0 oy
405 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Merhabalar. Narsist ve her olayı kendi lehine çeviren bir eşim var. Önceden bununla mücadele ediyordum savunmaya geçiyordum ama kendi fikrinin zıttına birşey söylediğim kabullenmeyip kendini masum gösterip beni suçlu ya da yanlış gösteriyordu. Ve böyle olunca da tartışıp mutsuz oluyordum. Ama artık umursamadan ne yaparsa ne derse duymayıp tamam haklısın deyip konuyu kapatmak istiyorum. Sizce bu doğru bir iletişim mi? 

6 Cevaplar

0 oy
tarafından
Hayır değil bu onun işine gelir onunla sakince konuş
tarafından
Sakince konuştuğumda da anlamıyor illa bağırmam gerekiyor.
-Reklam-
0 oy
(2,678 puan) tarafından
Bu tavır senin herşeyi kabullendiğin anlamına gelir ve eşin daha çok üzerine çıkar kendi haklı görmeye devam eder, sakın bir  dil ve uslıp ile bunun yanlış olduğunu söyle cnm tartışma anında bırak o konuşsun bağırsın sen dinle susunca sen anlat bak yanlışın var aslında böyle diyerek başla cnm ters cevap vererek değil cnm 
tarafından
Aynen öyle amacım tartışmayı uzatacak hareketlerde bulunmadan umursamamak ama sonrasında sakince kendimi ifade etmek.
0 oy
(97 puan) tarafından
Merhaba canim. 

Oncelikle narsist diyerek etiketledigin birini sevemezsin .    Nsrsist kelimesini sil, diyelimki oraya bencil yada ikiyuzlu kelimesini koyalim 

İkiyuzlu bi esim var onunla iletisimimi nasil duzeltebilirim dedigimi dusun sence boyle etiketledigim birini sevebilir miyim :) asla 

Oyuzden once böyle demeyii bırak.

Hakli ve haksiz arayisina girerseniz asla kazanani olmaz  cenesi once yorulan yarisi kaybeder.  

Herseye tamam haklisin demek (sus yeterki sus allahin cezasi senin dusuncelerine onem vermiyorum bosa konusuyorsun demekle esdegerdir)  gecistirme cumlesidir. 

Gecistirdigin biriyle de saglikli iletisim kuramazsin
(97 puan) tarafından
Estagfurullah ogretmek degil de isin bencesi diyelim .

Ayrica ekleme yapmak istiyorum : birbirinize dogruyu kabul ettirmeye calismayin,  dogru bir tane degildir, sana gore dogru vardir, ona gore dogru vardir , nasil ki tartismalarda tek hatali olmadigi gibi ..

Korku kultururunun hakim oldugu bi evde buyuyen insanlar,  birbirini  bastirmaya calisir , sevgi  kulturu aileden gelen insanlar ise birbirine anlamaya ve dinlemeye can atarlar.  Farkliliklari sever anlayis gosterirler. Hangi kulturdenseniz onun meyvesini yersiniz. Sevgiler canim
tarafından
Öncelikle kayıtsız kalmayıp fikrinizi sunduğunuz için teşekkür ederim. Çok güzel ve olması gerekn bilgiler okudum ve emin olun ben haklılık peşinde koşmaktansa anlamayı ve anlaşılmayı ön planda tutan biriyim. Ve bunu eşime hem üslup  olarak söyledim hem mesaj olarak defalarca yazdım ve yaşattım. Sen dilini değil de biz dilini kullandım. Henüz 5 aylık evliyim. Eşim anlayışsız biri değil beni de dinler fakat her seferinde kendini daha haklı ve doğru beni ise mantıksız olmakla suçlar. Normalde sakin bir ruha sakinim fakat bunu yapınca kendimi savunma ihtiyacı duyup kendimi bağırırken buluyorum. Çünkü rahatsız olduğum konuyu söylediğim de beni doğru olmamakla ona haksızlık yaptığımı söylüyor ve beni suçluyor. Eşimi çok seviyorum fakat narsist kelimesini kullanma nedenim bazı davranışları ve yaşattıkları.
(97 puan) tarafından
Rica ederim. Sen dili de, biz,dili de yanlis canim.  Sen boyle davrandığında ben boyle hissediyorum. Doğrusu bu. Burda suclama yok. Kendini aklama da yok. Burda his var. Kendi hissettiklerini soyledigin icin kimse seni suclayamaz. Hani bugun soyle bi olay oldu ya. Ben o konuda kendimi degersiz hissettim.    Dedigin zaman kendi durumunu belirtmis olursun. Karşı taraf da ataga gecmez, cunku suclama yok tahrik yok kiskirtma yok.  Ona da bu dili öğretmelisin (anac bir ogretmen edasiyla degilde  es gibi sohbet arasinda,) bunu evliliginizkn kurali haline getirin
  Ozaman hersey daha farkli ilerleyecektir.

Bazi yasattiklarina da bir temiz sunger cekmelisin biriktirdikce artar.
tarafından
Çok doğru diyorsun canım var dediğim gibi olması gereken de bu zaten. Emin ol bu şekilde de naif ve duygusal hassasiyetimi de belirterek iletişim kurdum fakat belli konuda işe yarasa bile farklı konularda tekrarı gelmeye devam ediyor. Eşim kötü bir insan değil o da beni dinler fakat yanlış anlar beni suçlamaya başlar. Şöyle düşünüyorum acaba benim bu ılımlı yapıcı tutumumun bunda etkisi var mıdır yani daha mı keskin ve sert olmalıyım? Afedersin şöyle bir tabir vardır taviz tavizi getiri diye. Aslında hiçbirşeyi görmezden duymazdan gelmedim kendimden ödün vermedim ama sonunda hep yapıcı oldum. Bununda etkisi olabilir mi acaba?
(97 puan) tarafından
Bana,somut ornek verebilir misn . Yani kavganizdan bi kesit
0 oy
(12,929 puan) tarafından
Kabullenmissin galiba
0 oy
tarafından
Boylelikle aranizda sogukluk girer ve birbirinizle olan iletisiminizde kesilir canim
0 oy
(966 puan) tarafından
Benim eşimde narsisti ve ben hicbi konuyu hallemezdm onla duygularmi donuklastirirdi bu durum ne kadar konuşsanda boş anlamiolar çünkü duygusuzlar 

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 658 göst.
0 oy
16 cevap 607 göst.
0 oy
19 cevap 881 göst.
0 oy
21 cevap 448 göst.

378,381 soru

11,325,861 cevap

34,778 kullanıcı