+1 oy
799 göst.
Aile kategorisinde (312 puan) tarafından
Merhaba kızlar, bir kızım var 1,5 yaşında eşimle konuştuk anlaştık çocuk yapmayacağız başka sağlık sorunlarım sebebi ile, sormak istediğim şu, çevremde, yakınlarımızdan tepkiler alıyorum biz dinlemiyoruz ama doğruluk payı var mıdır, kardeşi olmazsa yalnız hisseder, bencil olur, cimri olur, hırçın olur, içine kapanık olur vesaire şeyler duyuyorum aranızda tek çocuk olan var mı? kardeşin olması evet güzel ama tek çocuk olmakta bu kadar negatif bir şey mi? iyi yanı ve kötü yanları nedir sizce ? 

40 Cevaplar

+1 oy
(3,769 puan) tarafından
Önemli olan hayırlı ewlat olsun illa tek olduğu öyle olacak diye bişey yok sizin tercihiniz cnm kimse karışamaz 
-Reklam-
+1 oy
(2,323 puan) tarafından
Bu çevredeki insanlarımız afedersin her bokun profesörüler nedense. Çok çocuk yapsak bu sefer neden yaptınız çocuklar ihmal ediliyor derler.

Neyse onları boşver canım önemli olan sizsiniz. Mesela eşimin dayısının da 1 kızı var 13.14 yaşında tek çocuk çok efendi akıllı paylaşımcı bir kız kaç kez geldiler yada biz gittik 10 yaşındaki kızımla kardeş gibiydi bilekliğini hediye etmişti fln yani bu insanın karakteriyle alakalı tek çocukla değil. Sanki 3 kardeş olsa çok konuşkan uysal paylaşımcı olacak yani saçmalıyorlar boşver. 
(312 puan) tarafından
Çok haklısınız, yetiştirmek önemli gerçekten.
(334 puan) tarafından
Benimde eşim izin verse ben 5  tane ıstiyorum inşallah ama her şey ateş pahası olunca ister istemez yetişemeyiz şuan 1 oğlum var yalan yok ikinciyi düşünüyorum 1 yıl sonra
Ama senin sağlık sorunun varsa kimseyi dinleme derim
0 oy
(454 puan) tarafından

Ven hep söyle düşünürüm birgun eşim ve ben ölcez .o kendini hep yalnız hissedecek arkasında duracak kimsesi olmayacak o yüzden tek çocuk olmaz bence :)

(312 puan) tarafından
yaa (( iyi düşünelim iyi olsun diyorum bende isterdim kardeşi olsun.
(454 puan) tarafından
Benim teyzemin iki çocuğu vardı biri kız biri oğlan erkek olanı 20 yaşında kazada vefat etti teyzemin psikolojisi bozuldu KESK’e bir çocuk daha yapsaydım dedi çok . ama yaşı geçmişti doğum yapamazdı smdi evlatlık aldı ona bakıyor . Allah korusun ama ne blm biz bu dünyadan gittikten sonra basına ne geleceği belli değil heleki su dönemde sahibin dayanağın olck şart
0 oy
(12,494 puan) tarafından

7 kardeşim daha olduğu için çıkıyorum posttan :D

0 oy
(666 puan) tarafından
Tek kızım tek çocuktan çok farkı olmadı isterdim Bi kız kardeşim olsun hemde çok evlendim yine de istiyorum annemden kızım kardeşim gibi oldu bana ama abla kardeş gibi büyürüz
0 oy
(655 puan) tarafından
Ben tek çocuğum şöyle düşünmen gerek 

Bakabilecek misin ilgini ikiye bölüp iki çocuğa da yetebilecek misin 

Herkesin lafına uyma kimseyi de dinleme sen tek çocuğuna bütün ilgini alakani verip gül gibi buyutursun 

Soruna geleyim...

Ben küçükken çevremde abi kardeş abla gördüğüm zaman çok ozenirdim benim niye yok kardeşim abim ablam diye 

Başıma birşey gelse dertleşmek istesem kime gideyim diye baya düşünmüştüm kardesim olsa nasıl olur gibisinden ben kardeşim olsun isterdim onunla birşeyler paylaşarak büyümeyi her anında her anında yaninda yanımda olmasını isterdim 

Teyzesi dayısı olsun cocuklarimin diye 

Ama bencillik cimrilik hırçınlık tek cocukla alakalı değil bence yetiştirme tarzı aile yaşantısıyla alakalı 

....
(312 puan) tarafından
Saolun yorumunuz için. Haklısınız, bunları her kız düşünebilir, kardeşi olsun ister biliyorum. ((
0 oy
tarafından
Benim kardeşlerim in adı var sadece 2 ablam var konuşmuyoruz 4 senedir bende tek çocuk istiyorum herkes aynı öyle söylüyor ama çocuk tan çocuğa fark olur oğlum da tek büyüyor ama eli açıktır her zaman paylasımcıdır arkadaşım tek çocuk mesela o kadar merhametli ve iyi niyetlidir ki elimde ne varsa sana yedirir ama keşke kardeşim olsa derdi hep devir değişti artık malesef eski kardeşlik eski kan bağı kalmadı
0 oy
(13,086 puan) tarafından
Ben tekim canım. Hep bı kardesim olsun istedim ☹️ veya abim ablam. Dertleşelim sırtımızı yaslayalim birbirimize felan 
0 oy
tarafından
Tek çocuğum annem bana hamileyken babamla ayrılmışlar, bizi hiç arayıp sormadı.

Annemde evlenmedi hep çalıştı

Hep yalnızdım içine kapanık anksiyetesi panik atağı olan bir bireyim 

Belki kardesle alakası yoktur güçlü değildim belkide :)
0 oy
(2,055 puan) tarafından
Bi tanıdığımız amcasının  çocuğu  tek çocuktu  ve de  kızdı  keşke  hep  bir  kardeşim  olsaydı  bu kadar  eşyam her istediğim  olacağına diyormuş artık  gidip  arkadaşımın kardeşlerini seviyormuş  kız  çok  istiyordu  kardeşi  olmasını  şuan  var mı bilmiyorum bir kardeşi 
0 oy
tarafından
Ben 32 yaşındayım. Ve kardesim yok. 

1 kizim var ve 2 kızıma hamileyim.  

Evet tek olmanın güzellikleri var denir ama tam tersi zorlukları daha çoktur. Belki ufaklık dönemi için cimrilik o bu olur onu bilemem.ama büyüyünce özel gününde kötü gününde arkanda bir kardeşin olmuyor.  İnsan ana babadan sonra yanında bir dayanak ariyor. Ben bunun eksikliğini çok yaşadım o yüzden kızımı asla yalnız bırakmak istemedim . 
tarafından
Merveeemm aynıyız herseyde beee ❤️❤️
tarafından
Gözdemmm ♥︎♥︎♥︎
0 oy
(4,651 puan) tarafından
Hayır bunların hiçbiri tek çocuk için geçerli değil bence. Kardeşini kıskanıp hırçınlaşıp hiçbişeyi paylaşmayan rbirçok çocuk gördüm belli etmeyip karakteri de buna şekillenen.

Bende tek çocukta kalmayı düşünüyorum 19 aylık oğlum var.

Belki ilerde fikrim değilşr bilemem ama şimdilik en azından böyle
0 oy
(417 puan) tarafından
Siz istemeseniz bile çocuk büyüyüp 5-6 yaşına gelince kendisi istiyor ben neden yalnızım herkesin kardeşi var benim yok  diyor  wn azından benim oğlum böyle söyledi
0 oy
(1,752 puan) tarafından
Bnm 4 aylk kızım vr ilk bebegm hemn soruyolar ıkncı nezmn gelıyo ay cok sınır oluyorum bnm dusunceme göre tanıdgm bi çok insn vr tek cocgu olan gayet te ıyı huylu sımark degller o bncce ıyı yetstrmkle alaklı bsy komsunun kızı vr bi tne çok uslu bi kız 
0 oy
tarafından
Bence şart değil ya neden herkes kötü dusunuyoki
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Kuzenim var  tek cocuk. Yani esi olsa esiyle nasil olur bilemem ama aile ici iyi biriydi erkek ama annesine tardimci olurdu sofra kurup toplarken vs... Ne biliyim abes hareketini gormedim ben bebekken de benimle o ilgilenirmis tutup dovmemis yani :D  

Ama gecen sene annesini kaybetti ailecek yaptiklari bk kazada eğer bı kardeşi olsa birbirlerine destek olabilirlerdi. Yani ust uste olmasada da  10 sene ara da versen kardes iyi bence cnm.
0 oy
(1,015 puan) tarafından
Ben tek çocuğum mecburiyetten kardeşlerim bebekken vefat etti valla saydıkları doğru he 

Pintiyim hele çocukken 1 tane arkadaş seçtim başka kimseyi istemezdim hep onla oynardım oyuncağımı paylaşırdım hala da aynı sevdiğim şeyleri paylaşamam ya ben çok yalnız hissederdim ağlardım oynayan kardeşleri görünce  şimdi arkadaşlarım var şükür  hırçınım bencilliğim bence var paylaşamam sadece içime kapanık değilim 
0 oy
tarafından
Kardeşlere ebeveynlik yükünü yükleyen anne babaların sözleri onlar dinleme. Anne baba olarak siz kızınıza paylaşmayı samimiyeti her zaman yanında olduğunuzu vs vs öğretirseniz hiçte yalnız kalmaz. Kardeşim var çokta severim o ayrı ama kardeşi olmayana eksik gibi bakılmasına sinir oluyorum..
0 oy
(551 puan) tarafından

Ben şu an tekim canım yaklaşık 12 senedir ve çok çok zor ama daha önceden kardeş sevgisini tattigimdanmidir yoksa o boşluğu dolduramadığımdan mı bilmiyorum abim ben doğmadan önce annemlere benimde kardeşim olsun herkesin kardeşi var ben tekim demiş ve bunun üzerine ben gelmişim dünya ya ama beni yanlız bırakan o oldu.. 

Cevabı da bulamadim olsa bı dert olmasa bı dert 
0 oy
(25 puan) tarafından
Canım sağlık proplemi varsa yapcak bişey yok ama gel gelelim çocuğunuz kendisini bencede yalnız hisseder benim komşumun biriside ikinciyi düşünmüyordu bir gün parkta herkes kardeşini aldı yanına o tek kaldı çok içerledi kızı ağladı ondan sonraki ay hamile kaldı ve doğurdu çok yakın aynı kardeşim gibi her gün görüşürüz benim oğlum bile 3 buçuk yaşında anne kardeşim olcak mı die başımı diddi ve şükür hamileyim inşallah sağlık sorunlarınızı atlatır tekrar o duyguyu sizde yaşarsınız evladınız da kardeş duygusunu yaşar kardeş çok güzel bir duygu

İlgili sorular

0 oy
41 cevap 1,049 göst.
7 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde lionesse (625 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 82 göst.
10 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Svgidrmzz (111 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 501 göst.

380,967 soru

11,405,458 cevap

34,943 kullanıcı