0 oy
538 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (72 puan) tarafından
Arkadaşlar nedir bu telefonun zararlari söyler misiniz ben kayinvalideme anlatamıyorum da dilde geç konuşma zeka geriligi .. bir sürü şeye sebebiyet verir dememe rağmen yazık arada bir televizyona da telefona da baktır çocuğu o kadar da her şeyden mahrum etme diyor çocuk dediği daha 3 aylık bebek ne diyebilirim nasıl ikna edebilirim aranızda dr. Hemşire veya bilgili birileri varsa zararlarını yazabilir mi 

20 Cevaplar

+1 oy
(5,877 puan) tarafından
3 aylık bebeğe yazık mı diyor yahu çocuk daha minicik.. Bu kayınvalideler birer prof gibi sürekli bişeyler söylüyor hepside yanlış insan deli oluyor yahu.. 
(72 puan) tarafından
Kesinlikle öyle
(5,877 puan) tarafından
İstemiyorum ben baktırmak zararlı veya değil de geç Allah aşkına. Bende hamileyim doktorum bana hurma yeme son ayında günde 4 tane yemeye başla dedi diyorum amaann onu dinleme hergün ye sen diyo.. Gerçekten doktorla yarışırlar çünkü onlar doğurdu önceden
-Reklam-
+1 oy
(48,703 puan) tarafından
Doğdu dogali tv açık izler tele alistirmicam dedim interneti acip video izlemeye baslayali cok oldu oyun bile.indiriyo agliyo internet icin ben vermiyorum ananesi halasi kiyamiyo veriyo 
(48,703 puan) tarafından
Firlama ya ☺️ anne oyunumu oynicam diyo teli aliyo.bakiyorum internet izliyo sacma sapan videolar bide.diyo bak bu guzel ☺️
(5,132 puan) tarafından
Malesef canım çok yanlış, ne kadar uzak tutarsak o kadar iyilik yapmış olacağız çocuklara bunu ilerde göreceğiz küçükken de araştırmalara göre geç yürüme geç konuşma sosyalleşmeme halay gücü zayıflıgı en büyük sebepleri ekran
(48,703 puan) tarafından
Bizde hiçbiri olmadı şükür canim erken konustu hayal gücünu gorsen ne güzel oyunlar kuruyo uyduruyor tabi ilerde nasil olur bilmem. Tvde bisey demiyodum da tele alistirmam diyodum alsti.ne yazikki
(5,132 puan) tarafından
Pandeminin de buna katkısı var başa bela çocuklar çok sıkılıyordu
Yavaş yavaş azaltarak saat sınırı kolabilirsin oyunlar ayrı tehlikeli.  Kendisine asla müsade etmemek lazım farklı farklı yerlere girer. Youtube kids kullanıyoruz biz orda reklam çıkmıyor ve ayarları var ebeveyn kontrolüne göre içerik ebeveyn seçiyor onaylıyor çocuk eline alınca kendisi seçiyormuş gibi oluyor ama sadece senin seçtiğin videolardan. Biz bu şekilde içimiz rahat seçtiğimiz eğitici, dil vesaire çizgifilimleri izliyor oğlum
(48,703 puan) tarafından
Bende gözleri bozulacak diye korkuyorum bide dedigin gibi sacma sapan seyler izliyo Eylül falan var degistiriyorum yinr buluyo onları. Normal YouTube silmeyi denedim olmadi silinmiyo
0 oy
(22 puan) tarafından
Acıklama yapmak zorunda degılsın ben boyle ıstıyorum de
(612 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum. Sanki çocuğun annesi onlar da ikna etmeye çalışıyoruz bir de. Üç aylık bebek TV'ye bakmadı diye nasıl bir mahrumiyet yaşar cidden anlamadım. Ben de kızıma şeker vermiyorm diye ah yaa yazık canı çeker diyolar. Bilmediği şeyi nasıl canı çeker onu da anlamadım. Bu insanların niyetini de anlamadım. Bebeğe zehir veriyorum desem beni taşla linç ederler ama zehir olan şekeri vermiyorum diye gaddar oluyorum.
0 oy
tarafından
Canım ben 15 ay direndim ha şuanda telefon bilmiyor çok zorda kalırsam baby shark açıyorum eline veriyorum oda 3 dakika falan video süresi  şuan 16 aylık az az çizgi film açmaya başladım bazı hayvanları ordan öğrendi görümcem 3 aydan beri önüne yatırır izletirdi kızı 27 aylık masallah pat pat konuşuyor 
0 oy
(1,071 puan) tarafından
Bu hani bi hastalık var ya dönen şeylere bakan sürekli adı aklıma gelmedi şimdi ona sebep oluyor ben hiç tv açmam bebeğime baktırmam doktor da söyledi bana o yüzden 
tarafından
Otizm canım
(1,071 puan) tarafından
Evet öyle olabiliyormuş doktor kontrolüne götürmüştüm o zaman dedi doktor
0 oy
(2,245 puan) tarafından
Kesinlikle izletme ben epilepsi hastası olduğu aman ağlamasın sinirlenmesin dedim sonuç şuan tamamen yasakladı doktor otizm şüphesi var kızımda şimdi nasıl pişmanım anlatamam doktor telefon tablet televizyonun 3 yaşa kadar izletilmemeli dedi
(2,245 puan) tarafından
25 temmuzda bir nöbet geçirdi o günden sonra ismine bakmıyordu bizimle ilgisi hiç kalmamıştı herşey yasakladı doktor şimdi takipteyiz gelişim uzmanında ayın 21 inde tekrar gidicegiz inşaAllah güzel haberlerle bakalım
tarafından
Anladım insallah Rabbim yüzünüze baksin kötü seyelr yasatmasin canım teşekkür ederim cevap verdiğin için
(2,245 puan) tarafından
Amin Allah razı olsun rica ederim
Şunu da belirtmek isterim bazı arkadaşlar çok faydasını gördük diye yazmışlar olabilir benim kızımda epilepsi olduğu için belki normal bebekler bir zarar görür ama epilepsi hastası olan bebekler yüz katı zarar görür dedi maalesef şimdi tüm işim gücüm kızımla oynamak konuşmak inşaAllah geçicidir
tarafından
Allah yar ve yardımcınız olsun inşallah hicbisey dusunme sadece kızına odaklan kuzum inşallah düzelecek Rabbim şifa versin hepsine
(2,245 puan) tarafından
Amin inşaAllah ♥️
0 oy
(4,889 puan) tarafından
Elinden geldiğince izletme zararları çok. İlerde arada açarsın 
0 oy
(12,494 puan) tarafından
Sana şunu diyim daha 2.3 aylıkken teyzemin bebeği sürekli telefona bilgisayar a batırdılar şuan 1 yaşında ve bir gözümde kayma var büyük ihtimalle ondan kaynaklı kendisi de şüpheleniyor teyzem 

Diğer zararlarını hepimiz biliyoruz aslında evet çok da kasmamak lazım ama o daha 3 aylık hele biraz büyüsün şuan izletmeyin kesinlikle 
0 oy
(2,698 puan) tarafından

Çocuk senin sen doğurdun sen vereceksin kararını kaynanan değil 

0 oy
tarafından
3 aylık bebeği bilmem ama ben belli bir süreden sonra izlettim 

Tabi bagimlisi değil ama kızım 22 aylık her şarkıyı bilir 50 tane şarkı biliyor diyebilirim abartısız  renkleri bilir 10 a kadar sayar hayvanlari biliyor ve bildiğin koca insan gibi cümle kuruyor (maşallah ) zararı var tabiki ama yararida çok oldu 
(10,531 puan) tarafından
Aynı benim kızım cnm bende çok faydasını gördüm ama bağımlı değil
0 oy
(564 puan) tarafından

https://www.instagram.com/p/CVpmNLwtI4-/?utm_medium=copy_link 

Buradan okuyabilirsiniz canım olmadı kaynanada okut uzman görüşü olarak 

0 oy
(15,244 puan) tarafından
Instagram'da psikolog cihan celik var. Onun paylaşımlarını izletin. Siz ne deseniz boş çünkü
0 oy
(157 puan) tarafından
Canım ben rehberlik öğretmeniyim. Tercihen 3 yaşa kadar ama en az 1 yaşına kadar ekran gösterilmemeli. Birinci nedeni bebeğin göz-beyin koordinasyonuna zarar veriyor o canlı renkler. Görme bozukluğu şaşılık kayma vs olabiliyor. İkincisi TV tablet telefon gibi aletler bebek için çıkmaz sokaktır. Tek yönlü bir iletişim var. Yani oradan bir şeyler öğrendiğini düşünsek de aslında sadece ekrandan gelen bir şeyler var sağlıklı olması için bebeğin de karşılık vermesi gerekir iletişimde. Bu yüzden konuşma geriliği zeka geriliği otizm gibi durumlar görülebiliyor. Üçüncüsü izlediği şeyleri her zaman kontrol edemeyebiliriz ve çok masum sandığımız çizgi filmler oyunlar aslında çok tehlikeli mesajlar içerebiliyor bu da çocuğun şiddete meyyilli sinirli veya başka psikolojik sorunlara sahip olmasına neden olabiliyor. 
0 oy
(3,147 puan) tarafından
İzlemicek hayır diyeceksin bitecek açıklama vs yapma o senin çocuğun ben hayır izlemicek diyorum yanında telefon bile çıkmıyor birde eşim destekliyor fazlasıyla ne annemler ne kaynanamlar kararlarıma karşı çıkamazlar çünkü ben doğurdum onu benim kararlarım geçer. 
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Ya bence abartilmazsa sorun yok ama 3 ay da küçük göz kayması riski olabilir diye biliyorum cok parlak isiktan oturu 5-6 aydan sonra izlese daha iyi ha 5-10 dk neyse de uzun sure bilmiyorum simdi kizim 12 aylik izler yani 
(7,791 puan) tarafından
Ha bu arada izlerken onunla bende sarki soylerim. Annem bak ayi derim yada dans ederiz surekli oraya odak olusturmam beynini kitlemesin diye... Ve saatlerce araliksiz izletmem mesela cok zorda kaldim yada cok istedi 30 dk bakar iletisim halinde sonra ara veririz vs zaten kendi de sıkılır hemen oyun vs bulur daldirirkm cnm. Ama bakar, tamamen yasaklamiyirum.
0 oy
(110 puan) tarafından
3 ay çok erken ama ben 6 7 aylıkken işim olduğunda çizgi film falan izletiyodm şuan 2.5 yaşında çizgi film bize çok güzel şeyler kattı izlediği çizgi film lerden öğrendiği oyunları çok güzel oynuyo meyveleri sebzeleri öğrenmiş şarkı öğrenmiş gelişim geriliği konuşma geriliği falan olmadı  çok şükür
0 oy
(7,747 puan) tarafından
Bunu en bilgisiz insan bile bilir ne kadar zararlı olduğunu herseyi geçtim verdiği radyasyon ne kadar zararlı 
0 oy
(77 puan) tarafından
Bende telefona tablete çok karşıyım bazen misafirim geliyor hasta oluyor yemek yemediği günler oluyor mecbur kalıp veriyorum ama bunu alışkanlık haline getirmedim bana göre çocuğa ha telefon verilmiş ha sigara verilmiş aynı şeydir
0 oy
tarafından
Vala özlettin kızım çok zor bir bebekti kendim çok rahatsızdım alıstırdım ama asla bağımlı olması aylarca izlemedigini bilirim bir yaşından sonra tekrar izlettim bana bağımli tuvalete bile gidemiyorum diye yaptım ama yok yine izlemez yanidna oturacam öyle izler ama sürekli başka şeylerle de uğraşır ve çokta akıllı maşallah vala izleyince daha çok şey öğreniyorlar bir sürü şey öğrendi 15 aylık şuan çok akıllı ağzı laf dolu cizgifilmdki hareketleri bilir şarkıları söylerim hemen kendi nerde alkislayacagini nerde tıp yapacağını falan hani bilir ben çok zararlı bulmuyorum sadece uzun uzun izletmeyeceksin o kötü
0 oy
(907 puan) tarafından
Haha kız üç aylık bebek baksa ne olur zaten bir şey anlamıyor)) hay Allah'ım ya şu yaşlılar bu tarz işlere burnunu sokmasa iyi olur, sakın dinleme canım, bak ben oğluma hiç izletmedim ama sekiz aylıkken belimde fıtık var tutuldu yatakta kaldım iki ay yattim o dönemde ağladığı zamanlar açtım önündeydi hep telefon asla vermedim ama oğlum o iki ayda değişti hatta bir ara otizimli zannettim yan yan bakmaya ismine cevap vermeyey başladı dil gelişimi geriledi,18 aylık hala izletmem hatta televizyon bizde hep kapalıdır , tabi malsef yine belim tutuldu ((( şimdi ara ara açıyorum ama belim duzelirse eski düzene devam

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 76 göst.
20 Haziran 2023 Diğer kategorisinde plns_01 (76 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 63 göst.
29 Eylül 2022 Aile kategorisinde aymira korkmaz (269 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 639 göst.
1 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Canan Karatay (7,654 puan) tarafından soruldu
+1 oy
6 cevap 224 göst.