0 oy
604 göst.
Diğer kategorisinde (296 puan) tarafından

Hanimlar iyi aksamlar, iki gündür acilan postlarda eş parasiyla habersiz birsey almak veya eşden gizli biriktirmek günah haram gibi yazilar okuyorum. bana saçma geliyor yani ev hanimlari ne yapsin attiklari adimi a dan z ye nereye harciyorsa hesapmi verecek:getlost:

21 Cevaplar

+1 oy
(1,891 puan) tarafından
Habersiz alıyorsan elbette günah ha eşin ha sokaktan geçen insan. Bence yanlıs. Acil bir durumdur alırsın sonra dersin o ayrı. Ama ordan aldığın iki kuruşu kar saymak saçma. 
(296 puan) tarafından
herkesin kendi düsüncesi canim birsey diyemiycem ama bende harclik olayi sacma geliyor banada
(1,891 puan) tarafından
Harçlık almadım hiç bilmiyorum o göle bakmiyorum ne kadar istersem biraz daha fazlasını bırakır. Ama ben almam cebinden.
(296 puan) tarafından
eşim isteyken nakit lazim olursa üstümdede yoksa alirim eşim gelincede aldigimi soylerim. esimde nakit yokda bende varsa lazimsa esimde alir benden soyler aldim diye
(296 puan) tarafından
ben hirsizlik olarak görmüyorum sonucta icinde bir miktar almak ( çarpmak ) farkli alipda soylemek farkli bana göre
(1,891 puan) tarafından
Bana uymuyor.
-Reklam-
+1 oy
(11,089 puan) tarafından
Saçma gelen şeyi bi araştırsan belki senin de aklına yatar.. 
(296 puan) tarafından
yoldakilere esimde onlar bizden varliklidir nerden biliyorsunda onun yerine baska bir yere ver diyorda iste o an bebeklerimin başinin gözünün sadakasi olsun diye veriyordum ha ucuk mevla degil ama 5 kuruş bile versen günah diyorlar
tarafından
Yoldakilere vermem ki canım , birşey satarlarsa ederinin çok daha fazlasını veririm. Genellikle zaten ihtiyaç sahibi biri olunca yazarlar bana o şekilde veriyorum , onun harici yağmurda karda falan sipariş verirsem kuryelere veririm
(296 puan) tarafından
hmm anladim canim. ne guzel
(11,089 puan) tarafından
Adamlar size istediğiniz gibi kullanın demiş zaten bunda günah olmaz ki.. İzinleri var sonuçta.
(296 puan) tarafından
öyle canim evlendigımizde soylemisti simdi bile para lazim desem kartta var istediğini al niye soruyorsunki der
0 oy
(2,702 puan) tarafından

Niye haram olsun yahu izinsiz yapılan bişey değil kendisi veriyor ben eşimden gizliyorum gelen yardımları şimdi eğer bana yardım geldiğini görürse birdaha asla vermez bana para falan birikim yapmıyorum çocuklara harcıyorum sürekli ona güvenerek tamamen keser ondan aldığım parayı herşey uçmuş gidiyor zaten ben ona söylemek zorunda değilim bu  haram konusuna kesinlikle katılmıyorum çok saçma 

(2,702 puan) tarafından
Evet habersiz cebinden para alırsa ozaman tabikide günah oluyor ama onun dışında kendisi veriyorsa bi sorun olmuyo
(296 puan) tarafından
yok canim oyle al bu para senin demez maasi bankaya yatiyor karttan alisveris yapiyoruz yani oyle hic duymadim eşimden al bunu harca dedigini kendi kartinin yedegini cikartti evlendigimizde 10 senedir oyle kullaniyorum :-/  buna gore 10 senedir harammi oldu simdi cözemedim olayi gercekten
(915 puan) tarafından
Ne alakası var canım kart çıkarmış ki harcıyorsun..
(1,298 puan) tarafından
Esin zaten karttan görüyordur harcanani. Eve ne alındığını az çok görüyordir ztn. Benimki fark eder. Bana para bırakmaz ana annemlerin verdiğini harcarim onada ak bu harcadiklarim karta yatır der veririm.  Sonuçta annem şahsıma verdi karışamaz günah değildir bence . Ki bir ev babası kadının eline harçlık vermeli onu biriktirip alıyorsan gene günah değil. Sonuçta harama kullanmiyorsun çoluk çocuk evine alıyorsun. Ben dayanamam ztn ne alirsam derim gizli iş yapamam
(296 puan) tarafından
aynen canim birsey demez. benimde ailem oyle para falan vermez görmedim daha
0 oy
(268 puan) tarafından
Eşim bana harçlık verir bende biriktiriyorum. Alışverişe gidkvem para verir misin derim verir 2 parça bişey alacaksam bir tane alır geri kalan parayı dibe atarım. Sonucya bana verilmiş bir para. Ne guhani olabilir ki. 
(296 puan) tarafından
bilemedim canim hani bizde harclik olayida yok ikimizde ayni bankadan karti var giderler haricindeki paradan lazim olan alir geri kalanini falan alirim biriktirmeye.
0 oy
(1,237 puan) tarafından

Günahını sevabını bilmem ben her ihtimale karşı kendimi ve çocuğumu düşünmek zorundayım sonuçta bunu kötü niyetle yapmıyoruz çalmıyoruz etmiyoruz istiyoruz onlarda veriyor biz kendimizi düşünmezsek kimse bizi düşünmez:D

(296 puan) tarafından
dogru :)
0 oy
(48,536 puan) tarafından
çok nadir cuzdanindan para alirim alınca da söylerim o  paraya guvenir olmadigni bilmez harcama yapar diye. 

kiskanan para vermeyen bir esim olsaydi cebinden alirdim oda onum günahı olsun eksik birakmasin derdim
(296 puan) tarafından
cüzdanimda nakit olarak yoksa esimde varsa o işteyken bende alirim söylerim geldigindede bu baska bir durumda. dün yada baska gün esinin haberi olmadan sadaka bile versen sevap yerine günah islemis olursunuz falan diye bir yorum gördümde o yuzden herkese soruyum dedim
(48,536 puan) tarafından
iste oda onun gunahi olsun parasız birakmasin hastaneye giden kadına para vermeyen kocalar var
(296 puan) tarafından
aynen oyle kocalar tanidiklarimda var
0 oy
(541 puan) tarafından
Valla eşimle evlendiğimizden beri gizlimiz saklımız yok şükür. Cüzdanlarımiz hesaplarımız hep şifreler biliriz hesabı kitabı beraber yaparız. Maaş biter bir eksiğimiz olur bana verdiği harçlıkta çıkartır alırım pazar olsun market olsun. Komşuya verdiğim bir kaşık tuzun bile eşe söylenmesi lazımmış babaannem hep böyle derdi çok şükür de hep öyle yaparım. Daha 5 kuruş saklayamadim beraber yaparız e yapacaksak 
(296 puan) tarafından
bende oyle saklamam ama harclik olayimiz hic olmadi bizim yani banka karti ayni hesaba bagli esimdede bndede var ordan öderiz yani markette şu kadar harcadim derim sadece
(541 puan) tarafından
Benim eşim de marketi pazarı vs. Hep kendi halleder Borc ta çok tabi ona göre önce onları yatırıp kalanı harcıyoruz genelde birsey kalmıyor. Evimiz var kirada onun kirası bana yatıyor 2000 lira 2 senedir aynı pek birsey değil belki ama en azından bebeğin ihtiyacı olur alırım meni ihtiyacım olur alırım kuaför VS. Zaten hepsini harcamam biliyor o yüzden yetişmediği yerde mecbur veriyorum kartı
(296 puan) tarafından
bende oyle  canim. ay sonu kartta kalani cekerim bilir köseye koyarim sonrasinda lazim olursa veririm
0 oy
(12,904 puan) tarafından

6 yıllık evliyim haberiz bir şey almadım para da biriktirmedim 

Eşim bana aylık belirli miktar verir alırken söylerim illa bunu alıyorum nasıl vs diye :)

(296 puan) tarafından
fikir alisverisi farklida canim mesela esinin parasiyla yardim yaptin yada söyle söyleyim yolda el acan birine az miktar verdin yani habersiz veremezmissin. o an aklima esimden izin almak gelmez bile. 10 senelik evliyim bizde harclik olayida yoktur. kucuk miktarli seyler icin izin almisligimda yoktur
0 oy
(3,020 puan) tarafından
Ben habersiz almam zaten onun kartı bende eksildikçe atıyor 
(296 puan) tarafından
fiyati yuksek olanlar tamam ama mesela market alisverisi yada cocugunun cani birsey istedi aldin falan onlari diyorum canim gelirin veya oyle esinin verdigi harclik olayim yoksa :-/
(3,020 puan) tarafından
Valla zaten onun kartı ne aldığımı görüyor bazen yüksek olursa ne aldın diye sorar o kadar
(296 puan) tarafından
aynen benim esimde oyle istedigi zaman bakip görebiliyor
0 oy
(4,003 puan) tarafından
Esin evin giderlerini karşılıyorsa günah yok karsilamiyorsa evinin ihtiyacı kadarını alabilirsin onun fazlasını almak haram dinimizde
(296 puan) tarafından
hmm bilmiyordum ama alsam bile köseye koyuyorum haberi oluyor bundada günah varmidir bilemiyorum
(4,003 puan) tarafından
Haberi varsa günahı yok
(296 puan) tarafından
olur tabiki canim zaten tutamam icimde :) gizli is yapmam yaparsada sevmem
0 oy
(106 puan) tarafından
Köpek gibi çalışıyorum kendi paramı kazanıyorum ücretsiz izine çıktım 4 aylığına fiziki büyük bir ödemem çıktı şaka ile karışık kocam kendin öde de şükür ondan gizli kendi paramı biriktirmiştim de borcumu ödicem fıkra burda bitti helalı haramı bilmem ama bir kadının kenarda kendine ait parası olmak zorunda 
(296 puan) tarafından
benim öyle bir birikimim yok ama harcadigim her kurusunda hesabini verme olayi tuhaf geliyor bana. sonucta o calisiyorsa bende evde evle ve bebeklerle ugrasiyorum. calisma bir eş evde bebeklere bak diyorsa hesap sormamasi lazin ufak tefek harcamalara
0 oy
(168 puan) tarafından
Ben para saklamam ama vermem dediysemde vermem noktayı koyarım susarım 

Eşjmde Zaten bişey demez o para yanıma geldiyse artık benim param oluyor eşimin değil istediği kadar konuşsun
(296 puan) tarafından
bizimde kartimiz ortak ordan harcarim izin almam .bir gün bana para versene şunu alacagim dedim kart senin ne istiyorsan al niye soruyorsunki dedi ondan belli yüksek fiyat olmazsa söylemiyorum pek
(168 puan) tarafından
Huyum kurusun ki bende de bir huy var bana verdiği harçlığı bile ona souyorum bunu aliyimmi kendjme diye bana diyor sormadan da alabilirsin para senin zaten ne yapiyorsan yap ama bilmiyorum ben sormadan alamıyorum huy edinmişim gezme konusunda öyle diyor istediğin yere git haber vermesende olur ama çok dikkat et kendine der bana ama ekmek almaya bile kapıya gdiince arayıp söylüyorum maalesef
(296 puan) tarafından
hmm anladim canim senin durumda degisikmis :)
(871 puan) tarafından
Bu ben bende ekmek almaya bahceye ınersem bıle soylyrm bılsın ıstrm oda der soyle başına bırsey glr Allah korusun nerde oldgunu yanında kım var bılırım der
(296 puan) tarafından
evde oldugu zaman bende söylüyorum ama işe gittiginde bebekler birseyler isterse markete gider birseyler alir geliriz. sıkılırlar mahallede gezdiririm bazen olur geldiginde soylerim bazende unutursam soylemem
0 oy
(1,735 puan) tarafından
Ben eşimden isterim karta atar bazen gir at der ne kadar atayım derim sen al istedin kadar alışveriş yaparım kalanı kumbarama atarım araba aldık noterde lazım oldu nakit kumbarayı açmıştım verdim ona diyo nerden çıktı bu para senden yürüttüklerim dedim adam bile güldü 
(296 puan) tarafından
çoğu kadin parayi tutuyor ilerisi icin lazim olur diye :) en güzeli erkeklere kalsa o kadar birikmez sanirim
(1,735 puan) tarafından
Yok ya biriktiremez gecen soda al dedim Sade gitti 3 çeşit aldı
(296 puan) tarafından
:) benimkide öyle o yuzden iş bizlere düsüyor
0 oy
(4,970 puan) tarafından
Valla haber vermeden 1 kuruşunu almam. Bana göre bir nevi hırsızlık bu. Acil bişey olsa bile alıp 10 saniye sonra haber veririm.. 
(296 puan) tarafından
anladim canim. herkesin düsüncesi farkli tabiki
0 oy
(2,352 puan) tarafından
neden bu günah sadece kadınlara yönelik peki kocanında karısından habersiz parasını başkalarına veripte kendini enayi yerine koydurmak günah değilmi 
(296 puan) tarafından
bende onu anlayamiyorum yani sürekli şunu yaparsa günah bunu yapmazsa günah. erkeklerede vardir ama cogu kisi uymadigi icin unutuluyorda olabilir
0 oy
(166 puan) tarafından
O işte çalışıyorsa bende evde çalışıyorum inan ama günah mı diyorsan evet gunahmis bizde hem ortak eve koyarız hemde kartlarimizda ayrı yeten olur o yüzden ihtiyacımiz olmaz çok şükür ama oldu diyelim söylerim para alıyorum diye o da bana der 
(296 puan) tarafından
bizde o sekilde ayri ayri banka hesaplari yok tek banka hesabindan iki kartimiz var biri esimde birisi bende ordan harciyoruz kalaninida biriktirme olarak aliyorum. yani telden bankaya girip baktiginda nerelere ne kadar harcamişim görüyor
(166 puan) tarafından
Görünce birşey mi diyor size
Kendinize ait bı banka hesabınız olmalı cnm ne olur ne olmaz bu hayatta kadının elinin altında para olmalı
(296 puan) tarafından
hesabim yok canim ama biriktirdiklerimizi benim adima hesap acip koyacagiz. hayir birsey demez olayda cikarmaz hic 10 senedir bu sekilde sorun yasamadik hic. ama burda günah haram falan diye yazilinca merak ettim herkesin düsüncesini
0 oy
(1,308 puan) tarafından
Ben eşimin cüzdanından para alıcağım zaman söylüyordum alıyımmj diye her seferinde bana niye soruyorsun sadece benim mi param söylemeden al dediği için arada alıyorum. O da günaha giriyor mu yani artık söylemiyorum aldım diye. Fark ediyordur herhalde 
(296 puan) tarafından
aynen benim esimde ortak paramiz der. yüksek fiyatli birsey alinacaksa alalimmi diye sorarim yada ben bunu alacagim derim al internetin var siparis et karttan öde der. bazende o iyi degil boyle birsey alalim der
0 oy
(10,245 puan) tarafından
Paranın bereketi için evet. Ev hanımı değilim bak kendim kazanıyorum ama evden iğne çıksa bak ben bunu yaptım derim. 
(296 puan) tarafından
onu bende diyorum canim ama bazen oluyorki insan unutuyor. sevap islerken bile izin almadan yaptigin icin günahmis .ozellikle buna takildim ama burda ögrenmis oldum
0 oy
(1,478 puan) tarafından

Ben mesela istemem gizli almayi saklamak biriktirmeyi eşim bir liranın hesabını yapan biri şimdi ben ne yapayım siz söyleyin... dün hastaneye gittim 70tle ile eve geldim 10 tl kalmış Bna diyo niye 20degilde 10 kalmış vallah Bna helaldir;)))

(296 puan) tarafından
bencede canim bu kadarinin hesabini yaparsa gerekiyor
0 oy
(264 puan) tarafından
Eşimin parası benim param değilmi o dışarda çalışıp kazanıyosa bande evde çalışıyorum kadınlar olmasa kaç tane ev temiz çamaşırı yıkanmış yemeği hazır olur kaç erkek yapar bunu sanki sabahtan akşama kadar yatıyoruz koca parası yiyoruz ben bişey alacağım zaman rapormu tutayım bunu alıyorum bunu alayımmı oldu canım niye haram oluyomuş ayrıca sanki çaldık anlamıyorum ben bunları kocamdan aldığım her kuruşu hakediyorum ister kendime harcarım ister birikim yaparım kadının istediği gibi harcaması için illa dışarda çalışması gerekiyormuş gibi algıyıda doğru bulmuyorum 
(296 puan) tarafından
cok güzel yazmissin. calismayip evde duranlar eslerinin parasimi alipda sabahdan aksama gezmiyor sonucta. bende genelde evdeyim ama birsey lazim oldugunda esime sormam pahali birseyse fikrini alirim ne dusunuyor diye
(264 puan) tarafından
Yani sonrasında sohbet olur konuşurken dersin bunu bunu aldım diye ama önce adamı arayıp bilgide alamam saf ***** bişey değilim sonuçta neyi alacağımı almayacağımı bende biliyorum
(296 puan) tarafından
aynen katiliyorum canim

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 443 göst.
0 oy
4 cevap 208 göst.
10 Mart 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 871 göst.
24 Ekim 2023 Aile kategorisinde Asli_eren_47 (762 puan) tarafından soruldu
0 oy