0 oy
491 göst.
Diğer kategorisinde (3,551 puan) tarafından
Kızlar 9 yıldır aynı evde kirada yasıyorum. Kombi ye düzenli bakımını yaptırırız her sene. Bu kış da yine bakım yaptırdım. Şikayetleriö de vardı. Adam dediki bu kombiler in genelinde var bu sorun dedi. Bilmem ne kazanı patlamış dedi. 1 ay içinde yapılmazsa daha büyük sorun çıkarır dedi. İlk sıfır olarak ben oturdum eve ama müteahhit hiç düzgün yapmamış. 9 senedir evin gtnü topluyoruz sigortası prizleri giderler derken bıktım artık. Kombiciler 700 lira masraf çıkardı bakım harici. Benim 3 çocugum var 3.cü 4 aylık mama bez zaten belimizi büküyor. Ev sahibine dedik siz yaptırın diyorlar sanki biz bozmuş gibi. Zaten herşey 3.sınıf takılmış eve sizce kim yaptırmalı. 

24 Cevaplar

+1 oy
(3,832 puan) tarafından
Demirbaşları ev sahibi yaptırır canım 
(3,551 puan) tarafından
Sağol canım. Ev sahibine böyle diyecegim.
-Reklam-
+1 oy
tarafından

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız ev eşyalarından olan kombi hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacımızı karşılar. 

Kombi masraflarını kimin ödeyeceğine gelince Borçlar Kanununun 317. Maddesi gereğince  kiralanan yerin temizlik ve bakım giderleri kiracı tarafından ödenir.

Bu nedenle demirbaşların temizliği bakımı da kiracıya aittir.

.

.

Buna göre kombinin bakımı da kiracıya aittir.

Parça değişikliği, tamir ya da yenileme gibi durumlarda oluşan masrafları ise ev sahibi öder.

Bununla birlikte eğer kombinin periyodik bakımları kiracı tarafından yaptırılmıyorsa çıkacak arızanın masrafları da yine kiracıya ait olacaktır.

Ancak oluşan arıza kiracıdan kaynaklı değilse kombi arızasının masrafları ev sahibine aittir.

Yani kombi arızaları teknik servis kontrolleri sonucunda belirlenen arızaya göre kiracı ya da ev sahibine yansıtılabilir.

(3,551 puan) tarafından
Teşekkür ederim bakım için gelen kişiler bu sorun bu kombiler in genelinde var dedi.
tarafından
Canim ev sahibine durumu belirt canim.ben yıllık.kombi bakımlarını yaptırdım diye sorun bizden kaynaklı değil.lutfrn bu konuda yardımcı olun diye durumuna anlat ins destek olur ♥︎
(3,551 puan) tarafından
Sağol canım. Cidden çok yardımcı oldunuz.
+1 oy
(10 puan) tarafından
Eskimeye bağlı demirbaş giderlerini ev sahibi öder. Kullanıma bağlı eskimeden kullanıcı hatası olmadıkça ev sahibi sorumludur. Liradan düşmeyi teklif edin
+1 oy
(1,152 puan) tarafından
Temizligi vs gbi seyleri kiraci oder fakat senin dedigin arizalar ev sahibine ait arayacaksin bu bana ait değil yaptir diyceksin seni ilgilendiren bi durum değil benim gecem sigorta arizaliydi aslinda oturduğumdan beri vardi her memlekete gtmem de sigorta atıyordu ve buzluk çözülüp mahvoluyordu en sonunda aradim yaptirin diye mecbur geldiler bu tarz sorunlar onlara ait ama temizlik vs sana ait
+1 oy
(22,070 puan) tarafından
Ev sahibi asko
+1 oy
(3,419 puan) tarafından
Ev sahibi yaptırır annemin bozuldu biz yaptırdık 3 bin TL para verdik düşün kendi evinin bozuldu ev sahibi bana kitlemek istedi kiradan çatır çatır düştüm ağzını acamadi sonuçta ordan sokup gitmiycem onların olacak 

Benim o eve girdiğimde kapı kolu kırık olsun kiradan düşerim canm 
0 oy
(7,666 puan) tarafından
Evin içinde oturan yaptırır bizim de bozulmuştu 650 verdik ev sahibine demedik bile sonuçta evde ben oturuyorum
(3,551 puan) tarafından
İyide biz bozmadık ki canım. Kötü kombi daha her sene bakımını yaptırdım yani. Bence ev sahibi yaptırmalı beniö gücüm yetmez. 700 lira istiyorlar ben 2 günde Bi bebek maması alıyorum kira dayım 300 lira sade elektrik 700 lira gaz geldi. Zaten en basından beri müteahhit in 2.3 cü sınıf taktıgu şeyleri iyisi ile değiştirmekten gına geldi yani. Adamın 20 tane dairesi var kirada. Düşün gerisini.
(7,666 puan) tarafından
Kombiyi degistirmek ev sahibinin iniyasitifine kalmış ama biz söylemedik kombiyi direkt yaptırdık ben içinde oturan yaptırır diye biliyorum
0 oy
(795 puan) tarafından
ev sahibinin sorumlulugunda canim ama siz yaptirirsaniz kiradan dussun bi zahmet 
(3,551 puan) tarafından
Bende öyle düşünüyorum. Mal onun. Benim görevim kendi eşyam gibi bakıp emanete sahıp çıkmak ama zaten sırf oturdugum için parasını ödüyorum. Malına kendi evim gibi de temiz bakıyorum. Yani yaptırması lazım. En son babamla Bi konusuym demiş.
(795 puan) tarafından
valla canim evin kombisi bu sonucta isitma onunla saglaniyor o yuzden kiraya verirken belirtilir sirf bunun icin ekstra kiraya ekleniyor yani yaptirmiyorsan ben soba da kurarim sorun degil de bakalim ne dicek
(3,551 puan) tarafından
Kuramayacagımı biliyor canım. Son yapılan evlerde baca yok. İşine gelmiyorsa çık der. 20 tane kiralık dairesi dükkanı var hepsi dolu bide.
0 oy
(365 puan) tarafından
Kombi demirbaşa girmiyor diye biliyorum siz kullandığınız sizin karşılamanız gerekiyor maalesef rabbim herkesin yardımcısı olsun zor gerçekten 
(3,551 puan) tarafından
Hadi ya. Kombi demirbaş olmaz olur mu canım. Bir dairenin olmazsa olmazı. Vala bıktım ay bu evi toplamaktan. Bide bulaşık makinesi de bozuldu gelince üst üste geliyor kafayı yiyecem.
0 oy
(920 puan) tarafından
Önceki ev sahibim ne olursa olsun kiradan düşüyordu Biz 1 yıldır bu evde kiracıyız adam dedi ki ilk bozulmayı ben öderim sonrakine karışmam dedi ev sahibinin vicdansız yüreğine kalmış canım 
(3,551 puan) tarafından
Aynen haklısın bacım. Adamın 20 tane kirada dairesi dükkanı var. Çok zengin. İlk defa bozuldu kombsi ama çeri çöpü bitmiyor evin. Sürekli bişi çıkıyor. Sigorta kutusuna kadar değiştirmek zorunda kaldım düşün. Bütün beyaz eşyalarım abartmanın kötü tesisatı yüzünden yandı. TV gitti dolap gitti. En son sigorta kutusunu değiştirdik hoş gene kar etmedi. Bulaşık makinesi bozuldu şimdi de. Hangi birini yaptırıyım ben 4 aylık bebe 2 günde Bi mama alıyoruz. 2 de büyük var. Valla masraf bitmiyor
(920 puan) tarafından
Canım evi adam ediyorsun Allah razı olsun diyen olmadığı gibi bir şey olsa sen yaptır diyorlar zengin neden zengin işte böyle böyle
(3,551 puan) tarafından
Çok haklısın valla.
0 oy
tarafından
Evın demirbaşları ev sahıbıne aıttır  ev sahıbı yaptırır 
(3,551 puan) tarafından
Sağol yorumun için canım.
0 oy
tarafından
Bence sizin yaptirmaniz gerek siz kullaniyorsunuz iyi kötü 9 yıl kullanmiş eskitmişsin .. yapilinca da yine sen kullanacan .... 
(3,551 puan) tarafından
Evet eskittim ama parasını ödüyorum canım. Oda bunu bile bile kirayaa veriyor evini. 50.100 200 olsa neyse. Vallahi makinem bozuk onu bile bekletip elimde yıkıyorum bulaşıkları. Şuan dururm yok ve ev sahibinin ev dükkan karışık tam 20 evi dükkanı var kirada
Çok zengin hani. Ona dokunmaz ama beni çok zora sokar. Zaten yeme içme den kısıp bakımını yaptırıyorum her sene ben daha napıyım.
0 oy
(16 puan) tarafından
Evin demir başı kesinlikle ev sahibi degiştirmesi lazım söyleyin dagiştirmese mesaj yazın aramayın ben degiştiriyorum liradan düşerim diye ama mesajda isim soy isim belirtin ve kesinlikle fatura kestirdin. 
0 oy
(16 puan) tarafından
Birde kirayı gönderirken acıklama bölümüne yazın yaptırılan kombi ücreti düşünmüştür diye. 
0 oy
(1,691 puan) tarafından
evde oturan yaptirir cnm
0 oy
(48,536 puan) tarafından
Biz yaptirir kıradan duderiz deyin
0 oy
(7,444 puan) tarafından
Demirbaş olduğu için ev sahibi ya da siz yaptırıp kiradan düşersiniz
(3,551 puan) tarafından
Sağol canım.
(7,444 puan) tarafından
Rica ederim canım
0 oy
(119,170 puan) tarafından
kullanan öder kiraciya aittir
0 oy
(2,679 puan) tarafından
Yıllardır siz oturuyorsunuz siz icindeyken bozuluyor o yüzden masrafı size ait ama ilk girdiginizde bakımsız arızalı verdiyse ev sahibi karşılar. İçinde otururken siz.
0 oy
(1,122 puan) tarafından
Ev sahibi kabul etmyorsa kiradan düşürtün canm mecbur düşmek zorunda yani babanın hayrına oturmuyorsn o evde mecbur kiradan düşmek zorunda 

İlgili sorular

+1 oy
23 cevap 802 göst.
12 Ekim 2021 Diğer kategorisinde ❣Maşo'nun Hatunu❣ (2,332 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 178 göst.
26 Ocak 2023 Aile kategorisinde sweetlady (607 puan) tarafından soruldu
0 oy
27 cevap 561 göst.
4 Kasım 2022 Aile kategorisinde hanimeli (475 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 93 göst.
2 Eylül 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu

378,452 soru

11,328,144 cevap

34,784 kullanıcı