+3 oy
551 göst.
Diğer kategorisinde (2,119 puan) tarafından

Merhaba kızlar naçizane kendi benimsediğim şeyleri sizlere anlatıp, sizlerden de fikir almak isterim. <3

Ben 5 ay içinde 6 çeyrek ve 4 gram yaptım. 6 çeyrek ablamın borcu idi, 4 gram kendime birikim yapıyorum. Eşimin haberi var tabi ki. 

Genelde yaptığım haftalık plan yaparım, yemek planı. Aylık 600 lirada yetiyor bazen en fazla bin lira gidiyor. Aldığım ve açtığım paketi not ederim, ne kadar gidiyor. Asla yemek dökmem, her zaman yanına ekler devam ederim. 1 paket tavuk alıyorsam ondan 5 çeşit yemek çıkarırım. Aylık alışveriş yaparım topluca, haftalık sadece az az sebze alırım. Bebeğime meyve alırım, onun dışında fazla olursa mesela 1 kilo patlıcan aldım. 3 kez yapacağım onu, yanına pilav ile tamamlarım hep. Böyle böyle birikiyor, 1 lira kumbaram var artan bütün bozuklukları 1 ay bir yere atarım orda birikiyor sonra altının üstüne eklerim. Bu 2 gram aldım böyle böyle. Diğer ay Allah kerim. 

Sizler neler yapıyorsunuz bakalım?

29 Cevaplar

+4 oy
(283 puan) tarafından
Yuvayı dişi kuş yapar dedikleri bu olsa gerek. Tebrik ederim.
(2,119 puan) tarafından
Teşekkür ederim Rabbım inşallah daha çoğunu size nasip eder böyle temiz kalpli olduğunuz için
(283 puan) tarafından
Sizin gibi örnekler dilerim ki çoğalır çünkü devir israf devri. Bu pahalilikta eski alım gücü olmadığından herkes bunalımda .
-Reklam-
+1 oy
(6,706 puan) tarafından

maşaAllahh sana kuzum ☺️ ben biriktirsem de eşim alıyor harcıyor bozuk paraları da kumbaraya atıyorum bi bakiyorum paralar yok☺️☺️:D

(2,119 puan) tarafından
Benim eşimde bana verir bozuklukları çok sevdiğimi bilir :))
+1 oy
tarafından
1 tavuktan 5 çeşit ne yapıyorsun öbür konundan bakıp geldim şok oldum kız maşallah sana. Ama bence siz az yiyorsunuz . 
(2,119 puan) tarafından
2 kişiyiz çok yiyemiyoruz ondan sanırım kalmaması için az az taze taze yaparım. :)
tarafından
Bence de çok yemiyorsunuz yoksa imkansız
0 oy
tarafından
Valla bravo. Senin yazını okudum ben hicbisey yapmıyormusum. Ben habire yiyen cinstenmisim :)
(2,119 puan) tarafından
Evlendikten sonra değiştim bende çok zorluk yaşayınca anladım durumu :))
tarafından
Sen bensin.  Asla para biriktiremiyorum.  1.3 yıllık evliyim bekarlıktan kalan alışkanlıkları daha bırakamadım,  alşveriş yapmayı çok seviyorum:))))
0 oy
tarafından
Bizde de öyle mutfak masrafımız aylık 600-700 olarak değişiyor. Bir geçen ramazanda misafir gelicek diye biraz açıldık ama hala o zamandan aldıklarımız duruyor. Öyle sürekli yiyen insanlar değiliz. 
(2,119 puan) tarafından
Bizde öyle eşim vardiyalı çalışıyor bir haftasonu kahvaltı yapar. Bende çok aşırı yemem, 2 öğün yeterli oluyor. O yüzden baya az gidiyor sizin gibi banada
0 oy
(2,062 puan) tarafından
Evin idaresi bende değil aba böyle yapamam sen Süper yapıyorsun aylık ne kadar veriyor esin
(2,119 puan) tarafından
3bin veriyor evin ihtiyacı için bana, gerisini o hallediyor evin kredisi, faturalar vs. Bende elimden geleni yapıyorum:)
(2,062 puan) tarafından
Ha ev kredisi d e ödüyorsun kredi az mı coknmu
Valal seni tebrik ettim parayı yönetebilmek çok güzel bisey
(2,119 puan) tarafından
Evin kredisini eşim ödüyor faturalar ile. Başka borcumuz yok şükür. Ben kızımın maması bezi evin ihtiyacı derken artırdığım parayla gram alıyorum
0 oy
tarafından
Maşallah evi ev yapan kadındır zaten.boyle akıllı kadınları seviyorum
(2,119 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim Rabbım size daha çoğunu nasip etsin inşallah. Böyle yorumları okuyunca ne kadar doğru yapıyorum dedim. ❣️
tarafından
Sağol canım Allah ağzının tadını bozmasın inşallah
0 oy
(808 puan) tarafından
Bende kendi evimde olsam güzel para biriktiririm tutumlu biriyim. Kaynamlarla birlikteyim ama eşinden para alıp kenara atıyorum ve kumbarada yapıyorum 
(2,119 puan) tarafından
Harika yapıyorsunuz inşallah Rabbım sizede bir ev nasip ederde gidersiniz
(808 puan) tarafından
Amin inşallah ya
Aslında kirada evim var ama kalmıyoruz orda
0 oy
tarafından
Planım vs yok valla yalan konuşamam o kadar dikkat etmiyorum sadece eşim bana aylık verir sadece kendine harca diye o paradan kalanları altın yapıyorum o kadar 
(2,119 puan) tarafından
Buda çok güzel bir şey. Dikkat etseniz kim bilir neler yaparsınız harikasınız sizde
tarafından
Kendime dikkat edebiliyorum ama kızıma birşey görünce yelkenler suya düşüyor tüm paralarim ona gidiyor ya ☺️
(2,119 puan) tarafından
Aslında bende öyleyim almasam daha çok birikir hepizimin bam teli onlar :))
0 oy
(14,478 puan) tarafından
Biz 2 kişiyiz oğlum tavuk yemez. 3 kere ancak bütün tavuktan yemek çıkarıyorum. Helal. Ben pek tasarruf yapmıyorum onu farkettim
(2,119 puan) tarafından
Oğlunuz için kenara atmaya başlayın bence mesela benim kızım bu ay rota virüsü atlattı 3 bin lira harcadık hesaptan. Rabbım kimseye muhtaç etmesin, şimdi eğitimi için biriktiriyorum bakalım
(14,478 puan) tarafından
Doğru diyosun. Ben de dikkat etcm.insallah bundan sonra..ufak tefek harçlıkları biriktiriyorum zaten de .
0 oy
tarafından
Biz kalabalık bir aileyiz bende niyet ettim ama hiç birikiyor biraz vardı giitk onunlafa da anneme hediye aldik
(2,119 puan) tarafından
Aylık 100 lira bile koysanız başlayın bence bir yerden
tarafından
Aylık ancak 50 oluyor benim giderimiz gelirimiz den az çünkü 4 çocuk okuyor ikisi üniv
0 oy
(2,565 puan) tarafından
Bende eşimden gizli biriktiririm.Bin civarı olunca o da üstüne ekleyip beraber altın alıyoruz.Su an birlik oturduğumuz için pek masrafimiz olmuyor ama maaş direk babaya gidiyor
(2,119 puan) tarafından
Maaşı ben olsam engel olurum, birazını verir gerisini kendim kontrol ederim. Öyle daha çok birikir
(2,565 puan) tarafından
Şu an askerde gelsin halledicem inş :D
0 oy
(1,964 puan) tarafından
Bende maaşı alır almaz oğlumun hesabına 2 gram atarım direk yoksa harcarız  kenara 2 binde ayırırım sonra eşime derim aha bu kadar paramız var diye :))  Büşra parayı naptın der bende üzümü ye bağını sorma der sonra söylerim. Biz  kendimizede harcarız ama kendimizden çok bebeğe harcıyoruz 6 aylık oğlum kendime o kadar para verip almayacağım kremleri onun için sağlıklı olsun diye alıyorum aylık kafadan 2 ona gidiyor zaten. Bende mutlaka kenara atarım altın haricinde illahki birşey çıkıyor çocuğun özel aşısı, özel günler dün Cat kapı sünnet çıktı mesela annemlerin yanına git sünnet ettir derken 3 bine yakın gidecek kurban bayramı geliyor  kurban için lazım olacak. Market konusunda çok kısamayiz ama genelde indirimleri kaçırmam online çok alışveriş yaparım 300 verene kadar 200 veririm gibi.
(2,119 puan) tarafından
Harikasınız Rabbım daha çok versin inşallah, böyle hanımlara bayılıyorum.
(1,964 puan) tarafından
Amin inşallah canım. Rabbim hepimize yardımcı olsun.
0 oy
(3,950 puan) tarafından

Kiz valla ben o dediklerini hayatta yapamam :D cok da abartmamak lazim bence. 

(2,119 puan) tarafından
Rahat bir yaşantınız varsa normal, ben kızımın geleceğini düşünüyorum. En azından ilerde egitimi için şimdiden başlarsam ancak birikir. Kredi çekmeden okur en azından. Bize bir şey olursa bir evi, emeklisi ve onu zor durumdan kurtaracak bir birikimi hazır olur. Yarını göremiyoruz. Düşünmek lazım, hep bu gün için yersek :)
(3,950 puan) tarafından
Valla ne diyeyim keşke bende yapabilsem ama benim başka islerim var parayla ilgili daha dün bi satış  yaptim 700 ₺ gecti elime ve onu direk yeniden aynı iş icin yatirdim elimde para olunca yiyorum ben :))
0 oy
tarafından
ben de böyleyim cnm eşim çok geç geligor yemek yemiyor kendime çocuklara göre yaparım 2 çeşit yetiyor pazar kahvaltıda beraber yeriz başka beraber yemek olayı olmuyor..okula giden kızım da var beslenme olduğu için ekstra masrafımız var sadece..ayda bir gram da olsa alıyorum düşmüş mü diye bakmıyorum
(2,119 puan) tarafından
Harikasınız bende normalde 1 gram alıyordum. Bayramda harçlık verdi eşim ailem derken 1 gram daha aldım. Rabbım daha çok versin inşallah
tarafından
amin inşallah cnm..eşim de benim gibi olsa çeyrek de alınır ama benim gibi değil 3-5in hesabını yapmaz pahalı marketlere gider..market işini ben yaparım ama pazar günleri simit poğaça için fırına gönderirim yandaki marketler pahalı oraya da giriyor çocukları da götürürse yanında harcıyor..ben ya kısıyorum ya da çok acil olmadıkça almıyorum
(2,119 puan) tarafından
Benim eşim de öyleydi de ev borcuna gireli yapmıyor şükür oda biliyor ipin ucunu kaçırırsa toplayamaz:))
0 oy
tarafından
Sana helal olsun. 

Ama eşim o zıkkımı içtikçe 1 lira tasarruf etmem. Çalışsın kö.pek gibi. 
(2,119 puan) tarafından
Benim eşimin hiç bir kötü alışkanlığı yok çok şükür. Dışarı gezmeye bile bizle giderse gider. Oda öyle çık harcamaz ama eve alası gelir sürekli
tarafından
Eşim öyle olsaydı bir lokma ziyan etmezdim. İşte hakedene hakkettiği kadar.
0 oy
(7,418 puan) tarafından
Geçenlerde ben böyle bir tasarruf danışma postu attım yemediğim linç kalmadı ne cimriligim kaldı ne kirliliğim.
(2,119 puan) tarafından
Ayıp etmişler..
(7,418 puan) tarafından
Sadece fikir alışverişi yapalım istemiştim aslında sonuçta devir ekonomi devri şakası kalmadı artık.
(2,119 puan) tarafından
Öyle tabi ki
0 oy
tarafından
13 senelik evliyim senin yaptığın tasarrufun çeyreğini yapamadım valla helal olsun sana 
(2,119 puan) tarafından
Teşekkür ederim, evlendiğimde maalesef eşimin yanında kimse olmayınca birlik olduk ikimiz. Ondan sonra dedim zor kazaniliyor niye o kadar kolay harcayalim:)
tarafından
Bak o konuda çok haklısın canım benim eşim de tek başına kazansaydı ben de tasarruf yapardım kesin ama kardeşiyle ortak olduğu için bütün para da ortada olduğu için biraz rahatım harcama konusunda benim bir şeyleri kısmam bana kâr getirmeyeceği için o yüzden Allah ne verdiyse:))
0 oy
(11,980 puan) tarafından
Broşürden indirim kovalayıp indirime giren ürünlerden çok çok alıyorum bulaşık çamaşır detarjanim vs evde hep yedekli vardır tutumlu olduğumu düşünüyorum düğün kredi vs derken baya borç ödedik bütün bunlar olmasa ev peşinatını yapıp eve de girmiştim çoktan şimdilik evde bebe büyütüyorum işe geri dönünce planım ev inşallah en doğrusu bu saçıp savurmakla hiç bir şey olmaz 
(2,119 puan) tarafından
Harikasınız, biz düğün borcunu bitirip. Ev borcuna girdik 5 ay oluyor. 9 gün sonrada 2. Yılımızı kutlayacağız evliliğimizin inşallah. Rabbım sizede nasip etsin kendi evinizi. Sizin gibi tutumlu hanımlara bayılıyorum gerçekten
(11,980 puan) tarafından
Rabbim ağız tadıyla sağlıkla bir ömür nasip etsin size Amin inşallah darısı başımıza
0 oy
tarafından
Ayy bende atıyorum bozuklukları sonra çocukla dışarı çıkarken alıyorum oradan,mutfaga çok fazla gidiyor bizim .bakalım bu ay inşallah biraz senden feyz alacağım
(2,119 puan) tarafından
Hadi inşallah, ay başında alışveriş yaptım. Bozuklukları tümledim altına kattım. Dün saydım 30 lira yine bırakmış. 100 lira olur ay başına kadar yine altına katarım. Deneyin :)
tarafından
İşte o bozuklukları harcıyorum,harcamasam birikecek aslında ama :)

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 150 göst.
12 Mart 2023 Aile kategorisinde Aygün24 (1,337 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 256 göst.
0 oy
7 cevap 529 göst.
3 Ekim 2018 Aile kategorisinde ilkheyecan (29 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 128 göst.
29 Mayıs 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde Es25 (3,722 puan) tarafından soruldu

374,681 soru

11,207,384 cevap

34,510 kullanıcı

...