+4 oy
222 göst.
Diğer kategorisinde (3,769 puan) tarafından
CENNETE GİRMEKTEN ALIKOYAN DAVRANIŞ: KİBİR - İnsanın kendi nefsini yücelterek diğer insanları küçük görmesi, onlara karşı aşağılayıcı tavırlar sergilemesi anlamına gelen kibir duygusu, cahiliye döneminde inanç ve ahlak boyutuyla topluma hâkim durumdaydı. İslam’la birlikte bu tür davranışlar sergilemek yasaklanmış, Peygamberimiz de mütevazı hal ve hareketleriyle insanlara örnek olmuştur. Ashabını bu tür duygulardan arındırmaya çalışan Hz. Peygamber, bir gün, “Kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse cennete giremez.” buyurmuş, bu sözü işiten bir adam da kendisindeki bazı duyguların kibir olup olmadığını merak ederek ona şöyle demişti: “Ama (her) insan elbisesinin, ayakkabılarının güzel olmasından hoşlanır.” Bunun üzerine Allah Resûlü, kişinin diğer insanları küçük görüp kibirlenmesine sebep olmadıkça bu tür duyguların bir sakıncasının bulunmadığına işaret ederek kibri şöyle tanımlamıştı: “Şüphesiz ki Allah güzeldir, güzelliği sever. Kibir ise, hakikati inkâr etmek ve insanları küçümsemektir.” (Müslim, Îmân, 147)

7 Cevaplar

+3 oy
(1,335 puan) tarafından

Kaf dağı kadar yüksek olsanda kefene sığacak kadar küçüksün demiş hz. Mevlana

(3,769 puan) tarafından
Doğru demiş cancağızim
-Reklam-
0 oy
tarafından
Harika bir paylaşım burnu düşse yerden almicak sürekli kendini öven insanlar var umarım bunun sonunu biliyorlardir. Hepimiz aynı yere gidecez ve herkesi Alla yarattı kibir yapıp onun suyu böyle sunum şuyu böyle diye kendini birşey sanıp Allah'ın yarattığı kulu küçümseyen insanlar umarım akıllanir 
(3,769 puan) tarafından
Amin inşallah cancağızim ben kibri sevmem Allah'ım kalbimden varsada uzak etsin ben şükür günahlarımi bile herkesdn daha çok görürüm görürüm ki kendimi ondan üstün görmesin nefsim diye
tarafından
Rabbim kibir yapan kullardan eylemesin canım herkesin giyeceği 2 metre kefen fazlasi yok bu dünya değmez bugün varız yarın yok
(3,769 puan) tarafından
Aynen cancağızim ölüm okdr yakinki
0 oy
(15,767 puan) tarafından
Ne kadar güzel bir paylaşım 
(3,769 puan) tarafından
Rabbim kalbimizde kini nefreti kibri uzak eylesin inşallah
0 oy
(6,919 puan) tarafından
Ebu celil ve eşi en büyük örnektir bu  naAllah Kibir dünyasına bizi sokmasin inşallah 
(3,769 puan) tarafından
Evet cancağızim en büyük örnek dir ne yazikki sonlarını hüsrana hazrldlr peygamber efendimiz e inanmyrk
(6,919 puan) tarafından
Kibir  nelere kadir iste gözleri kör kalbî kötü olan ifla olmuyor
(3,769 puan) tarafından
Maalesef cancağızim maalesef kibir çok korkunç bir duygu
0 oy
(2,678 puan) tarafından
Kız sevda Allah razı olsun kardeşim senden ne güzel şeyler paylaşıyorsun bazen ne kadar cahilmişim diyorum okudukça bilmediklerimi anlar oluyorum saol cnm :) 
(3,769 puan) tarafından
Estağfurullah cancağızım benimde çok bilmedgm şey var insanız unutuorz blmiorz vs nrml:)
Allah'ım senden de razı olsun kardeşim ❤️
(2,678 puan) tarafından
Aynen cnm bilsekde uygulamıyoruz valla :) inşallah ders olur bizlere :)
(3,769 puan) tarafından
İlla uygularx cancağızim bir yapmasak bir yaparız yeter ki biz kalpten bilelim:)
(2,678 puan) tarafından
Amin kuzum bnm inşallah :))
0 oy
(1,446 puan) tarafından
Rabbim bizi hep doğru yoldan ayırmasın inşallah 
0 oy
(3,551 puan) tarafından
Burda biri var. İsim vermiyorum o kendini biliyor. Basım kapalı çarşaflıyım vs vs derken her bir postta her önüne geleni kibri ile kalbini kırıyor. Bu yazdıklarını umarım görür de okur da. Kalp kırmanın kabeyi yıkmaktan daha kötü oldugunu ve dahası onun nasıl giyiminin kimse bir faydası olmadığı gibi kibrinin kendisine çok zararı olacagını anlar.. 

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 221 göst.
29 Temmuz 2022 Aile kategorisinde hfzfyzbl (38 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 92 göst.
30 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
+2 oy
13 cevap 177 göst.
10 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Oldu o zaman (2,675 puan) tarafından soruldu
+1 oy
10 cevap 305 göst.

381,725 soru

11,428,033 cevap

34,988 kullanıcı

...