0 oy
687 göst.
Aile kategorisinde (683 puan) tarafından

image

son zamanlar da otizm belirtilerini çok soran arkadaşlar okuyor malesef son yıllarda çok fazla arttı bu illet benim oğlum 9 yaşında otizmli. Bilinçli olalım ki erken tanı çok önemli. Erken tanı alındığında ilerlemek daha kolay oluyor ve lütfen tv izletmeyin eğer yatkınlığı varsa bebeğinizin TV tetikliyor 

13 Cevaplar

+2 oy
(683 puan) tarafından
Kızlar şuan ki aklım ve bilgim olsaydı oğlumun otizm olduğunu 6 aylıkken anlayabilirdim. Ben anne olduğumu oğlum 6 yaşına geldiğinde hissedebildim çünkü bir kez olsun benm arkamdan ağlamadı yüzüme bakmadı ha Bi yabancı ha bendim onun için isteklerini bana hissettirmedi hep ben emzirdim uyuttum o hiç ağlamazdı hep sessizce otururdu yavrum. Şimdi kızlarım oldu arada ki farkı anlayabiliyorum. Ben şuan anne olduğumu hissedebiliyorum. Benim Bi farkım var bebeklerimin gözünde bu çok güzel bir hismş. Bilin diye anlatıyorum ben yandım siz yanmayın daha erken farkedin daha çok yol katedin çok şükür oğlum şuan konusuyor bana babasına düşkün tuvaletini yapıyor yemeğini yiyor bana muhtaç değil ama tek başına aşağıda oynayamıyor hep kaçıp gidiyor Bi kere evden kaçmıştı. Yüksek sese tahammül edemiyor yabancı kavramını hala bilmiyor tehlikelerin farkında değil ama buna şükür 
tarafından
Canım benim yaa Rabbım bağışlasın kuzucuğu
(683 puan) tarafından
Amin canım sağol ❤️
-Reklam-
0 oy
tarafından
Çok sağol canım böyle bir paylaşımın için Rabbım evladını da sana bağışlasın inşallah 
(683 puan) tarafından
Amin canm çok sağol. Bilinçlendirmek istedim kendimce çünkü çok arttı bu illet. Oğluma otizm tanısı konduğunda ben hiç birşey bilmiyordum ve bilinmezliğin içine düşmek çok ağır bişey.
0 oy
tarafından
Sizin belirtiler nedir oğlunun davranışları falan
(683 puan) tarafından
Benim ilk şüphem 1.5 yaşında ismine tepki vermemesiyle başladı bizi duymuyor bakmıyor işitme testine götürdük acaba duymuyor mu dedk ama duyuyor Du ve bakıyordu göz teması kurmuyordu.
0 oy
(1,656 puan) tarafından
Bazıları benim kızımda var ama onun fiziksel nedenlerden dolayı yaşıtlarından geri bazen bende şüpheleniyorum ama sonra yok diyorum hocalarida otizm belirtisi yok dedi
(683 puan) tarafından
Canım inşallah olmasın. Başka bir durumunuz varsa bişey diyemem sen yine de takip de kal için rahat etmezse başka doktora götür
(1,656 puan) tarafından
Sağol kuzum benimki fiziksel yürümüyor emeklemiyor doğuştan gelen birşey o yüzden fizik hocaları falan geriden gelmesi normal hareket etmiyor etrafını kesfedemiyor dedi sürekli oyuncaklarıyla oynar hep aynı şeyi yapar çünkü başka aktivitesi yok bide TV izler çünkü evde canı aşırı sıkılıyor yaşıtlarıyla bir araya geldiği zaman mesela onlardan korkar kendinden küçüklerden bile doverde savunmasız kalırım diye korkuyor o yüzden bende yavaş yavaş açılsın istiyorum
(683 puan) tarafından
Allahm şifa versin canım.  Herkesin imtihanı farklı işte
(1,656 puan) tarafından
Sağol kuzum Rabbim cümlemizin evlatlarına şifa versin acılarını göstermesin
0 oy
(534 puan) tarafından
Bebeklikteki belirtilerini kısaca yazabilir misiniz?
(683 puan) tarafından
Kızlar şuan ki aklım ve bilgim olsaydı oğlumun otizm olduğunu 6 aylıkken anlayabilirdim. Ben anne olduğumu oğlum 6 yaşına geldiğinde hissedebildim çünkü bir kez olsun benm arkamdan ağlamadı yüzüme bakmadı ha Bi yabancı ha bendim onun için isteklerini bana hissettirmedi hep ben emzirdim uyuttum o hiç ağlamazdı hep sessizce otururdu yavrum. Şimdi kızlarım oldu arada ki farkı anlayabiliyorum. Ben şuan anne olduğumu hissedebiliyorum. Benim Bi farkım var bebeklerimin gözünde bu çok güzel bir hismş. Bilin diye anlatıyorum ben yandım siz yanmayın daha erken farkedin daha çok yol katedin çok şükür oğlum şuan konusuyor bana babasına düşkün tuvaletini yapıyor yemeğini yiyor bana muhtaç değil ama tek başına aşağıda oynayamıyor hep kaçıp gidiyor Bi kere evden kaçmıştı. Yüksek sese tahammül edemiyor yabancı kavramını hala bilmiyor tehlikelerin farkında değil ama buna şükür
(683 puan) tarafından
Bebekken çok gülmüyordu bana. Arkamdan ağlamıyor ihtiyaçlarını belli etmiyordu. Kendi halinde yatar ellerini izlerdi. Hiç dönmedi hiç emeklemedi 18 aylıkken yürüdü.
(534 puan) tarafından
Teşekkür ederiz ♡♡♡ Rabbim kolaylıklar versin canım , evladını sana bağışlasın. Buna da şükür..
0 oy
tarafından
Kuzum zahmet olmassa benim son postu mu pkur musun bilgi verir misin :(
(683 puan) tarafından
Şmdi sna yazdım cnm. Ben doktor değilim tabi ki yanlış bişey söylemek seni evhamlandırmak istemem. Her çocuk farklıdır sen yine de benm anlattıklarıma üzülme lütfen.
0 oy
(2,139 puan) tarafından
Canım bunu paylaşman çok iyi oldu eğer üyeliğin varsa bebek bakımı bölümünde de paylaş. Orda her gün bebeğime TV izlettiriyorum birşey olur mu diye postlar açılıyor. 
(683 puan) tarafından
Tamam canım paylaşayım çok sağol
0 oy
(3,503 puan) tarafından
Bilgin için Allah senden razı olsun canım ve yardımcın da olsun inşallah. Benim kızım da 4 buçuk aylık şuan guluyo bizimle göz teması kuruyo ama TV görsün gozlerini hayatta ayırmaz öylece TV ye bakar bu bı başlangıç olabilir mi 
(683 puan) tarafından
Sanmam canm renkli şeyler dikkatini çekiyordur muhtemelen. Sen yne de baktırtma
(3,503 puan) tarafından
Tamam canım çok sağol valla Allah razı olsun şimdi baya bı araştırdım illa olmasına gerek yok çevremizde bile varsa en azından bilgi edinerek nasıl davranmam gerektiğini öğrendim
0 oy
tarafından
Peki otizim doğumdan sonramı gelisiyormus yani hamileyken anlasilmiyormuymus 
(683 puan) tarafından
Hamileyken anlaşılmıyor tanı 1.5 yaşında konulabiliyor ancak.
tarafından
Allah yardimcin olsun rabbimin imtihani
0 oy
(1,856 puan) tarafından
Kaç yaşında konuştu konuşması nasıl cümle kuruyor mu
(683 puan) tarafından
4 yaşında konusma ya başladı ama tam anlamıyla 7 yaşında cümle kurabildi
(1,856 puan) tarafından
Başkalarıyla iletişim hiç mi kurmuyor
0 oy
(7,349 puan) tarafından
benım bı tanıdıgım var cok duygusal bıde konuşmasında sorun var  yanı zor cumle kuruyo
0 oy
(863 puan) tarafından
Allah bağışlasın inşallah sağlıkla büyüsün. 

Benim oğlum 19 aylık olucak dokuz gun sonra hala tam anlamıyla konuşmuyor mesela canı isterse baba enne diyor sıklıkla gel gel hadi allah allah kelimelerini kullanıyor bende konuşmaması yabancılardan korkma yaşıtlarıyla iletişim kurmaması gerçi yabancı kimseyle kurmak istemiyor onlardan dolayı korkuyorum 
(683 puan) tarafından
Amin canm sağol hepimizin evlatları inşallah tek bir belirti otizm demek olmaz. Tv izliyorsa izletme cnm konusmasını etkilio bde bol kitap oku. Bazı çocukların karakteri de öyle olabiliyor içine kapanık olabiliyor. Bir kreşde günlk 2 saat yaştlaryla zaman geçirse faydalı olabilir belki
(863 puan) tarafından
Tv bir ara aşırı derece izlerdi 2 3 aydır hiç izlemiyor çok zor vazgeçirdim gerçekten o zamandan sonra bu kelimeleri söylemeye başladı çok fazla etkiliyor tv kitap okumaya çalışıyorum ama eskisi kadar dikkatini çekmiyor aslında kreşi düşündüm ama korkmadan dolayı çok endişeliyim düşünücem bunu

İlgili sorular

+1 oy
9 cevap 450 göst.
30 Mart 2023 Diğer kategorisinde htchyl (323 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 324 göst.
26 Ekim 2023 Aile kategorisinde Birhilall (1,059 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 90 göst.
16 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gamze g (11 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 317 göst.
16 Temmuz 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Gamze g (11 puan) tarafından soruldu

378,072 soru

11,316,031 cevap

34,757 kullanıcı

...