0 oy
547 göst.
Diğer kategorisinde (2,340 puan) tarafından
Kızlar doktora gttik kulak göz otizm hepsi temiz cıktı ama birincisi hiç knusamıyor sadece bababababa birde mamamamam başka kelimesi yok ela kızım hadi şunu bana getir diyorum getirmiyor bunu al babaya götür diyorum götürmüyor derdini cok nadiren parmakla anlatır cok cok nadiren o da sanki yeni doğmuş bebek gibi ağzını burnunu zar zor öğrettim onuda sürekli unutuyor ve sade ağız burun gözü biliyor ama mesela a ram sam sam dansı ve sar sar makarayı dansı öğrettim bliyor yapıyor şaşırmadan cok tepkisiz olaylara karşı onun yaşındakiler herseyi yapıyor üstelik daha küçükleri biliyorum cocugumu başka cocuklarla kıyaslamamalıyım her cocugun gelişimi farklı evet ama artık bende üzülüyorum bazen sinirleniyorum ağlıyor neden ağladıgını söyleyemiyor anlatamıyor sanki cok küçük bir bebek kreşe yazdırdık 3 aydır kreşe gdiyor faydası ne oldu nede olmadı diyeblirim ama artık gerçekten bir anne olarak bu duruma cok üzülüyorum knusamamasını doktora götğrdüm bir kaç doktor dil bağı var keselim diyor bir kaçı yok diyor gerisi dil bağı var ama knuşmamasına engel değil diyor gec yürüdü 16 aylıkken gec emekledi 10 aylıkken desteksiz oturmayı bile 10 aylıkken yaptı belki buda gec olur diyorum tamam diyorum fakat ya beni anlayamaması evet yada hayırı bilse kafa sallayarak cevap verse yine yeter ben knusuyorum o gözlerimin içine bakıyor sadece anlamsız şekilde sonra kafasını dönüp gidiyor hiç bseyi anlatamıyorum öğretemiyorum varmı etrafında böyle olan ne yapcam ben normalmi bu

16 Cevaplar

0 oy
(1,763 puan) tarafından
Canm uzulme kimi cocuk 4 yasinda filan konusuyor cevremde duymustum belkide dikkatini cekmiyor kreste tepkileri nasilmis
(2,340 puan) tarafından
Pek arkadaşlarıyla değil tek olmayı daha cok seviyor ama ya
(1,763 puan) tarafından
Peki ogretmenin dediklerine tepki veriyor muymus yapiyor.muymus yani ela sunu boya filan dediginde yada yemek vakti deyince vs
(2,340 puan) tarafından
Yemek vakti hadi gel derse gelmez yada boyalarını getir derse getirmwz cnkü anlamaz ama önüne koyarsa boyada yapar yemekde yer
-Reklam-
0 oy
(868 puan) tarafından
yapay otizm diye bişey var kreşe gidince düzeliyor yeğenimde oldu
(2,340 puan) tarafından
Nasıldı yeğenin
(868 puan) tarafından
senin anlattığın gibiydi doktor dedi buna yapay otizm deniyor iyileşiyor yani ama bütün ekranlar yasaktı tablet tv telefon hatta haber izlemek bile yok yani ekran evde hiç çocuk izlemeyecek görmeyecek dedi
(2,340 puan) tarafından
4 aydır hiç vermiyorum bende zaten hepsini kestim
(868 puan) tarafından
bi de doktor demişti ki ailede ölüm gibi büyük olay olmadıkça asla kreşi aksatmayacak
(2,340 puan) tarafından
Valla elimden geldikce gönderiyorum
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Vitamin eksikliği veya kansızlıgi varmı
(2,340 puan) tarafından
Baktırmadım onlara ama vitamin eksiği olabilir sebze meyve  hiç yemiyor ağzından atıyor geri
(5,272 puan) tarafından
Canm konuşmamasi vitamin eksimligi ile ilgili mi ben kizm da 2 yasinda konusmuyor
(2,340 puan) tarafından
Bnde cok anlamıyorum ama kimi doktor dil bağından diyor kimisi kendi istemiyor knusmak diyor
(1,850 puan) tarafından
Vitamin eksikliği kansızlık bebek ve çocuklarda gelişim geriliği yapar. Ve çabuk unutuyor falan demişsiniz dikkat dağınıklığı olabilir. Bence güzelce bi kan tahlili yaptırın
(2,340 puan) tarafından
Ama doktor hiç istemedi kan tahlili kaç doktora götürdüysek
0 oy
(3,853 puan) tarafından

Her bebek farklidir evet.

Benim kizim 11 aylikken yurudu ve erken konusdu .suan 3 yasinda 1 bucudan konusmaya baslamisdi oncesinde de kelimleri vardi cok.
Neyse oglum oyke digil ama.16 aylik kizima nazaran gec yurudu 14 aylikken. Kelimesi yok baba ne e falan diye.ama derdini anlatmaya calisiyor bisey istediyinde elini uzatir hii hi hi diye aglar ne diyorum kosar istediyi seyin uzerine elini uzatib oyle seler cikarir ve anliyorum ne istediyini..banyo isigi acik kalir git kalat isigi diyorum hemen gidiyor 
Sadece hiv soz soylemedi dede anne babba nene  gibi seyler ..dr  9 aylikdan soylemeye baslamasi gereki bu gibi .anlayisi iyi dedi anliyor ama nitg zayif bi ilac yazdi bakalim faydasi olur insAllah .erkek cocuk gec konusur diyorlar .konusmasi icin digil sadece bir kac sozcuk soylesin bileyimki dilinde sikinti yok.konusmada ne zaman cani isterse konusur ..
(2,340 puan) tarafından
Sabırla bekliyorum o günleri
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Anormallik göremedim 2 yaşında bir bebek o daha canım 
(2,340 puan) tarafından
Ama komutları bilmemesi ve her dediğimi anlamamasıda normal peki
0 oy
(812 puan) tarafından
Kuzum son paylaşımlarima bak asla asla asla TV açma oğlum 28 aylık ve tam 2 yaşında oda öyleydi 24 aylıktı resmen bişey diyorum boş boş suratıma bakıyor gelişimciye götürdum herşeyi temiz hergun kitap aktivite reeimli kartlar gösterdim şimdi gene mükemmel değil ama baba mama meme al dediklerimi yapar söylediklerimi getirip götürr anlar kartları bilir al karşına ısrarla anlat inan boğaz agrisindan kaç ilaç içerdim ki hala aynı konuşsun diye ama doktorum ve çocuk gelisimcimiz asla 2 yaş için kreş önermesi oyun okuluna vericektim sakın dedi doktor konusmuyor Kaş yapayım derken göz çıkarırsın dedi 3 yaş en uygun dedi evde hep anlat dedi 
(2,340 puan) tarafından
Benim eşimde uzman bizde yabancı yerdeyiz baktımda postuna cok net değil özelden atarmısın
(2,359 puan) tarafından
cnm masallh nekadar sabırlson bende cok TV izlettim 33sylık 3yasa az kaldı az konudypr mesela anne yemek yemek istemyrm diyor ama anne istemyrm yapmıcam diye bilincli bişey demiyor onu koy hayır almam gibi tepkiler vermesni istiyorum iki bebegm var bende cok TV izlettim doktorun cok dogru dems 1srneden de faza actok biz hala acıyorum ***** gibi aktivite oynamya vakit yok canım cıkıyor yarın denicem bende hem oynatsam bile bozuyor herşeyi ya siz 3aydr izletmyrmsnz cakirse21
(812 puan) tarafından
Hayır cnm oğlum uyuyunca açıyorum yada uykusuna yakın artık bakmıyor bile ilgisini çekmiyor nerdeyse her gün dışardayiz alıp yemeğe götürururz , alışverise o şekilde tamamen TV yi unutturduk bazen zorlayıp ağlayıp eliyle TV gösteriyor şarkı açıp bağırıp dans ediyorum hemen unutur bana eşlik eder eve parkur kurarım boyalar yani kuzum isteyince çok aktivite var
(812 puan) tarafından
Tmm cnm yarın atarım
(2,340 puan) tarafından
Tamam canım saol
0 oy
(1,187 puan) tarafından
Kaç aylık şimdi kuzum kalabalik  ortama girmediyse  de böyle olabilir
(2,340 puan) tarafından
Evet eşim uzman başka memleketteyiz burda kmsemiz yok cok yalnız kaldık 2 yaşında tam
(1,187 puan) tarafından
Kalabalık ortama girmeyen bebeklerde olabiliyor eltimin de çocuğu böyle oda kalabaliğa pek girmedi
(2,340 puan) tarafından
Düzeldimi düzeldiyse nasıl ne kdar sürede oldu
(1,187 puan) tarafından
25 aylık daha yeni yeni anne baba ali diyormuş
(2,340 puan) tarafından
Anladım bzde beklicez artık
0 oy
(1,253 puan) tarafından
Otizm belirtilerine baktinmi 
(2,340 puan) tarafından
Evet temiz cıktı
0 oy
(1,663 puan) tarafından
Oncelikle RABBİM sifa versin inşallah okudum tum yorumlari her cocuk farklı gercekten bazi cocuk gorsel eğitimi cok sever bazisi yasayarak mesela benim kizim şarkıları cok seviyo danslari izlemeyi evet tv telefon cok tehlikeli yanlis kullanım heleki ama biz egitici videolari acar birlikte izler yapardık taklit ederdik şarkıları ve onlari ezberledikce aklinda kaldikca cumlelerde kullanmaya basladi birazda muzikle dene hem dans edin hemde o psikolojik baskıdan çocukta kurtulsun cok hissediyo o baskıyı daha kötü oluyo en guzeli oyun icinde egitmek ve bize şarkılar cok etki ediyo sarkilari.danslari hatirliyo diyosun belliki boyle iyi olacak dene bence
(2,340 puan) tarafından
Amin inşallah dediklerinide yapıyorum inşallah düzelir
0 oy
(1,856 puan) tarafından
Kulak için odyolojiye mi götürdün 
(2,340 puan) tarafından
Evet odyoloji dediler
0 oy
(4,859 puan) tarafından
Canım üzülme lütfen yazının helsini okuyamadım ama şöyle soyleleyim ablamın oğlu 5 yaşında ve daha geçen sene net bir şekilde konuşmaya başladı ablamda doktora götürdü otizim mi acaba diye getir dersin getirmez ismine ses vermez doktor Özel odaya aldı hal hareketleri e baktı bu çocukta birşey yok dendi ama.otizim belirtileri vardı tekrar götürdü ablam doktora işine gelmediği için seslenince cevap vermiyor Muş doktor öyle söylemiş şimdide bül bül gibi şarkıyo susturamiyoruz
(2,340 puan) tarafından
İnşallah bizimkide öyle olur
0 oy
(4,668 puan) tarafından
Kızın için bu kadar endişelenmen bile onu ne kadar önemsediğini gösteriyor. Her çocuğun gelişimi bir olmuyor. Sabredecek ve pes etmeyeceksin. Çocuğunu mümkün olduğunca farklı ortamlara farklı yerlere götürüp orda onunla konuş. Gördüğü herşeyi açıklamaya anlatmaya çalış. Çocuk ne anlar diye düşünme. Onun ağzından çıkanları değil olaylara verdiği tepkileri anlamaya çalış hersey daha da kolaylaşacaktır. En büyük çözüm cocihu cok farklı ortamlara götürmek.
(2,340 puan) tarafından
Eşim uzman başka şehrdeyiz burda cok kmsemiz yok bir kaç arkdaşımuz var onlarda her zaman gidemiyoruz ve kış geldi iyice eve kapandık şimdi
(4,668 puan) tarafından
Yok kuzum bahsettiğim ev gezmesi değil. Mesela bigun  şehirici dolmusuna binip gezin,ya da bi cami,ya da bi kafeye gidip oturun,ya da bi markete gidin. Yani farklı ortamlara girin ve sen o ortamdaki herseyi ona göster anlatmaya çalış.
(2,340 puan) tarafından
Ha anladım aslında haklısın onuda yapmak gerek
0 oy
(532 puan) tarafından
Her çoçuk nir değildir konuşması için de erken genelde 2 yaşından sonra konuşuyorlar.Benim kızım 29 aylık olacak birkaç gün sonra daha 1 aydır filan biraz konuşuyor o da tama anlatamıyor.Sakin ol.Belki sinirlendiğin için tepki veridiğin için yapamıyor olabilir biraz rahat bırak çoçuğu bir de şunu getir bjnu getir demek yerine ne arıyorsan onu sor misal benim çorabım nerde ayağım üşüdü çorap giyeyim burdaymış diyip göster sonra giyiyorum de filan.Daha yeni öğrenecek sadece komut vermekle olmaz benim kız başlarda öyleydi getir kızım diyorum ölee bakıyordu şu nerde bu nerde bak burda ne varmış vs yaptım öle öle öğrendi.Kısacası zamanı gelince olur beraber oyına dönüştürüp öğrenin sen böyle yaptıkça psikolojik baskı hisseder üzülür vs daha da yapamaz birşeyleri oluruna bırakmak lazım
(2,340 puan) tarafından
Aslında dediklerinide yapıyorum ama cok değil
(532 puan) tarafından
Bol bol yap stres yapma emin ol bir anda gelişiyorlar bir sabah bir kalkmışsın konuşuyor öyle oluyor
(2,340 puan) tarafından
Ya inşallah Allahım o günleri bize gösterir
0 oy
(485 puan) tarafından
Otizm için iyi bi doktora götür canım kreş bile fayda etmemiş özel eğitime ihtiyacı var belliki
(2,340 puan) tarafından
Onuda deneyrceğim son çare
0 oy
tarafından
Cnm benim oglumda oyle anlattgn gibi bende alip avmye.gidiyorum hava soguk cunku hafta sonu gitme kalabalik oluyor hafta ici haftada 2 gun gidiyoruz gezdirip ordaki oyuncaklara bakitiyorum sonra eve getiriyorum sırf sosyal kalsin diye
(2,340 puan) tarafından
Kaç aylık neler yapıyor düzelmedimi
0 oy
tarafından
Canım var böyleleri üzülme sen kuzenimin çocuğuda aynı artık annesi diyor alıştım bir de doktor var Instagram'da herkese herşeyi söylerdi kendi çocuğu oldu adam ağzıyla dedi ben yanıldım demekki normal durumlar vardır çünkü çocuğu herşeyde gecti meme emmedi mama içti yürümesi emeklemesi.her şeyi geçti
(11 puan) tarafından
Hiç stres yapma benim de kızım erken doğdu çok haplar kullandım her bebek farkli gidiyor ne güzel testler temiz çıkmış hiç sıkıntı yapma benim kızım 21 aylık yürümüyor ama tembellikten zor hareketleri yapıyor yürümek istemiyor o yizden çok kafana takma algısı yerinde mi o önemli
(2,340 puan) tarafından
Cok saolun gerçekten
(2,340 puan) tarafından
İnşallah bir an önce düzelir ya

İlgili sorular

+1 oy
7 cevap 72 göst.
27 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Elos (10 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 118 göst.
7 Eylül 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde kaya (316 puan) tarafından soruldu
0 oy