0 oy
617 göst.
Aile kategorisinde (90 puan) tarafından
Ya kızlar Bı tanıdık geldi cocugu 2 bucuk yasında adını soyluyoruz bakmıyor suraklı araba oynadı gozume bakmadı hıc bir sey veriyorum oylesıne alıyor cocuk kendi dunya sonda gbı aile ısıtmeye gtrdum bsey yok diyor peki otıızme baktrfınız mı olabılır dedım esım bna kızgın baktı kimseye oyle seyler soylrnmex diye bakmıyor adına siz Bı baktırın dedim kadında isine gelmiyorda ondan bakmıyor dedı smdıde cok uzuldum niye oyle dedim yanlıs anlasmıs midir diye uyuyamıyorum ya 

25 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Her bakmadığı da otizm suphe duyulmuyo cok TV izlemesi otizm belirtilsdi gosterebiliyomus..birde banada biri öyle dese bouzulurum yalan yok..haklısın yada haksizsin ..annem dahi olsa çocuğum hakkında olumsuz dese istemsizce sinir oluyorum..
(90 puan) tarafından
Canm sadece bakmadıgından demedım tabiii kendi dedı bkmıyor ondan sonra dedı ki koltufga sureklı vuruyor eliyle oyun yapıyor diyor siz yabncısınız bkmz dıyor kndınede bakmadı cagrdı duymzkıga geliyor dıyor
tarafından
Çocukların anlık durumları belli olmuyo..umarım bisiy yoktur..kötü niyetli dememissiniz ama inşan yinede kotu olur .bnde bazen ağzımi tutamıyorum sonra kendime kiziyorum.saanane diye..
(90 puan) tarafından
Evet ya bu meslek gergi cocugu inceliyorum hep ondan soylmm dahada kimseye ogretmn dım velım de ogretmdo kendi cocugu da otızmdu ama cocugu fark etmms galıba annelerde kabul etmek istemiyor zatn bu ondan hastalık degıl farkındalık diyorlar buna
-Reklam-
0 oy
(4,698 puan) tarafından
Yanlış anlayacak birşey yok çocuk 2.5 yaşında bu davranışlarda normal değil doktora götürülmeli 
(90 puan) tarafından
Evet canm ya kesinlikle Bn cocuk gel ısım mezunuyum ama herkese soykemk istemiyorum sennde basına gelsın faln der ne bileyim oyle deyince gtrdık doktr bsey yok dedi diyor isine gelmiyor ondan bkmıyor bize diyor
(4,698 puan) tarafından
Benim bir arkadaşım var oda çocuk gelişim mezunu ben kendim bizzat her gördüğümde soruyorum çağla bir bak otizm falan var mı diye
(90 puan) tarafından
Canm bnm 6 aylık kızım var Bn onada bakıyorum su an hatta doktra bldıgım seylerı bile yine soruyorum doktor ee sen biliyorsun neden soruyorsun dedi bugun bnda kotu anlıck bsey Bn grmedım ama esım kızcak biliyorum Bı sınırlı baktı bana :)
(749 puan) tarafından
Ama yinede hoş degl söylemek bizim komşunun oğlu da öyle bnde öyle düşündüm hatta o 4 yaşında kinusmuyor ama yüzüne demedim çünkü zaten çok uzuluyor
(4,698 puan) tarafından
Niye doğru değil ki bilen birinin bilgi vermesi niye yanlış olsun
0 oy
tarafından
Belki gerçekten o an öyle bakmamıştır normalde normal davranıyordur bilemedim
(90 puan) tarafından
İnsallah oyle dır canm tabı oyle olsun istemem
0 oy
(800 puan) tarafından
Belki sakin sessiz bir çocuktur bir de yabanci ortam yadirgamiştir biri bana dese kizardim illa otizm mi olacak sana bakmaya bilir diye demesen iyiymiş
(90 puan) tarafından
Yok canm utanma gbı degıl ya bılemedım Bn erkn tanı olsun diye tabiii istemem cok uzuldum ya soyledım diye
(90 puan) tarafından
Utanmadı canm utann cocuk annesinin yanında afaln durur o ortada sadece arabayla yattı oynadı
(800 puan) tarafından
Benim oğlumda yapisi itibari ile sessiz sakin bir çocuktu şimdi 5 yaşinda maşallah zehir gibi illa ortaliği velveleye vermesi gerekmiyor mizaci öyledir empati kurarsak söylenmesini doğru bulmadim
(90 puan) tarafından
Cok sessiz sakin cocıkta grdum cnm anaokuluna calıstım ogretmn lik yaptım ya Bn velım gbi hani her cocuga ogrencom gbı bktım ona oyle senn cocugun demedım Bı bktır istersen dedım yok degıl dedi tamm o zmn dedım ama smdı iste uzuldum demesemıydım dıye :(
0 oy
tarafından
Biri bana bunu dese kesin tartisirdim. Benm cocuklarim hakkında ben mutalaka bir şeyler yapıyorumdur kimseyi karistirtmam. Ha anam babam bacım olur o ayrı 
(90 puan) tarafından
Bn durduk yere demedım canm annesi dedı arastrmaya gtrdum duymuyor bakmıyor dedi ama doktr ısıtme sorun yok dedi dedi bnde otızmdede oyle dedim oda onada gösterdim dedı sonra isine gelmiyor ondan oyle yapıyor dedi
tarafından
Bu benm kendi fikrim. Soyletmezdim bu lafı kimseye. Ha otizim kötü bir şey mi ? Aslaaa ama çocuğumun sağlığı hakkında kimseye bir şey dedirtmem
(90 puan) tarafından
Bnde orda teahıs koymadım cnm gtur bir baktr istersen onada dedım duyuyor ama bakmıyor deyince
0 oy
(1,066 puan) tarafından
Sen doğru olanı yapmışsın nedense aileler çocuklarında Bi farklılık görünce bunu görmezden geliyor çünkü çocuğuna yakıştırmak istemiyor ama dışardan biri bunu daha kolay fark ediyor için rahat olsun canım benim amcamın torunu da aynıydı söyledim söyledim götürmedi doktor zor bela yolladım ve maalesef çocuk otizm çıktı 
(90 puan) tarafından
Ya canm cocuk gelısımcıyım istee istemez anlıyorsun esım anladı mesele gel al bunu dedı hani denır ya cocuk utansa bile bakar hıc bir sekılde bakmıyor birde benm arkadasım vardi cocugu 2 yasına grdı yırumuyordu tembel bu babasına cekmıs gec yurucek dedı bende ayagınj birinin cocugun kısa oldugunu fark ettm dedım eger yanlıs anlamicaksan brsey dıcem oda soyle dedi tembellıkle alakası yok biri biraz kısa gbı geldi doktra gtur istersen Bı dedım gtrmus aklına takılmıs doktr evet ondan yuruyemems dems tedavi grdu fizik faln yurudı smdı hep dua eder ama sunu anladım bu devirde soylenmcek ya korkuyorum yanlıs anlar senn de basına gelsın faln der diye
(1,066 puan) tarafından
Bu tamamen vicdan meselesi ben görsem bende söylerim yoksa için rahat etmez insanlık hali belki anne baba fark etmez yada dediğim gibi konduramaz olur yani ne var bunda sen insanlık yapmışsın uyarmışsın ya gerçekten çocuk otizmliyse?? Bunu kimse anlamıyor bana bunu biri söylese doktora koşarım. Benim oğlumun sol gözünde hafif kayma varmış. Ben fark etmedim aslında ettim de bilerek yapıyordur dedim. Sonra baktım bunu bana herkes söylüyor dedim Bi doktora gidelim gittik doğruymuş Allaha şükür geçti ama o lar olmasa ben doktora gitmezdim
(749 puan) tarafından
Ne alaka bazıları geç konuşuyor mesela sabh akşam senin çocuk niye konuşmuyor herşeye muhalefet seninki niye böyle yapıyor   mieltin ağzı herşey laf yapıyor çocuğun niye durmuyor çocuk yani baglayalimmi
(1,066 puan) tarafından
Biz ondan bahsetmiyoruz otizm dediğimiz şeyin belirtileri bariz belli olur zaten konuşup konuşmama meselesi değil bu verdiğin örnek de söylediğin laf da yersiz
0 oy
(2,678 puan) tarafından
Aynı olayın bir değişiği bnmde başıma geldi ama söylemedim içim içimi yedi resmen söylesem annenin tepkisi ters olacak söylemesem annenin birşey bildiği yok hala eski kafa 
(90 puan) tarafından
Bnde soylemzdım cnm ama kadın oraya gtrduk yok bsey buraya gtrduk yok deyince dedım keske demeseydim cunku o kabullnmck oyle bsey bile olsa galıba
(2,678 puan) tarafından
Aynen cnm asla kabullenmez anneyim ben ve en doğrusunu ben bilirim der oysa çok yanlış bir düşünce dışarıdan fikir alırım Bn şahsen bni yargılamadığı sürece
(90 puan) tarafından
Kesinlikle cnm dedım ki bnm oglunduda genızetıı var amalıyat olck doktr bugun dedı ki dıymadnda problem hissediyor musun dedi dedim evet bazen bagrırıyor dedım bnde Yaa dıyor
(2,678 puan) tarafından
Bak işte cnm sen ne dersen de o dinleyecek sadece ama aklında kendi bildiği olacak bırak boşver sen yapman gerekeni yapmışsın karışma cnm
(90 puan) tarafından
Gercektn canm dahada kimseye bsey demm yanı kendileri okul cagı gelince anlarlar zatn
0 oy
(272 puan) tarafından
Bazen çocuklar birşeyle ilgilenirken gerçekten kendini yirtsan da bakmıyor ama sürekli böyleyse ve anne ihmali varsa söylemen yanlış değil canım bunlar hayatın gerçekleri bunu söylemen seni kötü biri yapmaz 
(90 puan) tarafından
Su an inanır mısın dokunsan aglıcam kotu hissediyorum ya soyle soyleyım 15 20 dk kumanda elinde durdu ondan sonra yatıyor kaynanm. Aya gına basar gbı yapıyor onunla oynmk ıcın hıc bakmadı bile annesıde dıyor araba oynuyor isine gelmiyor donup bakıp oyuna devam etse bsey demese hadı norml dıcem ama
0 oy
(1,086 puan) tarafından
Belki de otizimlidir ama bunu söylemekten çekinmiş olabilir. Türkiyede malesef otizmli çocuklara sanki yetimmiş ya da afedersiniz ama özürlüymüş sakatmış muamelesi yapıldığı için insanlar evlatlarının özel durumlarını söylemeye çekiniyprlar.. 
(90 puan) tarafından
Yok canm dedı ki doktra gtrduk doktr demıs ona corona cocugu eve kapanmktn olmus
0 oy
(1,763 puan) tarafından
Soylemen iyi olmus cnm bence bende komsumla cardakta oturuyordum bebegi 8 aylikti boyle bebek aniden eliyle yakasina yapisiyor 3 4 kez bu hareketi ard arda tekrarliyordu snrada agliyordu aklima direk epilepsi geldi annesine kiz noldu buna dedim sinirlendi sinirlendi dedi esime anlattim durumu sence soylemeli miyim dedim yanlis anlasilir belki dedi ama tahminim dogruymus ek gida alirken nobet gecirmis yedigi sey bogazinda kalmis agzini acamayinca annesi anlamis birsey oldugubu epilepsi teshisi kondu snra pismanlik yasadim keske o zmn soyleseydim diye belki bir ay once tedaviye baslamis olacakti eger ki tahminin dogru cikarsa iyiki soylemisim dersin yanlis cikarsada canini sikma unutulur gider 
(90 puan) tarafından
Aynn canm Bn oyle dusundum kotu art niyet yok ıcımde ama özur dilesem mi diyorum bılemedım ya
(1,763 puan) tarafından
Yok kuzum ustune dusme sen demen gerekeni demissin uyarmissin kotu birsey yok burda
0 oy
(2,671 puan) tarafından
Biri bana dese çok üzülürdüm yani inşallah öyle değildir de annesi ne diyor nasıl bir çocuk cevreisne arkadaşlarina karşı falan
(90 puan) tarafından
Cok ustunde durmadım annesi her seye kendince bsey dıyor canı oyle istiyor ondan sonra br yere vurmayı seviyor koltufga bnada yap diyor beraber yapıyoruz diyor konusmuyor cocuk hareketle galiba yap dıyor anlamadım
(2,671 puan) tarafından
Hı anladım hayırlısı canım sen ne diyesin annesinin dikkat etmesi lazım
0 oy
(683 puan) tarafından
Yaşayan biri olarak aklı başında insan kızmaz dost bilir dikkate alır cahil insan farklı bakar sinirlenir. Benm arkadaşlrm bana söyledilernde hemen randevu aldm çnkü benm de içim de bişeyler vardı konduramıyordum onlar Bi vesile oldu Allah razı olsun. Birde sonradan biz biliyorduk söylemeye çekiniyorduk diyenler çok oldu ama hiç samimi gelmediler bana çnkü dost acı söyler ihmale gelecek bişey değil sonuç da 
(90 puan) tarafından
Gercektn bnmde
2 cocugm var 6 aylık kızım var anne anlmalı diye dusunuyorum ama her yaptıgına kndınce fikir soyluyor Aslında fark etse mesela kndı hıc onaseslnmefı mesela bir seyı alma yapma gbı hep yanına gdıp kndı yaptı napcaksa
0 oy
(7,616 puan) tarafından
Benim amcamın torunu da gözleri şaş herkeste görüyor abim amcama demiş amca çocuğun gözleri şaşı gibi amcam kabul etmemiş ve bunları bebekken söylemiş şimdi çocuk 7 yaşlarında gözleri şaş ama doktora götürmüyorlar kabul etmiyorlar yani 
(90 puan) tarafından
Anlamıyorum ya olabılır ne olck degıl mı Rabbım
Kotu seylerden korusun cocuk buyuyunce illa kndı mi demeli
0 oy
(2,323 puan) tarafından
Yanlış anlayıp anlamadığını sen daha iyi bilirsin herkesin karakteri farklı kimi alınır kimi ciddiye alır uyarı olarak algılar ama otizm tanısını bazen doktorlar bile koymakta zorlanıyor kaç kere uygulama yapıp öyle karar veriyorlar o yüzden bir kere isme bakmadı diye böyle bir şey demeseniz iyi olurmuş annesi eğer öyle bir şey varsa zaten fark etmiştir etmemisse de artık dikkat eder belki de olan olmuş sıkma canını niyetin kötü değilmis sonuçta 
(90 puan) tarafından
Tek ondan degıl canm 3 saat oturdular onlarda bkmıyor kndı dunyası var gbı oyun oynuyor dokunuyor kaynanm oyun oynmk ıcın hıc fark etmıyor
(2,323 puan) tarafından
Bazı çocuklar öyle ya ama inşallah kötü bir şey yoktur
0 oy
(12,927 puan) tarafından
Yanlış anlayacak durum yok üzülmüştur annesi ama erken tedavi daha iyi 
(90 puan) tarafından
Evet canm bencede ama Baska demm artık gtrdum dıyor He tmm o zmn dedım ne diyim
(12,927 puan) tarafından
Yok deme 1 kere demişsin sanane derler bu sefer
0 oy
(679 puan) tarafından
Bencede goturmeliler 
(90 puan) tarafından
İnsallah canm gtururlerbır daha
(679 puan) tarafından
Insan cocuguna yakistiramiyor ama sonuçta  erken tani onemli
0 oy
tarafından
İleri geri hareketler yapıyor mu ya da konuşmak isteyipte konuşamıyor mu bnlr otizm belirtisi yakınım var 8 yaşında çocuğu otizmli ama biz ismini söyleyince bakıyor dediğimizi yapıyor
(90 puan) tarafından
Al diyorsun mesela arabayı donup bkmıyor bile Baska seyke ilgılenıyor yanı annesi bakmaz o Baska seyke ilgilenirken dıyor
tarafından
Bakması lzm sorun var gibi bebekte
0 oy
tarafından
Bence kadının işine öylesi geliyor çocuğun degil
(90 puan) tarafından
Ya gercektn mesela buyuk oglu gece 3 e kadar tablet izliyormuş ne dedım al kız elinden yatsın yazık dedım aglıyor alırsam dıyır aglasın canm saatini bilsin dedjm bsey demıyor
0 oy
tarafından
Canım benim oğlan çok sessiz ama kaynanam gile gittiğimiz zaman kafasını oyuncaktan kaldırıp bakmaz asla. Mesela evde ismine bakar gelir sarılır gayet normal bir çocuk kısacası ama başka eve gittiği zaman oyuncaklarla oynar hep farklı ortam olduğu için 
(90 puan) tarafından
Canm dıger cocuklar vardı hıc onların ortamına bile katılmadı sessiz cocuk ayrı sana bakar utanır faln ne bileyim bakmadı bile hıc bize annesine de bakmıyor kadın hıc alma onu gel yanıma faln demıyor gdıyor alıyor getiriyor mesela
0 oy
tarafından
Yanlış anlaşılacak bişey yokki sen bilinçli olsun diye uyarmışsın dikkate alır almaz kendi sorunu 
(90 puan) tarafından
İnsalalh olur canm cocoga uzuldum ya hıc gulmedı mesela arabayı seviyor mus ama grunce sevinip gulmedı

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 163 göst.
3 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Sevdanur basaran (10 puan) tarafından soruldu
0 oy
66 cevap 1,852 göst.
7 Ağustos 2022 Aile kategorisinde Umber (2,252 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 550 göst.
0 oy
17 cevap 754 göst.
11 Temmuz 2020 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu