0 oy
801 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (1 puan) tarafından
Kızlar şimdi ben ergenliğimden beri yani regl olmaya başladığımdan beri hiç abdest almam yani kimse bana böyle bişey olduğunu söylemedi haberim yok şoktayım gerçekten kadınların regl bittiği gün abdest alırlarmış ben bunu görümcemden öğrendim bozuntuya vermedim ama yani ben abdest almadım ki hiç duş alırdım çıkardım şaffi meshebindenim ben acaba bizde mi böyle bişey yok annem ablalarım bana bundan hiç bahsetmedi sadece son gün duş alırdım halada öyle yapıyorum şimdi sorum şu epiğer abdest almam gerekiyorsa imam nikahı geçersiz mi oluyor anlamadım 2 buçuk yıllık evliyim ne yapacam ben

32 Cevaplar

+5 oy
(4,698 puan) tarafından
Görümcemde Burda demişsin konuştuğunuz konuyu anlatmışsın 
tarafından
Bende buna takıldım
(1,579 puan) tarafından
Bence sorması normal bilmemesi de normalde internette kafasına takılan bsey oldgu zmaan burdaki gibi soramicak benim kardeşim 24 yaşında o da blmiyodu biz soylememstik abdestin nasıl alındığını bile bilmiyodu ben anlattım snra
(9,626 puan) tarafından
Tuhaf olan zaten bilmemesi değil ki..sorun ailesinde
(1,579 puan) tarafından
Kimisi böyle şeylerden cekiniyo benim kocamın ailesi de kızlarına anlatmamsti en küçük gorumceme herşeyi ben anlattım evlendiginde ne yapılması gerektiğini bile bilmiyodu uyaniyo kimisi anlatmaya iste
tarafından
Ya bu yorum nerden karsıma cıktı bilmiyorum ama cok güldüm aksksksksksks
-Reklam-
+1 oy
(48,695 puan) tarafından
ailen  de almiyor demekki çünkü dini bilgiler cocuklultan baslar abdest falan
0 oy
(7,972 puan) tarafından
Ayy yok daha neler okuladami gitmedin din kulturü dersinde hiç mi ögrenmedin???
(1 puan) tarafından
Yaaa valla öğretmediler ben ne yapayım
0 oy
(327 puan) tarafından
Ne alakası var bilmiyordun bu yüzden herhangi bir hükmü yoktur bundan sonra gusül abdesti almanız ve detaylı öğrenmeniz gerekiyor eşiniz de siz de cima ederken de gusül abdesti almalısınız nikâh ile hiç bir alakası yok
(1 puan) tarafından
Canım ilişki sonrası alıyorum tabii ama adet sonrası da alınmalı diye duydum
(327 puan) tarafından
Evet canım o zaman da alınmalı tıpkı ilişki sonrası gibidir
0 oy
(12,856 puan) tarafından
Hiç mi kız arkadaşlarından falan da mı duymadım canım ben hem boy hem gusül abdesti alırım
(327 puan) tarafından
Kljklljkll he geç banyo müsait
(13,202 puan) tarafından
Mihrimah hem niyet önemli hem de gusülün açıklamalarında yazıyor detaylı ilmihallerde yıkanmak=gusül=temizlenmek=boy abdesti. Bir ay kadar önce yine böyle bir konu geçti link atmıştım oraya da. Namaz tabiki olmaz. Boy abdesti kastım.
(12,856 puan) tarafından
Eeee ama öyle diyorum kız kimse de garip karşılamadı :D
tarafından
Guslün farzlari yanlış yazmışsın bacım
*vücutta iğne ucu kadar kadar yer kalmayana kadar yikamak
*ağza dolu dolu şu vermek
*burna dolu dolu şu vermek

1 kere şu vermek farz bunu 3 kere yapmak sünnettir.
(7,791 puan) tarafından
Evet canim atlamışım biraz :) duzelttigin için teşekkür ederim
0 oy
(7,654 puan) tarafından
Her iki mezhepte de boy abdesti alınır 

Görümcene kadar o kadar insan vardi demek ki sizde alinmiyor aile geleneği 
(327 puan) tarafından
İnşaallah hep kendim gibilerine denk gelirim emin ol bu yaptığın hiç hoş degil biz de şaşırdık kadın kaç yaşına gelmiş evli barkli ama bilmiyor olsun ama ne gerek var rencide etmeye sormuş öğrenir ya hiç sormasaydi neden insanlari hep küçümsuyorsunuz anlam veremiyorum
(7,654 puan) tarafından
He canım tamam sensin
(1 puan) tarafından
Allah bütün kadınları senin gibi yarhıcı insanlardan korusun başka bişey demiyorum
(7,654 puan) tarafından
Senin gibi cahillerden de beni
(1,493 puan) tarafından
Ay vala konuşmak iicn konuusysnz bilmek ayıp değil öğrenmemek ayıp bosver bacım sen burdaki bazı insanlar konuşmak için konuşanlar dan
0 oy
(119,345 puan) tarafından

Ciddimisin :O         

(1 puan) tarafından
Maalesef
0 oy
(712 puan) tarafından
Nasıl öğretmezler ki kuzum eşin de mi hiç farkına varmadi kaç yaşındasın sen ki nikah sakata geliyo bildiğim kadarıyla cunup birinin nikahı olur mu emin değilim olmadı camii hocasına gidip nikah tazeletin bi 
0 oy
(333 puan) tarafından
Canım hiç gusül abdestini duymadin mı? Yada hiç arastirmadin mi? Bunu bayan bir hocaya sorabilirsin çevrende varsa. Dur bende senin için birine sorayım
(1 puan) tarafından
Gusül abdestini duydum cnum ilimli sonrası yapılan onu yapıyorum ama adet sonrası da alındığını bilmiyordum
(333 puan) tarafından
Neyse olan olmuş bundan sonra alırsın abdestini, ama nikah konusunda medreselerin bayan hocalari oluyor onlara bir sor derim
0 oy
tarafından
Sana birşey diyeyim mi annem nenemler sürekli kuran okur abdesti de namazında hepsi ama bize bugüne kadar hiç ogretmediler okulda bile görmedim ben evlendim öyle öğrendim hatta annem bize niye öğretmemis dedim anneme çok kızmıştım kendi kendime oyuzden şimdi diyorum kızıma büyürse reglin kötü birşey olmadığını abdesti falan hespini güzel dile anlatacağım ilk adet olduğum günü hiç unutmam mesela korkup evden kaçmıştm çocukluk ya ölmek istiyordum o derece kötü birşey zanetmistm
(1 puan) tarafından
Bende yerin dibine girdim gerçekten ne yapmam gerekiyor anlayamıyorum kafam çok karışık
tarafından
Birşey yapmana gerek yok bana dinle ilgili hiç birşey ogretmediler ilk evlendiğimde bana görümcem şafi misin Hanefi mi dedi mal mal yüzüne bakmıştım o ne demiştim
0 oy
(5,936 puan) tarafından
Anaa kız okulda din dersinde bile anlatıyorlar ortaokulda nasıl olur cok şaşırdım valla Nihat hatipoglunu da mı izlemedin her zaman anlatır gusül abdesti diye diye bunu kınamak için söylemiyorum yanlış anlama ama biraz da ailenin sucu bence insan dogru düzgün anlatmaz mı evladına

Neyse olan olmuş ama sonucta niyet önemli sen adet bitiminden sonra temizlenmek amaçlı yıkandıgın için Allah kabul eder bence günahı varsa da sana ögretmeyenlerin boynuna 
(1 puan) tarafından
Allah beni kahretsin ben de araştırabilirdim
(5,936 puan) tarafından
Olsun öyle deme canım bilerek yapmamışsın sonucta bundan sonra olması gerektiği gibi yaparsın
0 oy
(13,202 puan) tarafından
Her seferinde cidden yıkanıyor duysan sorun yok gusül yıkanmak demek zaten. Bundan sonra iyice abdest de alıp çıkarsın olur. Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp. 
0 oy
(7,971 puan) tarafından
Allah affetsin bende aynı şekil ortaokulda gusul denilen şey nedir bilmiyordum babamla büyüdüm ben annem babam ayrıydı babam hiç söylemedi annem de söylememişti sonra ben yaz tatili anneme gittiğimde ozaman öğrenmiştim ögünden sonra yapıyordum hep
0 oy
(11,077 puan) tarafından
Nikâh konusu için burda uğraşma gidip adamakıllı bi hocayla görüş. Burda sana kesin bilgi verecek insan sayısı çok çok az gerisi benceli senceli konuşur ya da yanlış bilgi verebilir. 
0 oy
(13,886 puan) tarafından
Öğrendikten sonrasi icin gecerli diye biliyorum. Yani sen bilmiyordun ama bunu sana annen oğretmeliydi vebali ona bence. Sen ogrendikten sonrasini aksatma. Birde içine süphe düştuyse tekrar imam nikahi yaptirin. 
(1 puan) tarafından
Eşimle konulup tekrar yapıcam inşallah Allah affetsin valla kimse bana bişey, demedi
0 oy
(826 puan) tarafından
Malasefki aynı sorunu yaşamışız. Bende hiç bilemedim böyle bişey olduöunu kimse anlatmadl bana güsul almam gerektiğini sadece duş alırdım telefonum olduktan sonra öğrendim iinternette okumuştum. 
0 oy
tarafından
Bi fikrim yok canım  post yukarı çıksn
0 oy
(9,009 puan) tarafından
Hadi kimse sana demedi sen hiçbir yerdende mi duymadın? İlişki den sonra aliniyo onu biliyosun onu kim söyledi nasıl öğrendin bunu merak ettim. Yıl olmuş 2021 teknoloji çağındayız hicmi internettebbir yerde denk gelmedin aratirmadin. Dinden abdestten bu kadar habersizsin.... Alevi olabileceğini düşündüm ama Şafii mezhebindenim demişsin... Bildiğim kadarıyla Aleviler regl dan sonra abdest almiyolar kirli olduğunu düşündüğü yerleri yıkarlarmis
(1 puan) tarafından
İlişkiden sonra alındığını eşimden öğrendim ne diye yargılıuorsun denk gelmemiş ki gelip buraya soruyorum demi bk lütfen yardımcı olmayacaksan konuşma da
(9,009 puan) tarafından
Tamam canım ne zaman konuşacağını söyle de o Zaman yazayım... Ne ***** insansın... Etrafında hicmi arkadasin yoktu elhamdülillah yüzde 70 i müslüman olan bir ülkü de yaşıyoruz elimizin altında internet var TV de bangır bangır hocalar anlatiyo... Allah'ım hidayet versin sana ne diyim
(9,009 puan) tarafından
Tamam canım ne zaman konuşacağını söyle de o Zaman yazayım... Ne sal ak insannsın... Etrafında hicmi arkadasin yoktu elhamdülillah yüzde 70 i müslüman olan bir ülkü de yaşıyoruz elimizin altında internet var TV de bangır bangır hocalar anlatiyo... Allah'ım hidayet versin sana ne diyimyi
0 oy
tarafından
Sonuçta bilmiyormuşsun insan bilmediği birseyden sorumlu olamaz ama annen nasıl böyle bir konuyu sana soylememis gerçekten tuhaf. Benim eşim bile bilir bu konuyu. Ayrıca her banyoda boy abdesti alırım yani illa abdest için regli bitmesi gerekmiyor. Şafii mezhebinde degilim ama sizde bunun farklı olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca dediğim gibi bilmediğin şeyin sorumlulugu olmaz nikah da öyle pat diye düsen bişey değil. Sıkıntı etme bundan sonra alırsın olur biter 
0 oy
(1,264 puan) tarafından
Ben 13 yaşında ergenliğe girdim annemin ilk öğrettiği şey buydu ya hakikaten nasıl öğretmedi 

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 569 göst.
0 oy
6 cevap 264 göst.
3 Eylül 2023 Aile kategorisinde Kafam duman (12 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 175 göst.
15 Mart 2022 Diğer kategorisinde Ikimelekannesidirr (2 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 121 göst.
6 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Merve_mll (2 puan) tarafından soruldu