+1 oy
259 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde tarafından
Pilavı baya kavurdum sıcak suyla pişirdim ama lapa lapa oldu akşam inşallah misafir gelecek tane tane olması iicn ne yapmam lazım 

12 Cevaplar

0 oy
(6,361 puan) tarafından
Suyunu mu fazla kattın 1 su bardagına 2.5 su katıyorum ben
(4,040 puan) tarafından
O zman yüksek ateşte yapıyorsun
tarafından
Ben bir bardağa 2 bardak su koyuyorum. Sürekli de ölçülü yaparım.
(6,361 puan) tarafından
Evet canm kısık ateşte daha az su gidiyo ateş yüksek olunca suyu çabuk çekiyo
tarafından
Berfin pirincleri islatmadan mi yapiyosun sen
(6,361 puan) tarafından
Evet canım sadece yıkıyorum nişastasını akıtıyorum ondan suyu fazla :D
-Reklam-
0 oy
(4,983 puan) tarafından
Suyunu cok koymussun ozamn 

Kaynayinca altini tam kistinmi
tarafından
Hayır yani küçük gözde ama benim ocağım hızlı yanıyor
(4,983 puan) tarafından
Kisincadami cok alevli
tarafından
Hayır kismadim hiç galiba ondan oldu :D
(4,983 puan) tarafından
Kismayinca diri olur anlamadimki
0 oy
(2,593 puan) tarafından
pirinci biraz suda bekletebilirsin ya da iyice yıka pirincin markasına göre de değişiyor ama ben genelde iyice yıkayıp kavururken de tuzunu atıyorum kırılmasın diye 1 bardak su pirinç için 1,5 bardak sıcak su kullanıyorum istersen suyunu koyduktan sonra birkaç damla limonda sıkabilirsin
tarafından
Peki Su sıcak mi koyuyorsunuz? Teşekkür ederim
(2,593 puan) tarafından
önceden soğuk su ile yapardım öyle de tane tane oluyor ama genel olarak sıcak su ile biraz daha çabuk oluyor diye sıcak su ile yapmaya başladım gayet güzel oluyor
0 oy
(350 puan) tarafından
Pirinçleri bı güzel yıka yağla şehriye kavrulunca pirinçlerini kat bi güzel onları da kavur kavururken de bir tatlı kaşığı şeker bir tatlı kaşığı kadar falanda limon suyu sık son olarak bulyon ve suyunu ekle tabi bulyon kullanıyorsan ben hep böyle yaparım hiç lapa olmaz suyunu sıcak koyma soğuk koy kaynayana kadar altı canlı olsun kaynadıktan sonra altını baya kıs ölçü olarak da ben bir su bardağı pirnc iki  ve çeyrek su bardağı su kullanırım ❤️ 
tarafından
Çok teşekkür ederim
tarafından
Sende bnm gibi yapıyor mussun kız bnde çok az şeker ve Bir iki damla limon sıkarım
(752 puan) tarafından
Soğuk su dökünce benimki de lapalasiyorru Sıcak su dökunce tane tane olmaya başladı benjm de bı videoda izledim ondan beridir pilavlarim güzel oluyor çok şükür masallah
0 oy
(1,145 puan) tarafından
Pirinçleri önce suda bekletiyorum yarım saat en az sonra süzüp bir güzel Kavuruyorum yağda bire bir buçuk su bardağı su koyuyorum ama su da sıcak olacak tuzunu koyup bir kaşıkta tereyağı atıp karıştırıp kısık ateşte pişiriyorum oldu bitti
0 oy
tarafından
ardanin mutfagi pirinc pilavi diye arat youtube dan.ben ondan ogrenmistim iyi pilav yapmayi
0 oy
(10,331 puan) tarafından
1 e 1 buçuk ölçü ve asla sıcak değil soğuk su. Ilık tuzlu su ile yarım saat ıslat iylce yıka ve süz pirinci. Güzel kavur ve soğuk su kullan yaparken kaynayınca kıs altını. Kapatınca da kapağın altına temiz bir mutfak havlusu benim pilav havlum var mesela ya da Havlu peçete koy buharı emsin bak nasıl dene dene oluyor 
0 oy
(2,366 puan) tarafından
Bn pilavı iki üç suda yıkıyorum Nisa taşını iyi temizliyorum çünkü beyazligi lapa yapıyor yağda iyice kavuruyorum
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Pirinci ıslatıyorum bikaç saat sonra yıkıyorum nişastası çıksın iyice diye tel şehriyeyi tereyağ ve biraz sıvı yağda kavuruyorum sonra pirinci koyup kısık ateşte bolca kavuruyorum 10 dk falan kavruluyo karıştırıyorum arada. Sonra üstüne kaynar su döküyorum üstünü geçmeyecek kadar tam üstünde kalacak su göz kararı yaparım hep ölçmem. Tuzunu atıyorum karıştırıyorum en kısık ateşte 5 dk da pişiyo tane tane oluyo hep 
0 oy
(608 puan) tarafından
Yarım saat ılık suyla ve yarım çay kaşığı tuz ile bekletmeniz gerek.sonrasi zaten dediniz gibi iyice kavrulmali ve suyu ölçülü koymanız gerek. Fazla su da lapa yapar canım.
0 oy
(4,390 puan) tarafından

hep göz karari yapıyorum nasil tarif etsem bilmem ki☺ ama kucukken ilk yaptığım pilav lapa lapa olmustu:D hem pirinci az yapmistim hem de suyu bolca koymustum ndndndnndkd

0 oy
(2,016 puan) tarafından
Sehriyeli yaparsan tane tane olur canim 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 396 göst.
17 Aralık 2019 Aile kategorisinde Yusuf eymen❤️ (32 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 311 göst.
3 Ocak 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 150 göst.
25 Kasım 2022 Yemek-Tarifler kategorisinde Violett2111 (583 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 413 göst.
21 Mart 2022 Diğer kategorisinde Miniminnaķ (2,874 puan) tarafından soruldu

379,371 soru

11,356,120 cevap

34,832 kullanıcı

...