0 oy
805 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1 puan) tarafından
Kızlar şimdi ben ergenliğimden beri yani regl olmaya başladığımdan beri hiç abdest almam yani kimse bana böyle bişey olduğunu söylemedi haberim yok şoktayım gerçekten kadınların regl bittiği gün abdest alırlarmış ben bunu görümcemden öğrendim bozuntuya vermedim ama yani ben abdest almadım ki hiç duş alırdım çıkardım şaffi meshebindenim ben acaba bizde mi böyle bişey yok annem ablalarım bana bundan hiç bahsetmedi sadece son gün duş alırdım halada öyle yapıyorum şimdi sorum şu epiğer abdest almam gerekiyorsa imam nikahı geçersiz mi oluyor anlamadım 2 buçuk yıllık evliyim ne yapacam ben

32 Cevaplar

0 oy
(1,766 puan) tarafından
İyide görümcen zaten şimdi okumuştur postu ismini değiştir istediğin kadar 
-Reklam-
0 oy
tarafından
Canım imam nikahı meselesini bilmiyorum ama bu şafide de hanefide de aynı şekilde regl bittiğinde gusül abdesti alınır aynı şekilde lohusalık bitince de alınır ilişki sonrasını söylemiyorum bile 
0 oy
(3,552 puan) tarafından
Öğrendiğine  gore artık uygulaman gerekir. Adet bittiğinde hayizdan temizlenmeye, cinsel münasebetten sonra cünüplükten temizlenmeye diye niyet edilir 
0 oy
tarafından

Gerçekten kınamak değil niyetim ama dinimizi İslamı insanlar yaşadığı hayatı hesap vereceği şeyleri neden araştırıp bakmaz neden anlamıyorum, bi hocaya git sana ders versin yada kendin dini ders veren youtu.be kanalları bulup araştır.

Öğretmediler ben ne yapayım diye bişey yok öğrenmek zorundasın saçmalık 
0 oy
(1,453 puan) tarafından
Tabi ki adetten ve ilişkiden sonra gusül abdest almalısın şafiler adetten sonra abdest alır Canım 
0 oy
tarafından
Yani bu zamana kadar nasıl birileri söylememiş ya da konuşurken konusu geçmemiş hayret ayrıca hangi mezhebe bağlı olursanız olun ilmihal alıp okumalı herkes araştirmalı biraz dini 
0 oy
(3,753 puan) tarafından
Regli süreci bitince duşa girilir duş alınır sonra gusül abdesti alınır çıkılır ki bn böyle öğrendim ha Duş almaya fırsat yoksa bittiğine, dair abdestini alırsın 
0 oy
tarafından
Bazı aileler pek dikkat etmiyor böyle şeylere şimdiye kadar bilmediğin için bişey olmaz Allahın izniyle ama google den şafii ler için her bilgiyi öğren 
0 oy
tarafından
Ama bilmediğin için hükmü olmuyor zaten canım ama normal abdest almissindir muhtmelen soruyor hoca cunku
0 oy
tarafından
Gusul abdesti için Hanefilerde niyet sünnettir. Şafilerde niyet farzdır. Yani Hanefi mezhebinde olsaydın banyoya girip veyahut bir denize girip niyet etmeden tüm vucudun ıslanacak şekilde yıkanmakla temizlenmiş gusletmiş olurdun. Lâkin Şafi olduğun için niyet şart. Artık regl sonrası da niyet ederek guslunu alırsın inşaAllâh.

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 600 göst.
0 oy
6 cevap 264 göst.
3 Eylül 2023 Aile kategorisinde Kafam duman (12 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 178 göst.
15 Mart 2022 Diğer kategorisinde Ikimelekannesidirr (2 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 122 göst.
6 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Merve_mll (2 puan) tarafından soruldu