0 oy
677 göst.
Diğer kategorisinde (10,589 puan) tarafından
Normalde kapıyı açmam da vermem de açıkçası ben bugün açmış bulundum eşim kasa arkasından sıvıyağ almış birkaç tane birini verdim 2 litrelik (şimdi bu ukalalık vs değil mevzuya gelicem :)) kadın bana salça da versene abla dedi :) yok deyip kapadım kapıyı. Eşime anlattım salçayı da vereydin et isterdi diyor. Sorum şu kapı ya geleni boş çevirme diyo annem hep ama kadının bu tavrı da tuhaf geldi bana. Yani vermek mi gerek yoksa farklı yardım daha mı makul geri mi çevirmeli 

29 Cevaplar

+3 oy
(12,777 puan) tarafından
Kapı açmamak lazim her binadsn 3 4 Alsa sende bende olmayan okur onların ihtiyaç değil biraz alışkanlık yapacak isen Hayri gercekten durumu olmayanlara yapmayı tercih ediyorum hiç yoksa sma hastalarına losev vs bağış yapma taraftarıyım elini verince kolunu da istiyo o tip insanlar 
(10,589 puan) tarafından
Lösev e bağış yapıyoruz canım senede iki kez bu kapıdakini çevirme olayını annem sürekli günah diyerek uyarıyor açmamak o halde en doğru olan
(12,777 puan) tarafından
Yani 1 binadan aksa evine gitse oisirse yese neyse ama onlar alışkanlık yapıyor ve bı vok ev sahibine de bela olabiliuo evde yanlız ki diye bakan var dolandıran vsr gerek yok yani
-Reklam-
+1 oy
(14,080 puan) tarafından
Ya kapıyı açmayacaksın yada açtın mi birşeyler vermek zorundasın ben öyle yapıyorum.

Mesela yağ verdin kadin yüz buldu salça da istedi daha makbul olani elinde varsa  5 yada 10 tl para verip hayır duasını alıp kapıyı kapatmaktı.
(10,589 puan) tarafından
Kız evde nakit yok desem sana ben çıkmam dışarı eşim hallediyor her işi ben de atm ye uğramıyorum istemek de gelmıyo aklıma eşimden elime o gitti o an. Ama çok haklısın
0 oy
tarafından

Kapıya gelen boş geri çevrilmez Ama kadın biraz abartmış

(10,589 puan) tarafından
İşte çevirmeyeyim deyince de isteme olayını abartan var bir kez de üzerimdeki hırkayı isteyen oldu düşün
0 oy
tarafından
Bana da geçen geldi bı dilenci bende bir paket süzme peynir verdim bana demez mi öbür peynir yok muydu bide kıyafet de istedi verdim bı kaç parça 
(10,589 puan) tarafından
Daha arsızı da varmış. Benim üzerimdeki hırkayı istedi bi tanesi mont verdim kazak verdim hırkanı da versen abla ne güzelmiş diyor
tarafından
:):):) elini veren kolunu kaptırıyor
0 oy
(1,241 puan) tarafından
Evet kadın abartmış ama gerçekten kapıya geleni çevirmmek lazım. Bende binada olduğum için bı kaç gelene güvenip açamadım ama geçen bı sohbet dinledim pişman oldum açıp verseydin diye. Sen niyetin belli karşıdakini bilemeyiz oyuzden Allah kabul etsin kuzum
(10,589 puan) tarafından
Amin canım benim. Bir de tekim diye açmıyorum genelde ben korkuyorum açıkçası sprey vs ile bir şey yaparlar neler duyuyoruz.
0 oy
tarafından
Kesinlikle geri çevirmem Allahın misafiri ola bilir bunu bilemezsin. Ben evimde yemek varsa kapının önune koyarım doyururum elimden para yada açilmamiş paket bişeyler varsa veririm bana günah yazılmayacak eger karşidaki yalancı ise o Allah ile onun arasında ben görevimi yapayım da 
(10,589 puan) tarafından
İşte ben de bu kısmı merak ediyorum canım ben de açtıysam boş çevirmemeye çalışıyorum ama bu iki etti ben bir versem beş isteyince insan tuhaf hissediyor
tarafından
Ver kapıyı kapat Allah niyetini biliyor sıkıntı yok
0 oy
(3,527 puan) tarafından
Evet canım kapıya gelen boş çevrilmez ama kadın da gerçekten abartmış, geçenlerde benim de başıma geldi adam tespih satıyordu kim o dedim posta dedi açtım bi baktım tespih satıyor gerçekten para yoktu evde yok amca kusura bakma dedim kapıyı kapattım arkadan Allah belanı versin dedi böyle olunca insanın yardım edesi bile gelmiyor
(10,589 puan) tarafından
Yani olmayınca olmuyo beş kuruş yoktu valla evde elime yağ gitti erzak dolabından bela okumak ne ya tövbe
(3,527 puan) tarafından
Allah razı olsun, aynen öyle ya
0 oy
(119,735 puan) tarafından
Valla yazin biri ekmek parasi dedi abla gel sana surdan ekmek aliyim veriyim dedim ekmek istemedim ekmek parasi istiyom dedi bende vermedim yaa cidden abartiyolar
(10,589 puan) tarafından
Kola isteyen de var kız kadın diyo içim yandı bana bi kola alıver
(200 puan) tarafından
Öylesine kızıyorum bende gercekden bende oylelerine vermiyorum para ekmek parası ver diyor ben alım veya evden verim diyorsam kabul etmiyorsa vermem ona para falan
0 oy
tarafından
Biri sizden bir şey istediği zaman küçük bir miktar da olsa verin. Asla geri çevirmeyin. Başka bir şey istediğinde de ben her zaman adresini ver, yardım ederim ama şu anda yok diyorum. Gerçekten ihtiyacı olan zaten adresi de veriyor. İhtiyacı olmayıp bunu meslek haline getirmiş olan da hemen gidiyor. Bu şekilde yapabilirsiniz siz de isteyene
(10,589 puan) tarafından
Mantıklı canım aslında dediğin
tarafından
Bende hep işe yaradı. Siz de  böyle yapın. Allah hayrınızı kabul etsin bu arada :)
0 oy
tarafından
İstekli dilencide ne bileyum:)) ben acmiyorum vala guvenmiyorum kimseye
(10,589 puan) tarafından
Kız boşluğa denk geldi açtım bugün kızım durmuyordu o ara elim gitti kapıya
0 oy
(13,975 puan) tarafından
Ya biz koyde oturuyorduk ve gelen dilencilerin haddi hesabı yoktu. Ekmek verirdin , bulgur isterdi , salça isterdi , yağ isterdi , şeker isterdi. Ne verirsen ver doyuramazdın. Üstelik gözümüzun önünde verdigimiz şekeri atın yem yediği yere döktü yüzsüzün biri. O günden sonra babam yasakladı bu evden dilenciye bişey verilemeyecek diye. Ben kapıyı açmam gelen olsa. 
(10,589 puan) tarafından
Oha yalnız çok pardon da şekeri ata vermek de
(13,975 puan) tarafından
Adi pislik işte , madem yapacaksin gözümüzun önünde yapma. İyi niyetimizi bitirdi böyleleri.
0 oy
(6,136 puan) tarafından
Inşallah başka birine satmaz 
(10,589 puan) tarafından
Artık benden çıktı canım ne diyeyim ama tuhaf kimisi yanındaki yavrunun üst baş felaket zaten
0 oy
tarafından
Kadının tipine bakarım önce tavrına bakarım eğer israrciysa vermem ama ısrarcı değilse veririm ama genelde vermem kayinvaldem çok verir verme derim olsun der geçen pazarda birisi geldi bizde gömlek pantolon satan bisaticinin önündeydi alışveriş yapıyorum adam annemle kayinbabamda ilgileniyodu o baktı adam meşgul hemen elini gömleklere uzattı dedimki parasını ver öyle al adamı bekle yok ben almicam bakıyorum dedi canı sıkıldı gitti anneme dedimki vermeseydin keşke adamın gömleklerini calacakti ben olmasam dedim olsun Allah bilsin dedi ama genede ben ihtiyacı olan birine veririm ona bir veriyim millete zorla aldiriyolar bisyler görüyorum  almam yani 
(10,589 puan) tarafından
Dışarda kola al diyene bile denk geldim ben canım
0 oy
(3,937 puan) tarafından

Canim kapıya  gelen cevrilmez belki ama en iyisi hic acmamak. Cunku ne oldugu belirsiz insanlarin artik. Hem de gercek ihtiyac sahibi  olan kolay kolay isteyemez öyle.  Hele ki su yok muydu onu ver bunu ver vs... muhtemelen alışkanlık haline getirmis bir sömürücü. Tabiki Allah niyetini  kabul etsin senin niyetin salih verdin ama bence baska bildiğin  yerlere yardim yapmak en makbulü.  

Bir de nasil günah  olur biliyor  musun Allah rızası  icin derse ve sen geri cevirirsen... çünkü  belki kullaniyor o cümleyi  ama sen kalbindeki Allahin rızasını  kazanma arzusuyla  veriyorsun ... duger türlü verme...
(10,589 puan) tarafından
Ben genelde açmıyorum canım bugün kızım beni telaşa sıktı o ara açtım nasılsa boş da yollamak olmaz diye verdim ama haklısın her şey olabilir
0 oy
(3,418 puan) tarafından
Valla dünya kötü kimseye güvenmiyorum Allah için verilio ama sen gel yağı ver salçayıda istesin bazı  insanlar isterken utanır 
(10,589 puan) tarafından
Kız ne utanması biliyorum salça versem peşi gelecek
(3,418 puan) tarafından
Valla ben gurbetteyim çok şükür dilenci dsardada yok kapıyada gelmez
0 oy
(3,063 puan) tarafından
Kapıyı açmamak mantıklı banada geldiler bikere öyle açmış bulundum senin gibi giymedin eşya varsa dedi bende yok dedim parada olur parada dedi bende para yok ablacim dedim tuaf baktı hiç mi diyor hiç dedim kapattım yani maksat bence sadece toplamak kolaylaştırma yani
(10,589 puan) tarafından
İhtiyaç ola. Şeyi istemıyor evet ne olursa o diyo resmen yanında da bir yavrucak
0 oy
(3,739 puan) tarafından
Annem anlatıyor kapıma biri gelmişti benden odun istedi bende vermedim dio sonra adam birden kayboldu dio sonra benim evimde Coj uzun bir süre ne odun oldu nede geldi dio
(10,589 puan) tarafından
Rabbim yollamış demek canım ya işte bundan korkuyor insan
(3,739 puan) tarafından
Aynen canım boş döndürsen bı dert döndürme sen bı dert
0 oy
tarafından
Kapina geliyimm 2 litre yagda bana versene soz salca istemem :)
(10,589 puan) tarafından
Gel kız :)yemeğe de kal ama olur mu❤️
0 oy
tarafından

Kapıyı asla açmam ben ama eşimin dükkanına geliyolarmis sürekli biseyler istiyolarmis . Peynir zeytin Ekmek falan veriyorum dedi 

Geçen gün de gelmiş abla bizde çalısıyoz demiş göndermiş kadını  o gün akşamı kızım yandı eşim ona bağladı bidaha boş gondermycem kimseyi dedi 
(10,589 puan) tarafından
Geçmiş olsun canım işte ne niyete geldiklerini bilemiyor insan
0 oy
(69 puan) tarafından
Ooo sen baya bonkör davranışın ben açmıyorum onlara kapıyı gerçekten ihtiyacı olana iş var ve devlet yardım ediyor kesinlikle. Allah kimseyi zor duruma düşürmesin ama onların ki tembellik alışkanlık bizler aç kalsak kimse bilmesin diye uğraşırız hak etmiyorlar kapıya gelenler defolup gidip çalışsınlar benim eşim akşama kadar patronların ağız kokusunu çekecek onlar da ev ev gezip erzak para toplayacak hiç de verme günah falan değil
(10,589 puan) tarafından
Kız açılmamış bi şey vereyim dedim onlar vardı yoksa para çok zor kazanılıyor haklısın

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 238 göst.
3 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Pembikmor (1,393 puan) tarafından soruldu
+3 oy
29 cevap 847 göst.
3 Eylül 2022 Aile kategorisinde Kumru_80 (897 puan) tarafından soruldu
0 oy
28 cevap 1,066 göst.
13 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 352 göst.