0 oy
357 göst.
Aile kategorisinde (36 puan) tarafından
Kızlar selam bugun size 23 aylık oğlumdan bahsedeceğim..

Konuşamıyor, adına bazen bakıyor çoğu zaman bakmıyor, diğer cocuklara bakıyor ama pek yanaşmıyor. İşaret parmağını kullanabiliyor ama bisey isterken ısrarla kullanmıyor ben çok zorlayınca arada bi gösteriyor. Bazı komutları almıyor. Mesela bana köpeği verir misin diyoruz öyle yüzümüze bakıyor. Ama 4 aylik kardeşi var hadi kardeşini öp diyince gidip öpüyor yada hadi bıcı bıcı yapıcaz diyince banyoya koşuyor yemek yiyelim diyince mama sandalyesine koşuyor vs.. Göz teması var. Sosyal gülümseme var. Bay bay, alkış bunları zamanında yaptı. Erken yürüdü 10,5 aylıkken desteksiz yürüyordu şuan koltuk sandalye masa heryere tırmanıyor parkta merdivenleri çıkıyor kaydırağa gidiyor kayıyor. Evde konusma kartları var neyi sorsak İşaret parmağıyla gösteriyor. Hav,van seslerini taklit ediyor neyi sorsak onun sesini çıkarıyor. Sekilleri biliyor bul-tak oyuncağı var kendi kendine yapıyor.

Ben mi evham yapıyorum bilmiyorum bazı çocuklar zehir gibi al karşına sohbet et yani.. siz ne düşünüyorsunuz?

11 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Sen çok evhamlisin
(36 puan) tarafından
Öyleyim malesef iyi şeyler duymak istiyorum buraya yazıyorum
tarafından
Hahh işde tüm postları böyle ilk çocuk ya ondan sanırım böyle
tarafından
Canım benim otizimli çocuk asla göz teması kuramaz benim tanıdığım bir adam var çocuk 12 yaşına geldi adam çok zengin cocuguna çok düşkün ne isterse alır lakin adamın ağızında tek bir cümle bir kere gözleri gözlerime baksa dünyaları ayağına getiririm oğlum bir kere gözüme bak diye yani bu hastalık o kadar kolay birşey degil
tarafından
Tabi canım Rabbim kimseye yaşatmasın ama okadar saf ve temizler ki çok seviyorum onları
tarafından
Aslında onlar bizden daha zeki oldukları için öyleler
-Reklam-
0 oy
tarafından
Benim oğlum 3 e girecek hala konuşamıyor ve ****** seslerini çıkarıyor sadece, saçma saçma şeyler söylüyor, bay bay, alkış hepsini sonra öğrendi ama hiç düşünmedim böyle bişey, bazı çocukların gelişimi ne kadarda çabalarsan çabala geriden geliyor, benim oğlumda öyle 
0 oy
tarafından

Bak canım beni yanlış anlama lütfen postlarının hepsi bu şekilde cannoş doktora götürdün mü hiç hani onlar mutlaka bişey der diye düşünüyorum ilk çocuğun mu bu arada acaba ilk olduğu için evhammı yapıyosun sen 

(36 puan) tarafından
İlk cocuk
tarafından
Ondan böylesin korkma Allah ın izniyle bişeyi yokdur onu bi doktora götür melisin bence
0 oy
(4,859 puan) tarafından
Ablamın oğlu göz temesi kurmazdi ismine tepki vermezdi bı oyunla oynadığı zaman ısrarla onunla oynardi üçgenin ne olduğunu bilmesine rağmen bize sürekli sorardı bu ne bu ne diye laf dinlemez di ve şuan 4 yaşına girecek yeni yeni konuşmaya başladı 3 yaşındayken doktora götürdüler ablam otizimden şüphelendiği için doktor muayene etti randevu verdi özel oyuncaklı olan odaya koyup yeğenimi cam arkasından doktor hal hareketlerini tepkilerini ölçtü sonuç hiç birşey yok otizim değil maşallah o kadar akıllı ki bazen konuştuklarını sasiyoruz 
0 oy
(4,668 puan) tarafından
İçinde en ufak şüphe bile varsa ihmal eden uzmana göster. Allah korusun varsa bile önceden önlem almış olursunuz. Bu arada şahsi fikrim sorarsan normal. Ama için rahat olsun istiyorsan mutlaka uzmana göster.
0 oy
tarafından
Sanmıyorum sadece uyaran eksikliği olabilir 
0 oy
(2,241 puan) tarafından
daha ne yapsin cocuk canim :) bazi seyleri bilerek yapmiyorlar anliyolar ama islerine gelmiyo . benim kizim da konusamiyo bazi seyleri soyluyor herseyi anliyo ama konusmuyo 2 yasinda . evham yapma kendini de yipratma canim ❤️
0 oy
(1,424 puan) tarafından
Kız çocuk bunları yapmakla otuzimli ne alaka ne güzel.herseyi bilen yapan ama.konusmakda biraz geç. Konuşcak sanırım o kadar
0 oy
(1,054 puan) tarafından
Bi yakinimin çocuğu oztizim li ama değişik Ailesj annesi babasi kabul etmedi neyse cocukta şu hareketler var

Bir oyuncaklarla asla oynanmasi gerektigi gibi oynamaz arabalari ters verip döndürür 

Ismine bi kac defadan sonra anca döner ama sana gelip gozune uzunca bakmaz aslaa

4 buçuk yasinda bi ay sonra 5 yasina girecek hala uzun cümle kurmaz bebek gibi laflari tekrar eder seni taklit eder 

Babası tamam de diyo tamam diyo 

Arakadaşlariyla asla uyumlu olmuyor resim boyama oyun hamuru asla oynanmasi gerektigi gibi yapmiyor 

Ama kocaman ama var cocuk okumayi söktü

Yazdigin yaziyi enteresan bi sekilde okuyor harkleri ezbere biliyor ama cumle aslaa kuramiyor 

Sürekli 7/24 tablet youtube izletiyo ailesi sonuç ta bu
(1,054 puan) tarafından
Ha birde doktora gittiler izlem falanda yalildi 4 5 doktor otizim var dedi ona rağmen ailesi annesi babasi bakul ermiyor annesi hastaneyi ayagiya kaldrdi nerdeyse birde kabul etmiyorlar ama cocuk normal değil
0 oy
(409 puan) tarafından
Benim oğlumu anlatmışsın canım şu an 29 aylık oldu baya açılmaya başladı geçen ay bir uzmanla görüştüm çocuğumun videolarını istedi yolladım. Korkulscak birşey yok ama bir tık konuşma geriliği var dedi ses lartları al dedi daha alamadım gerçi cümleler kur falan dedi yapıyorum yavaş yavaş zorluyor kendini canım korkma evham yapma her bebeğin gelişimi farklı oluyor 
0 oy
(15,651 puan) tarafından
Göz teması kuruyor ise içine kapanık değilse merak etme yapısı o sekidkedir 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 324 göst.
26 Ekim 2023 Aile kategorisinde Birhilall (1,079 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 91 göst.
16 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gamze g (11 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 317 göst.
16 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gamze g (11 puan) tarafından soruldu
+1 oy
9 cevap 451 göst.
30 Mart 2023 Diğer kategorisinde htchyl (323 puan) tarafından soruldu

379,193 soru

11,350,948 cevap

34,820 kullanıcı

...