0 oy
179 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (2,746 puan) tarafından
Arkadaşlar süt sağma makinem geldi. Şubat 14 de okula başlıyorum... Başlamadan süt biriktirmek istiyorum dolaba. Ama nasıl yapmalıyım, süt nasıl sağılır,nasıl saklanır. Diyelim sütümü sağdım ama az geldi. Saatler sonra o sütün üstüne teekrar sağıp saklayabiliyor muyum? Yoksa çıkanı direkt dolabamı atayım. Bir de hangi saatlerde sağayım sizce. Sütümü sağınca bebeğime de süt kalır dimi? Ya ne biliyorsanız ne tecrübeniz varsa paylaşır mısınız?? Çok sevinirim şimdiden hepinize teşekkür ederim

8 Cevaplar

+2 oy
(265 puan) tarafından
Hemsireyim. Süt sagarsam bebegime kalmaz diye düşünme. Meme ne kadar çok sagilirsa emzirilirse süt üretimi artar. Ama gereksiz sağim da yapayım deme bu sefer tazyikli süt sorunu yaşayabilirsin. İşyerinde sagarken bebeğinin fotoğrafına bak bu süt üretimini olumlu etkiler. Süt sağma poşetlerinden al. Sağlık bakanlığı 3 kuralı uyguluyor. Dışarda 3 saat buzdolabında 3 gün dondurucuda 3 ay. Yabancı kaynaklar 6 aya kadar tuketilebilecegini söylüyor. 3 ayı geçti diye direkt atmani önermem. Gece sütünü ayrı gündüz sütünü ayrı koymalisin. Gece sütünü gece gündüz sütünü gündüz verirsen daha iyi olur. Gece sütü yağdan daha zengindir. Farklı saatlerde sagdigin sutleri tek poşette birleştirmek istersen, uzun zaman geçmemiş olması şartıyla iki süt aynı ısıya geldiğinde farklı sagimdaki iki sütü birlestirebilirsin. Üzerine tarih atmayı unutmamalisin.
(2,746 puan) tarafından
Aaaa gece ve gündüz sütü mü var o zaman onu da yazayım paketin üstüne ben açıkçası gecelri sağ ayı düşündüm çünkü kıyafetine akıyor hep heralde uykunun etkisiyle artıyor gibi geliyor onu gündüz içeremez miyiz
(2,746 puan) tarafından
Ben zaten gündüz okulda olucam o sırada içecek gece sütünü içemez mi
(265 puan) tarafından
İçebilir tabiki. Ama gündüz üretilen süt ile gece üretilen sütun içerigi farklı. Gece sütü yağ bakımından zenginken gündüz sütü protein bakımından daha zengin.
Uykuya ve sindirime yardımcı olan Melatonin ise gündüz sutunde daha az geceleri daha yüksek. Gunduz sütu bağışıklığı arttirmada daha etkin. Gündüz okulda da mutlaka sağman gerekiyor sagmazsan süt uretimin düşer ve zamanla azalır. Gece sagdigini gündüz icirerek süt uretimin düşer. Gün içinde mutlaka okulda sağım yapmalisin
-Reklam-
0 oy
(5,132 puan) tarafından

Youtube de bu konu hakkında çok güzel videolar var ordan izlemeni tavsiye ederim 

Uzun uzun yazamadım şimdi , Allah kolaylık versin
0 oy
(119,204 puan) tarafından
sagdigini sut posetine koy ustune tarih saat yaz at dondurucuya ust uste sut ayni pksete konmaz bebegi zehirlermis
0 oy
tarafından
Kuzum ben cok sagdim bebisime de bayagi bi kaldi sut.Sagdikca artar cunku ❤️☺️

Saklama posetleri var onlardan al .Uzlerine tarih yaz .taze sutun uzerine baska sut ekleme .iki gogsune de tak .Posetle at dolaba .Yani dondurucya .
(2,746 puan) tarafından
Saklama poşeti de aldım. Sağdıktan sonra bebeğim emmek ister ve kalmazsa diye endişrlenmiştim
tarafından
Kuzum emzir bebegini bi yarim saat sonra sağ surekli hem emzir hem sağ o surecte .❤️ Benim bebis ac kalmadi emdi sut de geldi ❤️☺️ bir sey olmaz
(2,746 puan) tarafından
Oh iyi valla tesekkur ederim
tarafından
Korkma ☺️❤️ ben 40 gun oyle yaptim hep .Hic aclik krizine girmedi .Makine sagim yapiyor ama gogusteki sut miktarini gostermiyor çikan sut.goguste ondan fazlasi var .Arz talep meselesi gibi dusun.Sagdikca ve bebek emdikce artiyor cunku beyin  bebegin daha fazla sute ihtiyaci oldugunu dusunuyor ve uretime geciyor.Ben mesela makineyle sagim yapiyordum ardindan bebis emmek istiyordu ve emiyordu.Firsat buldukca sag ☺️❤️
(2,746 puan) tarafından
Ay çok sevindim teşekkür ederim
0 oy
(7,654 puan) tarafından
Üzerine tekrar ekleme yapamazsin direk dondurucuya kaldır 

Tek memenden emzir ötekini sağ kac aylik bu arada
(2,746 puan) tarafından
Ne kaldı ki şurada Şubat'ın 14 ünde iş başı
(7,654 puan) tarafından
Erkenmis :/hayırlısı olsun
(2,746 puan) tarafından
Amin bencede erken üzülüyorum valla ama başlamam lazım keşke zemgin olsaydım :D
(7,654 puan) tarafından
Olursun insallah
(2,746 puan) tarafından
Aminnnnn
0 oy
(2,581 puan) tarafından
Bebeğin içtikten yarım saat sonra iki memeyi boşalt derim hem o da aç kalmasın sagdikcada artar zaten sagayim derken aç kalmasın bebisnte
(2,746 puan) tarafından
Tmmdır öyle yapayım
0 oy
(7,240 puan) tarafından
Ilk bebeğini emzir o doyduktan sonrasini sağ koy buzluga ekleme yapma birde tarih ve saat yaz mutlaka aksam sutunu aksam sabah sutunu sabah ver ebemiz oyle demisti allah nasil guzel ayarliyor sabah sütü enerji verirmiş aksam sutu uyku aksamlari aksam sütünu ver oyle ayir 
(2,746 puan) tarafından
Ya cidden aşırı şaşırdım gece ve gündüz diye
(7,240 puan) tarafından
Bizede ebe demisti mutlaka ayır diye nasıl güzel nizam dimi insan hayret ediyor
(2,746 puan) tarafından
Cidden ya Allahım sen ne büyüksün
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Ilk kizimda cok sagdim. Sutum cok coktu. 2.sinde hic sagmadim. Sutum ilk kizimdaki gibi dgl ve kilo alimida ablasi gibi dgl. Egergogusleriniz kucuksw bol.bol sagin. Beni.kiler buyuk cok sut dolunca cok zorlaniyorum diye sagmadim potansiyelini artrmak istemedim.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 51 göst.
31 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde nefestugce.asaf (837 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 589 göst.
23 Ocak 2022 Aile kategorisinde Buket Baykal (87 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 150 göst.
15 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde Nalan0718 (12 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 684 göst.
14 Ocak 2020 Alışveriş-Hediye kategorisinde Sev (370 puan) tarafından soruldu

378,802 soru

11,338,245 cevap

34,801 kullanıcı