0 oy
701 göst.
Aile kategorisinde (1,016 puan) tarafından
Kızlar eşim memur ben atanamadım, para mevzusu çok çok zoruma gidiyor , istemiyorum çünkü hala utanıyorum gurur yapıyorm. Ama misal acil birşey olur, bizim yöreye göre arkadaş düğün kına vs  eşimden utanıyorum isterken ya da 100 atıyorum ama 150 200₺ atmam gerek. Ya da bir yere gidecem eşim bir tatlı alıyor. Ama misal öyle olmuyor başka birşey de almam gerek. 

Ya da acil annemde iken birşey lazım olur.

Arkadaşım diyor ki eşinden gizli para biriktir, kuaför, kıyafet diye fazla iste( eşim kuaför, kıyafet , ya da arkadaş gezmesinde para hep fazla verir ben harçarım gerisini yine eve harcarım)  hepsini harcama git onu köşeye koy. 

Ama günah değil mi sonuçda eşim her ihtiyacımı karşılıyor. Böyle günah olmaz mı?

24 Cevaplar

+4 oy
tarafından
Daha nelere günah Diyeceksiniz merak ediyorum. Bu nasıl bir düşünce ya. 
(1,016 puan) tarafından
Ama benim günah dediğim kısım misal alacağım elbise 350 ben ise eşimden 500₺ istiyorum. Gidip bilerek 350₺ lik elbiseyi alıyorum bu kısım günah değil mi! Sırf para biriktirmek için
(13,202 puan) tarafından
Yalan söylemek o zaten günah soru sorarken yanlış başlık tercih etmişsin sanırım
(1,016 puan) tarafından
Evet sanırım biraz anlatım tarzında hatam oldu.  Ya misal o para verse bile kalan para olsa gelip vestiyere koyuyorum ya da zorla veriyorum ya da markete harcıyorum. Onun parasına gizli biriktirmek , nefsime harçamak bana zor ğeliyor aşamıyorum bunu, günah işlemiş gibi hissediyorum
tarafından
O eşin canım öyle oyun yapmana ne gerek var ki ekstra gerek olduğunda yine iste evlilikte ayrı gayrı utanma olmaz ki
(13,202 puan) tarafından
Eşin kuzum artık o senin bütçesi olduğu müddetçe eksiğini bırakmamak zorunda söylemezsen günah
-Reklam-
0 oy
(1,921 puan) tarafından
Niye gunah olsun haram mi hirsizlikmi yapiyosun 
(1,016 puan) tarafından
Ama benim günah dediğim kısım misal alacağım elbise 350 ben ise eşimden 500₺ istiyorum. Gidip bilerek 350₺ lik elbiseyi alıyorum bu kısım günah değil mi! Sırf para biriktirmek için
(4,174 puan) tarafından
Esım sana rızasıyla 500 veriyor o artık senindir ister 300 harcarsın istersen 100. Nıye gunaah olsun cnm calmıyorsun kı
(4,225 puan) tarafından
Cunku yalan söylüyor tabiki gunah oyle demek yerine 500 liraya ihtiyacım var de en azından 350 ye alacagin sey için yalan soylemisde olmazsin geriye kalanda sana kalır
(1,921 puan) tarafından
Yukarda bunu belirtmemisin ki yalan soyluyorum diye tabiki yalan zaten basli basina gunah
0 oy
(1,698 puan) tarafından
Hayır neden günah olsun ki. Kendi rızasıyla sana verdiği para artık senin malındır. O parayla ne yapmak istersen yaparsın. Harama harcamadığın sürece kimse karışamaz, eşin dahi
(1,016 puan) tarafından
(1,698 puan) tarafından
Evet yalan söylememelisin. Elbise 350 ama benim 500’e ihtiyacım var diyip alabilirsin elbisenin fiyatını gizleme tabii ki
0 oy
tarafından
Bende para isteyemiyorum esimden maaş alınca hesabıma ben demeden atar en az 500 ordan ne alacaksam alırım kalan orda birikir sizde öyle yapın canım olmazmi 
(1,016 puan) tarafından
İşte ihtiyeçım olmadığı müddetçe eşim vermez
0 oy
(119,338 puan) tarafından
bemce gunah degil evlilikte para idaresi kadinda olmali erkek calisiyosa aldigi maasi kadina vermeli kadin idare eder arttirir biriktirir
(1,016 puan) tarafından
Katılıyorum ama eşim çok tutumlu o parayı biriktirir
0 oy
(7,409 puan) tarafından
ben boyle esımden para sakladım esım kızdı benden para saklama dedı yanı saklamaya gerek yok oda dedı saklama koy kenara banka kıradı kartı actı yanı paran kartımda dursun dıye yanı saklamak gereksız 
(7,409 puan) tarafından
kalan olursa tabı koy kenara ama saklama bence gereksız bısey
(1,016 puan) tarafından
Kalan olunca yine veriyorum zorla ya da vestiyere ekmek parası diye koyuyorum. Lazım olunca okdr utanıyorum ki isterken ,
(7,409 puan) tarafından
nıye kı o senın esın ıyı gununde kotu gununde bence utanma sonucta onun parası senın herzaman senın paranda onun
(1,016 puan) tarafından
Evet öyle. Aşamadım . Herhalde ilk başlarda atanmış değilim diye çok üstüme geldi eşim ve ailesi. Şimdi onlar düzeldi ama bende bu hasar kaldı. Para harçamıyım dara düşmesin diye . Mecbur olunca ancak
(7,409 puan) tarafından
anladım hemen ısallah atanırsın hemen
0 oy
(375 puan) tarafından
Yahu niye gunah olsun. Esinin cebinden gizlice almiyorsunki parayi. O sana vermis sende kenara koymuşsun ne varki bunda. Ayrica gercekten acil biseye lazim oldugunda kullanirsin sonra söylersin.  Biraz abarti geldi bu dusuncenz
(1,016 puan) tarafından
0 oy
(211 puan) tarafından
Niye günah olsun ki canim eşin fazla fazla veriyormuş zaten sonuçta gizlice almıyorsun ki gereksiz birsey almazsin onu kenara atarsın 
(1,016 puan) tarafından
(211 puan) tarafından
Onzmaan yalan söylemiş olursun da mesela elbise alacgm dedin o da ciksrdi 300 verdi elbise de 200 o zman kenara koyabilirsin tabi diğer türlü yapan söyleme
(1,016 puan) tarafından
Hım tamam o zaman doğru olan dediğin gibi
0 oy
(2,651 puan) tarafından
Ne alaka ay eşinin cebinden habersiz almıyosun sonuçta artan para varsa kenara atıyosun nesi günah olsun ki
(1,016 puan) tarafından
(2,651 puan) tarafından
Yalan ayrı bi konu ben sadece işin fazla olanı biriktirme kısmındayım sizin ki ayrı yani
(1,016 puan) tarafından
Direk para isteyip kalanı ayırmak doğru ama işte para biriktirmek için fazlasını istemem haram işte  yani yalan
0 oy
(1,016 puan) tarafından
Canlar herkese teşekkür ederim . Ama benim günah dediğim kısım misal alacağım elbise 350 ben ise eşimden 500₺ istiyorum. Gidip bilerek 350₺ lik elbiseyi alıyorum bu kısım günah değil mi! Sırf para biriktirmek için 
0 oy
(1,403 puan) tarafından
Sana ihtiyacın icin vermiş zaten geri kalanida köşeye atmanda bı sıkıntı yok sonuçta eşinin cebinden calmiyorsun cirpmiyorsun
(1,016 puan) tarafından
(1,403 puan) tarafından
Yalan oluyor yalan günah sonuçta. Sizde eşinizden her ay belli bir miktar para vermesini söyleyin ihtiyaçlarınız için. Birşey canım istediğinde her seferinde senden para istemeye çekiniyorum de.
(1,016 puan) tarafından
Evet en mantıklısı bu sanırım. Söyledim aslında bir ara. Ama 50,70,100, vestiyere koyuyor. Ordan al kendihe markete dışarıya giderken diyor. Ama en güzeli her ay para atması
0 oy
(27,352 puan) tarafından

Niye günah olsun değil tabiki 

Ayrıca bu kadar çekingen olma iste tabiki
(1,016 puan) tarafından
Ah ah kuşum bu okuyup atanamamak olayı beni bitirdi. Saçlarım beyazladı:(( utanıyorum hele kendi nefsime harçarken bin kere düşünüyorum
0 oy
(261 puan) tarafından
Günahın bencesi sencesi olmaz fetva sayfalarına baktigimiz da da görüyoruz ki eşinin parasını ondan habersiz sadaka bile veremezsin 
(1,016 puan) tarafından
Demi söylemen gerek. Misal eşime harcadğğım zaman özellikla anneme birşey aldığım zaman muhakkak söylerim oda ne gerek var söyleme ne yapıyorsan yap o parayı hesap mı soruyorum sana diyor. Ama dinen söylemek gerek
(891 puan) tarafından
Canm.bende evlendigimde bana haftalık para ver her ihtiyacm oldugunda senden isteyemem hem o zman belki elinde de olmaz o miktar diyordum.kendime elbise kuaför ayakkabı kişisel şeyler alıyordum.tabi bazen der ne kadar biriktirdin falan .bende derim bana der istersen yigenlerine harçlık verebilirsin şöyle bohle yapabilirsin sorun değil.bende yeri geliyir anneme yigenleime beğendiğim şeyleri alıyorum hesabını da sormaz.nereye harcadın diye.yani sende iste dursun ihtiyacım oldukça alırım dersin .ben çeyrek bile aldım biriktirdigimle
0 oy
(860 puan) tarafından
Arkadaşlar kadının dediğini anlamadınız mi 300 TL lik bir şeye 500 TL diyecek Yalan söyleyecek yani bacım işin içine yalan girerse haram onun dışında biriktirir sen yapan söylemeden sıkıntı olmaz 
(891 puan) tarafından
Kredi kartı ne  alaka canm normal bir banka kartı çıkarsın sana aylik yada haftalık versin sende biriktikce atarsın ben öyle yapıyorum cüzdanımda yüksek Mevla taşımam hırsızlık olursa diye.kiz valla ben erkek olsaydım çok sinirlenmiştim sana birz hakkindan gel ya çekingen olma :)) iste iste haftalik şu kadar diye başla yada aylık su kadr at karta diye
(1,016 puan) tarafından
Öyle öyle canım yaa ne bilim aşamadım ilk evlendiğimde çok üstüme geldiler hala aşamadım. Düğün, harcamalar herşeye işte çift maaşlı değiliz herşeyi kıstılar, araba alamıyoruz sen atanamadın, şuraya gidelm desem bile para mı var öyle gezenler çift maaşlı diye, üstümüze ailesi çok geldi, çift maaşlı değilsiniz nasıl idare edeceksiniz diye çok konuştular hep aklımda, neden maaşlı birini almadın,bu kızdan köyden çok vardı dediler madem maaşlı birini almayacaktn neden evlendin dediler ,çıkmıyor o dedikleri ondan böyle oldum sanırım,. Eşim artık düzeldi ama işte ben kötü oldum ... Dediklerinizi iyice düşünüp ona göre davranmayı düşünüyorum artık
(891 puan) tarafından
Ya eşimin ailesinin durumu çok şükür.iyi .benmde cevremde bana baskı var neden çalışmıyorsun boşuna mı okudun diye.esimde evinde çocuğa kim bakacak .çok şükür kimseye minnetimkz yok ha mecburi kalınır çalışsın ama kadına da eziyettir hem dışarda çalışacak hemde o yorgunlukla gelip evle ilgilenecek.zaruriyet dışında istemiyirum diyir..bende madem öyle ev kzii alaydın diyorum bana destek çık atanaym diyorum bir yandan da elin çocuklarıyla yıpranacagima evimde çocuğumla.ilgileneyim diyorum takma etrafı durumunuz normalse sıkıntı yapma bizim iyide ne .tatile mi gidiyoruz hafta sonu gezimiz mi var yok ama şükür diyoruz
(1,016 puan) tarafından
Haaa vala eşim senin eşin gibi değildi. Ah ah maaşın olsaydı kredi çeker araba alırdım, ev alırdım arsa alırdım deyip delih söylenirdi. Etrafta kimsne yapsa onlar çift maaşlı derdi. Aile durumları kötüydü. Neyse ki şükür durumumuz gayet iyi o artık düzeldi,ama ben aynıyım. O atanayım diye çok istiyor destek veriyor bebek büyüdü kpss çalış dedi . Oğlum büyüdü 23 aylık 2 haftaya kocaeliye taşınacağım oturup kpss çalşcam inşalllah bölümüm sıkıntılı . Bakalım nasip ..
Ama cidden hep derdim eşim muhafazakar olsun desin ki çalışma çocuğuna iyi bir dini ağitim ver , hem kendimi hem coçuğumu geliştirelim. Ama nasip bende eşin gibi düşünüyorum inan külfet kadının evde ve dışarda çalışması ekstra yorgnluk. Zaten dinimizce uygun olanı da , ihtiyaç dışında çalışmaması... Rabbim yuvanıza muhabbeti hiç eksiltmesin
(891 puan) tarafından
Amin hepimzin yuvasına huzur versin bende çalışmak isterdim çocuklara bakan ilgilenen biri olsaydı :) atanan arkadaşlarımı görünce.en azından eşimle bir tatil yada zaman geçirme olayımiz olurdu yaşam şeklimiz fsrkli olurdu diyorum
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Birşey almak için olduğundan fazla fiyat söylersen günah, yalana giriyor çünkü. Ama o lazım olur diye sana kendisi veriyorsa orası ayrı.
(1,016 puan) tarafından
Yok o  illahi ne kdr istiyorsan söyle vereyim diyor . O fiyat olarek söyle der illahi. Mecbur bende söylüyorum. Kalan olsa da gelip mutfağa veriyorum ya da eklem parası diye ortaya koyuyorum
0 oy
(2,014 puan) tarafından
Günah olacağını sanmıyorum ama bence eşten bişey gizlenmemeli ya birikşm yapmak istiyosam açıkca söylerim biraz fazla verirmisin kenara para atıyorum diye. Bende çalışıyorum eşimde çalışıyo bence bu konuda çekinmeyin o sizin Eşiniz
(1,016 puan) tarafından
Ah aha malesef 3 buçuk yıldır aşamadım bu konuyu:( isterken bir kere düşünüyorum yüzüm kızarıyor çok mutluzlik içinde istiyorum.. mecburiyetten yani ... Keşke çalışabilsem böyle düşünmekten artık eridim
0 oy
(3,147 puan) tarafından
İhtiyacın olan miktarı söylersin kalan sana kalır o günah olmaz ama yalan dolan ile fazla fazla para alırsan o bencede günah
(1,016 puan) tarafından
İşte kalan olsa bile birikim yapmoyorum. Gidip zorla veriyorum yada vestiyere koyuyorum. Kalan olsa sanki günah işlemiş gibiyim utanıyorum eşimin parası diye:( salaklık işte
0 oy
(2,330 puan) tarafından
Nie cekiniyorsun ki canım bir şey lazımsa lazımdır bişey ztn ihyiyaclarini karşılıyormis  .eşin o senin istiyeeksin tabiki
(1,016 puan) tarafından
Ah aha aşamadım hala:(
(2,330 puan) tarafından
Ne kadrlik evlisin
(1,016 puan) tarafından
3. Buçuk yıldır canım
(2,330 puan) tarafından
Eee olmuş yine eşin seni dah çok sever erkekler kendilerine ihtiyaç duyduğu kişilere bağlanır eşin o senin bakacak tabi aş bence kendini bir iki işte alışırsın
0 oy
tarafından
İsterken şu kadar paraya ihtiyacım var de al 500 mu verdi ister 10 tl harca ıster 500 o sana kalmış bişey artik ben mesela bugün esimden 300 tl istedim mutfak için ihtiyaçlarımi aldım biraz arttı onu söylemiyorum artık çünkü biliyorum ki yarin başka bişey lazım olacak oraya harcarim
(1,016 puan) tarafından
Evet doğru olan bu sanırım. İşte ben gidip söylüyorum adam sormasa bile şu şu harcadım deyip kalanı vestiyere bıraktım diyorum
0 oy
tarafından
200 lazım ise bana eşime 250 civarı harcayabilirim diyorum hep fazlasını diyorum ve artarsa kenara atıyorum neresi günah onu anlamadım ama
(1,016 puan) tarafından
Ya hani harcayacağın kısım bellidir misal gidip fazlasını isteyip biriktirmek yani yalan söylemek kısmı günahmış

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 381 göst.
23 Ocak 2024 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
35 cevap 898 göst.
21 Ocak 2022 Aile kategorisinde Sifanurr (209 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 601 göst.
16 Ağustos 2020 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 607 göst.
13 Şubat 2024 Diğer kategorisinde ikizlerin-annesi (307 puan) tarafından soruldu

380,017 soru

11,375,584 cevap

34,860 kullanıcı

...