+3 oy
153 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından
SERMAYESİ ERİYEN ADAM - Bağdat yazın sıcak günlerinden birini yaşıyordu. İnsanlar güneşin hararetinden serinleyecek bir köşe arıyor, ağaç gölgelerine sığınıyordu. Adamın biri de dağlardaki mağaralardan getirdiği buzları satmaya çalışıyordu. Gelin görün ki o gün satışlar pekiyi gitmemiş, buzlar da öğlen sıcağında eriyemeye yüz tutmuştu. Tek sermayesi olan buzların erimesi karşısında adam, canhıraş bağırmaya başladı: “Sermayesi eriyen bu fakirden buz alan yok mu?” O sırada talebeleriyle oradan geçmekte olan Cüneyd-i Bağdâdî’nin kulağına bu sözler çarpınca aniden durdu, olduğu yere çöktü ve başını ellerinin arasına aldı. Talebeler telaşlandılar: “Ne oldu hocam” diye sordular. Büyük âlim onlara sarsıcı gerçeği şöyle açıkladı: “Bu adamın söylediklerine dikkat edin! Eriyenin sadece buzlar değil, aynı zamanda ömrüm olduğunu fark ettim. Sıcak, adamın maddî sermayesi olan buzları eritip tükettiği gibi, zaman da asıl sermayemiz olan ömrümüzü tüketiyor. Saniye saniye, dakika dakika ömür buzumuz eriyor, hissedebiliyor musunuz? Adamın buzlarına içinin sızlandığı kadar, ömürlerinin boşa tükenmesine karşı içi sızlamayanlara vahlar olsun...”

4 Cevaplar

0 oy
tarafından
Çok anlamlı bir hikaye 
(3,769 puan) tarafından
❤️❤️❤️❤️❤️
-Reklam-
0 oy
tarafından
Çok güzel ve düşündürücü bir hikaye Allah razı oslun canım ❤️❤️
(3,769 puan) tarafından
Amin inşallah canisi Allah sendende razı olsun ❤️❤️❤️❤️
0 oy
(484 puan) tarafından
Allah razı olsun yine sen ve yine güzel hikaye. Teşekkürler bilgilerini paylaştığın için.
(3,769 puan) tarafından
Okudugm güzel şeyleri paylaşmayı seviyorum teşekkür ederim cancağızim mutlu oldum ❤️ Allah'ım sendende razı olsun ♥️

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 50 göst.
23 Mart 2024 Diğer kategorisinde 12345ebe (784 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 48 göst.
24 Ocak 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde ikra hafsa (156 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 15 göst.
24 Ocak 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde ikra hafsa (156 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 54 göst.
11 Mayıs 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu

381,760 soru

11,428,924 cevap

34,988 kullanıcı

...