0 oy
tarafından
Ay canım inşaallah en kısa sürede çok güzel sonuçlar alırsın çok doğru söylüyorsun yemek yemiyor diye hemen telefon açıyoruz ağlıyor diye televizyon açıyoruz bundan sonra tövbe yani asla açmam 
0 oy
(82 puan) tarafından
Çok geçmiş olsunnn bu yazın herkese örnek olur inşallah
0 oy
(400 puan) tarafından
Yaa canım çok geçmiş olsun. Ben de öyle TV den nasıl korurum diye düşünüyorum. İşe başlayınca annem bakacak sabah televizyonu bi açar gece yatana kadar kapatmaz. Bu şekilde sonuçları var diye uyarayım da bakmasın fazla ya korkuyorum ben de daha 4.5aylık
(3,895 puan) tarafından
Sana izletmiyorum der ama izletirler maalesef :((
(400 puan) tarafından
Valla ya napsam bilmiyorum ben eve geldikten sonra kesinlikle izletmem de ben yokken sıkıntı :(
(3,895 puan) tarafından
Oyuncak alın bir sürü sesli oyuncaklar fln ilgisini çekecek şeyler alın anne bunlarla oynat deyin.Belki oynatmazsa diye gün içinde görüntülü arayıp annenizi kontrol edin.Bn arada kvye bırakıyorum çocuğu tv açık kv uyumuş çocuk öyle bakıyor yani ilgilenmiyorlar bizim kontrol etmemiz lazım.
(400 puan) tarafından
Haklısın aynen oyuncak almıştık hep öyle zaten eşekkürler canım ❤️ senin minnoşta inşallah düzelir bu iki ay içinde canını sıkmamaya çalış
0 oy
(145 puan) tarafından
Çooook doğrusunuz maalesef acı sekilde tecrübe ettiniz ama tv ya da telefon maalesef otizm.i destekleyen baş aletler. Geçmiş olsun...
0 oy
tarafından
Canimm öncelikle çok geçmiş olsun . İyiki bu postu açtın benimde oğlan reklam bağımlisi bende yemek yediremiyoeum diye reklam açıyorum öyle yiyo sadece bundan sonra onu da yapmicam çok sağol açtığın faydalı posttan dolayı canim
0 oy
(17,701 puan) tarafından
Cok geçmiş olsun canım bende trt çocuk açıyorum ama bizimki bakmaz sevmiyo ama yinede korktum ya evde bi oğlum daha var mecbur ona açıyorm 
0 oy
(7,183 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun canım çok üzüldüm ben karşıyım TV ye telefona... Dışardan herkes biraz büyüsün gorcez seni de diyor bilmiyorm inşallah telefona mübtela bir çocuk yetiştirmem... Şuan 15 aylık dediğin gibi yemek yemeyen bir çocuk inek oluyorum esek oluyorum kedi köpek oluyorm yesin diye ama çok zor bir kaç kasıkta çıldırma derecesine geliyom. Eltim yedirirken açtı teli sorunsuz yedirdi . Uyuşturma bir şekilde bu .. Kendi kizi üç yaşında ve elinden telefon asla düşmüyor iki tane telefon şarjı anca yetiyor çocuğa . Rabbim saglikli evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin bizlere ... 
(750 puan) tarafından
Kız valla beni anlatmışsn :D bende valla kaşımın gözüün yerlerini değiştiririm neredeyse sırf yemesi için
0 oy
(1,438 puan) tarafından
Uzulme canim insallah duzelirrr .benimde oglan 1 yasinda ama hic bakmaz telefon ve televizyoraa .hep oyun oynarizz.ben bazen oyalasin diye acardim ama bakmazdi.iyki bakmamiss.

Senin oglsun duzelir sikma canini
0 oy
tarafından
Allah yar ve yardımcın olsun. 

Bu dönemde annelerin kurtarıcıları oldu tv tablet telefon . Ama verdiği hasarları bıraktığı izler hiç bilinmedi. 

0 oy
(16,489 puan) tarafından

Bu postundan sonra kapattım hemen 

Rabbım şifa versin yavruna inşallah otizm olmaz 

image

0 oy
tarafından
Çok geçmiş olsun inşallah düzelir biran önce 
0 oy
(14,025 puan) tarafından
Rabbim yardımcınız olsun inşallah çabucak düzelir yavrun :(
0 oy
(186 puan) tarafından
Canım geçmiş olsun ve allah sana yardımcı olsun benim kızda çok bakar tüylerim diken diken oldu artık izin vermiycem allah razı olsun ne kadar iyi kalplisinki bunu bizimle paylaşdın ve bən bunu okudum gerçekden son zamanlar kızımı çardığımda beni duymuyor resmen
0 oy
tarafından
Çok geçmiş olsun canim ya

Ben genelde günde toplam 20 dk izletirim ona bile korktum artık izletmem
0 oy
tarafından
Benimde sabahtan akşama kadar açık ama ben bı fark yerine olumlu şeyler farkettim mesela Tv'de sadece trt çocuk açık orda at goruyo anne at ayı goruyo anne ayı essek goruyo anne essek yada başka bisy goruyo oda yapiyo ben öğrendiğini gördüm yani gözümle hatta hayvanları isimleri hepsini biliyor ben öğretmedim kendi öğrendi yani bilmiyorum şimdiki çocukları nasıl uzak tutabiliriz heryerde görüyor sıkılıyor evde benim oğlum hiç oyuncakla oynamaz hep kap kaşıkla oynar ondanda sikiliyo yani 
(7,791 puan) tarafından
Bnm kardeste TV'den izleyerek meyvelerin sayıların falan İngilizcesi o öğrendi ama ailemde bizde teşvik ediyoruz onu soruyo cevaplıyoz anlatıyoruz gerektiğinde vs
tarafından
Bende küçükken Ali babanın cifligini açardım ondan hayvanları öğrendi hangi sesleri çıkarıyorlar öğrendi yani bilmiyorum bazı çocukların görsel zekası bazı çocukların duyusal zekasi fazladır bazı çocuk gördüğünü bazı çocuk duyduğunu unutmaz öğrenir yani oyuzden gözlemlemek önemli bisy
0 oy
(27,351 puan) tarafından

Evet bende karşıyim izletmem çok sık zaten sevmezde

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 77 göst.
0 oy
35 cevap 857 göst.
22 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Ozgen (916 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 344 göst.
20 Ağustos 2019 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu