0 oy
296 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde tarafından
Erkek bebeğe sağlıklı değil diyorlar. Ama çok da işime yarıyor kullanıyorum arada bir derede kaldım sıkıntı olmaz diyen doktorunuz oldu mu? Ne de olsa bebeği kucakta tutarken belimize otuttururken genital bölgesine baski oluyor. Örümcekten bir farkı yok diye düşünüyorum zaten altında kıyafeti var bezi var ... Bilemedim ya kafam karışık

14 Cevaplar

0 oy
(705 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Elimizden geldiğince çocuklarımızı güzel ve sağlığına dikkat ederek yetiştiriyoruz ama doktorların önerdiği şeyler aşırıya kaçıyor bana göre. Ben doktor değilim anneyim annelik bilgilerim ile konuşacağım canım. Tek başıma çocuk büyütüyorum çocuk tüm gün yanlizca beni görüyor illa ki sıkılıyor oyuncaklar aktiviteler nereye kadar? Ben yemek yaparken kucağımda durmak istiyordu yada evi silip süpürurken ağlıyordu mecburen yürütece koyuyordum ben işimi yaparken oda peşimden gidip geliyordu mutlu oluyordu. Zaten tüm gün içine koymuyoruz ki. En fazla yarım saat hadi 45 dk. 

Tv içinde asla asla diyorlar ama çocukların algısı açık, pandemi döneminde ful evdeyiz işimiz gücümüz oluyor illaki açıyorum. Yarım saat izlediği de oluyor hiç izlemedigi de. Yürüteç geç yürütür diyorlar da ne alaka? Beni annem yurutece gayette koymuş ben 9 aylıkken hiç emeklemeden yürümüşum. Benim kızım 7 aylikken emekledi, 11 aylikken yürümeye başladı. Ne içe basma ne de tam basamama gibi durumlar oluşmadı. Çocuğuna ilgi göstermeyip yurutece tv önüne atarsan elbet gelişimi geri kalır. Ama aman asla zararli sen ne biçim annesin çocuğu başından savıyosun önem vermiyosun sağlığına zarar veriyorsun diyerek bize vicdan yaptiriyorlar.
(700 puan) tarafından
++++++++++++ benide annem koymus bende 8 9 aylikken yürümüşüm
tarafından
Şimdi Doktorlar da illa ki çocukların iyiliğini istiyorlar onun da vardır bir bildikleri kafalarından uydurdukları düşünmüyorum. Ama ben de şu konuda sana katılıyorum yarım saat otutturmaktan bir zarar geleceğini düşünmüyorum. Ölçülü olduğu müddetçe.
-Reklam-
0 oy
(2,569 puan) tarafından
Benimde cok işimi görüyodu canım cok uzun süre oturmazdan hic bişey olmaz

Mesela ben sadece yemek ve temizlik yaparken oturturdum peşimde gezerdi öyle 
tarafından
Mesela kaç dakika canım
(2,569 puan) tarafından
Saatlerce oturtma canım bence günde 1 bucuk saat ideal ama tek seferde değil tabiki mesela yarımsar saat yarımşar saat
tarafından
Tamamdır canım teşekkürler bilgilendirdiğin için
0 oy
tarafından
Ben kullanmadım ya gerçi benim oğlum zaten çabuk yürüdü 
tarafından
MaşaAllah:) teşekkürler canım bilgilendirdiğin için
tarafından
Ben korktum kullanmadim çabuk yürüdü kızımda kullandım o biraz geç yürüdü bu kızımda da kullanmayı düşünmüyorum kendi cabalayinca daha çabuk yuruyor
0 oy
(9,029 puan) tarafından
Bende kullandım öyle sürekli değil arada bindi 10 aylıkken yürüdü bıraktık 
tarafından
Teşekkürler canım bilgilendirdiğin için
0 oy
tarafından
6 aylık oğlum
0 oy
(3,681 puan) tarafından
Bize doktorumuz önermesi ama çok kullanmak istiyorsan 7 buçuk aylıkken koy dedi 7 buçuk aylıkken aldım ama oğlum sevmedi binmedi 10 buçuk aylıkken yürüdü erkenden benim eşimin kuzeni 6 aylıkken koydu kız 14 aylık yeni yürümeye başladı ve parmak ucunda yürüyor parmak ucunda yürüme yapıyor yürüteç kullanacaksan çok koyma 10 dk yeter bence
tarafından
0 oy
tarafından
Yürüteç var çok inan kullanmadım. En fazla 15 dk koyabilirsin yoksa ya çocuğun ayağı çarpık yada tam basamaz benden söylemesi 
tarafından
Teşekkürler bilgilendirdiğin için
0 oy
(4,961 puan) tarafından
Asla kullanma kendi işin kolaylaştıracak diye
tarafından
0 oy
(945 puan) tarafından
Canım benim oğlum 8 aylık, ben oğluma tek başıma bakıyorum bütün gün çocuk ister istemez sıkılıyo yani, bir de burda havalar soğumaya başladi, her gün dışarı çıkaramıyorum. Bende koyuyorum hem evi keşfediyor. Mesela odasında oyuncaklarına, stickerler İ var duvara yapiştirdim onlara gidiyo, temizlik yaparken peşimde dolanıyo. Yani doktor önermiyor ama bence abartmadan konabilir. Günde yarım saat 2 defa falan koyuyorum. Zaten kendisi yürümek istiyor
tarafından
0 oy
(1,120 puan) tarafından
Dr asla ama asla önermiyor ev kazalarından tutunda düz tabanlığa omurilik eğriliğine kadar gidiyor 
tarafından
0 oy
(4,668 puan) tarafından
Sıkıntı olmaz diye doktor olmadı canım hiç. 
tarafından
0 oy
(700 puan) tarafından
Bendr 5 ayliktan beri gunde bir 2 kere bazen hic koymuyorum isim olunca ve yerde durmayınca yemek yapana kadar yada yiyenr kadar temizlik yapatken wc gitcegim zaman falan en fazla 15 dk duruyodur icinde ben yumurtaliklarindan degilde omurgasına zarar veriyomus ondan dolayi fazla koyamiylrum suan 6 aylik olxak haftaya desteksiz oturamiyo bazen de mama sandalyesine oturtuyorum yunurtaliklara zarar veriyo diyolar ama bencede mesela kanguruda falanda hep ozelnbolgeye baski oluyo ama dogar dogmaz koyanda var
tarafından
0 oy
(73 puan) tarafından
Canım yürüteç kullanmanın zararlarını pek çok doktor dile getiriyor. En basitinden bebek alt bedenini göremediği için nasıl kullanacağını bilemiyor ve yürümeyi geciktiriyor. Kalça eklem organizasyonunu geliştiremiyor ve omurga kalça bozukluklarına sebep oluyor. Hatta çocuklarımızda gördüğümüz o parmak ucu yürüme alışkanlığının sebebi de yürüteç. Yürümeyi desteklemek için başka araçlar var. İlk adım arabaları mesela. Onları kullanabilirsiniz. Ayrıca yürüteç ev içi kazaları da arttıriyor bilginiz olsun.
0 oy
(669 puan) tarafından
Kız benim komsumda geçen dedi bana 3 aylıkken koymuş 8 aylıkken yürümüş simdi 1,5 yasında oyle yuruyoki ama bende erkek bebeklere zararlı diye biliyorum canm 

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 1,528 göst.
0 oy
5 cevap 243 göst.
0 oy
6 cevap 176 göst.
27 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Cem.re 123 (13 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 72 göst.
5 Nisan 2022 Aile kategorisinde mehal (642 puan) tarafından soruldu

385,891 soru