0 oy
435 göst.
Diğer kategorisinde (572 puan) tarafından

Bilenler bilir instagramda cizim yapiyorum paylasiyorum sayfami buyutmeye calisiyorum para kazanmaya calisiyorum birkackisiye  ucretli yaptim hatta sma hastasi bebeklerinde yapiyorum ucretsiz olarak kampanya fotosu olarak kullaniyolar hatta birisi cizdigim resmi bagis icin yaptirdiklari kumbaraya basmis cok mutlu oldum benim yaptigim bir cizim bir ise yaradigi icin burdada paylaşıyorum biri gunah olfugunu yazmis ahirette dile gelecegini brnden can istedigi gibi birsey tam hatirlamiyorum okursa postumu yazsin lutfen neyse ben arastirdim aklima takildi sayfami kapatmayida dusundum hatta soyle bir yazi okudum bana mantikli geldi birisi sormus soyle bir cevap gelmis 

Hocam selamün aleyküm. Yağlıboya resim yapmaya 2010 yılında başladım. Çocukluğumdan beri tesettürlüyüm ve namazlarımı, oruçlarımı aksatmam. Geçtiğimiz 6 yıllık süreçte yağlıboya at resimleri, insan figürleri içeren tarihi resimler ve natürmort resimler yaptım. Sonra resim yapmanın haram olduğuna dair çok şiddetli azap içeren hadisler gördüm. İnternette okuduğum ve dinlediğim âlimlerin konuya ait açıklamaları bu hadisler ve yorumlar doğrultusunda canlı resmi yapmanın haram olduğuna kanaat getirdim. Zira danıştığım İki il müftüsü kesinlikle haram olduğunu, bir ilahiyatta doçent hocam ise canlı resmi yapılabileceğini, heykelden kaçınmak gerektiğini söyledi. Ben de kararsız kaldım. Eşim devlet memuru, ben ise ev hanımıyım. Amacım az da olsa helal yoldan bir gelir elde etmek. Bu tabloları satıp gelir elde etmem helal olur mu? Canlı resmi yapmanın haram olması hususunda sizin fikriniz nedir? Daha önceden kazandığım paraların hükmü nedir? Delilleriyle izah eder misiniz?”

“TAPINMAK İÇİN OLMADIKÇA HEYKEL DE YAPILABİLİR.”

Şöyle diyor Hoca:

“Aleyküm selam... Canlı resmi dahil hiçbir resim yapmak haram değildir. İslam’ın ilk dönemlerinde putperestlik yollarını tıkamak için yasaklama getirilmiştir. Devrimizde resim çekmek veya canlı varlıkların resmini yapmakta putperestliğe yol açmak gibi bir sakınca da yoktur. Dinimizin Peygamberimizin de uygulamakla yükümlü olduğu kaynağı Kuran’dır. Rabbimizin kitabı olan Kuran’da hiçbir yasak yoktur. Tapınmak için olmadıkça heykel de yapılabilir. Çünkü Kuran’da cinlerin Hz. Süleyman için heykeller yaptıkları olumlu bir dille aktarılmaktadır. Bu açıklama bize de örnektir. (SEBE 13) Çalışmalarınızı aksatmadan sürdürün. Kendi kafalarını çalıştıramayan ezberci hocalar güzel sanatlarda geri kalmamıza sebep olmuşlardır. Onları dikkate almayın. Kazancınız da helaldir. At ile ilgili vakfım için bastırmak istediğim bir kitapçığım var. Bir at resmi de bizim için yapmanız veya güzel bir at resmi seçerek göndermeniz ricamdır. Allah İslami duyarlılığımızı artırsın ve yardımcımız olsun.”

Sizin düşünceleriniz neler okuyup cevaplarsaniz sevinirim

11 Cevaplar

0 oy
tarafından
konuyla alakasız ama yağlı boya mi yoksa karakalem mi yapıyorsun ne kadara yapıyorsun 
tarafından
ücretli de yapıyorum dedin ya o yüzden sordum insta ismini alabilir miyim.peki rica etsem bakmak isterim
(572 puan) tarafından
Cizimela_art
(899 puan) tarafından
Hangi programla ciziyorsun
(1,207 puan) tarafından
Ben seni takip ediyorum çokta güzel yapıyorsun begeniyorum resimlerini
(572 puan) tarafından
Medibang paint ve ibis paint
-Reklam-
0 oy
(4,134 puan) tarafından
SubhanAllah daha bu sabah bende nu konuyo araştiryodum
0 oy
(907 puan) tarafından
Ne günahı ne guelim.Hz.muhammet zamanında insanlar heykel yapar yada yaptığı resme taparlarmi,bu yüzden yasaklanmış ve efendimiz kendi resmini yaparlar ve kendini vefat ettikten sonra eski alışkanlıklarına geri dönüp kendi resmine yaparlar diye yasaklamış.O anlayışa bakarsanız fotoğrafta cektirmeyelim demi ? 
0 oy
(1,175 puan) tarafından
Bende lisedeyken aynı konuyu üzerinde arastıröa yaptm. Hatta porte cizimlerimi yırttım sonra biraz pişman oldm eski ciizmlerime bakmak hosuma giderdi anı olarak. Bende tapmaktan geldigini düşünüyorm ama bilemedim. 
0 oy
tarafından

canm hepsini okumadim ama orda sorunun cevabi yaziyor tapinmayacaksan sorun yok yani

0 oy
(4,698 puan) tarafından
Ya soru çok güzel cevap ayrı güzel bende bilgilendim teşekkür ederim hoca gereken açıklamayı yapmış zaten benim bilgim yoktu bu konuda 
0 oy
(350 puan) tarafından
Ya şu cahilleri takmayın. Ameller niyetlere göredir. Sen tapmak için veya başka bi şey için yapmıyorsun resimleri. Günah desin dursunlar Allah ile senin aranda 
(572 puan) tarafından
Yinede cahil demeyelim guzel bir dille soylemis belkide dogrusu odur bilemeyiz Gunahsa Allahim affeder insallah :)
0 oy
(202 puan) tarafından
Yakinda nefes almak da gunah dicekler. Sanat insanin ruhunu doyurur guzellestirir. Insanin ruhuna iyi gelen bir sey gunahsa benim bunu anlamam mumkun degil.. 
tarafından
+++ hakkim yokolsa vercektim cok cook katiliyorum
0 oy
(1,020 puan) tarafından
Sanat da bir ilimdir bilimdir ve Allah bize OKU diye indirmiş kitabını alemi dünyayı bilimi övmüş düşünmez misiniz akletmez misiniz demiş bizi düşünmeye kendimizi eğitmeye keşfetmeye teşvik etmiştir bu sebeple onca günah varken esas konulara odaklanmak yerine bunlara takılmayalım canım içini ferah tut

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 423 göst.
20 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Tugba3101 (1,280 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 275 göst.
30 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Serpil ahmet (546 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 1,877 göst.
12 Haziran 2021 Diğer kategorisinde Busra63 (220 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 832 göst.