+1 oy
506 göst.
Aile kategorisinde (1,837 puan) tarafından
Gerçekten bazen burada okuduğum bazen etrafımda ki insanların yaşadığı ve anlattığı şeyler çok şaşırtıyor beni. Bende evlendim bende doğurdum ama hiç bir zaman ne kendi ailemden ne de eşimin ailesinden bir beklenti içine girmedik. Bugün bir arkadaş dert yandı k.validem ve görümcem çocuğu görüyorlar ama cebine 50 TL bile koymuyorlar dedi. Hayır zorunda mı ? Neymiş babaanne ve halaymis onlar koymaları gerekiyormuş. Elbise vs. Almaları gerekiyormuş. Bence kendi kendine beklentiye giriyor böyle düşünenler. Sizce aileler sürekli bizlere biseyler almak zorundalar mı? 

26 Cevaplar

+2 oy
(7,654 puan) tarafından
Alışmışlar fakir edebiyatına 

Kimse kimseye bakmak birseyler almak zorunda değil 
(1,837 puan) tarafından
Gerçekten öyle. Ben kendi evimde oturuyorum. Küçük ama ne yapalım gücümüz buna yetiyor. Kiraya çok o evde yasanmaz diyip duruyor. Geçen evine gittim elimi neye atsam (sofra kuruyoruz bardak çanak masa örtüsü vs) fiyatını ve nerden aldığını söyledi öyle sıkıldım ki kalkmak için bahane aradım yeminle
tarafından
Sukir Allaha çevremde böyle birileri yok. Oyle olan tipleri için.basda eledim sayılı aile dostumuz vardir en temizi bu.
Az önce bir batan post açmıştı kıyafet istiyor ama bundan 3 5 post önceki kutu içinde baklava paylasmis:)) yemeğinde değilim sakın ola yanlış anlaşılmasın lütfen isterse 5 kutu yesin
Ama buraya gelipde millete fakirim çocuğuma kıyafet alamıyorum.edmeiuorim.diye aglamayacak.  1 kilo.baklava en kötüsü bile.80.100₺ !aşağı değil
Millet milleti eyayi yerine koymayı çok seviyor.
Çocuk doguranlqrda dogurduklarina bakacaklar yok anam ödesin yok babam edecek o işler zorla olmaz. Milletin götünün keyfini aileler ödeyecek.  Kocası ne diye var iskele babasımi o adamm .
(7,654 puan) tarafından
Aynen Mervem kendine güveniyorsan et çocuğu ondan sonra aglanip sızlanmak boş
(1,837 puan) tarafından
Aslında herkes ayağını yorganına göre uzarsa bir sorun yaşamayacak ama hep daha lüks yaşayalım birileri bize özensin imrensin diye böyle kavga gürültü çıkıyor
tarafından
Baharım ♥︎♥︎♥︎

.
Gözdecim aynen öyle.  Bir çocuk büyümeden 2 yapıyorlar eşi çalışmıyor ama eşim 2 bir büyüsün dedi. Buraya gelip erzak kıyafet istiyorlar :)))
Kimse kimse ile yarışa girmesin. Her koyun kendi bacağından olan harcıyorsa kendi parasından olmayanda istemeyecek 5 lirası varsa onunla yetinmeyi bilecek.
Millet dileyerek yaşamaya alışmış ben burda onu gördüm.cok.garip.geliuor
-Reklam-
+2 oy
tarafından
Yaparken yardım istitcekler diye aklım çıkıyo canım :) 
tarafından
Hahahhaha kahkaha attım =)))
(1,837 puan) tarafından
Bu iyiydi :D
tarafından
Yakında babama el at dedim ama atmadı anama tut dedim tutmadı diye postalar görürsek şaşırmayın sakın :) :) sjsjsjsj
(1,837 puan) tarafından
Şaşırmam :D
(7,665 puan) tarafından
Ne güzel bir yorumdur hahahah
0 oy
tarafından
Söz konusu aslında para değil cnm düşüncedir.  Ben mesela oğlumun cebine 20 tl bile görsem mutlu olurum çünkü bizi dusunuyo derim. Çok para değil ama insan mutlu oluyo
(654 puan) tarafından
Bakış açısı saygı duyarım ama asla çocuğumun ben ve babası hariç başkasından para beklentisine girmesini istemem bu babanne dede hala teyze amca dayı hiç fark etmez
tarafından
Beklenti değil ama koysa insan mutlu olur benim fikrim
(654 puan) tarafından
Ben olmam canım çocuk alışır beklenti oluşur. Kayinvalidem şimdi söylüyor bebeğim için oğlum babaannesinin parasını yiyecek büyüyünce bana para ver diyecek diye. Anne benim oğlum babası ve ben hariç kimseden para istemeyecek diyorum
tarafından
Ya senin bakış açım farklı ama bana babam zaten gelip gider harçlık bırakır.  Kaynanam gil hiç gelmedi çocuktan sonra ama o altın göndermişti başka da bişey yok zaten
(654 puan) tarafından
Karakter meselesi belki. Ben okurken bile babamdan aldığım parayı özenle harcardım. Okudum sonra da hep kendim çalıştım çok şükür muhtacligim da olmadı
0 oy
tarafından
Hiç Sevmem öyle şeyleri Yani sürekli beklenti içinde olmak Az önceki posta okudum doğum yapacakmış 10 binmiş işte babası devlette yap demiş alınmış yardım edecekmiş falan yani ne mecburiyeti var ki babasının buna yok kıyafet almak zorundalar Yok annem bunu taktı kaynanam bunu takmadı kaynanam bunu taktı Annem bunu takmadı çok saçma geliyor bana kimin gücü neye yeterse onu yapar ama gönlünden geçerse yer yapmazlarsa Eğer sonuçta onlara güvenerek doğurmuyor kimse her zor durumda olursun iyiyken bir anda istersin yardım ederler farklı bir şey ama sürekli beklenti içinde olmak çok saçma geliyor bana
(1,837 puan) tarafından
Off çok saçma ya. Babası mecbur değil ki vermeye
0 oy
(966 puan) tarafından
Cnm şükür bnde eşimde çalışan insanların ama gerçekten ihtiyacı olan aileler var.Şu zamanda zorunlu değil ama destekçi olabilir aileler.
(1,837 puan) tarafından
Bencede ihtiyaç sahibi ailelere yardım edilsin onlara amenna ama bugün muhabbeti olan arkadaşim lüks meraklısı şekilde yaşamasın baksın çocuğuna. Sırf lüks olacak diye 7 bin TL kira verip sitede oturuyor ama açlıktan geberecek.
(966 puan) tarafından
Yok daha neler .açın kuyruğu dik olur diye boşa dememişler.
(1,837 puan) tarafından
Kız valla öyle. Ben ondan 3 sene önce evlendim. Benim zamanımda öyle organizasyon vs yoktu. Allah ne verdiyse oldu. Süslü bohcalarim falan olmadı gayet sade bir şekilde evlendim. Eşimin kendi evi vardı oraya gelin geldim 2+1 75 metrekare bir ev. Elhamdülillah yediğimiz önümüzde yemedigimiz ardımızda. Bana sürekli ordan çık kiraya siteye git diyo. Evimin albenisi yokmuş. Kendi evine gittim inan fiyat etiketi gibi dalaniyor. Bunu Zara'dan aldım bunu Vakkodan aldım bunu surdan aldım irite oldum
0 oy
(10,411 puan) tarafından
Banada çok yanlış geliyo ne kadar beklenti o kadar hayal kırıklığı  
(1,837 puan) tarafından
Bende öyle dedim beklenti içindesin eğer bir şey beklemezsen hayal kırıklığı yaşamazsın. Sanırım küstü arkadaşım
(10,411 puan) tarafından
Kimseye cevap vermemişti arkadas
(1,837 puan) tarafından
Yok canım benim kendi reelden arkadaşımla yaşadık bu konuşmayı bugün
(10,411 puan) tarafından
Haa öylemi bende az önceki postla ilgili sandım zaman çok değişmiş bacım erkeklerde mertlik kalmamış
(1,837 puan) tarafından
Allah hepimizin karşısına insaflı ve imanlı insanlar çıkartsın
0 oy
tarafından
Hay ağzınıza sağlık ya. 
(1,837 puan) tarafından
Gerçekten çok saçma geliyor ve etrafımda ki evlenen herkes birilerinden medet umuyor
tarafından
Bi de hepsinin de birden fazla çocuğu var, sadece bey çalışıyor falan. Bana da inanılmaz tuhaf geliyor
(654 puan) tarafından
Kesinlikle canım ayağını yorganına göre uzatmayı bileceksin bakabileceğin kadar çocuk yapacaksın anneye babaya güvenip çocuk yapılmaz
0 oy
(1,786 puan) tarafından
Evet beklemek zavallılık ve ayıp bencede.Ama bir hala teyze olarak bu hoşlukları destekleri yapmamakta bana insanca gelmiyo insan sevdiklerini mutlu etmeli bence
(1,837 puan) tarafından
K.validesinin yaptığı el örgüsü şeyleri beğenip giydirmez ama 4 aylık bebeğe para vermesini bekler
(1,786 puan) tarafından
Evet oda ayrı bi dilenci tipi
(1,837 puan) tarafından
Ama dışarıya hava aticam diye lüks sitede aç karnına oturuyor
0 oy
(119,153 puan) tarafından
hic kimseden 1 kurus beklentim yom boyle ama gorumceme yapti eltime verdi bana vermedi benimki cocuk degilmi diyeni yolasim gekiyo
(1,837 puan) tarafından
Heh bugün arkadaşım da diyor ki görümcemin oğluna yapıyorlar da benim oğluma niye yapmıyorlar . K.validesinin yaptığı el örgüsü şeyleri beğenip giydirmez ama 4 aylık bebeğe para vermesini bekler
0 oy
tarafından
Kimsenin kimseye bişey yapma zorunluluğu yok tabiki. hiç öyle bir beklentim de yok. ama durumu çok iyi olup da cimrilik yapılmasına ya da kendi ailem fazla fazla herşeyi yaparken kabul etmesek bize küsüp kavga ederken karşı tarafın bizden beklentide olması da sinir ediyor beni tabi. 
(1,837 puan) tarafından
Zaten istenmeyen gelin olarak evlendi. Bir de düğün zamanı saç baş kavga ettiler şimdi neden beklenti içine giriyor anlamıyorum. Gorumcesi ev alacaklar diye 60 bin kredi çekti helali hoş olsun abi dedi kendi ödedi gram sesi çıkmadı hala bizim kıza yaranamiyor. K.validesi de tek başına bir kadın çalışmıyor etmiyor kocası da yok daha bu kadından nasıl beklenti içine girebiliyor aklım almıyor
tarafından
benden bişe beklemesinler bana yeter :)
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Haklısın valla millet kınalı yapıncak. Dogurdum tek başıma baktım büyüttüm kimseye minnet etmedim zaten pandemi ilk çıktıgı zamanlardı millet anasından babasından korkuyordu gidip gelmiyordu. İyi de oldu nerde çokluk orda bkluk demişler. Ondan sonra buraya post açıp dert yanıyorlar yok lohusauım şöyle yaptı böyle yaptı diye. Kimse kimsenin bakıcısı değil zorunluluk yok. Beklentim hiç olmadı o yüzden ailelerimizle sorunumız da yok
(1,837 puan) tarafından
Benim de öyle ne düğün zamanı ne doğum zamanı iki aileden de beklentimiz olmadı bir sorun da yaşamadık. Elhamdülillah. Şimdi millet koltuk takımı için birbirini yiyor. Gelinler k.validelerine hani bileziğin hani y.masam diye hesap soruyor ben şok oluyorum
(25,224 puan) tarafından
İşte bu yüzden kaynanalarla kötü oluyorlar ama sorsan onlar melek hep kaynana kötü
(1,837 puan) tarafından
Aynen öyle ya. Hep k.valideler suçlu biri de çıkıp ben de şunu yaptım demez
(25,224 puan) tarafından
Yok der mi hiç bide ortada bişey yokken benden nefret ediyo, veya ben hep sustum ama o bana bunları yaptı bilmem ne diyolar. Yav he he diyesim geliyo bazen. Durduk yere kimse kimseden nefret etmez
(1,837 puan) tarafından
Allah hepimize hidayet versin ne diyelim güzel insanlar çıkartsın karşımıza
0 oy
(616 puan) tarafından
Hayır tabi ki zorunda değiller 
0 oy
(155 puan) tarafından
Valla kimseden hiç bir beklentim yok yeterki çocuğuma bana karışmasınlar yeter. 
(1,837 puan) tarafından
Aynen öyle. Tek beklentim çocuğumu sevsinler yeter
0 oy
(343 puan) tarafından
Benim eşimde sürekli köydeki yigeniyle ilgileniyo ona yapıyor herşeyi çocuğuna hiç bişey almiyo bakmiyo bile ya ben napim bişey söylediğin zamanda o benim ilk yigenim diyo Kendi çocuğuda ilk sonuçta 
(1,837 puan) tarafından
Canım senin o yegene ayrı bir kinin var Allah hidayet versin
(343 puan) tarafından
Evet var hem kocama hemde yigene kocam sürekli onla ilgilenmese çocuğuna baksa olmicak hiç bişey
(1,837 puan) tarafından
Bu kadar nefret ediyorsan aile büyükleriyle konuş söyle
(343 puan) tarafından
Böyle devam ederse konusucam zaten
0 oy
(2,226 puan) tarafından
Kimse zorunda değil böyle şeyler içten gelir 
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Ewlenirken sabshbeste kalkar işe giderdim... Erkek tarafının alması gereken bir kaç seti bile aldım. Durumu yoktu.ailemden istemeden .dogurdum istemedim. Bosancak oldum istemedim...

Ne blimmmmm bunlarrrr isteyerek arttırıyorherhal
(1,837 puan) tarafından
Biz eşimle ikimiz yaptık herseyimizi. Ne o benden beklenti içine girdi ne ben. Onda yoktu ben harcadım bende yoktu o. Gelinligimin parasını bile kendim ödedim yine de eşimi zora sokmadim. Allah karşımıza güzel insanlar çıkarsın
(9,247 puan) tarafından
Aynen oyle cocugums bişey alsınlar beklentisinde asla olmadım
0 oy
(3,859 puan) tarafından
Kimse kimseden para beklemiyor kimse kimseye muhtaç deil veyahut kimse çocuğunu başkası baksın diye yapmıyor. Ama babanne teyze hala kim olursa olsun fark etmez baksınlar ne oluyor ki çocuk doğur derken sorun olmuyor da bakınca mi sorun oluyor. Kusura bakmayın ama elin çocuğuna bakmıyor veya el çocuğuna para vermiyor. 
(1,837 puan) tarafından
Canım gorumcesi bunlara TOKİ'den ev çıktı peşinat için 60 bin kredi çekti verdi bir kuruş geri almadı. K.validesi de ev hanımı başında kocası bile yok. Sen böyle bir durumda hala beklenti içine girer miydin
(3,859 puan) tarafından
Ben beklenti içindeyim demiyorum ama eğer yapıyorsa yabancıya yapmıyor onu demek istiyorum.
(1,837 puan) tarafından
İçinden gelse zaten yaparlar yapmıyor diye ekstra beklentiye giriyor bizim kız
0 oy
(415 puan) tarafından

Kuzenim babasının abisine yaptığı her harcamayı not alıyordu ileride aynısını bana da yapsin diye o aklıma geldi :Dbence onların bize değil bizim onlara yapmamız lazım. Benim çocuğumu sevsinler yeter  başka hiç bişey beklemem beklemedim de gayet mutluyum :)

(1,837 puan) tarafından
Yok artık :D daha evlenmeden başlamış kuzenin
(415 puan) tarafından
Hiç sorma abisi evlenirken ne yaptıysa ona da yapması lazımmış değişik kafalar :)
0 oy
(140 puan) tarafından
Hayır bende aynı sizin gibi düşünüyorum kimsenin kimseye herhangi birşey almak gibi bir zorunluluğu yok 
(1,837 puan) tarafından
Keşke herkes böyle olsa. Beklenti hayal kırıklığı getirir
0 oy
(654 puan) tarafından
Canım hep düşündüğüm şeyi yazmışsın. Gerçekten şaşırıyorum. Bizde mi bir gariplik var annem bizi istememek ummak üzere yetiştirdi aile yabancı hiç fark etmez. Ben atandım aileme yardım ettim. Bizi onlar bu yaşa getirdi artık yeter bizim onlara jestler yapmamız lazım. Yarın öbür gün çocuğum da anne ve babası hariç kimseden bir şey istemeyecek allahın izniyle 
(1,837 puan) tarafından
Bizde öyle gördük inşallah bunu çocuğuma da asilayabilirim

İlgili sorular

0 oy
25 cevap 541 göst.
5 Temmuz 2022 Aile kategorisinde Cerensmsk (437 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 265 göst.
9 Ocak 2024 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 97 göst.
7 Mart 2023 Diğer kategorisinde Kizannesiyim (236 puan) tarafından soruldu