0 oy
1,110 göst.
Aile kategorisinde (54 puan) tarafından
Hamileyim, çok yakında doğumum  olacak inşallah. kızıma gökçe ismini koymak istiyorum. Eşimin ailesi hamileliğimin başından beri adı ne olacak diye soruyor daha biz ne olsun diye düşünmediğimiz zamandan beri soruyorlardı bıkmıştım bu sorudan. (Benim ailemden kimse hala sormaz) Eşim de sorduklarında hafize dedi (kaynanamın adı) kardeşlerinin, annesinin,babasının yanında hafize dedi ben istemiyorum deme dedikçe dedi ama evde bana olmasa da olur biraz eski yanına pek bir isim de uymuyor yanına uyacak isim bulursak koyalım diyordu.  Kardeşlerine ben hafıza koymak istemiyorum diye açıkça söyledim kendi kendine konuşuyor esim dedim. Annesi de 3 tane kız torun oldu biri de adımı vermedi diye eşime dert yanmış eşim de iyice hafize dedi tabi. başka  zaman ise kaynanam benim adımı koymayın istediğinizi  koyun demiş belki benim istemediğimi duydu bilemiyorum. ben de görümceme anneniz de istemiyor zaten dedim görümcem de öyle söyler  ama içten içe ister dedi. Görümcem eşime hafizenin yanına yengemin istedigi bir ismi koyarsınız onun da gönlü olsun diyor telefonda. Ben de gökçe istiyorum demiştim kardeşlerine. Bekar kaynım var o da sürekli hafize gökce diyor. Ben sadece gökçe diye düzeltiyorum. Israrla hafize gökçe diyor, bana bırakmayın annemin ismini koymayı diyor. evli bir kaynım daha var, 2 yaşında kızı var çocuğa kayınvalidemler bakıyor, maddi manevi her şeyine onlar bakıyor çocuk  sadece gece yatmaya evine götürülüyor annesi pek ilgilenmiyor, ona vermemişler kaynanamın adını. benim çocuğuma bakmayacak zaten bakmasını da beklemiyorum, istemiyorum. o kadar emeği olacağı belli olan çocuğa adı verilmemiş benim yavruma niye veriliyor? Benim kuzuma birinin adının verilmesi, hele de demode isim verilmesi kuzuma haksızlık değil mi? kendi adım da demodeydi hep üzülürdüm okulda adımı duymak istemezdim. Bu arada kaynanamı seviyorum o da beni sever iyi bir kadındır, sadece gereksiz, fazla konuşur, susmaz baş ağrıtır adı biraz daha hoş bir sey olsaydı, elif zeynep gibi bir şey yine koyalm derdim ama bu isim içime hic sinmiyor ve baskı  yapılması da cok rahatsız ediyor. baskı olduğu için inadına vermek de istemiyorum. görümcemin de iki kızı var o da vermemiş modern isimler vermiş. Siz olsanız ne yapardınız ?

31 Cevaplar

+1 oy
(7,545 puan) tarafından
Asla içime sinmeyen bir ismi o kırılmasın bu incinmesin diye koymam ne saçmalık dogurduğum çocuğun ismine karışmak kimsenin haddi olamaz.
tarafından
Aynen öyle valla
(54 puan) tarafından
Hadi bir kere söylediniz ben de istemiyorum dedim daha ne uzatıyorsunuz
tarafından
Benim de oğlum olacak Rabbim'in izniyle inşallah,mesela bi akrabası hepimiz otururken cinsiyeti belli oldu mu dedi evet erkek dedim, amaaan iyi iyi ...... Efe mi geliyor dedi kayinbabamin adını söyleyerek, bide sonuna efe yi de ekledi kafasında kurmuş düşün. Hiç seslenmedim, oğlumun adini eşimle kararlaştırdık, kaynanam keşke babanın adını koysanız dedi,normalde hiç karismazdi,biz ismi söyleyince bişey oldu kadına.
Valla anne ben büyüklerin isimlerinin konulmasini sevmiyorum koymiycam ve bu konu da burda kapansın efendi efendi söylüyorum kimse karışmasın benim çocuğumun ismine,boş yere kalpler kırılmasın dedim. Bide bu durun hele ya sağ Salim sagliklica kucağımıza bi alalım Allah'ın izniyle dedim. Ben hiç gelemem öyle şeylere ay, valla efendi efendi uyardım eğer bidaha olursa kırar geçiririm yani,bilirler huyumu da zaten
(3,551 puan) tarafından
Ohh kanka ne güzel efendi efendi demişsin. Agzına saglık pek severim böyle net kararlı insanları.. Ben doğuruyorum benm bebem canım ne isterse onu koyarım. Ahirette hesaba ben çekilecem de isim den dolayı de. Ay benim kocam da can can 3 tane doğurmuşuö 2 kız bir erkek. Bana askım her acısını sen çekion sen ne istersen o olsun dedi.
tarafından
Mantıklı insan başka işte :)) sağolsun eşlerimiz anlayışlı valla çok şükür işleri güçleri rast gitsin
-Reklam-
0 oy
(3,162 puan) tarafından
Kız ne kadar uzun anlattın böyle bir konuyu 
(54 puan) tarafından
Kaynanama çekmişim:)) sana özet geçeyim arkadaşım. kaynanamın adı hafize ben sadece gökçe istiyorum eşimin kardeşleri ve eşim çocuğuma hafize gökçe ya da hafizenin yanına bir isim koymak istiyor ben ise istemiyorum. Durum bu
(3,162 puan) tarafından
:) gelin kaynana toprağına çeker derler. Koyma canım içinden gelmiyorsa.
0 oy
(54 puan) tarafından
Uzun olmus ama baskıyı anlatmak icin uzattım kısacası şu: kaynanamın adı hafize eşim ve kardeşleri bebeğime hafize ve yanına da benim istediğim  bir  isim olsun diyor ben ise sadece gökçe istiyorum durum bu.
(1,663 puan) tarafından
Hafize yerine hafsa koysaniz babannesinin isminden esinlendik felan olmaz mi kendini.uzme benim ilk kizimda da esim izin vermedi istediğim isme ben bir suru isim soyledim icinden seçti onu bile gorumcem koymus oldu simdi bu kizimda da ayni.seyi yapiyo ne koyacaz diyince şukufe diyip delirtiyor beni
(54 puan) tarafından
Hic koymak istemiyorum isim magneti yaptircam ama hala bekliyorum isimden dolayı. 12 günüm var. Ben de görümceyim  ama hiç  gelinlerimize kararlarına  karışmam.
(1,663 puan) tarafından
Yaa kiyamam Allah yardimcin olsun
0 oy
tarafından
Boş ver ay koyma valla, o ne öyle. Ben hiç sevmiyorum büyüklerin isimlerinin konulmasını. Ayrıca da senden habersiz kimliğe isim yazdirirsa eşin,hakim talep edip şikayette bulunabilirsin bu hakkını unutma bak...eşine de söyle sakın iyle bişey yapmasin rezillik çıkmasın bak de. Korkut gözünü.

Bide akrabamız bebeğin kimliğini çıkartmaya gittiğinde bebeğin annesi nerde o olmadan kimlik cikartmiyoruz,koyacağınız ismi onun da onaylaması gerekiyor demişler vermemişler kimliği. Sonra eşini götürmüş kadın da evet bu isim olacak demiş de öyle çıkartmışlar kimliği
(54 puan) tarafından
Hastanede kimlik oluyorsa  hastanede koyup geçicem olmazsa da eşim yoğun çalışıyor nüfusa ben giderim
tarafından
Aynen canım öyle yap valla, hukukta bununla ilgili bildiri var,valla yasak normalde,çoğu kişi bilmiyor sadece
(2,861 puan) tarafından
Hastaneden çıkmadan kimlik işlemleri yapılıyo 1 hafta içinde adrese teslim ediliyo
0 oy
(2,493 puan) tarafından
Ayyy şu isim baskısını anlamıyorum hatta sinir oluyorum. Hayır ne var yani isim koyunca ömürleri mi uzuyor ne oluyor? Ayrıca evlat senin evladın istediğin ismi verebilirsin. Kimsenin darilmaya kırılmaya hakkı yok. Diğer çocukları bile vermemiş ismini sizden neden istiyorlar? Kocan da bı öyle bı böyle olmasın bence. 
(54 puan) tarafından
Zaten kabahat eşimde akıllarında yoksa da akıllarına soktu beklenti oluşturdu.
(2,493 puan) tarafından
Yani gerçekten de eşinde suç
0 oy
(140 puan) tarafından
Kendi doğurduğum çocuğa asla bir başkasının istediği benim istemediğim bir ismi koymam cıngarı çıkartırım valla. İlk oğluma hamileydim 2019da. Eşim Kürşad diye tutturdu ona bile izin vermedim Yusuf koydum. Pazartesi kızımı kucağıma alıcam Allahın izniyle buna da Nefes ismini vericem yine ben buldum beğendim eşime sordum sadece onayladı yani , eşim hamileliğimin başlarında Bade olsun istemişti onada asla dedim beğenmemiştim.
(54 puan) tarafından
Ne güzel ömürleri güzel olsun.
(140 puan) tarafından
Sende koydurma canım. Ben oğlanda eşime demiştim eğer gidip yazdırırsan mahkeme mahkeme gezerim genede o çocuğun ismini değiştiririm dedim .
0 oy
(2,678 puan) tarafından

Bende hepsini okuyamadım ya özet geçtim kendimce :) kimse isim vermemiş senin vermeni bekliyor ismi Hafize konuyu merak edenler özet geveyim :angel: 

Yahu şu isim konusunda yarış tutturanlara gerçekten ayar oluyorum kaç kere doğmamış çocuğuma isim mevzusu oldu düşük oldu sora smdi hiç biri ağzını acamiyor :) insanın koyacagi varsa bu inatla koymaz vallahi. Koloni gibi aynı isimde gitmek zorunda mıyız ya:))

0 oy
(1,731 puan) tarafından
Canım koyma istemediğin bir ismi benim kaynanam da öyle diyordu eşime hastaneden çıkınca babanla yada benle   gidersin nüfus a çıkartırsın kendi istediği ismi koyacaktı kaynanam bende hastaneden çıkarken hemşire sordu ismi belli ise başvuralım kimlige diye çıkarttım eşim le ben karar vermiştim zaten o sansın var hastanede
(54 puan) tarafından
Hastanade olursa öyle yapalim biz de
(1,731 puan) tarafından
Devlette dogum yaptım çıkış işlemlerini yaparken sordular başvurdum 1 haftaya geldi
0 oy
(1,685 puan) tarafından
Kaynanan da ısrar etmiyormus ztaen oh ne guzel gorumcen koysaymis madem ya da doğursun koysun. Kaynın der bana bırakmayın oh ne ala. Ayıl bayil ölü taklidi yap ama koyma bu kadar asla asla koymazdim bu kdr ezdirme cnm kendini
(54 puan) tarafından
Kaynana ısrar etmiyor ama beklentisi var biliyorum kusura bakmasın istemiyorum
(1,685 puan) tarafından
Bakarsa baksın iki gün bakar üçüncü gün normale döner kendi derdine düşer küçücük yavrunun ömür boyu uzulmesinden daha iyidir cnm kendin diyorsun okulda ismim soylensin istemezdim diye bunu ki şu dönemde o çocuğa yaşatıp oZguvenini düşürmeye ne gerek var
0 oy
(12,772 puan) tarafından
Bir oğlunun kızı olmuş koymamış,  bir kızının kızı olmuş beğenip kendi annesinin adını koymamış sana mı kalmış çok üstüne gelirlerse açık açık de oğluna kızı beğenip koymamış diye 
(54 puan) tarafından
2 tane görümcemde 1 tane kaynımda kız var onlar vermemişler bana koy diyorlar. bekar kaynım da aynı  şekilde hafize deyip duruyor, cok heveslisin madem evlen hemen cocuk yap kızına annenin adını ver dedim gülüyor.
0 oy
(494 puan) tarafından
Bnde istemiyordum bi manasi yok erkek ismi gibi israr etti koyduk yanina cok uygun isim buldum icinden secerken son doguma giderken gorumcemde vardi secerken ona sordu o soledi o koydu gibi oldu cokda firsat sundum ben ona su olursa kaynanmin adina benzer ama guzl hos isim o olursa tek olsun illaki annemjn ismi olursa yanina ek isterim ve sadece eki yada annenin ismi solenmesini istenem soleyen olursa ya uyarirsin daha ben sert sekilde uyaririm dedim ole kaldi suan herkez iki ismide soluyor cok sukur suan guzel uyumlu oldu diyorum ama kaynanmin adinin bi manasi yok onlara inat annemin adini tek koyacam cunku annemin adi modern bi isim 
0 oy
(2,861 puan) tarafından
Valla koymam benim kaynanada kız olursa adımı koyun diyecek gibi oldu asla kimseninkini koymam dedim iyi diğer gelin koyar dedi sustu 
0 oy
(4,067 puan) tarafından
Bi yorumda gördm  e o arkdş a katılıyorum hafsa Gökçe olablr bencede en azından herkesn gönlü olmş olur söylersin Hafize eski Bi ism ben bu öneriyi sunuyrm ya bnu kabl edin yda sdce Gökçe koyarım de canm ve hafsa ismi şuan bna ble çok sıck geldi nedense Bn kayınvalidem in adını ve istediğim Bi ismi koydm 
(54 puan) tarafından
Hafsa da sıcak gelmiyor ikisi birlikte kullanılmayacaksa iki isim koymak istemiyorum, sevmiyorum. Beni asıl boğan şey baskı
0 oy
tarafından
Kimse kusura bakmasın cocuk benim karar benim. Kimsenin gönlünü hoş etmek için böyle birşey yapmam. 
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Kayınvalidem  esim yasasydı bebegin adımı koyardı dedi koyamazdı dedim ozaman derdiki kızımız bizi sevmiyor... Bende derdim ki demekki ana olarak görmüyorsunuz beni isim koydurtmuyorsunjz cocuk benim ne buna ne bundan sonrakilere asla isim düşünmeyin..

Kendi istediğini koy
0 oy
(450 puan) tarafından
Koymuyorum isim de geç ya istedikleri kadar baskı yapsınlar kaynana ismi nedir yani
0 oy
(436 puan) tarafından
ıyy sinirden öldüm ***** bunlar ya ne karişiyolar. den taşıyon karnında herşeyi bütün zorluğu sen çekiyon ömür boyuda sen çekiceksin. o senin yavrun sen karar vermelisin. ne alaka kaynana ya. 
(54 puan) tarafından
Kesinlikle öyle
0 oy
(2,016 puan) tarafından
Hersey esinde bitiyor bizimkilerdede oyle baski yaptilar gelinlere abim birine bababin adini verdi diger abimde kizina annemin adini verdi ek isimle beraber bana gore once olabolir koyarim filan diyordum ama sonradan hosuma gitmememeye basliyor bu durum bir gorumce olarak kimseye ne isim vereceksiniz diye sormadim valla ne ablamlara ne abimlere babam takintili benimde annemden ziyade var joyle insanlar bitmiyor ;) 
0 oy
(1,850 puan) tarafından
Benim kızımın isminin yanına ısrarla kaynanam annesinin ismini yazdırdı. Kızim şuan 14 yaşında ve her seferinde bana kızıyor niye izin verdin diye. Kaynimin kızı olduğu gün sordum bunun isiminin yanına ne koycan diye ayy banane karışmam istediğini koysunlar dedi. Bende ozamna bize niye karıştın kızım hep bana kızıyor dedim sildirin madem dedi. He sildirmek okdar kolay. İlerde yasayacagin durum benimkinin aynısı okulda iki isim birden söylenir hele sınıfta iki gökçe varsa seninkinin adı direk hafize olur. Kaybına söyle okadar hevesse kendine koysun
(54 puan) tarafından
Benim adım da babaannemin adı sevgisini de cok göremedim görsem belki adımı da severdim.
0 oy
tarafından
Çocuk senin çocuğun koyma canım koymam zorunsa değilsin ki .böyle isim koyup snradan degistirmekle ugrasanids gördüm..eşinde koymucahin ismi neden koyucam .diyip umutlandiriyorki..onunda hatası var..kimlik  çıkarmaya sende git derim ..eşin senden habersiz ismini yazabilir .

Benim oğlum dada kızımda Kayinbaban çok baskı yaptı oğluma.benim.ismimi verin dedi eşim vermedi..kızıma kaynanan ismi olsun bari dedi .eşim onuda. Vermedi ailede başka yorumlara verilmiş ismi..eşimde.iki tane isme gerek yok dedi..bana çok gereksiz geliyo birilerinin ismini koymak ne oluyo yani koyunca anlamıyorum

İlgili sorular

0 oy
23 cevap 442 göst.
13 Eylül 2022 Aile kategorisinde Genchamileanne (0 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 105 göst.
0 oy
3 cevap 106 göst.
20 Temmuz 2022 Aile kategorisinde Dertli01 (111 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 380 göst.
1 Haziran 2022 Aile kategorisinde BetulOpoz (495 puan) tarafından soruldu