Ana Sayfa Bebek Yenidoğan Bebeği Kundaklamak Zararlı Mı?

Bebeği Kundaklamak Zararlı Mı?

Son yıllarda tartışma konusu olan bebeği kundaklamak birçok ebeveynin kafasını karıştırıyor. Aslında eski dönemlerden günümüze kadar süregelen bu uygulama bebeği bir battaniyeye güvenli bir şekilde sarmayı içerir. Bazen tıp uzmanları tarafından bu işlemin riskli olduğu belirtilmiş, bazı dönemlerde de bebeğin rahat etmesi, uyku düzenine girmesi için faydalı olduğu söylenmiştir.

Uzmanlara göre kalça çıkıklığı, ani bebek ölümü sendromu gibi durumların kundaklanan bebeklerde daha sık rastlandığı açıklanmıştır. Günümüzde ise bebeklerin uyku refleksini atlatması için kundaklanması tavsiye edilmektedir. Bu konuyu sizin için detaylı bir şekilde araştırdık. Bebekler için kundaklama faydalı mı yoksa zararlı mı? Bu konu ile ilgili bilmeniz gereken bütün detayları yazımızın devamında bulacaksınız.

Bebeği kundaklamak nedir?


Bebeği kundaklamak bebeğinizin güvende hissetmesine ve uyku refleksi olarak bilinen uykusunda yaptığı gerginliklerden rahatsız olma olasılığının azalmasına yardımcı olabilir. Aşırı uyarılmışsa bebeğinizin sakinleşmesine de yardımcı olabilir.

Kundaklama bebeğinizin vücudu etrafında hafif bir baskı yaratarak ona güvenlik hissi verebilir. Bir zamanlar rahminizde hissettiği rahatlığı yansıtır. Bebeğinizi uyumaya teşvik etmek yardımcı olabilir. Ancak bazı bebeklerin kundaklama hissinden hoşlanmadığını unutmayın.

Bebeğinizin yanına veya karnına dönebileceğine dair belirtileri gösterir göstermez kundaklamayı bırakın. Kundaklanırsa, kendini geri çeviremeyebilir. Bu, nefes almasını zorlaştırabilir ve ani bebek ölüm sendromu (SIDS) riskini artırabilir. 

Bebeği kundaklamak güvenli midir?

Kısacası, genellikle bebeğinizin kundaklanması güvenlidir. Fakat doğru şekilde yapmalı ve bazı basit yöntemleri izlemelisiniz.

Kundaklamayı tehlikeli yapan durumlar şunları içerebilir:

  • Battaniyeyi çok sıkı veya çok gevşek sarmak,
  • Bebeği çok sıcak tutacak şekilde sarmak,
  • Bebeğin karnının üzerine dönmeye başlamasına rağmen kundaklamaya devam etmek.

Bacakları ve kalçaları çok sıkı bir şekilde bağlayarak kalça gelişimi sorunlarına neden olur.

Kundaklama ile ilgili güvenlik endişelerini ele alan birkaç çalışma vardır. 2016 yılında yapılan çalışmalarda kundaklamanın ani bebek ölüm sendromu riskiyle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bu risk, kundaklanmış bebeklerin uyumak için yanlarına veya midelerine dönebildiği yaşla birlikte artmıştır.

Uzmanlar ayrıca geleneksel kundaklamanın, özellikle bacakların bağlanmasının kalça çıkıklığı konusunda risk faktörü olabileceğini de açıklıyor. Bu durum, bebeğin kalça eklemleri düzgün bir şekilde oluşmadığında veya kolayca yerinden çıktığı zaman gerçekleşir.

Bunun olmasını önlemek için, bebeğinizin kalçalarının ve dizlerinin kundaklarken hareket edebildiğinden emin olun veya bebeğin bacaklarının serbestçe hareket etmesine izin veren kundakları kullanmayı düşünün.

Güvenli bir şekilde kundaklama yapmak için, bu ipuçlarını izleyin:

  • Kundaklamak için battaniyeyi bir köşesi katlanmış olarak düz bir şekilde serin.
  • Bebeği, yüzü katlanmış köşenin üzerinde olacak şekilde battaniyeye yüz üstü yerleştirin.
  • Sol kolunu düzeltin ve battaniyenin sol köşesini vücudunun üzerine sarın ve sağ kolu ile vücudunun sağ tarafı arasına sokun.
  • Sonra sağ kolu aşağı doğru bastırın ve battaniyenin sağ köşesini vücudunun üzerine ve sol tarafının altına katlayın.
  • Battaniyenin altını gevşek bir şekilde katlayın veya bükün ve bebeğin bir tarafının altına sokun.
  • Kalçalarının hareket edebildiğinden ve battaniyenin çok sıkı olmadığından emin olun. 
  • Bebeğinizin boynunu veya yüzünü çarşafla örtmeyin. Aşırı ısınmadığından emin olun. Kundaklama için ince bir bez veya battaniye kullanın. Rahat olduğundan emin olmak için sıcaklığını sık sık kontrol edin.

Bebeği kundaklamak doğru uygulanmazsa birçok sorun ortaya çıkabilir. Bu yüzden kundaklamanın nasıl yapılacağını, hangi durumların güvensiz hale gelebileceğini ve kundaklamanın ne zaman tamamen bırakılması gerektiğini anlamak önemlidir.

SON OKUNANLAR

Hamilelikte Ateş Nedenleri Ve Tedavisi

Hamilelikte ateş, özellikle hamileliğin ilk aylarında doğmamış çocuğa zarar verebileceği korkusundan dolayı hamile kadın için genellikle bir endişe kaynağıdır. Çok iyi...

Doğum Lekeleri İçin Lazer Tedavisi

Lazer tedavisi kahverengi, siyah noktalar ve vasküler lezyonlar (anormal kan damarlarının neden olduğu pembe veya kırmızı lekeler) gibi cilt ve doğum lekelerini...

GÜNCEL BİLGİLER

İkizlere Hamile Kalmanın Riskleri

Belki çoğu ailenin hayali olan ikiz bebeklere sahip olma olayı bilindiği üzere annenin +2 can taşımasıyla oluşmaktadır. Haliyle de anne normal gebeliklerden...

Keçi Sütü Faydalı mı?

Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda kurtarıcı besin olarak önerilen keçi sütünün pek bilinmedik ama sağlığımız açısından önemli birçok faydası vardır.

Adet Sancısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Adet sancısı (Dismenore) dönemlerle ilişkili ağrıdır. Uterusun ağrılı kasılmalarına veya üreme organlarının herhangi bir hastalığına bağlı olabilir.Özellikle ergen kızlarda çok yaygın bir durumdur. Adet...

Bebeğim Parmağını Emiyor

Parmak emme bir çocuğun kırılması zor bir alışkanlık olabilir. Çocuğunuzun parmağını emmeyi bırakmasına yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi açıklamaya çalıştık.

Bebeklerde Öksürük Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde öksürük solunum yolu hastalıklarına karşı en önemli savunmalardan biridir. Solunum yolu enfeksiyonları sırasında, enfeksiyona cevabın bir parçası olarak solunum yollarına mukus salgılanır; öksürük...

Hamilelikte Masaj Yaptırılır mı?

Hamilelik döneminde vücutta büyük bir değişim görülür. Sıkıntıların yaşanması, ağrıların artması hamileliğin tabiatına uygun olarak ortaya çıkar. Omurganın taşıyacağı yükün artması sonucu...

Erken Gebelik Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Bir kadının hamile olup olmadığını belirlemek için hamilelik testi kullanılır. Bu, bir kadının idrar veya kan örneğinin insan koryonik gonadotropin ( hCG ) varlığı açısından analiz edilmesiyle yapılır. hCG plasenta  tarafından üretilen bir hormondur ve genellikle sadece hamile olduğunda...
17,434BeğenenlerBeğen
83,806TakipçilerTakip Et