+1 oy
1,259 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Ben küçükken istemedigim halde babam zorla kapattı beni. Şimdi benimde bi kızım var bazen diyorum ben hiç zorlamıcam bazen diyorum yaşı çok ilerlemeden teşfik edicem. Siz olsanız naparsiniz  bu konu çok kafama takılıyor 

44 Cevaplar

+9 oy
(13,202 puan) tarafından
seçilmiş

En İyi Cevap
Hiçbir zaman içinden geliyorsa yapılmalı böyle şeyler 
(13,202 puan) tarafından
Öğrenecek zamanla yedi yaşında da kapatmanın baskıcı olacağını düşünüyorum en çok da siz anlarsınız beni
tarafından
Evet baya bi psikoloji alt üst oluyor ben yaşadım bunu.  Inşallah kendisi o zamana gelince doğru kararı verir
(13,202 puan) tarafından
Hayırlısı olsun hakkında
(465 puan) tarafından
Kuzu farkındamısın bilmem ama ister istemez şu günaha girerim lafın dokundu bana açık kapalı ayrımı yapmam doğru değil çocuklarımıza önce iyi anne baba olup sonra iyi bi insan olmalarına teşvik etmemiz lazım tabiki dinimizi öğret lafım yok ve unutma içinden geliyorsa kapansın yoksa sen zorladıkça iycd nefret eder ve malesef böyle böyle çocuklarımızla daha kötü düşeriz akışına bırak.
(13,202 puan) tarafından
Aynen doğruyu öğretip doğru yolu seçtirmek mesele zaten
-Reklam-
+15 oy
(1,698 puan) tarafından
Önce dinini anlatırsın sonra namazı öğretirsin. Namazdayken kendi başını kapat ona da ver istersen kapatabilirsin annecim biz kadınlar böyle yaparız diye. İstemezse zorlama. Ama namaz kuran islam güzelce eğit anlat. Ama asla hiçbir şeye zorlama. Büyüdükçe içinde o sevgi olacak bilgisi ilmi yettiğince gelişip sonunda düzgünce yapacak her şeyi
tarafından
Ne güzel anlatmışsın inşallah söylediğin gibi olur. Bende içinden gelerek yapsın istiyorum gerçekten sevabı için kapansın istiyorum
(1,698 puan) tarafından
Merak etme. Çocuklar sadece anlatmayla değil yaşayarak görerek öğrenir. Sen namaza dururken ona da bir seccade ser. Bırak oynasın yuvarlansın üstünde büyüyünce o seccadeye alışmış olacak ve zorlanmicak devamı da gelecektir❤️
+1 oy
(454 puan) tarafından
Bence belirli olgunluğa geldiğinde kendi karar versin sonra içlerinde kalıyor aç kapan aç kapan  saçma birşey oluyor zamanla kendi isteyince o sana söylesin hatta onu bekle
tarafından
Benim öyle zorla kapandım içimde hala bi ukte. Çocuğum bunu yaşasın istemiyorum bi yandan da günah işte rabbim inşallah içine kapanma hevesi verir
0 oy
(25,224 puan) tarafından
5 yaşından sonra anlatılabilir. Tercih ona bırakılır ilerde ama doğruyu anlatmak gerek elbette anne olarak 
(25,224 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Aslımm bak şimdi evet herkesin niyeti günahı sevabı kendine ama doğruya doğruyu valla mesela 5 yaşında çocuga Atatürkü ilmek ilmek işleyip haşa taptırıp, olmazsan olmazdık ((tövbe estağfurullah)) diye öğretmekte beyin yıkamaktır mesela. Ama dinini Allahı namazını niyazını öğretmek tuhaf karşılanıyor genel olarak. O zaman bırakalım Atatürk'ü de onun kararına, büyünce öğrenip tanısın o karar versin, ikiside aynı şeye çıkıyo. Benim oğlum 16 aylık şimdiden kelimelerimizle öğretiyoruz Allah 1 yap diyoruz mesela. Babası dizine oturtup namazdan sonra nazar duaları okuyo oda dinliyo, tesbih veriyoruz eline aşina olsun diye. Babası namaz kılarken sevincinden çıldırıyo etrafında dolaşıyo paçalarına yapışıyo takkesini almaya çalışıyo sonra yanına oturup izliyo. Çünkü hep böyle yetişti gördü bu zamana kadar inşallah da devam ettircez. Bu baskı değil, yobazlık değil, yada bizde at gözlüğü takılı değil. Bu anne babanın dinen zaten yapması gereken şeyler. Ben çocuguma bunları öğretmezsem öbür tarafta hesabını veremem. Bunlar baskı değil teşvik etmektir, arkadaşta nasıl teşvik ederim diye soruyor ama her yorumda asla zorlama, zorla olmaz bilmem ne yazılmış. Teşvik etmek ayrı baskı kurmak zorlamak ayrı şeylerdir. Sanırım kelime anlamını bilmiyorlar :) Buda benim fikrim. Dipnot:kapalı değilim inşallah birgün bende kapanırım, çocukluğum gençliğim camilerde geçti sayısız hatim ettim çok iyi kuranı kerim okurum tecvit bilirim, dini bilgim kendimce iyidir. Keşke kapalı da olsam, demekki onunda bi zamanı var Allah herkese yaşatsa keşke bunu...
tarafından
Tam yazacağım yorumu yazmişsin Allah razı olsun
(25,224 puan) tarafından
Amin canım sendense
tarafından
++++++
(13,202 puan) tarafından
Selo bizde de çocuk öyle yetişir kuzu itirazım yok ben de senin gibi kuran da bilirim tecvid de bilirim aksini demiyorum zaten bu baskı değil yaşam tarzımızı öğretmek. 'Baskı"  kelimesinin anlamında yatıyor zaten bütün olay ve insana din de Atatürk de baskı ile öğretilmemeli. Ama bir sübyana göndermek aklı etmeyen çocuğa yönlendirmedir baskıdır ortaokulda hayır burası senin için doğru ya buraya ya da evdesin demek baskıdır. Bunu tüm bunları sen içine din kelimesi veya Atatürk kimdir diye yerleştirdikten sonra kendisi geleceğini tayin etmelidir ha Atatürkçülük dini reddetmek demek değildir bunu da biliyoruz. Herşey gönülden olunca daha güzeldir.
0 oy
tarafından
Yani aslinda bence kendine birak bana ortaokulda babam kapan dedi yok ben nezaman evlenirsem ozaman kapancam kendimi ona gore ayarladim dedim sen bilirsin kizim dedi ve oylede oldu icinden gelmesi sart benim yegenimde uni iki de kapanmak istedi alisverise diye cikti kapali kiyafetlerden almis gelmis karar verdim kapanicam dedi sok olduk halada asla acilma gibi bisey dusunmedim der cunku herkes bi hevesle kapandigini dusunmustu herkesi yaniltti kendine birakinca icindeki neyse onu yapar kuzu bunlar hassas konular
0 oy
(48,788 puan) tarafından
10 yasina geldiginde anlatilmali ona birakilmali simdi uc dort yasindaki cocuklari kapatiyorlar sanki onlara farzmis gibi
(219 puan) tarafından
Evet bende her gördüğümde şaşırıyorum.. daha yeni yeni konuşmayı öğrenmişler ama başları kapalı.. hani ne zaman ögrettiniz ne zaman kabul etti kapandi.. baskıcı olmamak lazįm zorla olursa uzaklašabilirler bile.
0 oy
tarafından
O onla Allah arasında neyin ne olduğunu ona öğretirim düzgün giyinmesini isterim onun dişinda karişmam ilerde sen yaptın demesin. Dinini güzel yaşasın isterse başını kapatmasın 
0 oy
tarafından
Hayır zorla yaptırma ama ona İslam dininin güzelliğini anlat kadinlara verdiği değeri anlat ona dinini sevdir Allah'ın emirlerini öğret o isterse kapanacaktır inşaAllah canım önce öğrenmeli bir ayet olduğunu bilmeden takmasın. bez parçası diye takmasın Allah hayırlı evlat eylesin inşaAllah ❤️
tarafından
Amin canım. Bende zorlamak istemiyorum ama yaş ilerledikçe hiç takmak istemez doye düşünmüyor degilim
tarafından
Yok yok öyle düşünme evet ağaç yaşken eğrilir. Sen ona dinini öğret güzellikle söyle ona örtüyü sevdir Allah'ın emirlerini öğret ona Allah'ı sevdir inşaAllah seni dinler
0 oy
(1,007 puan) tarafından
Ufak ufak 5-6 yaşlarında başlanmalı oda şöyle. İlk dinini öğrenmeli sonra farzları sonra namazı ve kapanmanın neden önemli olduğunu. Ha ben kapalı mıyım değil. Ama şu söze hep tabiyim ağaç yaşken eğilir. Dinimizde farz kapanmak bunu göz ardı edemeyiz ve anne baba hakkı cok önemli evlat üzerinde. Modern tayfası gelmeden ben diyim de. Rabbim insallah bana da nasip eder kapanmayı :((
tarafından
4 yaşında abdesti öğreterek başladım.5 yaşına girdiğinde namazı farzları anlatmaya zaten kendi 4 yaşında soruyordu. Allah nerede neden ezan var diye.11 yaşında hiç sıkmadım yapicaksin demedim. Kur'an öğrendi. Ara ara namaz kılıyor. Ben kılarken gelir bekle beraber kılalım der. Zorlamadan gidiyoruz. Zorlayınca olmuyor diye düşünüyorum.mesala ben kapanmak istiyorum diyor. Peki diyorum nelere dikkat edeceğini soyluyorum biraz daha beklicem diyor. Burada ben kapalı değilim
(25,224 puan) tarafından
Maşallah canım. Zorlamak farklı teşvik etmek farklı şeyler zaten sen teşvik etmişsin. Benim de oğlum 16 aylık şimdiden kelimelerimizle öğretiyoruz Allah 1 yap diyoruz mesela. Babası dizine oturtup namazdan sonra nazar duaları okuyo oda dinliyo, tesbih veriyoruz eline aşina olsun diye. Babası namaz kılarken sevincinden çıldırıyo etrafında dolaşıyo paçalarına yapışıyo takkesini almaya çalışıyo sonra yanına oturup izliyo. Çünkü hep böyle yetişti gördü bu zamana kadar inşallah da devam ettircez. Bu baskı değil, yobazlık değil, yada bizde at gözlüğü takılı değil. Bu anne babanın dinen zaten yapması gereken şeyler. Ben çocuguma bunları öğretmezsem öbür tarafta hesabını veremem. Buda benim fikrim ve bend e kapalı değilim keşke olsam ama demekki zamanı var
tarafından
Baskıyla öğretilen her şey herkes ilk firsatta kaçar.yanlışa sapmasi daha çok olur. Güzellikle anlatmam varken ki dinimizde zaten hep iyilik üzerine zorlama üzerine değil. Şuan herşeyi kendi yapmak istiyor. Mesala bı ara tutturdu ben Allah'la  konusucam diye. Dedim olur çok heveslendi. Dua öğrenmen lazım dua ezberledi. Eee bana cevap vermiyor ki dedi. Sen dua edince içine huzur veriyor. Sen şimdi dua ile iyilik kapılarını açtın. Allah bizim için iyi olan neler varsa onlarla karşılaştırarak dedim. O gün akşam yere düştü hani iyilikler dedi. Bak yere düştün daha dikkatli olman gerektigini hatırlattı ki daha kötüsü olmasın diye dedim. Baktım ertesi gün yine gelmiş dua ogret diye tabi şimdi aklı eriyor daha rahat öğretiyorum.ona direk sen dua et konusamazsin Allah bizi görüyor duyuyor deseydim anlamicakti. Öyle çözüm buldum. Mesala şimdi ezan dinlemeyi çok seviyor. Sabah ezanini duyunca kalkıyor. Beni de kaldiriyor. Anne Allah bize yeni gün vermiş diye. Bu sene oruç daha çok tuttu.
Bana öyle geliyor ki bu sene ramazan da evimizde bolluk bereket daha çok oldu. O ara harcama çok oldu ama herşeye fazlasıyla alındı yapıldı.
(25,224 puan) tarafından
Maşallah canım ne kadar güzel yetişmiş darısı herkese
tarafından
İnsallah bende doğru şekilde yetistiriyorumdur. Ben ona hayırlı anne olayım ki oda hayırlı evlat olsun.
0 oy
(1,243 puan) tarafından
12 yaşında bence öğretilmeli dini anlamlı kendisi bile isteye severek en güzel şekilde kapanmalı önce için sen gelmeli.benim kızım 9yasinda daha kısa şort kapri etek bilmez hiç giymedi çünkü şimdi okul eteği aldık dizde olsun mu dedi bayan satıcı haşa olurmu dizden 4 paramak aşağıda isterim kisanin hesabını nasıl veririm dedi bız oysa ki kendine bırakmıştık evde ne görürse onu uyguluyorlar
tarafından
Evde siz kapalı mi geziyorsunuz ben pek dikkat etmiyorum evde. Maşallah kızınıza ne kadar güzel anlamış dinimizi
0 oy
tarafından
Valla canım aile baskısıyla kapanıp evlenince açılan da var ailesi hiçbirsey anlatmayıp kendi arastirarak kapanan da var . Yani eğer benim kızım olursa ona önce dini anlatirim tercihi ona bırakırım . Dinde bile zorlama yokken ben illede kapanacaksin diyemem.
tarafından
Haklısın günaha girmim derken daha büyük sorunlar çıkıyor sonradan
0 oy
(1,077 puan) tarafından
Düzeltme; teşvik olacaktı. 'Sevdirerek Din Eğitimi' kitabı var Hatice Kübra Tongar'ın... Tavsiye ederim.
tarafından
Teşekkür ederim ilk defa duydum o kitabı bakıcam
0 oy
(2,947 puan) tarafından
Instqgramda oyuncuanne nin bu konuyla çok güzel paylaşımları var tavsiye ederim 
tarafından
Teşekkür ederim canım bakıcam
0 oy
(119,569 puan) tarafından
ben zorlama taraftari olmam kizim olsa haa anlatilir ogretilir kendi isterse kapanir baskiyla kapanmasi olmaz yaa 
tarafından
6,7 yaşında kapalı çocuklar görüyorum çok tuhaf geliyor aslında olması gereken o ama kendi istedikleri için kapattıklarını sanmıyorum
0 oy
(516 puan) tarafından
Sen ona doğruyu yanlisi anlat seçimi o yapsin canim 
tarafından
Inşallah doğru kararı verir benim gibi içinde kalmasını istemiyorum
(516 puan) tarafından
Yani canım kendin diyorsun icimde ukte diye. O yuzden asla zormala suanda boyle birseyden bahsedersen kapatır belki cocuk akliyla ama sonradan acilmak isyebilir  bizde kapali fazla yok annemde kaynanamda teyzemlerde aciktir. Iki halam kapali sadece bitanede yengem onun harici herkesin basi aciktir kuzenlerim gobek ustu sort giyer bizde asla kapan diyende yoktur benim kizim olsa belirli bir yasa geldiginde kapanacam dese cok büyük saygi duyarim herkesin kendi tercihi tabikide kotulerden kotuluklerden koruyacagiz doğruyu yanlisi gosterecegiz fakat dunyaya getirdik diye bizim istediğimiz hayati yasatmayacagiz çünkü kendi istegimize zevkimize getiriyoruz sormuyoruz soramiyoruz gelmek istermisin diye buda benim görüşüm:)
0 oy
(496 puan) tarafından
Doğru olanı anlatıcaksın görevin olarak kabiliyetine bağlı zamanı geldiğinde teşvik ediceksin bir de böyle şyler küçükten başlıyo mini askılı göbek açık giymeye alışan çocuk zamanla onu benmsediği için ileriki zamanlarda da bunu birden kapatınca bocalıyo önceden giyiyodum bianda noldu falan diyo bebekte olsa uslubunce giydirmeden yanayım 
0 oy
(2,651 puan) tarafından
Siz doğruyu yanlışı anlatın dinini bilen bi insan olsun içinden geliyosa zaten zamanı gelince kapanır benim ailem beni hiç zorlamadı biraz geç kapandım ama olsun zorlasalardı belki hiç kapanmazdım çünkü yasaklar hep daha cazip gelir
0 oy
(4,232 puan) tarafından
Youtube da Hatıce Kübra Tongar in. Kız cocuklarına tesetturu ne zaman ve nasıl anlatmalı videosunu izleyin derim. Kadına aynen katılıyorum. Benmde 7 yasında kızım var kucuklukten beri cok acık giydirmem sıfır kol bacak acık elbise gibi. Bunun nedeni ise ileride tesetture gecısın biraz daha kolay olması için. Annemde bızı oyle yetıstırdı, oyle kapnmada sıkıntı olmadı Elhamdülillah 
0 oy
(1,363 puan) tarafından
Hem ayni dertten muzdarip olup, hem ayni baskiyi yapmayi birak, dusunmen bile kendi icinde celiştiginin göstergesi. Bence  karisma, o zaten seni gorerek yetisiyor, ettigin nasihatleri, söylediklerini yaziyordur aklinin bir kösesine. Icinde de varsa zaten kendisi soyler, ister.
0 oy
(2,363 puan) tarafından
Tamam dinimiz kapanmayi emretmis ama ben kucucuk cocuklarin kapanmasina karsiyim her konuda cocuguna yine dini anlat bilsin ama bence cocuklar cocuk kalmali kapanipta sanki o yasta farzmis gibi baski kurulmamali zaten onun icinden gelmeli kapanmak 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 60 göst.
10 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Mrvyilmaz (589 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 122 göst.
0 oy
4 cevap 112 göst.
21 Mart 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde Aysegulozclk (1 puan) tarafından soruldu

381,602 soru

11,423,877 cevap

34,981 kullanıcı

...