0 oy
504 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Gercekten zaman oyle hale geldiki cocuklarin elinde hep tablet telefon gecen gum bir yere gittim daha cocik 2 yasinda anca var elinde annesi durmuyor die telefon verdi ben cok karsiyim acikcasi verilmesini tavsiye etmem benim 2 yigenime tablet alindi inaninki tam 12 saat ellerinden inmedi yengee dedim yenge cok durdulwr alsana ellerinden aman yeni sey ben olsam bende o kadar oynarim kime sorsan durmuyor biz eskiden camurlarla topraklarla buyuduk simdi bakiyorum cocuk kum oynuyor diye kadin kiziyor ya cocuk bu oynar kirletir yikarsin gecer bana gore boyle olmali benim kizim kucuk daha telefon gorunce almaya calisir ben hep hayir derim kaldiririm gerekirse yaninda hic oynamam tv izlesin cizgi film yada oyun oynasin yada disarida benimle bir oynasin ben boleyi hep ne biliyim bence cok kotu telefon tablet isi bide yigenim daha 11 yasinda kendine ozel hesaplari var zaman kotu neler goruyoruz kaciyolar akillarina girip Rabbim korusun evlatlarimizi 

22 Cevaplar

+1 oy
(25,224 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Çocuklarınız en aptalların bile kullanabildiği teknolojik aletleri kullanıyor diye övünmekten vazgeçin diye bi söz okumuştum ne kadar da doğru. Bide demezler mi maşallah benimki arama bile yapıyo, maşallah her istediği şarkıyı açıyo diyolar marifet gibi. Ne maşallahı yani üzülmesi gereken yerde seviniyolar. Ben altını değiştirirken banyodan sonra veya burun temizliği yaoacagımız zsmsn telefondan 3 dk ksdsr sevimli dostları açıyorum işimi görene kadar sonra kapıyorum. 15 aylık ne telefon alır ne tv izler. Telefonu eline alır ama fırlatıp atmak için asla dikkatini çekmez hiç alıştırmadım alıştırmamda. Tv açık hep haber falan izlerim dizi izlerim dönüpte bakmaz birtek molfix reklamı izler bebekli olan reklamları izler arada aptamil reklamı falan. Yemek yerken 1 kere bile tv telefon açmadım önüne şükür elinde ya arabası olur ya halka oyuncagı yada yapbozu onlarla oynatarak yediririm. Alıştırmak bağımlı yapmak ayrı, kısıtlamak sınır koyarak izletmek ayrı şeyler. Benimde eltimin kızı 9 yaşında nr hesapları var YouTube kanalı falan var gece 4 e kadar internette takılır baş edemiyolar artık 
tarafından
Sorma canim o kadar haklisin ki kiz 11 yasinda gor tiktok videolari cekiyor senden benden iyi marifetmjs gibi birde sorma valla hal kotu gidisat kotu
-Reklam-
+2 oy
tarafından
Hastaneden çıktık çocuk kemoterapi aldı kan aldılar falan her yeri acıyor otobüse binmek zorunda kaldım sehirdisina yalnız gittiğim için neyse çocuk ağlıyor dursun diye mecbur telefonu verdim çünkü orda dikkatini başka türlü dağıtamam ve dört saatlik yol ordan amcanın teki bak bak kolaylık olmuş herkes eline telefon veriyor sussun diye kafam bı attı ama sorma sen de hastanelerde ayların geçsin her yerin yara bere içinde olsun kaç tane ameliyat gecir kafanı dağıtmak için biseyle uğraşma da gel o zaman konuşalım dedim ne diyorsun sen diye celalleniyor hemen dedim senin o kolaylık dediğin şey var ya dedim küçücük bı odaya kapatılmış çocuğun tek dikkatini dağıtan şey dedim .... Şimdi bu tablet telefon alışkanlığı deyince herkesin elinde bu var diyorsunuz ya bilmeden çokta demeyin çünkü herkes başından atsın onunla oyalansin bende işimi gücümu göreyim diye vermiyor ... Benim çocuğum küçücük bı odanın içinde günlerce kaldı arkadaş nedir bilmez evin içinde oyalayacak elbet bişey bulursun yarım saatte saatte bir hemşiresi doktoru iğnesi ben onu mecbur oyalamak için vericem... Bu arada tutupta saatlerce izlemez kendisi verir telefonu bana taş çatlasın on dk sonra izlediği şeyler sınırlı TV ye de asla bakmadı bugune kadar arada reklam sesine dönüp bakar çünkü evde kalıp TV izleyecek kadar da zamanı yok . Ha bı de şu var bende karsiydim aman sağlıklı beslensin aman TV den telefondan uzak dursun dedim şimdi bişey yesin de ne yerse yesin diye gözünün içine bakıyorum telefonu eline alsinda dikkati dağılsın o sırada dikkat dağınıklığı ndan canı çok yanmasin bunu da genelleme yapmayın diye yazdım iyi akşamlar ...
tarafından
Yeşim sen ile Mizgin in annesi çok güçlü annelersiniz Allah'ım size offfg de.eden bu yolları kolaylikla geçmenizi nasip etsin.. siz hep böyle ayakta güçlü ve dimdik durun ki bizde sizin gücünüzle daha sağlam duralım ❤️❤️
(462 puan) tarafından
Hanımefendilerden  birnin cocugu i 15 aylik eline  telefon vermemesiyle övünüyor  verse ne olacak ne anlayacak hele bi 2.5  3 yaşına  gelsinde vermesin görüyüm  omu kimisi hastane odalarında  cocuk oyalamak için kimisi agzina 1 lokma sokabilmek için vermek zorunda kalıyor çocuklar  büyüdükçe  yaşıtlarından gördükçe istiyor zaman böyle artk ben sanmıyorum ki  hiç bir anne aman başımdan gitsin telefon oynasın kafasında değil zamane çocukları  böyle  telefonla razı edebiliyoruz  bazı şeylere
tarafından
Buse devir teknoloji çağı evet belli bı yasa gelince sağdan soldan görecek isteyecek olmayınca ağlayacak falan filan hoş verdin diyelim illa ki bunun bı denetimi olması lazım 11yastaki bı çocuğun ne yapıp ne ettiği izlenmeli ve telefon tabletle oynamasının bı sınırı olması lazım uzaktan eğitim de olunca çocuklar hep telefon tablet başında oldu böyle de olunca bunlar alışkanlıga dönüştü anneyi babayı zorda birakmalar başladı ama benim fikrim herşeyin bı zamanı bı vakti olmali o yaş cocuklar için bizim cocuklarimiz için de yemek yeme o bu sorun anneler mecbur kalıp veriyor çünkü her çocuk bir değil kimisi kolik oluyor o seslerle uyuması için yanina telefon konuyor daha o zamandan ona aşina oluyor aslında ben çoğu annenin keyfiye verdiğini düşünmüyorum keyfiye veren anne de olursa da çay sigara arkadaşlarla vakit geçirmek için onun da anneliginden şüphe ederim
tarafından
Rabia canım çok sağol duan için rabbim imtihanimizi başarıyla atlatan kullardan eylesin rabbim kimseyi evladiyla en önemlisi de sağlıkla imtihan etmesin çocuklarımiz hep sağlıklı mutlu olsun ...
tarafından
Ben size izlemlerimi ablatiyorum bisiler yedirmek icin hastalik vardir bunlar ozel sebepler evet basjndan defermek icin bissuru kadin var veren valla ben vermicem vermeyide dusunmuyorum bu benim kararim benim eski eltim vardi oglu cok sevedi toprakla oynamayi kadin bagirir kizardi oynamaya diye aslinda ne varki bunda cocuk telefon bagimlisi ve tam tamjna 3 5 saat basindan hic jalkmaz benim 2 yegenim tam 12 saat tablet ile oynadilar zevki icin veren annelere kiziyorum ben bunun vermis oldugu tecrübeye dayanarak soyledim sizler kotu annesiniz demedim
0 oy
(7,972 puan) tarafından
Telefona tablete bende karşıyim kesinlikle ama televizyon için zaptedemiyoruz bazen
tarafından
Ben bazen mecbur yarim saat falan izletiyorumya tv yi
0 oy
tarafından
Annemle en çok tartistigim konu kızım 13 aylık aç TV de çizgi film önüne koy kraker falan sende işini yap peşinde harap oluyorsun diyip duruyor bana 

Şükür hiç bilmiyor ikisinide daha çok küçük gerçi ama inşallah uzun süre uzak tutarım 
tarafından
Insallah canim sorma benim annemde pyle hayir diyorum vermiycem sinir ediyor beni
tarafından
Aynilar demekki canım zararlı diyorum sizi öyle büyüttüm ne zararı diyor birde anlamak istemiyorlar
tarafından
Sorma canim sorma devir kotu ildu artik yaa
0 oy
(1,403 puan) tarafından
En iyisini yapıyorsun canım böyle devam
tarafından
Aynen oylee biz sofrafaya oturunca annemle birlikte badede yanimizdadir beraber yeriz sonra kaldirrim onu elini yuzunu yikarim oyununj oynar oyuncaklari ile sonra sklirsa sarki acarim oynarız simdikiler cocuk buyutmuyolar bakmiyolarki ver eline teli susun
(1,403 puan) tarafından
Aslında çocugun istediği şey ilgi ve oyun sadece ondan oturup put gibi oturmasını bekleyemeyiz koşacak karıştıracak kirlenecek deneye deneye öğrenecek.
tarafından
Bak benim kizim gecen eline finxan tabagi aldi attti kirdi hic kizmadim oynar doker hali yeni.yikandi ati yere kirletti kizmadi. Çünkü o onu oyun goruyor evet bazen boyle kotu bisi yaomaya calisinca hayir elbette diyorum oturuyorum oyun oynuyorum ona kelimleri anlatiyorum mesela 1 hafta dede dede dedim çocuk dede demeye basladi alkisi ogrettim geli bay bayi cocuk bu hep ilgileniceksin bazen yoruluyorum uzağına ilgisini cekcek oyuncak koyuyorum o emekleye emekleye gider alip doner oynar
(1,403 puan) tarafından
Supersin. Bende kesinlikle kızmam. halimi yemek yerken batırdı niye dokuyorsun diye kizilmamali. Bende sürükle konuşur anlatırım ve herşeyi anlıyor bir yaşında şuan parmağına geçirmelik kuklalar yapmıştım anlayacağını düşünmeden hadi sende parmağına geçir dedim ve geçirdi. Banyoya gidelim dış fircalayalim diyorum hemen elini ağzına götürür fircalarmis gibi yapıp fiş fis diyor lambaları kapatalım diyorum direk eli i prize götürür kapatmak için kapatır perde çekelim dışarı bakalım derim hemen döner cama doğru sürekli konuşup anlatmak lazım küçük o daha anlamaz dememeli yeterki konuşup sürekli anlatmak ilgilenmek gerek.
tarafından
Aynem benimkide oyle kuzum ne kadar ilgi sevgi gosterirsen o kadar cabuk kaparlae
0 oy
(425 puan) tarafından
9bucuk 8yasinda kucuyumde 5yasinda hergun 1saat alıyorlar tabi bazen yarım saat çok ala biliyolar
tarafından
Iste kuzum oyle cok alisicaklar hep isticekler bide devir kotu neler goruyoruz inan cok kotu oluyorum
0 oy
(22,070 puan) tarafından
Benimki arama bile yapiyor:D 
tarafından
Cok kotu yavrum ben sana diyim onunj alamazsin sonra cok var cevremde oylee uzuluyorum zmaan kotu
(1,072 puan) tarafından
Maharet mi bu yani sence
0 oy
tarafından
Benimde en hassas noktam ve şükür cocuguma hic vermedim ver bisey olmaz diyenelre de cvbni verdim simdi kaynimin bilgisayarı bizde arada acar biraz cizgi film izletirim oda süresi var bitince alıyorum şükür tlfna düşkünlüğü yokbazn annemle kaynanam veriyo kızıyorum resmen vermeyin diyorum 
tarafından
Benim annem ananem oyle ver oynasin sussun yeterki hep böyleler
tarafından
Yok valla benimki susmasi icin vermiyo yegenim annemin tlfnnda kedi tom varya onunla surekli oynuyo e oğlumda görmüş anneanne kedi diyo diye annemde kiyamiyo arada veriyo gördüm verme dedm e kiyamiyorm dedi bu konuda kıy hic bisey olmaz cok cok 19 dakika aglar susar
tarafından
Evet ya sorma bacimm bide marifetmis.gibi analar diyor aa bak neler ogrendi telefondan bilmem ne
tarafından
Çünkü onlar bunu büyük başarı saniyo bacm halbuki bilmiyolar ki en büyük aptallik
0 oy
(1,072 puan) tarafından
Valla canım o kadar haklısın ki benimde etrafim hep öyle anneler durmuyor deyip kolaya kaçıyor resmen. Benim 7 yaşında kızım var günlük yarım saat hakkı var bizim yanımızda oda ne izliyor ne oynuyor bakarız. Tamamen soyutlamaninda anlamı yok. Çocuk belli yaştan sonra kresti anaokuluydu okuldu bir ortama giriyor ve yaşıtlarıyla sosyalleşebilmesi içinde teknoloji devreye giriyor malesef devir böyle. Çok kaptirmadan çokta soyutlamadan ortayı bulacaksın. Tabii biz 5 yaşından sonra tablet süresi vermeye başladık. Öncesinde kullanmiyorduk. Bide herkesin ayy hayraniz size nasıl alistirdiniz biz elinden alamiyoruz demeleri öldürüyor beni. Çünkü biz çocuğumla hep kaliteli vakit geçirdik babası ben kızım saklambaç oynarız. Masa tenisi aldık onu oynarız. Kart oyunlarımiz var yani isteyene bu devirde seçenek cokkk
tarafından
Aynrm oyle bacim secenek cok otur oynaa dimi ya çocuk 2 yasinda yok yok nasil eline teli verirsin deli olacam
(1,072 puan) tarafından
Öyle canım valla kızlarım için üzülüyorum ki böyle bir nesille büyüyüp evlenicekler düşünmek bile istemiyorum
tarafından
Bende üzülüyorum bende
0 oy
tarafından
19 aylık oğlum bende hiç alistirmadim çok nadir iki üç güne bir çocuk şarkısı açarım. 11 yaşındaki oğlum telefon istiyor bütün arkadaşlarımın var bir tek benim yok utanıyorum diyor ne yapacağımı şaşırdım alsan dert almasan dert 
tarafından
Sorma onuda canim millete görüyor istiyor
0 oy
tarafından

Bu benim en hassas oldugum konulardan biri. Mukemmel bir anne oldugumu dusunmuyorum, elbet cocuk buyuturken yaptigim hatalar vardir ancak telefon tablet televizyon yani kisaca 3T konusunda hassasim. Oglum zaten daha 4 aylik. Kizim 12 olacak neredeyse, onun elinden su an almak tabi zor ama dogru seye yonlendirmeye calisiyorum, cizim yapmayi cok seviyor cizim programlari indirdik cizim yapiyor ve muzik dinliyor. Sacma sapan uygulamalara girmesine musade yok. İlk okula kadar eline tablet ve telefon almadi, 1.sinifa 5 yasinda basladi biraz erken gitti, bilsem sinavlari vardi ogretmenimiz bizi o sinavlara yonlendirdi 1.sinifta, sinava gittik cocuk girdigi gibi cikti, sinav tabletleymis :'( ve kizim tablet kullanmayi bilmediginden sinavi yapamamisti :'( 

O zaman anladim ki bu da dogru degil, sonucta teknoloji cagindayiz kullanmayi bilecek ne oldugunu bilecek tabiki. Ama kuralli, sınırlı, gozetim altinda kontrol edilerek. Oglum icin de 3 yasindan sonra bunu uygulamayi dusunuyorum. 

tarafından
Iyi birsey icinse  tabiki olur amaa sussun diye asla olmaz buna cok cok karsiyim kzum
tarafından
Susmasi icin, yemek yemesi icin vs verilmez , benim cocuk buyutme anlayisima ters :(
(14,017 puan) tarafından
5.yasinda ki çocuklara tabletle mı sınav yapıyorlardı yok artık
tarafından
Evet, bilsem sinavlari tabletleymis ben de o gun ogrenmistim. Hic aklima da gelmedi oncesinde ogretmenine sormak. Velhasil sinavi yapamamisti yavrum.
0 oy
(14,017 puan) tarafından
Benim oğlumda 16 aylık sadece bazı reklamlar ilgisini çeker onlara bakar arada o kadar telefonu eline alır baba alo der bırakır görümcem oğlu dursun yemek yesin biraz otursun diye alıştırmis video izletmeye hipnoz olmuş gibi izliyor çocuk bana da diyor ki sende alıştır kolay oluyor işini gücünü yaparsın diyor. Sağol abla dedim çocuğumun gözleri beyni evin işinden daha önemli 
tarafından
Bravo sana kuzum evett is gucu birakiyorum ben bebemle.oymuyorum.valla
(14,017 puan) tarafından
Valla bebeklerimizin bugünü bir daha gelmeyecek herşeyden önemli onlar büyüdükleri zaman istediğimiz kadar iş yaparız
tarafından
Evet canimm o kadar.ilgileniyom ki alisti herkes dior hep sana alismis kotu ettin yooo o benim evladim bir daja bu gunler gelmicek
(14,017 puan) tarafından
Rahmimde büyüttüm tabi ki bana alışacak lafa bak
tarafından
Agzi olan konusuyo iste
0 oy
tarafından

Ben vermicem telefon taplet TV bile kısıtlı olucak biz anamızdan telefonla çıkmadık Kimse hem telefon hemde yemek dolandırmadı peşimizde :D

tarafından
Simdi benim kiz 10 aylik kendi yemege alistiriorum onu neler öğrettim neler hep ilgilendim bizde toprakla buyuduk valla
tarafından
Pasta yaprdık bizde toprakla:)))
0 oy
tarafından
Benim bir tanıdığım çocugu sabah uyansin telefon alır gece uyana kadar telefon elinde arada kitap okur oda cok nadir. Dışarı çikartmaz çocugu sürekli elinde telefon yaşıtlarına göre bence geri bazı şeylerde ozellikle paylaşım konusunda. Mesela yemek yemez annesi yedirir bu arada 9 yaşında. Cünkü telefona bakmaktan motor becerileri iyi değil. Anlatiyorsun anlamıyor annesi çocugun suçu yok sadece sussun ona bulaşmasin rahat etsin diye eline veriyor ama tam tersi çocuk daha hırçın daha aksi olmuş. Bende hamileyim kınamak istemiyorum kimseyi sadece yanlış buluyorum. Evet teknoloji çağındayiz aileler istese egitici oyuncaklar alabilirler evde oynayabilirler fakat rahatlıklarına düşük oldukları icin yapmıyorlar.
tarafından
Benim kizim 10 aylik neler.ogrettim ona neler canim gorsen masallah dersincidden cok sey biliyor telefon yok yablet yok vermey8 düşünmüyorum da benim yegenlerde ylee cok kotu cok
0 oy
tarafından
Ya gerçekten şu dönemde çocuklarımızı uzak tutmamız gerekiyor çocukların resmen fıtratını bozuyolar Elhamdülillah evimizde televizyonumuz yok izlemiyoruz telefonda bazen merak ediyor ne oldugunu bakıyor en fazla 2 dakika sonra atıyor tabi bizde dikkat ediyoruz eşimle yanında telefondan çok kitapla meşgul olmaya çalışıyoruz şuan evimin duvarları ogluşumun sanat eserleriyle dolu :) 5 dakika televizyon telefona bakmasındansa bütün evi çizmesi benim için daha iyi 
tarafından
Aynen oyle canim bravo cok.iyi yapıyorsunuz
0 oy
tarafından
Cok sukur alistormadim. 3 yaşı bitmek üzere.  3 ayda bir ancak telefonda cizgi film açarım galeriden.
tarafından
Vermemekle en iyisini yapiyosun canim
0 oy
tarafından
Ne güzel demek ki çocuğunuz sakin ben mecbur kalanlardanım demeyin bana nasıl mecbursun size yemin ediyorum doğduğundan beri ağlıyor bir dakika susmuyor telefon biraz oyalıyor sadece mesala bugün babaannesi den eve gelirken ayakkabısının tekini kendi giymek istedi tabi beceremedi ağlamasını duysaydınız kesin dövüyorlar çocuğu derdiniz tam 1 saat tek ayakkabıyı gitmesini 5 kişi bekledik düşünün bu kadar huysuz Rabbim kimseyi çaresiz bırakmasın yardım edecek kimsem yok bütün ev işi bana bakıyor bide üstüne çalışıyorum mecburum kısacası
tarafından
Kuzum ben zaten size birsey demiyorum emin ol bak ama zevk ocin veren anneler en yakinim yengem aha
0 oy
(4,646 puan) tarafından
O kadar haklısın ki cnm 

Benim oğlum 1 yaşında yemek yedirirken 2 dk açıyorum birşeyler izlemez bile atar telefonu

Ama tanıdığım kişiler var bebeği 6,5 aylık telefonda çizgi gilim açıyıyor koltuğa kayıp bebeği karşına uzatıyor bir kaç dk izlesin diyor fakat boş

Tamam bende açıyorum sırf yemek yesin 1 yaşında 6,800 gr çok zayıf fakat telefonu da istemiyor
tarafından
Onlara birsey demem yesin diye hastalik icin ama zevk icin bsimdan gitsin diye cok var
(4,646 puan) tarafından
Yazık ya sonradan çoçuklar kötü alışkanlıklar edinecek
0 oy
(48,490 puan) tarafından
büyük konusma canim bende vermem diyodum veriyorum
tarafından
Buyuk konusmuyorum ama vermiycem diyorum vermemde ben kizimla oyunlar oynuyorum evimin isini yapmiyorum yemegimi annem gelince yapiyorum ortaligi bo.k goturur sirf cocugum sklmasin oynayim die
0 oy
tarafından
7 yaşındaki kızım telefon nedir bilmez görüntülü bile konuşmak istemez..şimdi okula başlıcaz inşallah uzaktan eğitim olmaz da alışmaz
tarafından
Insallah canim ne guzel

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 328 göst.
28 Mart 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 465 göst.
14 Ağustos 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 237 göst.
19 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu