Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaBebekYenidoğanBebeği Kundaklamak Zararlı Mı?

Bebeği Kundaklamak Zararlı Mı?

Son yıllarda tartışma konusu olan bebeği kundaklamak birçok ebeveynin kafasını karıştırıyor. Aslında eski dönemlerden günümüze kadar süregelen bu uygulama bebeği bir battaniyeye güvenli bir şekilde sarmayı içerir. Bazen tıp uzmanları tarafından bu işlemin riskli olduğu belirtilmiş, bazı dönemlerde de bebeğin rahat etmesi, uyku düzenine girmesi için faydalı olduğu söylenmiştir.

Uzmanlara göre kalça çıkıklığı, ani bebek ölümü sendromu gibi durumların kundaklanan bebeklerde daha sık rastlandığı açıklanmıştır. Günümüzde ise bebeklerin uyku refleksini atlatması için kundaklanması tavsiye edilmektedir. Bu konuyu sizin için detaylı bir şekilde araştırdık. Bebekler için kundaklama faydalı mı yoksa zararlı mı? Bu konu ile ilgili bilmeniz gereken bütün detayları yazımızın devamında bulacaksınız.

Bebeği kundaklamak nedir?


Bebeği kundaklamak bebeğinizin güvende hissetmesine ve uyku refleksi olarak bilinen uykusunda yaptığı gerginliklerden rahatsız olma olasılığının azalmasına yardımcı olabilir. Aşırı uyarılmışsa bebeğinizin sakinleşmesine de yardımcı olabilir.

Kundaklama bebeğinizin vücudu etrafında hafif bir baskı yaratarak ona güvenlik hissi verebilir. Bir zamanlar rahminizde hissettiği rahatlığı yansıtır. Bebeğinizi uyumaya teşvik etmek yardımcı olabilir. Ancak bazı bebeklerin kundaklama hissinden hoşlanmadığını unutmayın.

Bebeğinizin yanına veya karnına dönebileceğine dair belirtileri gösterir göstermez kundaklamayı bırakın. Kundaklanırsa, kendini geri çeviremeyebilir. Bu, nefes almasını zorlaştırabilir ve ani bebek ölüm sendromu (SIDS) riskini artırabilir. 

Bebeği kundaklamak güvenli midir?

Kısacası, genellikle bebeğinizin kundaklanması güvenlidir. Fakat doğru şekilde yapmalı ve bazı basit yöntemleri izlemelisiniz.

Kundaklamayı tehlikeli yapan durumlar şunları içerebilir:

  • Battaniyeyi çok sıkı veya çok gevşek sarmak,
  • Bebeği çok sıcak tutacak şekilde sarmak,
  • Bebeğin karnının üzerine dönmeye başlamasına rağmen kundaklamaya devam etmek.

Bacakları ve kalçaları çok sıkı bir şekilde bağlayarak kalça gelişimi sorunlarına neden olur.

Kundaklama ile ilgili güvenlik endişelerini ele alan birkaç çalışma vardır. 2016 yılında yapılan çalışmalarda kundaklamanın ani bebek ölüm sendromu riskiyle bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bu risk, kundaklanmış bebeklerin uyumak için yanlarına veya midelerine dönebildiği yaşla birlikte artmıştır.

Uzmanlar ayrıca geleneksel kundaklamanın, özellikle bacakların bağlanmasının kalça çıkıklığı konusunda risk faktörü olabileceğini de açıklıyor. Bu durum, bebeğin kalça eklemleri düzgün bir şekilde oluşmadığında veya kolayca yerinden çıktığı zaman gerçekleşir.

Bunun olmasını önlemek için, bebeğinizin kalçalarının ve dizlerinin kundaklarken hareket edebildiğinden emin olun veya bebeğin bacaklarının serbestçe hareket etmesine izin veren kundakları kullanmayı düşünün.

Güvenli bir şekilde kundaklama yapmak için, bu ipuçlarını izleyin:

  • Kundaklamak için battaniyeyi bir köşesi katlanmış olarak düz bir şekilde serin.
  • Bebeği, yüzü katlanmış köşenin üzerinde olacak şekilde battaniyeye yüz üstü yerleştirin.
  • Sol kolunu düzeltin ve battaniyenin sol köşesini vücudunun üzerine sarın ve sağ kolu ile vücudunun sağ tarafı arasına sokun.
  • Sonra sağ kolu aşağı doğru bastırın ve battaniyenin sağ köşesini vücudunun üzerine ve sol tarafının altına katlayın.
  • Battaniyenin altını gevşek bir şekilde katlayın veya bükün ve bebeğin bir tarafının altına sokun.
  • Kalçalarının hareket edebildiğinden ve battaniyenin çok sıkı olmadığından emin olun. 
  • Bebeğinizin boynunu veya yüzünü çarşafla örtmeyin. Aşırı ısınmadığından emin olun. Kundaklama için ince bir bez veya battaniye kullanın. Rahat olduğundan emin olmak için sıcaklığını sık sık kontrol edin.

Bebeği kundaklamak doğru uygulanmazsa birçok sorun ortaya çıkabilir. Bu yüzden kundaklamanın nasıl yapılacağını, hangi durumların güvensiz hale gelebileceğini ve kundaklamanın ne zaman tamamen bırakılması gerektiğini anlamak önemlidir.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et