+3 oy
591 göst.
Diğer kategorisinde (2,377 puan) tarafından

Merhaba kızlar naçizane kendi benimsediğim şeyleri sizlere anlatıp, sizlerden de fikir almak isterim. <3

Ben 5 ay içinde 6 çeyrek ve 4 gram yaptım. 6 çeyrek ablamın borcu idi, 4 gram kendime birikim yapıyorum. Eşimin haberi var tabi ki. 

Genelde yaptığım haftalık plan yaparım, yemek planı. Aylık 600 lirada yetiyor bazen en fazla bin lira gidiyor. Aldığım ve açtığım paketi not ederim, ne kadar gidiyor. Asla yemek dökmem, her zaman yanına ekler devam ederim. 1 paket tavuk alıyorsam ondan 5 çeşit yemek çıkarırım. Aylık alışveriş yaparım topluca, haftalık sadece az az sebze alırım. Bebeğime meyve alırım, onun dışında fazla olursa mesela 1 kilo patlıcan aldım. 3 kez yapacağım onu, yanına pilav ile tamamlarım hep. Böyle böyle birikiyor, 1 lira kumbaram var artan bütün bozuklukları 1 ay bir yere atarım orda birikiyor sonra altının üstüne eklerim. Bu 2 gram aldım böyle böyle. Diğer ay Allah kerim. 

Sizler neler yapıyorsunuz bakalım?

29 Cevaplar

0 oy
tarafından
İki ayrı kumbaramiz var birine eşim bozuk biriktiriyor birine de ben bana bıraktığı harcliklardan artırıyorum birikeni gram yapıyoruz ama senin kadar tutumlu değilim mutfak konusunda pek plan yapamıyorum 
(2,377 puan) tarafından
Ben hep yaparım, pazar günü sabahı otururum yemek planı yaparım. Sonra alışveriş yaparım ona göre. Dene bence :)
tarafından
Maşallah canım sana oğlum 1 yaşında inanır misin rahat rahat çay bile icirmiyor gün arasında boşluk olursa ev işlerini zar zor hallediyorum aşırı hareketli olduğu için kendime özel bir şeyler yapmaya ne vaktim ne halim kalıyor belki biraz daha büyüdüğünde daha planlı olabilirim
(2,377 puan) tarafından
Benim kızımda 9 aylık, bende zorlanıyorum ama oluyor. :) Rabbım kolaylık versin inşallah sizede
tarafından
Saol canım insallah
-Reklam-
0 oy
(1,831 puan) tarafından
Maşallah Allah bin bereket katsın inşallah.Ben altın yapmıyorum da bankada tutuyorum kafama yatarsa dolar yatmazsa TL olarak durur bizde 2 kişiyiz öyle çok yemek masrafımız olmuyor gerçi evin tüm giderleriyle eşim ilgileniyor haftalıgımdan kalanlar doğruca bankaya. Devir tasarruf devri ne kadar biriktirirsek kar. 
(2,377 puan) tarafından
Parada tutmayın, TL malum değer kaybediyor altında kalsın.
(1,831 puan) tarafından
TL genelde dolar çok yüksek oldugunda tutuyorum düşünce yine dolara yatırıyorum.
0 oy
tarafından
yeni yeni kafaya koydum. yani eşimin işi yeni yeni rayına oturuyor. biraz biriktirdik hastane tahlil masrafları yaptık ,elde bişey kalmadı. yine birikktirdik. yazlık alış veriş yaptım. sonra yine biriktirdim. dişçiye gityim 3diş yaptırdım. bu yüzden köşeye atamadım.

şimdi bir kumbaramız var kuruşları atıyoruz. Eşimin kazancına artık dokunmuyom. birde ondan habersiz 3-5 köşeye atmayı düşünüyorum. sonunda ev için kullanıcaz zaten. 
(2,377 puan) tarafından
Harikasınız inşallah daha çok olur
tarafından
teşekkür ederim canım
0 oy
(609 puan) tarafından

Gerçekten helal olsun ama bizimkiler örneğin tavuğu günlük yerler artanı (pişmeyeni ) dolaba koysam hayatta bi daha yemezler en fazla ertesi gün pişiririm bizimkiler günlük yiyorlar herseyi ertesi güne kalmıyor kalınca hep aynı mı yiyeceğiz diyorlar :D sanırsın villada büyümüşler:D  her gün baska baska çeşit çeşit yemek en azı da 3 çeşit :(

Bir oturuyoruz sayılır yeme içme bir  

(2,377 puan) tarafından
Benim eşimde kalınca yemez, o yüzden çok az yaparım. 2 tabaklik hep. Bayat ekmeği bile ben yiyorum, eşim biraz şımarık büyümüş babası olmayınca kaynanam çok simartmis:))
(609 puan) tarafından
:)) benimkiler cok geçim sıkıntısı cekmiş kayınvalidem tutumlu ama eşim eve ayda 1000 TL ye alışveriş yapar yag un tuz şeker vs cok şeyler şımarık degil de benimki kayınvalidem alıştırmış her gün çeşit çeşit farklı yemekler yapmış evlenıncede öyle beklemedi ama ben gene de onun yediklerini yapıyorum :D belirli şeyler yiyor ya farklı bişey tatmayı denese ne güzel olurdu ben cok sevlyrom farklı yemek çeşitlerini yapmayı biz 5 kişiyiz evde o yüzden iki tabaklık yapma şansım yok :)
0 oy
tarafından
Para bende olsa bende yapardım canım ama maalesef bende degil. Aslında eşimle anlaşmıştık işe girdikten sonra ihtiyacı olanı alacak gerisini bana verecekti. Ama kayınpederlerle altlı üstlü oturuyoruz, onlarda kışın çalışmadı maalesef aynı yerde yemek yiyince kesede bir oluyor. Bu ay sadece 2 bin lira aldım eşimden onla da hemen gram yaptım :)) Ama gerçekten seni tebrik ederim herkesin yapabileceği bişey değil 
(2,377 puan) tarafından
Sende harikasın, bak eline geçmiş harcayabilirdin ama yapmadın.
tarafından
Alışkanlık bendeki çalışırken de öyleydim canım hemen altın yapardım devir tasarruf devri
0 oy
tarafından
sadece asgarî ucret ile mi yaptin canm kira felan varmi
(2,377 puan) tarafından
Eşim askeri ücret almıyor yalan yok 9k üstünde alıyor maaş, ev kredisi ödüyoruz 3700.
tarafından
masallah canim bu azimden bende istiyorum bizim kira +borc da var tabi bu şekilde birikim yapamiyoruz ama ev alisverisi konusunda bende senin gibiyim az alırım çürümeden kullanırım
0 oy
(14,428 puan) tarafından

Bendensin bacım,bana kirli çıkı derler :D 

Tebrik ederim iyi günlerde harca

(2,377 puan) tarafından
Tesekkurnederim :)
0 oy
(1,370 puan) tarafından
Nasıl yani hiç mi abur cubur biseyler istemiyor canınız aylık 600 TL nasıl oluyor eti kıyması tavuğu vs çocukta var ilginç geldi bana
(2,377 puan) tarafından
Kızımın masrafı ayrı onun ki 1bucuk filan tutuyor :)
0 oy
(1,984 puan) tarafından
Maşallah sana vallahi helal olsun vallahi Allah biliyor ya biraz kenara atsam olduğu gibi gidiyor benim yA
(2,377 puan) tarafından
Bizde de gitti kızım hastalandı ona harcadık. Kenarda olan bitti atacağız bakalım bu ay kenara yine

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 158 göst.
12 Mart 2023 Aile kategorisinde Aygün24 (1,338 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 266 göst.
0 oy
7 cevap 606 göst.
3 Ekim 2018 Aile kategorisinde ilkheyecan (29 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 163 göst.
29 Mayıs 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde Es25 (3,798 puan) tarafından soruldu

396,266 soru

11,853,920 cevap

35,947 kullanıcı

...