0 oy
83 göst.
Diğer kategorisinde (718 puan) tarafından
3 litre sut kaynatiyorum suan kizlar bebegime yaomam gerek onceden 3 kere fln yaptm hep sulu oldu taş gibi yapan varmi ya bir tarif versenz soyle guzel olsa

6 Cevaplar

0 oy
(4,089 puan) tarafından
Valla nazar değmesin ama ben ekstra hiçbir şey yapmıyorum hatta tencerede mayalıyorum direkt yoğurdu karıştırıp ağzını kapatıp bi bez sofrayla sarıyorum soğuyunca da bezi açıp buz dolabına koyuyorum ertesi gün gayet güzel oluyor artık sütle mi ilgili bu yoğurdun taş gibi olması bilemiyorum 
-Reklam-
0 oy
tarafından

Ben mayalayacagim zaman ,

Sutumu iyice ılınmasını bekliyorum, bebeğime mama verirken verdigim mamanin sıcaklığına gelmesini bekliyorum , iyice ılındiktan sonra sütü mayaliyorum,

İyice örtüyorum, 

Akşama kadar bekletip , sonra battaniyenin içinde çıkarıp dolaba atıyorum , ertesi gün tuketince taş gibi oluyor

0 oy
(5,314 puan) tarafından
Git gel karıştır havalandırarak altı kısık bir şekilde  kayanafıktan sonra biraz daha kaynat sonrada bildiğin gbi mayala  yoğurt tutuktan sonra ağxı açık bir şekilde dolapta birgün beklet taş gbi olur
0 oy
(3,832 puan) tarafından
Kaynar sütle mayalayinca sulu oluyor genellikle biraz daha ılıtıp mayalalabilirsin bide ben üstünü sadece 4 saat örtülü bırakıyorum sonra örtülerini alıp olduğu yerde soğumaya bırakıyorum tamamen soguyunca yerinden oynatiyorum
0 oy
tarafından
Her Cuma mayalayan biri olarak sütü iyice kaynat içinde bulunan su gitsin koyulaşsın kaynayınca altını kıs ara ara karıştırarak taşmasını önle 10  15 dk öyle kaynasın 20 dk kaynatıyom ben bazen..

Sonra elinin dayanacağı sıcaklığa erişince serçe parmağınla 7 saniye tut dayanabileceğin bi sıcaklıksa tamamdır.. 1 kaşık yoğurtla 1 kepçe sütü karıştır kaymağını bozmadan sütüne dök ağzına kapak örtme ki oluşan buhar damlacıkları sütü damlamasın bezle kapat kapak yerini sonra da sofra bezi veya battaniye ile iyice sar tabi dikkat et sütü sallama ben 8 saat dışarda bekletiyorum üstünü açıp 2 saat de öyle bekletiyorum tabi kapak yerine örttüğüm bez üstünde kalıyor sonra dolaba atıyorum 8 saat filanda dolapta kalıyor miss gibi kaymak taş gibi de yoğurt oluyor

Afiyet olsun şimdiden..
0 oy
tarafından
Kaynamaya başladığı zaman 10 dakika daha kaynat içindeki su kalmaz ılık tan biraz fazla olsun serçe parmağın yanmıcak şeklinde 2 kaşık yoğurt bir kaseye koy üstünde süt koy karıştır süte ilave et üzerini kapak kapat onuda sofra beziyle sar ister iki ister bitaneyle taş gibi olur tabi mayayla sütü karıştırıken rabbim benim elim değil Fatma anamız eli olsun de taş gibi olur

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 334 göst.
0 oy
3 cevap 52 göst.
7 Ocak 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde Anneyimbennnn (417 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 163 göst.
24 Şubat 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde 00Melikeee (683 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 50 göst.
26 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

381,752 soru

11,428,596 cevap

34,988 kullanıcı

...