+1 oy
874 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde tarafından
Lutfen sehri belirttp yazin.

Kiz kardeşinizin  dugunu olunca  dugun gunu takı  takıyor  musunuz kiz tarafı  takıyor mu?

Yoksa  sadece erkek  kardeşinizin düğününde mi takıyorsunuz?

Orada adet nasıl 

19 Cevaplar

+2 oy
(2,067 puan) tarafından

Burda doğu insanı böyle yok bilmem diyenlere sesleniyorum alın bakın bu da doğu gelini şimdi doğu batı ayrımcılığı yapmaya devam edin 

image

(10,775 puan) tarafından
Vallaha takmayan takmıyor. Eşim Diyarbakır'lı.hiçte takmadılar boyle. 1 adet set taktılar kayınvalidem 20 gr bilezik tatktı.
(1,244 puan) tarafından
Bende  doğu gelini oldum altının A sinı bile görmedim.
(10,775 puan) tarafından
Yok beya memlekete bu ısın alakası bir maddı yeterlilik iki maddıyatı olupta talmayanda var.
(1,244 puan) tarafından
Aynen öyle doğuda geline yaparlar ama kızlarınada yapmayı bırak bide başlık parası alırlar ondan haberleri yok.
(2,826 puan) tarafından
Bizde ailemin durumu iyi olmadığı için annem beşi bir yerde istedi bana 30 gr 3 bilezik set 1 kolye alyans tektaş hariç bir yüzük alındı ama seti istemedim ben çünkü eşimin kimsesi yoktu
-Reklam-
+1 oy
(119,071 puan) tarafından
Belese gittim ben post ciksin
0 oy
tarafından
Bizde oglan tarafi geline set mecbur takmak zorunda hee durumu hic yoktur o baska ama durumu varsa set olcak illa oglanada kunye takilir bilezikde oglan tarafi ne kadar yaparsa
0 oy
tarafından
Kizı erkeği  mi var kardes sonucta ikisinide takılır 
0 oy
(496 puan) tarafından
Tabiki takılır eşyalar ortak alınır öule olmayınca sonradan sen ne getirdin seninkiler ne taktı muhabbeti yapılıp sğrekli kafaya kakıyolar valla saolsun benim ailem ne gerekiyosa yaptı etti laf söz konusı açldıgında ortak alındı diye konuşuluyo 
0 oy
(6,441 puan) tarafından
İzmirdeyim ama doğuluyum beyaz eşyama kadar ve dolu dolu çeyizle geldim düğünümde babam annem abimde takısını taktı 
0 oy
tarafından
Kastamonuluyum benim ailem bana taktı, ama eşim Afyonlu onların o tarafta takmıyorlar kız tarafı bir şey 
0 oy
(866 puan) tarafından
Tabiki kıza da takılması lazm öyle şey mi olur
0 oy
(13,791 puan) tarafından
Bizde şöyle kiz tarafinın  takiları gelinin annesine verilir onlar takmak istedigini takar istemedimleri kendine kalir. Kayseriliyim ben ama her ilcede bile adetleer farkli oluyor burda. 
0 oy
(1,501 puan) tarafından
Ailem bana 4 bilezik taktı abime de set, saat vs aldılar geline yani 4 5 bilezikti heralde tam bilmiyorum. Kıza da erkeğe de takılır yani sen ablaysan kardeşin evleniyorsa bilezik alıp gitmen lazım. Eli boş olmaz. Bir de ev hediyesi verilir. 
0 oy
(3,551 puan) tarafından
Söz keserken yani kızı istedikten onlarda verdikten sonra 3 gün gün atılır. 3gün cumaya denk gelir ve o gün 20 cumhuriyet bir gremse altın boynuna takılır. Söz yüzükleri takılır.. Bir hafta sonra çarşıya çıkar o arada saatı küpesi tek tası alınır. Bu süreç içinde bayram ve özel günlerde damat sürekli altın takı alır. Kolye yüzük bileklik gibi. Söz kesimde dilerse kızın annesi de bileklik vs gibi takı takabilir. Damada takılmaz. Nişanda altın para gider biizm orda. Takılan tüm takılar kızın koluna bilezik olur.. Düğünde sadece para ve ev esyası gider. Paralar kız tarafında da erkek. Tarafında da ailede kalır. Sadece kız almak istediği esyları alır. Düğünde kınada bir çeyrek takılır. Bizde iki gün kına gecesi olur. İlk gün bindallı vs gibi kınası yakılır. İkinci gün gelinlik giyer. İkinci gün de kaynana altın takar bu cumhuriyet olur bilezik olur. Ailesi ne takarsa birde damat yüz görümlüpü set yada bilezik takar gerdek gecesinde. Şimdi yeni adet daha cıkamrışlwr tugralı kolye de takılıyor. En pahalısındsn. Söz nişan düğün öncesi de gelin hep alışverişe çıkarılır. Tüm giyimlerü dizilir a dan z ye.. Her ay da bu söz nişan sürecinde erkek tarafı kız tarafına giyim ve gıda alışverişi yapar. Aylık 1000 lira tutuyor suan kardeşim sözlü. Yani bizim oraya kız vercen.. :d Ankara nın bir köyü bu arada 
(3,551 puan) tarafından
Bu arada tüm bunları bütün köy halkı uygular. Artık süregelen bir adet olmus. Bogazınq o altınlar takılmayan kız sözlenmiş sayılmaz. Ancak yabancı bir yere gider de anlaşılırsa farklı uygulanır.
0 oy
(13 puan) tarafından
DOGULUYUM AILEM HEP DESTEK ESIM TARAFI GOCMEN BERBAT HAYATTA BISEY YAPMAZLAR COCUKLARINA ASLA DEGER VERMEZLER ANLAMADIM BENIM AILEMI AILE OLARAK BILIR ESIM OKADAR DIYIM HERKEZ KADERINI YASAR DERLER BISEY  YAPMAZLAR BIZ SE  GELINIMIZE HERSEYIN EN IYISINI YAPTIK GITMEDIK BILE KARDESIMLE GITTILER SECTILER TAMAM DIR O KADAR DUBLEX EV ISTEDI DUBLEX TUTULDU BIZ COK ONEM VERIRIZ KIZ NE ISTERSE O OLUR BENDE TEK KIZ COCUGUYUM AILEM BIR DEDIGIMI IKI ETMEZ BENIM AILEM OYLE BENIM DE KIZIM VAR VE IY KI KIZ COCUGUN VAR DERLER COK SACMA YALAN SEYLER OKUDUM INANMAYIN ..GECE KACI FARKETMEZ  CANIM   COLA ISTESE BANA MUHAKAK GETIRILIR UFAK ORNEK VE GELIN DE COK DEGERLIDIR KIZ YERINE GECER BIZDE.. KARDENIZLILERDE OYLEDIR  
0 oy
(4,698 puan) tarafından
Tokatlıyım bizde

sözde erkek tarafı yüzük ve altın getirir bu altın çeyrekte olabilir

Nişanda kız tarafıda erkek tarafıda bileziğini takı setini takar kızda kalır 

Düğünde kızın annesi ve babası 2 bilezik kardeşleri küçükse çeyrek takar erkek tarafı bileziklerini takar gelinde damada saat takar 
0 oy
(1,794 puan) tarafından
Agriliyiz Hatay da yaşıyoruz kıza da erkeğe de bütçeye göre altın takar annem ve kardeşler. Evlenen kızsa kinada takarız. Erkekse dugundr takarız
0 oy
(461 puan) tarafından
Ağrı dogubeyazit dugunumde eşim hint seti 6 bilezik 4 yüzük yarim m zincir büyük kelepçe kolye evimin büyük eşyalarını eşim tarafı aldı abilerim babam annem tam altın kusagimda tam altın evimin küçük eşyaları 3 çift hali l koltuk masa verdi bizde çok veriyorlar genelde 
0 oy
(91 puan) tarafından
Samsunluyum kız kardeşim evlense takı takarım annemde takar babamda takar erkekte olsa takarım cinsiyet farketmiyo kardeş kardeştir 
0 oy
(689 puan) tarafından
Ben kiz kardesime takarsam taki borc diye değil bir gun basi sıkışirsa olurda bisey almak isterse alamazsa satsin diyetakarim karsilik beklemem simdiden bir cok sey aldim eyizine calistugim icin kiz kardesim calismadigi icin bir birikim olsun yaninda

Erkek kardesimede ayni sekilfe karsilik beklemem takarim getirmek isterse getirir 

Bizde ise kiza takilmaz erkege takilir marasliyim
0 oy
(2,852 puan) tarafından
Valla kimin gönlünde ne varsa 

İlgili sorular

0 oy
18 cevap 420 göst.
12 Ağustos 2021 Aile kategorisinde Sertuğ (345 puan) tarafından soruldu
+1 oy
8 cevap 190 göst.
21 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde Berivan022 (3,527 puan) tarafından soruldu
0 oy