0 oy
187 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar benim oğlum 15 aylık, bizim söylediklerimizi çok tekrar ediyor, bende ona bir süredir ezan okunurken yanında amin Allah diyorum, o da söylemeye başladı, ezan okunduğunu duyduğu an ya amin diyor ya da Allah, ama şimdi böyle başka şeyleri daha uzun şeyleri nasıl öğretebilirim bilmiyorum.. Besmele çekiyorum tekrar etmeye çalışıyor ama tabiki edemiyor =)) hani gel ezberle olarak değil de oyun şeklinde öğretmeye başlamak alıştırmaya başlamak istiyorum akıl verin nasıl yaparım 

11 Cevaplar

0 oy
tarafından
Şuan sadece Allah diyor daha erken diye dualar öğretmek için cabalamuyorum 
tarafından
Kız bende çabalamayacağım zaten de hani oyun şeklinde böyle şimdiden gösterebilir miyim sorayım dedim çünkü aklıma da hiçbir şey gelmiyor
tarafından
Anlamaz ki daha canım cümle kuramiyorlar tam olarak vakti gelince renkli kartlar falan hazirlar öyle öğretirim ben
tarafından
Hıı kulak aşinalığı olsun diye düşündüm ama sanırım haklısın biraz daha bekleyeyim bende. Bu renkli kartlar mantıklı geldi
tarafından
Sübyan okulunda öyle öğretiyordum canım elifba mesela renkli kartlara çizip kesiyordum çocuklar öyle daha hevesli oluyordu sesli oku ona okuduğun duaları o zaman kulağı zaten aşina olur
tarafından
Teşekkür ederim biraz daha büyüsün denerim bende. Duaları hep sesli okurum dinler de maşallah
-Reklam-
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Şuan söyleyebilmesi için çok erken oğlum 19 aylık olcak anca baba diyo :D ama ağaç yaşken eğilir tabiki, oğlumda babası namaz kılarken izler hep takkesini takar falan ama daha konuşmadıgı için öğretemiyoruz. Ezan okunurken bi dua sesi duyduğunda galsn direk durur dinler
tarafından
Yok kız benimki maşallah herşeyi söylüyor, Ana baba dayı hala dede mama  babane köpek kedi sesleri çıkarıyor amin ve Allah diyor =)) ama işte bende alışsın şimdiden en azından duysun yine şimdiden diye ama nasıl yaparım bilmiyorum
(25,224 puan) tarafından
Çok erken bence canım sen bilirsin tabi:)
tarafından
Peki o zaman bırakayım böyle ufak ufak yanında konuşurken alırsa alır yine öyle yapayım bende
0 oy
tarafından
Dua için erken ama elhamdülillah bismillah diye gün içinde işlerini yaparken çok sık tekrar edersen öğrenir inşallah. Zaten daha küçük olduğu için dili döndüğü kadar söyler tam olarak söyleyemez :) ay, maşallah çok tatlılar benimki de 14 aylık ayyah ayyah diyor yavrum ya. :) 
tarafından
Maşallah canım, evet çok güzel söylüyorlar vallahi, bazen tam Allah diyor, bazen de Elleh =))) ama evet elhamdülillah ve bismillah ı da bu şekilde öğretebilirim
0 oy
(1,335 puan) tarafından
Ben oglumu camide olan kuran kurslarina yolluyorum yaz tatillerinde ama sizinki baya küçük balım süre ve cüzle dinimizle ilgili ögretici oyuncaklar var onlardan alabilirsin yada telefondan aç dinlet ordan ezberleyebilir
tarafından
Telefondan ve televizyonyondan mümkün olduğunca uzak tutuyorum şuan canım çok alıştı çünkü Ankarada, ama oyuncak olduğunu bilmiyordum bi bakarım, teşekkür ederim
0 oy
(27,357 puan) tarafından

Kızım iki yaşında girecek oda aynı bilinçli fakat çok üstüne duramıyorum erken henüz dili dönmüyor zorlmak istemem vakti var

tarafından
Kulak aşinalığı olsun istiyorum bende oyunla pekiştiririm diye ama herkes erken demiş
0 oy
(603 puan) tarafından
Benımkıde 15 aylık Allah dıyo lüzum Allah kaç deyince 1 yapıyı islamın şartı kaç deyince 5 yapıyı Allah nerde deyince kollarını acıyo her yerde diyormuş güya namaz kılmayı taklit edıyo bu kadar el hareketleriyle yaptırınca hem güzel öğreniyo hem de oyun gibi oluyor ama dua ezber için çok küçük zorlama 
tarafından
Maşallah canım, o zaman bende böyle devam edeyim
(603 puan) tarafından
Aynen cnm
0 oy
tarafından
Harfler koyu çizgi filmi var cuz harfleri öğrenir penguenler var youtube da dualar ezberleniyo
tarafından
tarafından
Ben burdan öğretiyorum benim kiz buyuk biraz suan Kureyş suresindeyiz
tarafından
Teşekkür ederim canım, açarım bende biraz daha büyüdüğünde aklıma kalsın
0 oy
tarafından
Bence önemli olan dinleri ve onların mantığını anlamak üç beş yaşında çocuk dua ezberlese ne olur mantığını bilmiyor ne demek olduğunu ne anlama geldiğini bilmiyor sadece kelimeler bütününü ezberlemiş oluyor 
tarafından
Küçükken öğrenilen daha kalıcı olur. Anlamını büyüyünce öğrenir zaten. Peygamberimiz namaza da 7 yaşında başlatmamızı tavsiye ediyor. Küçükten alıştırılmalı.
tarafından
Hamza bebişin annesine katılıyorum. Anlamını büyüdüğünde öğrenmesi kolay, ama böyle küçücükken birşeyleri öğrenip ezberlerse daha kalıcı olur. Alışkanlık olmazsa, daha sonra ısınması da zor olur ağır gelir birden bence
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Büyük kızıma babası öğretti daha çok. 2 yaşında ki kızıma da ben öğretmeye çalışıyorum.  Bizi kim yarattı, kitabımız ne, dinimiz ne, peygamberimiz kim gibi sorulara rahatlıkla cvp veriyor. Aşama aşama elimden gelenin fazlasını yapacağım insaAllah. Ağaç yaş iken eğilir diye bosuna denilmiyor.
tarafından
Aynen öyle, bende böyle böyle yapayım oyunlarla o halde, sonra dua kısmına geçerim biraz daha büyüdüğünde
0 oy
(1,726 puan) tarafından

Benim ki şuan iki buçuk yaşında subhaneke duaasini kendisi okuyo  canım ablasına öğretirken oda tekrar etti bizimle bi baktım öğrenmiş:DNe kadar sevindim bir bilsen hiç ummazdim öğreneceğini ablasindan daha hızlı okuyo maşallah

tarafından
Oy maşallah, küçücükken öğrenince hem daha kalıcı oluyor hem de daha kolay =)
(1,726 puan) tarafından
Aynen seninki daha küçük butun kelimeleri konuşabiliyor mu dediklerini tekrarlıyor mu canım
tarafından
Dediklerimi tekrarlıyor canım dili döndüğünce. Ben ezan okununca Allah demesini bile bu kadar erken beklemiyordum ilk bebeğim bir de şimdi böyle yapmaya başlayınca bende baya heves ettim =) anne baba dede gibi şeyler harici söylediğimiz herşeyi tekrar ediyor öğrenmese de, sar makarayı oynuyoruz mesela =)))
0 oy
tarafından

Sürekli tekrar ettir kelime kelime öğret Kardeşim 2 bucuk yaşında İmanın ve İslamın şartlarını öğrendi Subhanekeyide okuyo karıştıra karıştıra :happy:

tarafından
Oy maşallah maşallah bende öyle sırayla gideyim

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 221 göst.
29 Haziran 2021 Diğer kategorisinde GizemAsel (492 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 85 göst.
21 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Minnos_1 (7,979 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 272 göst.
29 Ocak 2023 Diğer kategorisinde 1Gozbebegimmm (2,804 puan) tarafından soruldu