0 oy
196 göst.
Diğer kategorisinde (3 puan) tarafından

Kızlar merhaba, 

Bebeğim 5buçuk aylık ve ilk bebeğim. Doğduğu günden beri sürekli birileri her konuyla ilgili farklı farklı akıllar veriyor; ama her konuda. 

Bebeğim kışın doğdu. Örneğin; 1 aylık aşısı için sağlık ocağına götürdüğümde üzerini çift kat giydirdim diye (ocak ayında) hemşireler ve oradaki diğer anneler çok kalın giydirdiğimi, bebeğin terleyeceği için kilo alamayacağını söylediler, oradaki herkes de bana şaşırdı. Ben yine de öyle devam ettim; fakat mart ayında havalar biraz ısınıp sünnet ettirince kuran okumak için birkaç yakınımızı çağırdık. Onlar da çocuğu niye tek kat giydirdim diye üzerime geldiler. 

Geçen hafta uçakla eşimin memleketine gidip geldik, uçakta bir kadın bebeğimle oynarken bazen koltukaltlarından tutup kucağımda hoppala yaptırıyorum diye, oradan tutmaa beze olur oralarda dedi. 

Kayınvalidemle bebeği dışarda bebek arabasında gezdirirken, ben başına ince bir şapka taktım, kayınvalidem hava güzel çıkar dedi, iki adım attık, komşu gördü, aa niye şapkası yok kafası üşür dedi. 

Dün hava güzel diye ayaklarını havalandırmak istedim, bazen kokuyor :) gören başka bi komşu ona da konuştu, aa gaz olur filan. 

5 aylık bebeğimin kilosu 7,5 kilo, boyu 71 cm olmasına rağmen kayınvalidem hala çocuğun çok zayıf olduğunu, sütümün yetmediğini ima edip duruyor. Bebeğim ne zaman ağlasa "acaba doymadığı için mi" deyip duruyor. Eşim, bebek 6 aylık olunca kontrol amaçlı doktorumuza götürmek istediğini söyleyince, kaynanam "aptamile başlayalım mı" diye sorun diyor. Ben gerek yok, doktor zaten kilosunu beğeniyor, boş yere mideyi şişirmeye gerek yok deyince de, ama çok zayıf diyor. Kaynanamın arkadaşı geliyor, bebeğin kaç kilo doğdu diyor, 3320 gr diyorum, aa zayıfmış ben 4 kg doğurdum diyo, seninki baksana poposu küçücük benimkinin kocamandı diyor. 

Bir de ek gıda konusu var ki, dillere destan. Bebeğine 3 aylıkken yumurta verenlerden tutun da, kaynanamın çocuğa çilek yedirme hevesine kadar. 

Hayır demekten, açıklama yapmaktan o kadar yoruldum ki anlatamam. Eşim Allah'tan hep benim yanımda, çok güzel çocuk büyüttüğümü söylüyor, sağolsun :)

Ben mi çok beceriksiz gibi duruyorum diye düşünüyorum. Yolda gören hiç tanımadığım insanlar bile bir şeyler söylemeden durmuyor. Sizde durum nasıl, gerçekten merak ediyorum. 

18 Cevaplar

0 oy
(1,472 puan) tarafından
Sen beceriksiz değilsin insanlar çok bilmiş hepsine tamam de arkanı dön bildiğini yap boş konuşan çok malesef 
(3 puan) tarafından
Hem de o kadar çok ki. Sağolun :)
-Reklam-
0 oy
tarafından
Hepsinin ağzına kürekle vurasim geldi;)) Takma bosver bebegin gayet iyi masallah
(3 puan) tarafından
Valla gına geldi :))
0 oy
(1,326 puan) tarafından
Hepsine kulaklarını tıka çünkü bu bebek bakımı ile ilgili terör asla bitmiycek hepsi terör örgütü gibi saldırıyorlar insana siz çok biliyorsunuz de geç 
(3 puan) tarafından
Gerçekten terör :))
0 oy
(3,101 puan) tarafından

Akil vermeyen oluyor mu ki:ermm:

He he de gec kendi bildigini mantikli geleni yap 

(3 puan) tarafından
Öyle yapmaya çalışıyorum; ama sinir bozucu işte :(
0 oy
(2,165 puan) tarafından
İnsanlar her konuda çok bilmişler canm boşver o yüzden hiç takma derim he de geç , valla bende daha doğum yapmadım ilk çocuğuma gebeyim şuan , bizimkiler de bana bişey dese heralde direk lafını veririm iyi bişey deseler bile sonuçta bebek benim annesi benim. Çok bakmak istiyorlrsa kendileri doğursun öyle kolay değil valla çocuk doğurmak ayrıca ilk olduğu için tecrübe olmayabilir kimse anasının karnında böyle bilgili doğmuyor herşeyin bir ilki var emin olun ikinci çocuğunuz da daha çok tecrübeli olursunuz :) çok konuşanlarada lafını verin yani ben olsam susmam valla en başından önünü kesecen sonra herşeyine karşırlar valla 
(3 puan) tarafından
Önünü kessen arkadan konuşurlar :))
(2,165 puan) tarafından
Duymazlıktan gel sende insanları bu kadar önemseme ;) yüzlerine konuşmadiklari sürece arkadan atıp tutsunlar çokta Tıınnn :)
0 oy
(10,877 puan) tarafından
Herkese tek bir laf soyleyecek sin bu cocuk benim! 
(3 puan) tarafından
Çok tersleyebilecek biri değilim galiba yüzüm yumuşak, ondan oluyor.
(10,877 puan) tarafından
Bende ilk cocukta oyleydim içime ata ata sütüm kesildi. Simdi vallaha bam bam banane soyler Ken dusunmuyorlarsa lafı yedikten sonra hiç düşünüp gocunmasınlar
0 oy
(788 puan) tarafından
Of 40 haftalık hamileyim ve böyle şeyler okudukça çocuğu bi 9 ay daha karnımda tutasım geliyor :D
(3 puan) tarafından
Yok yine de gelsin bebiş :)) Allah kolay doğumlar, lohusalıklar versin :)
0 oy
tarafından
Derrrrleeeer derler bosver takilma. Bana oyle kimse akil vermiyor annem der bazen oyle onlarada saygi duyuyorum
(3 puan) tarafından
Ay ne güzel.
0 oy
(6,203 puan) tarafından
Oyyyy icim daraldi bacim donup desene size ne benim bebem diye.Benim esimin teyzesi kizim 4aylikken ac ac ondan agliyor demisti 4aydir siz mi bakiyorsunuz da nerden anladiniz ac oldugunu dedim bir daha agzini acmadi bebegiminben taniyorum.Bebek dogurunca prof olduklarini znanediyolar
(3 puan) tarafından
Ne güzel demişsiniz yaa, ben de o noktaya geleceğim galiba.
(2,165 puan) tarafından
Harika cevap vermişsiniz ;) bu aklımda bulunsun bana da biri bişey derse ağzının payını vereyim :D
(6,203 puan) tarafından
Bebemin totosundan gaz cikmasi lazim yarim saat once emzirmisim gelmis aç o aç sensin aç :D
0 oy
tarafından

O onu ddi bu bunu dedi amaaaann hehe de geç. En iyi sen bilirsin. Valla okurken İsmail türüt şarkısı çalıyordu nasıl bir rastlantı acayip güldüm. Bak sözleri de şöyle 

Babasından istedim kızım küçüktür dedi

Anasından istedim çeyizi yoktur dedi
Ablasından istedim sevenleri çok dedi
Kardaşından istedim sana kız mız yok dedi

:)))))) 
(3 puan) tarafından
Hahah:)) çok teşekkür ederim, harikasınız :)
tarafından
Sensin o :)))
0 oy
(7,705 puan) tarafından
Ağızları torba değil ki büzesin. Ağzı olan konuşuyor işte
(3 puan) tarafından
Hem de sürekli :(
(7,705 puan) tarafından
Onlara burada Hanife diye bir profil vardı onun profil resmi ile karşılık veresim var benim de :D
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Onlar geleneksel anne biz yeni nesil anneyiz iki tarafın da haklı olduğu noktalar var ortak nokta alınsa keşke. Şapka mesela sıcakta d vitamini için çıkartılır d vitamini desen anlamaz belki ama güneş faydalıdır girmeyen eve doktor girer desen AA evet der. 
(3 puan) tarafından
Keşke hiç konuşmasalar :( yoruldum galiba
(13,202 puan) tarafından
Sallama kimseyi boşver kafan yorulur
0 oy
tarafından
Valla benim 4. Çocuğum başta annem olmak üzere herkes karışıyor bide karışanlar in bir bebesi var ya gerçekten komedi gibi diyorum yeni anne oldum bilmiyorum acemiyim
(3 puan) tarafından
Hahah:)) o gerçekten komikmiş :) benim de teyzemin 4 çocuğu var, o hiç akıl vermez işin ilginç tarafı :))
tarafından
Ben de tavsiye vermem sorulmadikca çünkü anne zaten yeterli olur bebeğe fazla laf anneyi panik yapiyorr
0 oy
(222 puan) tarafından
Aslında çok bilmişlikten değil yardımcı olmaya çalıştıkları için. Sizin de ilk bebeğinizmiş büyüdüğünde bebeği olan bir yakınınız olduğunda doğum hikayenizden tutunda bebekken nasıldı ne yapmak gerekti hepsini anlatacaksınız erkeklerin askerlik anıları gibi size göre de sizin uyguladığınız yöntemler en doğrusu bu döngü böyle devam eder bir çocuğu olan neyse de 5 çocuğunun beşini de anlatan var bi de o daha vahim 
(3 puan) tarafından
İnşallah öyle biri olmam :( eşim de sizin gibi konuşuyor, sen de o kadınlardan olacaksın diye :))
0 oy
(48,668 puan) tarafından
bwbek gormeye gelenler de hep söylüyodu biseyler
(3 puan) tarafından
Neyse ki yalnız değilmişim :)
(48,668 puan) tarafından
kizim cok terliyo sirtina hep havlu koyuyorum koyma alistirma diyorlar kızımin reflusu var bide cok kusuyodu gelenlere kusuyo deyincr bizde çocuk baktik diyorlardi her çocuk farklı demekten dilimde tüy bitiyodu. buyudukce azalmiyo inanki o konusanlar. daha emeklemiyomu konusmuyomu yurumuyomu dışı çıktı mi bezi bıraktınız mi ikinciyi yap vs vs
0 oy
(1,847 puan) tarafından
Herkes kendi aklini kendine saklasa keske. Sen onun annesisin her seyi sen daha iyi bilirsin. Cok sukur bana karisan olmadi. Kayinvalidem gorumcem falan ayri sehirlerdeyiz annemde karismaz hic. Hatta ben anneme sorarim sunu soyle olsa daha mi iyi olur sunu mu giydirsen ki falan diye
(3 puan) tarafından
Benim suçum ne acaba :(
0 oy
tarafından
İlk çocukta acemiliğimizden faydalanarak herkes ayrı bir bilmişlik taslıyor. Ben de her denileni yapardım deli gibi. Annem kalın giydir derdi giydirirdim Temmuz sıcağında çocuğu isilik yaptık. Komşular gördü, bunalır zıbınla dolaştır dediler bu sefer çocuğu üşüttüm. Benim kaynana da sürekli aç bu çocuk derdi. Ama artık gözüm açıldı, benim hislerim en doğrusudur bundan sonra kimseyi karıştırmak yok. 
(3 puan) tarafından
O kadar çok ikilemde bırakıyolar ki anlatamam. En iyisi yine kendi bildiğim diyorum; yorumların ardı arkası kesilmiyor. Bebeğim insanları yabancılamaya başladı, kadının biri gelmiş diyo ki "tv seyrettir, insana alışsın". Ben doğduğundan beri zararlı diye sadece o uyurken tv bakıyorum diye kızıyor :))
0 oy
(127 puan) tarafından
Lütfen hepsine kulağını tıka. Sen içgüdüsel olarak anneliğine, bebeğini beslemene, bakmana kimse dokunmasın der gibi koruyosun hem kendini hem bebişini. Bak ben arada kalmaktan, denilenleri yapmasam da dinlemekten 1 senedir hâlâ çıkamadığım lohusalık depresyonundayım. Ne emzirebiliyorum artık ne de mutlu bir anne olabiliyorum
(3 puan) tarafından
Amaçları da bu zaten, bizim mutsuzluğumuzdan beslenmek. Şu hayatta çocuk doğurmak dışında başka bir meziyeti olmayan insanlar kendilerini bir halt sanmaya başlıyor. Başka hiçbir konuda bilgi ve tecrübeleri olmadığı için, tek konuşabildikleri konunun artistliğini yapıyorlar.

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 1,134 göst.
+1 oy
17 cevap 426 göst.
27 Mart 2024 Diğer kategorisinde SnurT (205 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 173 göst.
8 Mart 2022 Diğer kategorisinde Asfkbraocl (84 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 269 göst.
24 Temmuz 2021 Aile kategorisinde Eylulunanesi (168 puan) tarafından soruldu