0 oy
581 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar size bir sorum var şimdi benim bir ablam var bunun o bana sordu ben de size sormak istedim 30 senelik falan evli eşi ablama bunca zamandır çıkarıp 10 lira vermemiştir yanında bulunsun diye ablamın eşi de esnaf yani tezgah açıyor arada ablamla yardıma gidiyor yani  dediğim gibi bunca zamandır çıkarıp 10 lira vermemiştir yanında bulunsun diye pazara giderken eve 10 TL bırakıyormuş evin ihtiyacı olursa diye ama biliyorsunuz ki iki ekmek bir yoğurt alsın o kadar yani her neyse bir de ablamın gelini var gelininin bir arada oturuyorlar gelininin canı bir şey istiyormuş tane torunu var vallahi falan işte anladınız siz yani kadın da hiç para tutmuyormuş ha durumu da varmış arabaları evleri falan kadınla pazara gittin de mecbur satış yaptım da bazılarını cebine koyuyormuş yani kendi cebine bana sordu sence günah günah mı diye ben dedim normalde günah eşinn cebinden habersiz para almak ama senin durumun da biraz değişik o yüzden bilmiyorum dedim sizce günah mı

15 Cevaplar

+3 oy
(4,700 puan) tarafından
Canım benim eşim hoca ona da ben bir kaç defa sormuştum bu soruyu eşi evin ihticani karşılamıyorsa hiç bişey almayıp aç bırakıyorsa ve kadına da bu ihtiyaçları karşılayacak para bırakmıyorsa sadece ihtiyaci olacak kadar alması helaldir diyodu 
(725 puan) tarafından
Heh evett doğru bunu yazcaktım ben de sadece ihtiyaç kadar alınırmış fazlası değil bize de böyle demişti hocamız
tarafından
Ya kocası evin temek ihtiyaçlarını alıyormuş birşey istediklerinde de alıyormuş ama dediğin gibi kadın parasız olmuyor ani bir ihtiyaç çıkıyormuş o yüzden almak zorunda kalıyormuş
tarafından
Bende böyle biliyorum duymuştum
(4,700 puan) tarafından
Kuzum bunu eşiyle oturup konuşması lazım bak aniden biseyler oluyo diye ben de 2 buçuk yıllık evliyim istediğim şeyi getirirdi ama para vermek gibi bir alışkanlığı yoktu bir sefer değil iki sefer değil defalarca oturup konuştum şuan elhamdülillah aylık olarak bir bütçe bırakır eve bitince tekrar isterim yine verir ve para vermediği süre zarfında asla elim cebine gitmediki normalde de olan bir alisklanligim zaten annemden kalma cebimden şunu bile getir dese pantolonu ona götürürum o çıkarır geri götürür aşarım yani ama bazı şeyleri defalarca soylemek gerekiyor
-Reklam-
0 oy
(4,290 puan) tarafından
Vermiyorsa esi bence günah değil 
tarafından
Hiç vermiyormuş pazara gittiğinde eve 10 lira bırakıyormuş o kadar ee gelininin torunun canı birşey istiyormuş birşey lazım oluyormuş kadında habersiz alıyormuş
(4,290 puan) tarafından
Benim annem de ole babam vermiyor bulunca fazla istiyor veya para üstünü vermiyor ihtiyacını karsilamiyorsa almak haktır bence
0 oy
tarafından
Eşi versin o zaman niye mecbur bırakıyor
tarafından
Vermiyor işte
0 oy
tarafından

Yok ay ne günahı bende yapıyorum verdiği halde alırım :D 

tarafından
Habersiz almak normalde günahtır
0 oy
(1,550 puan) tarafından
Ben hocaya sormuştum.. Eğer evin geçimini karşılamıyorsa günah değilmiş. Ama 'aman altın alayım aman gezeyim' diye alıyorsa günahmış. Aslında kadın çalışıyor da.. Keşke buna mecbur bırakmasa da adam düşünüp verse ama nerdeeee. Oğlumun babası da ne istersen söyle alayım derdi hiç para vermezdi. Tamam alıyordu da ama olmuyor böyle kadın parasız kalmamalı. Çocuk bişey istiyor alamıyorsun acil ihtiyaç oluyor alamıyorsun. Gece 2 de oğlumu kucaklayıp koşarak hastaneye gittiğimi biliyorum çünkü yol param bile yoktu!!! 
tarafından
Çok iyi anlarim ben kocam da öyle eve alır ama asla para bırakmaz acil birşey olsa yok yani neden öyle yapıyorlar anlamadım
(1,550 puan) tarafından
Ben dayanamadım bu duruma. Çocuğun anaokuluna gitmesi gerek. Unut sen o işi dedi. Para kendinde olunca kararları kendi almaya başladı. Ben de işe girdim tek kuruşuma müdahale ettirmedim oğlumu da kendimi de rahat rahat yaşattım. Sonra nasıl olsa ben hallediyorum diye evin ihtiyaçlarını da karşılamayı bıraktı ben de boşadım Çekemem valla. :)
0 oy
tarafından
Habersiz alınan herşey günah vermezse o eşinin günahı ama habersiz alarak o onun günahını üstleniyor eşinin gönlü yokken ama benimki haberim yokken örn. Uyurken yada başka bişey olursa alabilirsin dedi bazen pantolonun da 50 100 lira unutur alırım yinede söylerim 
tarafından
Tamam bacım hemen ariyacam
tarafından
Kuzum sordum habersiz aldığı para haram diyor ama pazarda yardım ediyorsa o paraya bişey demedi
(907 puan) tarafından
Ben eşimden asla para almam gizli gizli ben istemeden o hesabıma harcamam gereken miktarı gönderir...Hem evde çalışsın hem pazarda yardım etsin sonra gizli alınca günah olsun aklım ermedi.Baskasinin kazancını gizli almak tabiki haram ama bu kazanç koca kadar kadinada ait,kusura bakmayın ama ben kadın koleligine karşıyım,bu günahtan çok kölelik karısı değil cariyesi sanarsin
tarafından
Fark ettiysen pazarda çalışıp aldığını söylemedi benim sorduğum kişi basit bir hoca değil elmalili hamdinin öğrencisinin ogrencis öyle uzanıyor diyim annemde aynısını dedi keşke sesli sohbet olsa açıklasam ama şuan uzun uzun yazacak vaktim yok
(907 puan) tarafından
İyide farz edin ki pazardada yardım etmiyor ozaman o parada hakkı yok mu ? Karı ile koca müşterek olarak görev paylaşımında bulunur biri çalışır diğeri çocuk doğurur eve bakar böylece aile olurlar.Pazarda çalışmada eşinin kazancinda hakkı var ve hakkı olan bir parayı almanın günah olduğunu hiç bir hoca bana izah edemez,bu erkek egemenliği ve kadın koleligi ozaman otursun evde çocuk doğuranlar biz çalışalım beş kurusta vermeyelim
0 oy
(921 puan) tarafından
Niye gunah ya koca degilmi ben alırım. Sonradan derim :)
tarafından
Bilmiyorum habersiz olunca günah diye biliyorum ben
0 oy
tarafından
Cebinde para tutsa ben de alirim da genelde kartta tutar lazim olursa ceker ama isteyince verir ya da eve bisey lazimsa kendisi alir o yuzden hic sorun etmedim ben
0 oy
tarafından
Oyle adama gunah degil o karisina 10 lora verirken utanmiyor mu yogurtta 20 tl bi kova bu kadin ne yesin domatesin kilosu 10 tl suan utanmaz herif kendide esnaf fiyatlari bilmiyor mu 
tarafından
Ya evine herşeyini alıyormuş ama adam ama anı birşey olduğunda kadın alamiyormus yani torunuyla bı parka gitse çocuk cips çikolata istese alamiycak yani
tarafından
Bi kadinin her zaman cebinde parasi olmali. Adamlik degil bu
0 oy
(1,071 puan) tarafından
Eşi evine bakmıyorsa günah değil benim eşim maaş kartında durar nakit olmaz üzerinde ama banada kredi kartını verir ihtiyacın olursa al ordan diye bende evden cıkmadım için harcamam mecbur olmadılça ama bi adam evine bakması gerek bi kadın evde parasız olmaz eşimde aynısını der hep canın bişey ister acil durum olur ben gelemem der kullan her zamanda kenarda 100 tlm olur hastane işin olur vs diye 
tarafından
Ya evine herşeyini alıyormuş ama adam ama anı birşey olduğunda kadın alamiyormus yani torunuyla bı parka gitse çocuk cips çikolata istese alamiycak yani
(1,071 puan) tarafından
İllaki ama para bırakması lazım ne olursa olsun
0 oy
(3,893 puan) tarafından
Aldığını söylesin o zaman geri alcak değil ya elinden 
tarafından
Kızıyormus bağırıyormuş
(3,893 puan) tarafından
Çok şaşkınım gerçekten yazık kadına
0 oy
(1,219 puan) tarafından
Kadının hakkını vermiyorsa alabilir ihtiyacını
0 oy
tarafından
Evin ihtiyaçlarını karşılıyor karısının yiyip içeceğini karşılıyorsa alamaz 
0 oy
tarafından
30 senelik evli  ise o daha iyi bilir
0 oy
(3,156 puan) tarafından
Eşi vermese bile ondan istese direkt hanı o zaman da vermiyosa alsın kadın ihtiyacı kadar napsın başka

İlgili sorular

0 oy
34 cevap 624 göst.
16 Mayıs 2023 Aile kategorisinde Lale5616 (97 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 833 göst.
19 Aralık 2022 Aile kategorisinde Birhilall (1,103 puan) tarafından soruldu
0 oy
36 cevap 1,318 göst.
2 Temmuz 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
50 cevap 683 göst.