0 oy
618 göst.
Aile kategorisinde (97 puan) tarafından

Kızlar merhaba size bişey sorucam şimdi sizin ihtiyacınız var ama eşiniz size para vermiyor siz istiyorsunuz olduğu halde yok diyor sizde gidip alırsanız bu helal mi haram mı oluyor aldıktan sonra aldım diyorum..).  :)

34 Cevaplar

+3 oy
(6,205 puan) tarafından
Yorumlara şöyle bir baktım da kimse gerçeğini araştırıp da yazma gereğinde bulunmamış ya da Demek ki daha önce hiçbir yerde duyup dinlememişler

Eşin istediğin zaman vermiyorsa ve zaruri ihtiyaçlarını herhangi bir ihtiyacını karşılamıyorsa alabilirsin Ama her ihtiyacını karşılıyor seni muhtaç etmiyor ise o zaman haram olur Ama dediğim gibi eğer ihtiyacını karşılamıyorsa seni bir başkasına muhtaç etmek zorunda bırakıyorsa alabilirsin
-Reklam-
+2 oy
(1,129 puan) tarafından

İhtiyacin kadarını alabilirsin canım..

Seni buna mecbur bırakan o kocanida Allah bildiği gibi yapsın :angry:

image

+1 oy
(2,089 puan) tarafından

Ben sorun olduğunu düşünmüyorum nikahli eşin hırsızlık yapmıyorsun bisey yapmıyorsun ki zaten olduğu halde vermiyormuş günahıda ona annem bunu yillardir yapar 5 tl 10 TL :D ev kadini napsin bı geliri yok

Yani onaylı sıkıntı olmaz

(369 puan) tarafından
helal mi haram mı bilmem ama hak ettiğini biliyorum
çünkü eğer sen o evde yemek yapiyosan çocuklarına bakıyorsan temizliğini herseyini yapiyosan ve sen sorduğunda olduğu halde yok diyorsa onun yaptığı hırsızlıktır senin değil kardeşim o seninde olan rızkını senden gizliyor ve vermiyor Bi erkek Bi kadinla evlendikten sonra herseyini paylaşmak zorunda kadinda ayni sekil senin benimi yoktur eğer vermiyorsa gidip kimden isteyeceksin bence haram yanında geçmiyor bu dediginin
çok şükür bugüne kadar kendi paramı kendim kazanıyorum bugüne kadar daha ne ailemden nede eşimden 1 lira istemisligim yoktur ama şuan senin yaziklarinda haram olduğunu düşünmüyorum
(4,928 puan) tarafından
İkinizede katılıyorum kızlar+++-
(369 puan) tarafından
tesekkurler ♡ ama öyle biri yazmış hırsızlık ne alaka yahu ne hırsızlığı bazen verilen cevaplar çok tuhafıma gidiyor
0 oy
(5,369 puan) tarafından
Valla bilmiyorum canım da ben almam verirse verir vermezse de söylenirim sadece :D ve bı yerde okuduydum eğer eşin cebinden birşey alacak olursak önce besmele çekmek gerekirmiş boşaltmak için arada bakarım besmele çekerim 
0 oy
tarafından
Habersiz almak haram tabi ki. 
(2,587 puan) tarafından
Dinden de çıkar mi ki :)))
tarafından
Bilmem. Pek dini bilgim yok. Sadece bildiğim haram olduğu :)
(2,587 puan) tarafından
Değil kuzum.  Eğer erkek eşinin ihtiyacıni karşılaşıyorsa esi ihtiyaci kadar alabilir:)
tarafından
Ben öyle biliyorum o yüzden. Zaten almam da hiç :) paraların hepsi masada durur akşm eve feldipşnde
0 oy
(7,226 puan) tarafından
Istedigimde vermediyse hiçte gidip almam
(7,226 puan) tarafından
Ben bilmem o kadarinj burda fetva veren çok onlara sormak lazım jsjsjs  :))))
(2,587 puan) tarafından
Ya bir ustundekine yorum yapacaktım sana yapmışım. Ustunde haram demişler gidiyorm:)))
(7,226 puan) tarafından
Bilende konuşuyor bilmeyende işte :)))
(2,587 puan) tarafından
Valla biraz baktım yorumlara icler acısı maalesef:)
(7,226 puan) tarafından
Haram olan şeylere bahane bulunur ama soyle böyle mesela kredi faiz gibi. Helal olduğu delilerle sabit olan şeylerede haram derler bilmeden. Aslında harama helal helale haram demek dini tehlikeye sokar ama bilen yok. Müslümanım diyoruz hepimiz ama dinimizdeki helal haramdan haberimiz yok. Bilmediği şeye bilmiyorum diyebilmeli insan
0 oy
(970 puan) tarafından
hiç almadım ama haramdır yani bence benim eşim fatura vs yatircagi herşeyin parasını kartta bırakır gerisini eve getirir bana verir birikim vs için ve evde ihtiyaç halinde herzman bin lira bırakır bebek var ne olacağı belli olmaz diye 
(97 puan) tarafından
Benimki öyle dğeil işte kayın pederime ortak bizim eve para girmiyor bebeğimde var arada bir bayan olarak ihtiyacım oluyor bana babam para veriyor ama ondanda istemekten utanıyorum artık vermiyor napalımki lazım olunca
(970 puan) tarafından
yanlış yapiyo bence zaten sizin için calismiuomu hiç bişey için olmasa bile ihtiyaçları. için vermesi gerekir konuşunca ne diyi
0 oy
(159 puan) tarafından
İstemeden alirsan haram diyr biliyorum sen isteyip de vermezse ve senin Yemeni icmeni karsilanayip eve masraf karşılamıyorsa alabiliyorsun diye biliyorum ben esimden habersiz alirim bazen çünkü uyuyor olur esim her zaman alabilirsin der ama aldıktan sonra da mutlaka söylerim aldığımı istediğim de o da vermez bazen ne alacağıma gore verir ya da vermez alacağım seyi almami istememişse vermez alalim da demem
0 oy
(1,389 puan) tarafından
Haram bence ya sonucta o kazaniyor omun parasi senden parasini sakiniyorsada  oda onun gunahi kurus bile harcamam parasindan herseyimi o alir yada birlikte aliriz parasini o verir sadece hastahaneye yalniz gidiyorum para veriyor   oda ne kalirsa kurisuna kadar veriyorum bu kadar buna verdim o kadar buna verdim su aldgmi bile.soyluyorum sjsj.benimki biraz hastalikli ama neyse
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Bilmiyorum canım ama almam ben para ver dediğimde bile cebimden al der cüzdanı getirir veririm 
0 oy
tarafından
Eğer ihtiyacım varsa beni muhtaç ediyorsa alırım sonrada aldım sen vermezsen ben alırım derim 
0 oy
tarafından
İsterim verdi verdi vermedi almam bana yapılsa hoşnut olmam o yüzden bana yapılmasını istemediğimi karşıya yapmam 
0 oy
(4,986 puan) tarafından
Ben cebinde kaç parası var bilmem 16 yıldır böyle isterim bırakır bazenleride sabah kızlar okula giderken gerekir öyle alır veririm uyuduğu için ama hemen uyanınca söylerim 

Bence doğru değil 
0 oy
(77 puan) tarafından
Eğer gerçekten dediğiniz gibi olduğu halde yok diyorsa istediğiniz halde sizi başkasına muhtaç edecek derece de yoksun bırakıyorsa alabilirsin haram hırsızlık olmaz .  sahih fetvalar vardır bu konuda ama sizin istediğiniz şeyin ölçüsünede bağlı mesela üzerinize giyeceginiz bi kıyafet yiyeceğiniz bisey  evin bir eksiği yada çocuğun bir eksiği ne gibi bisey istediniz onada bağlı biraz 
0 oy
(2,392 puan) tarafından
Güven kırılır cebinde parasız gezer yada parasını saklar bu sefer hiç olmaz yapmadım yapmam
0 oy
(5,240 puan) tarafından
4 yıldır evliyiz hic yapmadım bana yanlış geliyor o verir istemem bile
0 oy
tarafından

Şimdi ihtiyaca göre değişir basit bir örnek vereyim sen çocuğunun bir ihtiyacını almak zorundasın veya seninde ihtiyacın olan birşey var tabi bu bir makyaj malzemesi parfüm gibi şeylerde değil. Zaruri ihtiyaçlarıni almıyor para vermiyor sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ise bir miktar almakta dinen sakınca yok ama misal ben saçımı boyicam para vermedi cebinden alayım olmaz:)

0 oy
(1,667 puan) tarafından
Almak doğru değil ama hiç bir şekilde vermiyorsa ihtiyacınıda karşılamıyorsa sadece ihtiyacıb kadar almak haram değil keyfi almak haramdır bence
0 oy
(2,132 puan) tarafından
Sizcesi bizcesi yok. Haram haramdır canım yoruma açık olmaz
0 oy
(3,345 puan) tarafından
Asla asla almam 22 yıllık evliyim cebimden para getir der pantolonunu kendine veririm al diye para bile vermese almam

İlgili sorular

0 oy
22 cevap 819 göst.
19 Aralık 2022 Aile kategorisinde Birhilall (1,070 puan) tarafından soruldu
0 oy
36 cevap 1,297 göst.
2 Temmuz 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 580 göst.
6 Nisan 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
50 cevap 681 göst.