Ana Sayfa Hamilelik Çoğul Gebelik İkizlere Hamile Kalmanın Riskleri

İkizlere Hamile Kalmanın Riskleri

Belki çoğu ailenin hayali olan ikiz bebeklere sahip olma olayı bilindiği üzere annenin +2 can taşımasıyla oluşmaktadır. Haliyle de anne normal gebeliklerden daha fazla yorulacaktır. Çoğul gebelik hem sizleri mutlu ederken hem de kaygılandıracaktır. Çoğul gebelik tıpta en riskli gebeliklerden biridir. Bu riskler anne, fetüs, doğum sonrası için oldukça büyük zaman dilimlerinde ortaya çıkabilir. Bunlar gibi bir çok ikizlere hamile kalmanın riskleri hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Çoğul Gebeliğin Getirdiği Sorunlar

Çoğul gebelikler aslında bir nevi riskli gebelikler demektir. Çoğul gebeliğin beraberinde getirebileceği sorunları sizlere anlatacağız. Fakat bu risklerin hepsi sizlerde bulunacak diye bir kaide yok. Sizler mutlu oldukça bebeklerinize pozitif enerji vererek, güzel bir doğum sağlayabilirsiniz.

İkizlere Hamile Kalmanın Riskleri

Anneye Ait Sorunlar:

 • Gebeliğe bağlı yüksek tansiyon. (Pek çok gebelikte görülebilen bir durumdur. Bu yüzden çok dikkat etmeniz gereken bir konudur. Yüksek tansiyon sağlık açısından büyük bir sorun olmasının yanında ikiz gebelikte eklenince risk 2’ye katlanacaktır.)
 • Şeker hastalığı. (Gebeliğe bağlı olarak, şeker hastalığınız çıkabilir bu yüzden sürekli kontorllerinize aksatmadan gitmelisiniz.)
 • Kansızlık.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu. (Normalde de dikkat etmeniz gereken bu konuyu, gebelik döneminizde daha da dikkat ederek geçirmelisiniz. Hijyen konusunda kesinlikle dikkatli olmalısınız. Hem sizin hem de bebekleriniz için oldukça önemli bir konudur.)

Bebeğe Ait Sorunlar:

İkizlere hamile kalmanın riskleri genelde bebekler üzerinedir.

 • Kromozal anomiler.
 • İzole malformasyonlar.
 • Çift yumurta ikizlerinde anne yaşı da söz konusu olunca down sendromlu bebekler dünyaya gelebilirler. Ayrıca tek fetüslü 35 yaşındaki bir kadının, çift fetüslü bir 28 yaşındaki bir kadından riski daha azdır.
 • Monozigotlar ilk 3 gün içerisinde oluşursa, iki ayrı kese içinde iki ayrı plesanta oluşur.
 • Bölünme 4-8 günde oluşursa iki kese tek plasenta oluşur.
 • 14. günden sonra bölünme gerçekleşir ise siyam ikizleri (Yapışık ikizler) meydana gelir.
 • Tek yumurta ikizlerinde, ayrılma işlemi sırasında bel kısmı sakatlıkları,omurgaya, nefes ve yemek borusuna ait anomaliler, ürolojik malformasyanlar oluşma söz konusudur.

Yardımcı Üreme Teknikleri

Yardımcı üreme teknikleri ile hamile kalan anne adayları, kroniksel anomaliler konusunda endişe etmelerine gerek yoktur. Çünkü yardımcı üreme teknikleriyle hamile kalan bireylerin, hamileliklerinde bu riskler daha fazladır gibi verilere ulaşılmamıştır.

Tek plesantalı ikizlerde ise anastomozdan dolayı (plasentada ki damarsal ilişkiler), bebekten bebeğe kan geçişi olabilir. Bu nedenle de kan veren fetus gelişemezken, kan alan fetus ise normalden daha hızlı bir şekilde irileşebilir. Bunun yanında hızla büyüyen fetus kalp yetmezliğine girebilir.

İkizlere Hamile Kalmanın Riskleri

Erken Doğum Riski

Genellikle çoğul gebelikler normalden daha önce doğabilirler. Doğumun normal doğum mu yoksa sezaryen doğum mu olacağına bebeğin son durumuna karşın karar verilir. İkinci doğan bebekte daha fazla riskler vardır. (Kordon sıkışması, asfiksi, perinatal depresyon, uzun anestezi)

Çoğul Gebelik Risklerinden Nasıl Korunmalı?

 • Yardımcı üreme teknikleriyle ikiden fazla embriyo transferi yapılmamalı.
 • İkiden daha fazla gebelik var ise birinin sonlandırma işlemi yapılmalıdır.
 • Çoğul gebelik takipleri daha sık ve hassas bir şekilde yapılmalıdır.
 • 24. Haftadan itibaren yeni doğan yoğum bakım merkezlerine yakın yerlerde bulunulmalı.
 • Diğer hamileliklerde de olduğu gibi sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalı.
 • Aynı şekilde baba da bu alışkanlıklardan uzak durarak doğacak bebeklerin sağlığını riske atmamalı.

Diğer çoğul gebelik makaleleri için tıklayın.

SON OKUNANLAR

GÜNCEL BİLGİLER

Kehribar Diş Kolyesi Nedir?

Burcunuza Göre İç Tasarım Trendiniz Nedir?

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Erken Gebelik Testi Nedir, Ne Zaman Yapılır?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamilelikte Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Hamilelikte Egzersiz Neden Öncelik Haline Getirilmeli?

21,256BeğenenlerBeğen
122,017TakipçilerTakip Et