0 oy
228 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde tarafından
Kızlar günaydın hayırlı sabahlar  güzel un helvası tarifiniz varmı nasıl yapıyorsunuz güzel bir tarife ihtiyacım var eşim çok seviyor yapicam da daha önce yapmadım çok severim ya anneme yada teyzeme yaptırırım :))) iş başa düştü.

12 Cevaplar

0 oy
(253 puan) tarafından

Böyle başlıklar beni cezbediyor, vallahi direk giriyorum :D

tarafından
Allah canını almaya :))
-Reklam-
0 oy
tarafından

Malzemeler

• 100 gram tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı un
  • Yarım su bardağından biraz fazla kırılmış ceviz

Şerbeti İçin;

• 2 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı sıcak su ya da süt

Hazırlanışı

1. Un helvasının yapımı için, bir kasede sıcak su ya da sütü ve toz şekeri karıştıralım. Şekerin erimesi yeterli olacaktır.
  2. Uygun bir tencereye tereyağı ve sıvı yağı alarak eritelim.
  3. Yağ eridikten sonra unu ilave ederek tahta kaşıkla karıştıralım ve 15 dakika kadar kavuralım. (un kahverengi olana kadar).
  4. Un yeterince kavrulduktan sonra cevizleri ekleyelim ve 1-2 dakika daha kavuralım.
  5. Un kavrulduktan sonra şerbeti yavaş yavaş ilave edelim ve şerbetini çekene kadar sürekli karıştıralım. (top top olmasın diye).
  6. Hazır hale gelen helvamızı ocaktan aldıktan sonra çorba kaşığıyla şekil verelim.
  7. Un helvası tarifimiz servise hazır. Afiyet olsun 
tarafından
Teşekkürler canım
tarafından
Rica ederim canım nefis yemek tariflerinden attim bu çok güzel oluyor
(1,703 puan) tarafından
Bende ekran aldım bebgim dürüst yaoavam cok severim
tarafından
Herkes bu tarifi övüyor bunu denicem inşallah güzel olur
0 oy
tarafından
Ben iki üç yemek kaşığı margarinle bir çay bardağı sıvıyağ eritiyorum sonra iki su bardağı un kavuruyoruz rengi dönene kadar. Şerbeti içinde iki su bardağı şekerle üç su bardağı süt olur su olur yada yarı yarıya süt su yaparsın sıcak suda şekeri eritip kavurduguma döküyorum 
tarafından
Kıvamı ıslak olmaz dimi böyle döküntülü seviyor herifim
tarafından
Margarin yok tereyağı koysam olur mu
tarafından
Olur canım ben hep bunu yapıyorum yukardaki arkadaşta atmış bak ekran görüntüsü bende ordan yapiyorum nefisten
tarafından
Tamam denicem teşekkür ederim ♥️
0 oy
tarafından
Ay bende de şöyle bişey oluyor, aşeren girmesin yazısını görünce bazen yine de giriyorum ama sanırım temkinli olduğumdan hiç canım çekmiyor, 

Ama direkt olarak başlığa yazıp yiyecek ismini veya içeriğinde belirtince ay nasıl canım istiyor :D dan diye karşıma çıkınca offf nasıl canım cekiyo yazılan yiyeceği :D
tarafından
Burda ki gebeler de genel olarak bu varmış herhalde bı arkadaş da yazmış girme yazısını görünce giriyorum diye :) ne diyim kaşınıyonuz demek
tarafından
:D diyorumya böyle olunca canım çekmiyor yazılan yiyeceği
0 oy
(7,275 puan) tarafından

125 gram margarin yada tereyağ

1 s bardağı un 

1 sbardagi şeker 

1.5 s bardaģi su ( 1 su yarım bardakta süt koyabilirsin güzel oluyor ) 

1 cay bardağı ceviz içi 

Yağı ve unu koyu bir renk alana kadar kavur ben çok kavrulmuş seviyorum pekmezli gibi oluyor 

Sekeri suya karıştırarak erit kavurduğun una ilave et topaklanmaması icin güzel karıştır coss diye ses çıkacak dikkat et sıcramasın 

Suyunu çekince cevizini katıp kasikla sekil veriyorum  afiyet olsun :P

tarafından
Teşekkür ederim canım
0 oy
tarafından
Nefis yemek tarifleri ne bak kuzum elif atalar in tarici var ben yaparım hep çok güzel birebir tutuyir
tarafından
Herkes öyle dedi akşama yapcam bakalım inşallah tutar
0 oy
(44,748 puan) tarafından
Margarinle yapanda var ama sıvı yag ile daha yumuşacık oluyo ben fazla yapmam komşum çok güzel yapar bunu
tarafından
Tereyağıyla denicem yarıda sıvıyağ koyarım
0 oy
tarafından

Ben sirf tereyag ile yapiyorum cok guzel oluyo 200 gr tereyag 2 bardak un rengi koyulasana kadar iyice karistiriyorum onu yaparken ayni zamanda baska bi ocakta 2 bardak su ve 2 bardak sekeri kısık ateste kaynamaya birakiyorum kaynadigi an altini kapatiyorum cok fokurtatma ki suyu azalmasin sonra unun rengi degisince altini kapatiyorum dikkatli bi sekilde serbetini dokuyorum karistirip kapagini kapatiyorum 5 dk falan gectikten sonra kaşıkla tabaga koyuyorum sıcak sıcak yiyoruz :)

tarafından
Sağol canım emeğine sağlık ıslak bı kıvamı mı oluyor
tarafından
Evet canm ama burda tereyaginin miktari cok onemli bol tereyag ile yapinca yumusacik cok guzel bi helva oluyo ama ben bi kere tereyagini az koydm un topak topak oldu
0 oy
(4,222 puan) tarafından
Nefğs yemek tariflerinde var cnm cok guzel oluyor oradaki trf
tarafından
Evet herkes o tarifi söylüyor denicem
0 oy
(1,580 puan) tarafından
tarafından
Çok teşekkür ederim bugün denicem inşallah güzel olur
(1,580 puan) tarafından
Elinize sağlık şimdiden, rica ederim.
0 oy
(119,483 puan) tarafından
anam guzel soru
tarafından
Lezzet olarak mı :))
(119,483 puan) tarafından
sevdigim bi tatli
tarafından
Bizde seviyoruz da hep annemlere yaptırırdm da şimdi eşim istedi iş başa düştü güzel olmazsa diye de korkuyorum bı yandan ‍♀️
0 oy
(1,741 puan) tarafından
Ben 1 şu bardagi şeker ve 1 subardagi suyu kaynamaya birakiyorum kaynayınca kısık ateşte 4.5 dk kaynayltip kapatıyorum tencerede 1 su bardagi sıvıyağ altini açıyorum biraz ısınınca 2 su bardagi un koyuyorum iyice kavuruyorum rengi açık kahve olana kadar sonra serveti döküp kapağı kapatıyorum altini da kapat oyle 3.4 dk fokurduyo o sonra acip iyice karıştırıyorum içine ceviz kırıyorum dondurma kasigi ile şekillendirip tabağa diziyorum bu kadar
tarafından
Sağol canım teşekkür ederim tarif için
(1,741 puan) tarafından
Rica ederim canim

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 239 göst.
21 Eylül 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde EbruColak (1,238 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 250 göst.
22 Şubat 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Miss.namaless (1,464 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 311 göst.
2 Kasım 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde hzltn (179 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 180 göst.

381,165 soru

11,410,800 cevap

34,951 kullanıcı

...