+4 oy
326 göst.
Aile kategorisinde (802 puan) tarafından
Ben de gorumceyim, bizimde gelinlerimiz var.Ama gelinlerden hiç bir beklenti içinde değiliz.Hic de eyvallahim yok Dinen de mecbur değiller zaten Yaparlarsa sevabını alırlar, gonlumuzu hoş tutarlar o ayri.yapmazlarsa da Allah selamet versin hiç sıkıntı değil Erkek kardeslerime de bunun için baskı yapmam.Aile huzurlarını bozacak ne bir eylem içinde ben bulurum ne de annem..Zorbalikla bakım yaptırmak söz dinletmek aldığımız kültürde yok bizim en azından öyle bir çaba içinde degiliz .Gonul rızasının olmadığı işten hayır gelmez biliriz biz.O nedenle de sesleri yükselen gürültülü bir aile değiliz 

Burda hep görümce kayinvalide sorunlariyla karsilasiyoruz.Peki bu şikayet ettiğimiz  erkek evlatları kimler yetiştiriyor? Hangi kültürle yetiştiriyor? Gene bizler değil mi? Nasıl yetiştiriyoruz kendimize bağlı mi bağımlı mi,?Bağımli evlat nasıl mı yetiştirilir? "Sizi bu yasa kadar ben büyüttüm ben baktım siz de beni bakacak gezdireceksiniz"  İnsan doğurduğu evladını bakmakla yükümlü değil mi? Bu bir lütuf mu? Bunu dile getirmenin anlami nedir? Bir baskı bir zorunluluk! Bu gibi valideler gelinleriyle sorun yaşıyor haliyle Gelinler de kocalariyla.Gelinleri kendine kusturuyor nasıl mi?Bunun örneklerini çok gördüm .Gelin valideye gitmeyince hemen oğlunu arayıp şikayet ediyor."Bugun gelmedi sonra gelin dayak! " Görümceler, "annemi davet etmemissin " ordan da bir skandal! Bu adalet mi? Bu insanlık mi? Bu mecburiyet mi? Bunun hangi kitapta yeri var? Kadınlar Allah'ın emaneti diyen güzel resulumuzun güzel hadisleri var Tabiki ana baba duası alacaksın, silayi rahim yapacaksin yaslina vicdanen bakacaksın bakarsinda.Ben inanıyorum ki geliniyle sorun yaşamayan valideler daha kıymetli daha sevimli daha bir içten bakilasicalar.

Tabi ki evlat kolay yetismiyor.Kiz evladi anası el bebek gül bebek yetiştirmiş evlendirmis çile çekmek için değil, gün görmek için!! aynı şekilde erkek evlatta.İki insan evlenince ailelerde evleniyor Bu yadsınamaz bir gerçektir Formül şu ki  saygida mecbur sevgide özgürüz Saygısızlığı asla kabullenmem kalp kırma yada  ağız kavgasından yana asla değilim ama kimseyi zorla sevmek zorunda da değilim anlatmak istediğim dengeyi kurmada büyüklere  büyük rol düşüyor  küçüğüne sevgi hoşgörü anlayış olduğu sürece gelin valide sorunsallari yaşanmaz kanaatindeyim.Ama hepimizin aldığı terbiye, yetişme tarzı, kültürü farklı olduğu için yeri geliyor zorlanıyor bir şekilde sinaniyoruz sabrımız sınırımız hududumuz bir şekilde olçülüyor.Geldigim en son nokta şu ki; Sabreden dinen kazanıyor belki ama ruhen de çöküyor.

Çok post okudum gelin valide sorunlarıyla ilgili kendi düşünce ve görüşümü yazmak istedim Rabbim hepimizin imtihanını kolay ve layıkıyla verenlerden eylesin.Slm ve dua ile..

9 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Harika bir yazı olmuş eline sağlık canım
(802 puan) tarafından
Çok tşk ederim :)
-Reklam-
0 oy
tarafından
Okudum hepsini.O kadar halkisin ki ❤️❤️❤️
(802 puan) tarafından
Allah razı olsun
0 oy
tarafından
Allah razı olsun kardeşim 
0 oy
tarafından
Kirmizi oda manolya  gibi konuştun :)
(802 puan) tarafından
Hiç izlemem :)
0 oy
(866 puan) tarafından
Cok guzel hepsine okeyim birde bunlara rağmen hala fitne pesinde olan gelinler de var 

Burada hep kaynanalar görümceler kötüleniyor ama çok kötü niyetli gelinler de var ben bir gorumceden gelinimiz sunu yaptı postu görmüyorum ama surekli gelinler kaynana görünce postu acıyor.. 

Her gelin evlendiği aileyi kendi ailesi gibi görse sahiplerse hic bir sorun olmaz bana gore bir gelin bir görümce olarak söylüyorum bunu 

Eşimle ve ailesiyle problem yasamiyrm çünkü onlari el gibi görmüyorum 

Eşime aksam eve gelince anneni ara halini hattını sor abimi ara ablanı ara diye hatrlatrm en basiti 

Kendimde arar gönüllerini alirim onlarda o iyi niyeti hissettiklerinde ise bi problem kalmıyor 

Ha kendi gelinimize gelince bayramda dahi aramaz beni iyilikten başka bişeyim dokunmamış tir ama nankörlük 'ten baska bisey degil yani demem o ki evet kaynanalar az degil ama gelinler hic az degil
(866 puan) tarafından
Arıyoruz zaten tlefnlarimza bile cevap vermiyo
Bi kere abimler gitti onlara onlar geldi diye ağlamış balkona gidip ..disari çıkmak icin planı varmis abimgil icin iptal etmek zorunda kalmış bu  gelen misafire belli edilir mi yada gelmeyin müsait degilim deşeymiş bi gün önceden ki zaten yılda 1 kere anca gelirler
(2,226 puan) tarafından
demek ki aramak istemiyor canım mesafeli davranıyor sizde ona göre davranın aramıyorsa aramayın
evet belli edilmez dediğin gibi o konu da haklısın
(802 puan) tarafından
Canım seni el gibi görmeyenler o sen de tabii el gibi görmezsin sözüm meclisten dışarı Rabbim saadetinizi daim eylesin.Gelininize gelince herkesin düşüncesi huyu suyu bir olmuyor maalesef.Dedigim gibi herkesin aldığı terbiye kültür farklı oluyor.Haliyle de geldiği aileye bunu yansıtıyor
(866 puan) tarafından
Aynen allah herkesin yuvasına huzur versin
(2,226 puan) tarafından
amin canm
0 oy
(10,963 puan) tarafından
Ben bunun yetiştirilmek tarzı degil vicdan ve Allah korkusu ile oldugunu dusunuyorum. 2 adet görümcem var aynı ana babadan bir yetişme. Kayınvalidem Allah rahmet etsin seker gibi bir kadındı. Yaptıgım eger ki bir hakkım olustuysa ustunde binlerce kez helal olsun. Vefat ederken beni sayıklamış bir kadın.bir görümcemde saygılı bir kadın. Seviyordur sevmiyordur bilemem içini ama hep bana karsı saygılı oldu kocamı hiç doldurmadı hep hak kimdeyse kardes ayırmadan haklının yanında oldu. Ne evime karısır ne duzenime. Gelir bende hürmetimi sonuna kadar yaparım. Güler Yüz ile karsılayıp elimden ne gelirse yaparım. Allah ondan da razı olsun yerini yurdunu bilir. Fakat ne yazıkkı hem eşimin karsılık sız olarak haksız oldugunu bile bile öbür görümcemi savunması dolayısıyla hemde obur görümcemin kendini kayınvalide sanıp oyle davranmak ve cektirmek istediginden dolayı boşanıyoruz. Cok dayandım. Cok sustum. Hakarette etti içime giyeceğim içi camasır ına da karıstı. Kardesi küfür edince ne var erkek o edebilir dedi. Allah ta ona sorsun. Kendi kayınvalide sinden cekti diye tüm gelinlerin aynı olmasını istiyor. Obur eltilerimi esler korudu hep. Evlerine sayılı gidip gelebiliyor. Fakat benim eşim bir olup onunla bana eziyet etti. Sonuc 2 cocugum ortada kalıyor. Allah sorsun tez vakitte. Yani bunlar vicdan meselesi bacım. 
(802 puan) tarafından
Allah eşinize algi vicdan ihsan eylesin inşaallah.İs este bitiyor.
(10,963 puan) tarafından
Hayır bacım vicdan ihsan etmesin ki bosanınca eziyet etmeye insan bulamayınca ona sarsın
(802 puan) tarafından
Ben sizin yuvanıza sahip çıkması için demiştim ama siz beddua etsenizde etmesinizde hak yerini bulur ki.
(10,963 puan) tarafından
İnşallah rabbim tez zamanda cıkarsın. 2 cocugum ortada kaldı. Abla abla derken. Önbürkü imana gelmedi hiç. Adlı adınnca o benşm ablam ne yaparsa cekeceksin diyor
0 oy
tarafından
Ben kayinvalidem ne dediyse yaptım hemde eksiksiz bir şekilde aslaa sesimi yükseltip sanañe gibi cümleler kullanmadım ters asla konuşmadım takı son yaptığı şeye kadar bana öl öleceksin gibi cümleler kurdu son nokta ondan öncesi de çok vae tabi tedavi görüyorum ömür boyu da görecem virüsten dolayı hemde bana bozkan masraf yapma zaten öleceksin ilaç alma diyen birine ben artık saygı göstermeyi kestim iletişimi kestim tamamen 
(802 puan) tarafından
Aaa üzüldüm.Rabbim size acil ve kesin şifalar ihsan eylesin.Herkes söylediği sözden mesuldur.Siz gelini bosverin bir an evvel iyileşmeye bakın.
0 oy
(1,862 puan) tarafından
Hepsini okuyamadım ama evet canım bizim de gelinimiz var hiç böyle şeyler yapmıyoruz ama benim kayınvalidemle sıkıntılarım var mesela ben de anlam veremiyorum biz herkese iyiyiz de onlar neden hp kötülük peşinde.... 
(802 puan) tarafından
Onlarinda önyargıları vardır muhtemelen, onyargiyla bakiyodurlar
0 oy
(1,060 puan) tarafından
Çok güzel yazmışsın ağzına sağlık 
(802 puan) tarafından
Çok tşk ederim

İlgili sorular

+2 oy
17 cevap 407 göst.
0 oy
7 cevap 233 göst.