Ana Sayfa Bebek Bebek Bakımı Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Bebek Kundaklama Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğinizin kundaklanması veya sarılması, onları uyumaya ve uyanmaları azaltmaya yardımcı olabilir. Bebek kundaklama oldukça kolay olsa da, bebeğinizin güvenliği için uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Bebek kundaklama nedir?

Kundaklama, bebeğinizi güvende hissetmesine yardımcı olmak için onu ince bir battaniyeye veya çarşafa sarmanın eski bir uygulamasıdır.
Birçok kültür, yüzyıllar boyunca kundaklamayı kullanmıştır. Bebeklerin daha rahat hissetmelerine ve uyumalarına yardımcı olacak bir yöntem olarak kullanmıştır. Bebeğinizi kundaklamayı seçip seçmemek size kalmış. Bununla birlikte, kundaklamanın risklerini ve faydalarını anlamak, sizin ve bebeğiniz için neyin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Bebek kundaklama faydaları nelerdir?

Sıkıca sarılmak, bebeğinizin kendi refleksinden rahatsız olmasını engelleyebilir. Uyurken bebeğinizin vücudunu sarstığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu onun olağanüstü refleksidir ve tamamen normaldir. Kendi refleksi tarafından uyanmamışsa, bebeğiniz daha uzun süre uyuyabilir. Kundaklama, onu rahatlatmaya da yardımcı olabilir.

Bazı uzmanlar, kundaklamanın bebeğin anne rahminde sahip olduğu güvenlik hissini yeniden kazandığını düşünüyor. Hareket etmek için daha az yeri olduğundan yardımcı olduğunu düşünüyor. 

Kundaklama, refleksini tetikleyen kollarını veya bacaklarını sallamasını önlemeye yardımcı olur.

Bebeği kundaklamanın riskleri nelerdir?

Bebeğinizin kundaklanması bazı riskler taşır. Bebeğiniz düzgün bir şekilde kundaklanmazsa potansiyel olarak güvensizdir. Ayrıca, çok fazla battaniyeye, çok ağır veya kalın sarılmışsa veya çok sıkı sarılmışsa bebeğinizin aşırı ısınma riski vardır.

Emzirme sırasında bebeğinizi sarmak iyi bir fikir değildir, çünkü emzirme hızlı bir şekilde ısınmasına neden olur.

Başka bir husus, rutin kundaklamanın bebeğin sesini baskılayabileceği ve bebeğin tepkisini geciktirebileceğidir. Araştırmalar, kundaklanmış bebeklerin daha az beslendiğini, daha az emdiğini ve engellenen kol hareketlerinin uyarılma yollarını etkilediğini göstermiştir.

Ani bebek ölüm sendromu riski ve kundaklama

Kundaklamanın ani bebek ölüm sendromu (SIDS) üzerindeki etkileri belirsizdir. Son yıllarda, SIDS nedeniyle ölümlerde genel bir düşüş görülmüştür. Bunun, bebeklerin ön veya yanlarından ziyade sırtlarında uyumasının daha güvenli olduğu önerileri nedeniyle olduğu düşünülmektedir.

Kundaklama, bebeklerin sırtlarından yüzüstü pozisyona dönmelerini engelleyebilir ve potansiyel olarak SIDS’ten koruyabilir. Yine de bir bebek devrildiğinde, kundaklanırlarsa SIDS riski artabilir. Çünkü boğulmayı önlemek için kafa kaldırma ve döndürme çok önemlidir.

Bebeğimi nasıl güvenli bir şekilde kundaklayabilirim?

Daha güvenli kundaklama için şu yöntemleri izleyin:

bebek kundaklama
  • Bebeğinizi kundaklamak için ince ve hafif bir örtü kullanın.
  • Başını açık bırakın ve omuzlarının üzerinde kundaklamayın.
  • Kundaklanmış olduğunuz bebeğinizi her zaman sırtüstü uyuyacak şekilde yerleştirin. Bebeğiniz yanına ya da karnına yuvarlanma belirtileri gösterdiğinde kundaklamayı bırakın.
  • SIDS (ani ölüm sendromu) riski en yüksek olduğu, iki ila üçüncü ayda kundaklama uygulamayın.
  • Bebeğinizi kundaklamaya karar verirseniz, gündüz ve gece her uyku için yapın, böylece bebeğinizin kundaklanma hissine aşina olmasını sağlayın.
  • Bebeğinizi sıkıca sarın, ancak çok sıkı değil. Bebeğinizin bacakları ve ayakları serbestçe hareket edebilmeli ve kalçada bükülmelidir.
  • Bebeğinizin sıcaklığını düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Aşırı ısınma SIDS riskini artırabilir. Boynunun arkasını veya karnını iki parmakla kontrol edin.
  • Bebeğinizi başkasının bakımına bırakırsanız, bebeğinizi nasıl güvenli bir şekilde kundaklayacaklarını bildiklerinden emin olun.


Bebek kundaklama çok zor olamamakla birlikte yukarıdaki tavsiyelere ve risklere dikkat etmeniz gerekir.

SON OKUNANLAR

5 Yaş Çocuğu Neler Yapabilir?

5 yaş çocuğu genellikle bir gelişimsel dönüm noktasından diğerine doğal, öngörülebilir bir sırayla ilerler. Ancak her çocuk kendi hızında büyür ve beceriler kazanır. Bazı...

6 yaş çocuğu neler yapabilir?

6 yaş çocuğu için bu dönemde motor becerilerde ciddi değişiklikler görmeyeceksiniz çünkü koordinasyonun geliştiği ve ince motor becerilerin keskinleştiği bir iyileştirme dönemidir. Ancak...

GÜNCEL BİLGİLER

Bebek Odası Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Bebek odası seçimi söz konusu olduğunda derin fikir ayrılıkları yaşanabilir. Bu durum; ekonomik özgürlüğe, odanın büyüklüğüne ve ne kadar süre kullanılacağına göre pek çok...

Doğum Kontrol Hapı Hakkında Her Şey

Oral kontraseptif olarak da adlandırılan doğum kontrol hapı hamileliği önlemek için ağızdan aldığınız ilaçlardır. Etkili bir doğum kontrolü yöntemidir. Nasıl çalıştıklarını ve hangi yan...

6 Haftalık Gebelik – Anne ve Bebek

Hamilelikte 6. Haftada Anne Ve Bebek 6 haftalık gebelik sırasında artık atılabilecek en doğru adım hemen bir egzersiz ve...

Çocuklar İçin Güneş Gözlüğü Seçimi

Yazın gelişiyle birlikte, çocukların cildine ve gözlerine UV ışınlarına maruz kalmaları konusunda dikkatli olmak önemlidir. Onları göz problemlerinden korumak için, çocuklar için güneş...

Bebeği Sütten Kesmek

Bebeği sütten kesmek anneler için oldukça zor bir süreçtir. Hem bebeğin hem de annenin buna uyum sağlaması biraz zaman alır. Sütten kesme...

Hamileler Soğuk Havalarda Nasıl Beslenmeli?

Anne olmaya adım adım yaklaştığınız ve belki de kendinize en çok dikkat ettiğiniz dönem olan hamileliğinizin, soğuk havalara denk geldiği dönemler kafanızda...

Adet Gecikmesi Nedenleri Nelerdir?

Adet döneminizin gecikmesi hakkında bir efsane vardır. “ Adet gecikmesi hamilelik anlamına gelir”. Bu mümkün olduğunca gerçeklerden uzaktır. Adet döneminizdeki her gecikme hamilelik olasılığını...
17,323BeğenenlerBeğen
80,352TakipçilerTakip Et