0 oy
1,166 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Eski bir postumda tiktokta gördüğüm bir video üzerinden yola çıkarak bir soru sordum size temizlik yapmadan nasıl duruyorsunuz diye. Doğru bulanlar olmuş bulmayan olmuş velhasıl kelam sorum şu. Bir eve gidiyorsunuz siz gayet temizsiniz ama gittiğiniz ev dağınık halılar leke içinde her yer kir neyse işte çocuklu ev nasıl olsa der her ikram edileni yer misiniz yoksa yiyemez misiniz? Herkesin kendi tercihi ama temizlik imandan gelir. Abdes alırken gusül alırken bile vücudun temizliğine önem verildiği için şart kılınmış kısacası temizlik imanın da şartı. Ben çocuklu ev yapamaz diyenlere katılmıyorum ne yazık ki herkesin ki kendine ama alt komşum ayakkabıyla içeri girer çıkardı bir bebeği vardı günah yeni doğmuştu çocuğa bakmaz oje sürerdi evi leş gibiydi beni çağırırdı birde şey derdi sen gelince utanıyorum o zaman niye çağırıyorsun diyesim geliyordu. İmkanı varken yapmazdı çünkü bebeği ne zaman gitsem uyurdu. Eve imkanı varken hali almamış çünkü ayakkabıyla giriyoruz gerek yok diyordu. Ben bu kadını anlattim diye kötü oldum ama 20 dairenin hepsi anlatıyordu bir görgü kuralı vardır ayakkabıyla eve girilmez dışarı pisliği içeri giriyor sonuçta ve yeni doğmuş bir bebek enfeksiyona müsait oluyor. Neyse işte sorum yukarıda kimseyi eleştirmiyorum fikrinizi merak ediyorum sadece 

60 Cevaplar

+4 oy
(7,098 puan) tarafından
Dağınık olması başka pis olması bambaşka bir durum cocukla her şey yapılmıyor evet ama bu demek değil ki evi b.ok götürsün 
tarafından
Olabilir diyenler vardı o yüzden sordum kuzu
tarafından
Benim evim dağınık vala çünkü bir odayı temizliyorum öbürüne geçene kadar arkamdan bir sürü eşya çıkarıyor oyuncak falan ne istersen dolaplara çocuk kilidi vurdum bu sefer ayakkabılık var ayakkabıları çıkarıyor yatak odasına kadar getiriyor kıyafetleri şalları her şeyi çıkarıp oda oda bırakıyor ama temizliğe gelecek olursan temiz yemek yedirim iyice doyduktan sonra kirlenen yerleri dilerim supururum supurgem hep koridorda elindedir vala ama pis değil çok şükür sadece çok dağıtıyor bence temizlik yapılabilir ya haklısın vala kimse eleştirmesin kızıma şeftali veriyorum elinde kendi yemeyi seviyor mama sandalyesinin altına sofra seriyorum ama halıya kadar atıyor ben temizlerken daha çok atıyor iyice yesin diyorum sonra gidip halıyı tertemiz yapıyorum bunlar zor şeyler değil ki
-Reklam-
+4 oy
(1,403 puan) tarafından
Dedikodu yapıyorsunuz bununlada ovunuyormusunuz. Boşver anlatma anlatınca eline ne geçecek sen bil içinde kalsın başkasının ayıbını pisini kirini yayma. Ben ayıp olmasın diye tadına bakarım sonuçta bunu bilerek gidiliyor misafirliğe.
tarafından
Yok o kadın çıktı burdan yeni bir gelin girdi evi temizlemek için kaynanası arkadaşlarıyla gelmiş kova istedi benden kadın söyledi işte insanların arkasından konuşulması birazda o kişinin elinde
+2 oy
(27,353 puan) tarafından

Katılmıyorum çocuğu olan temizlik yapmaz lafına.

Çocuk hicmi uyumaz.

Ev temiz olmazssa o çocuk pis ortamda nasıl büyüyecek .

Kızım bir sn peşimden ayrılmayan bir çocuk küçükken de aynıydı şimdide aynı 

Ama her işimi yapıyorum ve yardım almadan ağlıyor bağırıyor döküyor ama temizlik olmayınca olmuyor 

Misafirliğe gidince gözlemlerim evvela eğer senin komşun gibiyse değil yemek yemek adım atmam öyle eve.

Ama yok çocuk var ve kadın çabalıyorsa temizliğe veya isteği arzusu var birini yapıp diğerini yapamıyorsa o zaman el atarım yardım ederim yemeginide yerim..

Çocuk temizlik için bir bahne olmamalı...

tarafından
Evet katılıyorum 2 bebekle yapıyorsam bence 1 çocuğu olan anneler de yapabilir herkese kolay geliyor benim kızım öyle bir fenaydı ki akıllara zarar
(27,353 puan) tarafından
Aynen öyle
+1 oy
(454 puan) tarafından
Yayinti tabi olur pencerede silemezsin belki detay yapamazsın ama yaşam alanı dagisik bile olsa temiz olması gerekir bence bebek emekler yere düşeni yer yerleri yalar 
tarafından
Kız bende detaylı yapmam pek sadece 3 aya bir detaylı giriyorum cam kapı vs ama günlük sil süpür sadece
+1 oy
(1,661 puan) tarafından
Hanımefendi bazı şeylerde haklısınız ama bazısında da haksız sınlz... 17 aylık bebeğim var ,müstakil evde oturuyorum ... Hep sürekli yapışıl ikiz gibi dolaşıyorum ... Evde yanlızım ee çocu atıbda temizlik minyapaylm ... Çocuk ağlasın orda ben temizlik minyapaylım ... Tabii belli bi çerçivede ever kızım dün uyudu ben inib merdiven sildim ... Uyanlkken asla yapamam... Velhasıl diğer durumlarda da anneyiz biz yoruluyoruz çocuk yoruyor bizde insanız ... Bazen kolumunkaldıracak halim hile olmuyor ... Bazı çocuklar gerçekden zor ... Benim kızım ben ortalığı toplarım yine dökür ben toplarım arkamdan döker ee yani bu benim dağınıl olduğum anlamlna mı geliyir yoksa çocuk bu her şeyi kurcalar anlamına mı ...
(1,661 puan) tarafından
Tabii kide ev bir yaşam alanı fakat ne sen benim kızımı gördün ne ben senin hangimizin hangisine şükr edeceyini bilemeyiz ... Senin diğer postunu da gördüm sanki her kesi linç eder gibi yazmışdın ... Evet her kes evinde temizliğini yapar ama isdeidyimiz zamanisdediyimiz işi yapamlyoruz buda bir gerçek  ...
(130 puan) tarafından
Sana çok katılıyorum tabiki de pis değiliz çocuğumu pislik içinde tabiki de buyutmuyorum elimden geleni yapıyorum ama temizlik içinde çocuğumdan olan vaktimi ziyam etmiyorum bazıları çok acımasız şeyler yaziyo bebeğim çıt desen uyaniyo 0andemide yanlız büyüdü ben uyurken ses çıkartamıyorum zaten 1 saat en fazla uyuduğu süre telefonla konuşayım duysun uyaniyo
tarafından
Bak ben dağınık demiyorum kir diyorum kızına şükür edeceğine eminim geçen gün özele gittiğimiz bizi tanıyan doktorum bile telefon açıp Allaha sana yardım etsin kuzum bu kız 5 saniye durmuyor dedi. Prizi yerinden söküyor sen düşün. Koltuk dolap ne varsa üstünde düz duvara tırmanıyor
tarafından
Canım bir hareketli durmayan çocuk sende değil. Takmışsın Bi benim çocuğumu görsen şükür ederdin diye. Bu hepimiz için geçerli. Bende anlatayım o zaman sen kızına şükür et. Var mı böyle bir düşünce. Kiminin çocuğu durur kiminin ki durmaz. Oğlum ensemde iş yapıyorum. Elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Ama dünyada bir durmayan çocuk seninki gibi konuşup BENNN BU ŞARTLARDA BİLE TEMİZİM SİZDE BENİM ÇOCUĞUM GİBİ ÇOCUK YOK O ZAMAN HİÇ YAPAMAZSINIZ iması ile konuşuyorsun bu hiç doğru değil.
Yok doktor aramış bilmem ne. Herkes kendi durumunu bilir. Lütfen bir düşünce koyarken ortaya başkasının durumunu hafife almadan konuşun
(582 puan) tarafından
Valla pslik dağınıklık bilmem ama benim daha yeni 3 aylikk uyanıkken kucak istiyo altını almaya bile yatirdigimda agliyo. Onu geçtim gündüzleri uyuduğunda sallamayi bırakayım uyaniyo ilk başlarda sallamıyorum ama ona alıştı malesef. Birde eşim vardiyalı çalışıyor. Her zmn yapamıyorum. Ya eşim uyanikken yada izin gününde komple yapabiliyorum. Bence bu çocuktan çocuğa değişiyor. Kimse kimsenin çocuğu nasıl bilemez. Bazıları vardır bıraktığın gibi durur uyurken sallanmaz sesten etkilenmez yaparsın. Ama malesef bizim gibi olan varsa gerçekten zor. Bu durumdan kendim bile rahatsız oluyorum. Ha pis dencek kfr değil ama malesef yeri geliuo bı gün supurmefigim oluyor evi.
+1 oy
(130 puan) tarafından
Valla çocuğum dönmeye oturamaya falan başlayınca işler zorlaştı elimle silerdim evimi vileda kullanmazdım ama şimdi 11 aylık devamlı pesimde hiç bırakamıyorum kendine zarar verir diye korkuyorum zor temizliyorum evimi dağılıyorum ama pis değilim utum çok birikiyor hafta bir anca silebiliyorum evimi ida vileda camlarımı zor yapıyorum artik derlerdi bende inanmazdım ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum bu kadar oluyo
tarafından
Kuzu bende her hafta cam silmem aydan aya yada bahar temizliğinde falan. Ama evin parkesi leş gibi olanı gördüm ben. Tuvalete çocuğu oturtup büyük abdestine su dökmeye üşenen anneleri lap diye kalmış tuvaletin taşında
(130 puan) tarafından
O pislik işte canım  o başka bi dünya kendileride öyle gördüğü için öyle yaşıyorlar heralde
0 oy
(3,853 puan) tarafından
ev daginik ve pis de olsa misafirlige gittiysem onumdekini yerim 
tarafından
Ben yiyemem bu aşağılamak için değil aslında yapamıyorum midem almıyor dağınık olabilir ama pis olunca olmuyor
0 oy
(6,681 puan) tarafından
Valla yalan soylemem temiz olmayan bi evde hic bir sey yemem yiyemem kendi evimde  bile evimi temizlememiş yemek yemem
tarafından
Al işte ben bunu dedim diye linç yemiştim daha önce djelskwlalsk
(6,681 puan) tarafından
Linclenecek ne var ki midem almaz bi kere
0 oy
(715 puan) tarafından
Başkasının evinde yemek yemem diyorum reflüm var zararlı  sağlıklı besleniyorum Yani ister bal dök yala olsun isterse pis olsun yemem 
tarafından
Ben yerim ama pis olanda yemem gitmem de
0 oy
(6,820 puan) tarafından
Yani şuan benim evim çok çok temiz ama oğlum saolsun çok dağıtıyor daginik  

Birine gitmiş olsam ev temiz ama dağınıksa hiç sknti etmem yerim ben 
tarafından
Dağınık benim içinde sorun değil pislikten söz ediyorum canım
0 oy
(12,854 puan) tarafından
Üşengeçlerin savunması bence bu benim de 30 aylık bir oğlum var evim her zaman tertemiz ve düzenlidir hayır yani bi ev nasıl sürekli dağınık olur anlamıyorum
(375 puan) tarafından
Sizde anlayissizsiniz demekki. Olabilir daginik ne varki yani. Iste sizin gibi düşünenler yuzuden kimse evini dağınık birakamiyor,ani  bir misafir alamiyor.  Laf ederler diye... ve toplamaliyim diye stres ediyor.  Bir de sizin çocuğunuz cok dagitmayan bi cocuk demekki. Sanslisinz o zaman.
(130 puan) tarafından
Oğlumu kısıtlayamam onun evi yaşam alanı istediği yerde şimdiden kendine düzen kurdu oyuncak taşıyor emekliyerek nasıl dağınık olmayabilir ki ayrıca bi çocuk imkanı yok dağıtır yani onun kurduğu oyunu toplayarak ben bozamam oturur oynarım onunla gece uyuduktan sonra topluyorum oda sessiz sessiz
(12,854 puan) tarafından
Selimim ben doğumdan 3 gün sonra yalnız kaldım ne annem ne de kayınvaldem bana bı tabak çorba getirmediler çok zor günler geçirdim çok aç ve uykusuz kaldım ben oyuncak dağınıklığından ya da çocuğu kısıtlamaktan bahsetmiyorum çocukla mutfak dağınıklığının evdeki her köşede kirli temiz çamaşır dağınıklığının ne ilgisi var bana söyler misin?
Ayşegül anlayışsız bir insan değilim her bebek gibi benim de bebeğim zor ama mutfağım her zaman toplu ve temizdir evimde saçma sapan bir dağınıklık asla olmaz ben bundan bahsediyorum
(130 puan) tarafından
Valla benim şuan giyinme odam birbirine girmiş durumda tabi çocuğumu oraya sokmuyorum oynatmiyoeum ama kusura bakma tanımam etmem ne yaşadığını bilmem sen bilirsin bunları en iyi ama üşengeç diye bir tabir kullanman yanlış
Ekran göstermiyorum hiç bir şekilde çocuğuma öğrenmedi o sadece oyun etkinlik ve beni biliyo enerjisini benimle tuketiyo o yüzden yetebildigimi yapabiliyorum evime benimde elimden gelen bu kadar ama üsengeclikten değil bazen mutfakta topluyamiyorum  tertemiz pırıl pırıl olamıyor
tarafından
Vallaha ben geçen gün bir eve gittim kadının oğlu 1. Sınıf neyse lap diye tuvaletin taşına yapmış su bile dokmemis annesi çağırma o zaman kardeşim evine kimseyi madem pissin bilsem gitmezdim 2 gün yemek yemedim midem bulandı
0 oy
(9,000 puan) tarafından
Kirli ev ayrı dağınık ev ayrı benim gözümde. Çocuklu ev kirli olmamalı pis olmamali ama çocuklu ev ister istemez dağınık oluyo. Oyuncaklar sağda solda çalıştın altında. Al cikar 5 dk sonra yine gidiyo alta. Mesela şuan oğlum mutfak dolabından rendeyi almış gelmiş elinde. Biri görse ne alaka diyecek olması gereken yer orami değil ama orda yapacak bişey yok evimi siler süpürurum ama yine dağınık görünüyor oyuncaklar vs. Olunca
tarafından
Kuzu ben kirden bahsediyorum dağınık olabilir benim evimde dağınık oluyor 2 çocukla
(9,000 puan) tarafından
Bı iki tanıdığım var evinde yemek yiyemedigim pis oldukları için hatta en son ne zaman gittiğimi bile hatırlamıyorum
0 oy
tarafından
Çok titizimdir. Sabah akşam temizlik yaparım 

Ama çocuklarımı sıkmam döksün batırsın hiç önemsemem evladım o benim 

O uyur yaparım 

Gelenim gidenim de temizliğime imrenir.

Toz yok evde der 

Çünkü gerçekten temizliğe önem veririm evimde namaz kılınıyor kırıntıya tahammülüm yok 

Gittiğim ev de pis olsun o beni ilgilendirmez 

Yeme içmeye gelince huyumdur her gittiğim yere bir kap yemek tatlı vs şeyler yapar götürürüm kimseye minnet etmem verirse 1 bardak çay içerim 
tarafından
Annem çok titizdi hatta hastalık derecesindeydi
Ondan bana da bulaştı ama kimseyi rahatsız etmem batırsınlar döksünler ben toplarım
Çocuklu ev dediğin dağanık olur ama oyuncak dağanıklığı başka bi dağanıklık olmasın ☺ ve bende huydur o oyuncaklar sadece çocuk odasında oynacak biraz da kuralcıyımdır ama aşırı değil
Yarın öbür gün büyüyüp evlencekler şimdiden öğrensinler demi
(130 puan) tarafından
Maşallah sana canım ama odasında sadece ksitilamaya girmiyo mu bidaha çocuk olmucaklar oğlum salonda koltuğun arkasına kendine yer yaptı özellikle bide bekliyo babası geldi mi herşeyi salona taşıyo bizi oraya cagiriyo mutlu oluyo bunu engellersem ben doğru olmaz ki
tarafından
Canım kıaıtlama değil odaları çok büyük küçük değil ☺ koskocaman bi park var odalarında
Bide kayınvLidem gil yaşlı ses kaldıramıyorlar oyuncaklRı oynarlr kendileri toplarlar bazen hep berBer oynarız
(130 puan) tarafından
Şanslısın canım o zaman ne güzel  :)
tarafından
Evet şanslıyım odalarını da yeni değiştirdik kocaman bir alan kaldı onlara ☺ sadece oyuncaklar için kocaman bir giysi dolabı aldık sen düşün gerisini ☺
0 oy
(375 puan) tarafından
Temizlikten kastınız camlar dahil her yer surekli bal dok yala durumunda olmasiysa  cocuklarlar hele de hareketli cocuklarla mümkün değil.  Ama bu her seyi bosvermislik de olmamali. Daginiklik olabilir da bile isteye yapılmiyorsa o dağınıklık degil pisliktir. O bir tercihtir. Cocuklu evde daginikliga takilmam ben ama. Cocuk,bebek dağınıklığı cok oluyor cunki ve her an tertemiz tutamazsin. Ha ben dağınık degil pis olduğunu düşündüğüm evlere gitmemeyi tercih ederim. Mecbur degilsem tabi. 
tarafından
Hayır ya bal dök değil sadece günlük rutin temizlikden söz ediyorum yani yemek yersin masayı silersin falan
(375 puan) tarafından
Rutin isler yapilacak tabi. Rutinler fazla zaman almazki zaten. Bebegim 1 saat uyusa bulasik kaldirir,ortalik toplar eve supurge bile tutarim o arada. Ama bu kadarcik daha fazla olmuyor.  2  3 gune bir de toz alip paspas yaparim anca o kadar.
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Robot değiliz ki her işe koşalım 
tarafından
Her iş dediğim her gün cam silmek değil ki insan yediği masayıda mi silmez bacım
0 oy
(1,862 puan) tarafından
Pislik başka dağınıklık başka, evet bebekle yetişmek zor oluyor ama bulduğun fırsatta temizlemek lazım, illa 4 4lük olmayabilir ama çabalarsın en azından, gittiğim yer pisse bişey yiyemem dağınıksa önemli değil, 
tarafından
Benim içinde dağınık önemli değil ama pis mide bulandırıcı
(1,862 puan) tarafından
Pis evde insan rahat edemiyor ki bence temizlemeyen bebek yokken de temizlemez hani kişiliği öyledir, en kötü birini çağırırsın yardıma yani
0 oy
tarafından
İşte mesele tam da bu vakti varken yapmayan pistir ama bazı çocuklar gerçekten asla fırsat vermiyo onlara bişey diyemem. Ben mesela çalışıyorum akşam 7 gibi evde oluyorum e o saatten sonra da süpürge açmak olmuyo bazen bulaşık kalıyo geceden genel olarak düzeni sağlarım her yer temiz olur süpürge açmasa bile gırgır yaparım mutlaka yerleri de silerim. Oğlum da o saate kadar beni özlemiş oluyo mecburen onunla oynamak ilgilenmek zorunda kalıyorum o yüzden her yer mükemmel değildir ama toplu ve temizdir
0 oy
(312 puan) tarafından
İki tane kızım var biri 2.5 yaşında biride 4 aylık kolik bebek ha hafta da iki gün temizliğimj güzelce yaparım dip köşe kızımı kanguruya koyar öyle yaparım diğerine yürüyor arkamızdan gelir ha yoruluyr muyum hısım çıkıyor ama evimi de elimden geldiği kadar temiz ve düzenli tutarim çok mu huysuz kızım kucağımda yaparım olmadı geçe sabaha kadar yaparım yaparım bir şekilde  

Bir yere gittiğinde bakarım şöyle evi belli eder dağinik olur nasıl olur oyuncak vs olur ama gerisi olmaz  ev temizse temizdir pisse kapısının önünden belli olur bu kadar da abartmayin yemem içmem pis evde dağınık evde de yerim içerim inssn bu dağınık olur ama pis olmaz çocuğu herkesin var  b.ok mu gotursun evlerimizi hep hepimiz yetişemiyoruz bazen gece ölür yaparız gündüz olur yaparız bir düzenli hayatım yok ama evim gayet düzenli ve temizdir
0 oy
(394 puan) tarafından
Valla canım pis ev dağınık ev ayrıdır. Benim hergün evim dağınıktır çünkü kızım çok hiperaktif bi bebek oldığu için hiç durmuyor sürekli kucak istiyor ağlıyor bağırıypr dağıtıyor uyuduğu zaman dağınıklığımı toplarım zaten 15 dakikada kalkıyo bütün işimi gücümüde gece yatmadan önce yaparım.  Birde sen diyosun ki pis eve girip bişey yiyip içmem zaten sen o evin pis olduğunu biliyorsun 1 kere gitmemişssindir bidahada gitmezsin olur biter. Kimse pis bir evde yemek yiyip içemez ben yemem içemem dağınık olur yardımımı eder ondan sonra çayı bile ben demlerim 
0 oy
tarafından
Valla benim ablamın 3 bebesi peş peşe oldu boy boylar şimdi kadın hergun kalkar çocukları doyurur evini toparlar siler süpürür banyo tuvalet yıkar çeşit çeşit yemek yapar bi de çocuklarıyla çok güzel ilgilenir inada diyolardi 3 çocukla niye bu kadar uğraşıyorsun sen arkana dönünce geri batiriyolar diye o da ben tamizleyim içim rahat etsin mikrop olcana dağınıklık olsun derdi hem çocuklu ev diye bugün de yapmayı veriyim deyince ertesi gün daha pis oluyo öyle hiç baş edemem diyo hala öyle biri 1. Sinafa gidiyo şimdi diğeri anasinifina küçük kızla kaldı şimdi ansızın çık git evi tertemiz 

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 391 göst.
23 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde FazlaDertliBee (1,243 puan) tarafından soruldu
+2 oy
4 cevap 329 göst.
25 Nisan 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
27 cevap 445 göst.
15 Nisan 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Tbioltt (241 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 115 göst.
5 Nisan 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,202 soru

11,351,239 cevap

34,822 kullanıcı

...