0 oy
358 göst.
Diğer kategorisinde (572 puan) tarafından
Gitmek istiyorum artik hic mutlu degilim bu pahalilikta ben kabul edemiyorum artik sabret sukret diyenler illaki olacaktir ama disardan tavuk doner bile söyleyemeyecek hale geldik simdi illaki yemeyiver diyenler olacaktir onu yeme bunu yeme ne yiyecegiz instagramda yurtdisindan hayatlar diye bir sayfayı takip ediyorum pizzalar 4 5 birim para yarin birgun cocugum benden pizza istediginde ne yapacağım kasarlar olmus 45 tl en kötüsü cidden artik yasamak istemiyorum burda keske firsatim olsada gitsem gidenler nasil gidiyor hic bilgim yok ama oyle bir fırsat ciksin onume hemen gideceğim dua ediyorum Allahim bir firsat cikart karsimiza diye 

17 Cevaplar

+2 oy
(5,492 puan) tarafından
Al benden de o kadar. Kimse kusura bakmasın dışarıdan bi döner yemek lüks değil, evde tavuk bile pişmez hale geldi. Kurbandan kalan etleri idareli kullanmaya çalışıyoruz diğer kurbana kadar. Artık tv, telefon da çocuklar her şeyi görüyo. Türkiye'de yaşamak çok zor cidden
-Reklam-
+1 oy
(1,733 puan) tarafından
Canım yanlış anlamazsan eğitim durumunuz ne üniversite falan ona göre bi kaç fikir sunacağım 
tarafından
Bana sunabilir mısın :) yl mezunuyum . Öğretmenim ama orda sanmıyorum calisabilecegimi
(572 puan) tarafından
Lise mezunu hemsireyim
(1,733 puan) tarafından
Canım Türkiye Avrupa birliğinde olmadığı için öğretmenlik denkliğini kabul etmiyor Avrupa ülkeleri mesela hemşire mühendis doktor falan bunlar için çok kolay oluyor öğretmenlik zor ama sen Google exchange program for teachers in Germany bunu yaz denklik araştırması bir yap istisnalar bazen oluyor buraya blau kartla gelebilme imkanınız olursa çok çok iyi olur
(1,733 puan) tarafından
Canım hemşire denklikleri oluyor lise mezunu bilemiyorum ama hatta hemşire denkliği Almanya ya gelmeye yardımcı olan birisi ve ınatagram da günal yiğit biri hatta videoları var YouTube da herşeyi anlatıyor ona yaz hemen dönüş yapar
+1 oy
tarafından
Eşim fransaya orman işçisi olarak 3 yıllık oturumla gidecek. Evi ayarlayıp döşeğinde biz de gideceğiz 6 ay 1.5 sene arası zaman alacak. Esimin arkadaşının şirketi var orda calisira 2 bin euro dışarıda uzun yol şoförü olursa 5 bin euro alacak. Orda 4 kişilik bir aileye ortalama aylık 1500 euro yetiyormuş fazlasıyla. 

Asıl sorun şu ki benim esimin oraya gitmesi 12 bin euro yu bulacak bu şartlarda. Yani oraya gitmek de parayla kuzum 
(2,484 puan) tarafından
Ben turkiyedeyim evlendim buraya geldim

Kaç çocuğunuz var ilk önce burdan baslayalim ?
tarafından
10 ve 23 aylık 3 bebeğim var.
(2,484 puan) tarafından
3 çocuğa güzel para veriyorlar başvuru falan yapacaksın

Kira yardımı + çocuk parası

Kaç yaşındasın
(2,484 puan) tarafından
Eğer 25 yaş üstüysen RSA diye bir yardım yeri var oraya da dosya falan hazırlaman Lazım eğer uygun görürlerse 500 euro dan yüksek para verirler

Ama benim bu söylediklerim oturum izni olanlar için geçerli
tarafından
Canım 31 yaşındayım. Evet oturum izinli olarak gideceğiz. Yani eşim den sonra biz nasil olacak bilmiyoruz ama eşim 3 senelik oturumla gidiyor. Kabaca biz 4 kisinin aylık gideri ne kadar olur tahminince.
+1 oy
(4,136 puan) tarafından

Burda bi döner 7 Euro 50 cent:) ve Magazin zam yok :) yinede kendi tecrübenli hayirlisyla yap inşaAllah 

Bide gelceksen berline gel sanki türkiye burasi calişsirsin Türklerin yaninda ilk etapta inşaAllah 
(572 puan) tarafından
Burda 35 tl oldu en ucuz yerden yersen oda :)
(4,136 puan) tarafından
Oooo baya pahali ya
0 oy
(784 puan) tarafından
Önce girmek gerek sonra iş bulunur yaşanır..
0 oy
(2,556 puan) tarafından
Oraya gidip hayat kurmakta para paran varsa yaparsın
0 oy
(2,052 puan) tarafından
Valla benim eşimde gitmek istedi ama önce dil öğrenmek lazım kaçak gideceksen 80 90 bin istiyorlar kaçak götürenler sonra orda iş bulunur artık ama önce dil bilmen lazım sonra da bir mesleğin olması lazım bizde ikiside olmadi için kaldık valla bende istiyorum artık yurt dışına gitmeyi
0 oy
tarafından
bilen bize de anlatsın 
0 oy
tarafından
Gittiginde sizi 5 6 ay idare edecek paraniz olmali

Kiralik ev

Elektrik su

Eşyalar erzaklar

Zaten gidet gitmez iş arasaniz 2 ayda ancak bulunur zaten maaş yatmasida 1 ay surer maximum 3  4 aylik paraniz olmali
0 oy
tarafından
düzenlendi

gidince hangi alanda çalışacağını bul.Araştır. Ve bir tanıdık olsa iyi. Mesela Almanya diyelim. Orda da Türk marketi,türklerin çalıştığı fabrik, oturduğu mahalle,yakınlarda türklerin kafe restoranı  vardır. önce bunları araştır. dil de, giderken yanında götürecek arkadaşın bildiği dil ,seninde bildiğin temel kelimeler yeterli.

Ayrıca Türkiyede yaşamak, Azerbaycanda yaşamaktan katbe kat kolay. Orda 12-15 tl olan, bizim buraya 50-100 tl değerinde geliyor.

image

(572 puan) tarafından
Burdada cok pahali ev kiralari asgari ucretle yarisiyor karin tokluguna bile calisamiyoruz artik
(6,364 puan) tarafından
İphoneyi örnek olarak sordum canm buraya gelsen koşarak kaçarsın herşey ateşpahası kiralar ev araba benzin uçtu gitti haberlere çıkıyolar kimileri diyo 6 aydır et yemedim vs diye eşim de millet 100 lira borc istiyo diyo bizim yine iyi rabbime bin şükür ama böylelerini görmek de aşırı üzücü
(6,364 puan) tarafından
Orda asgari ücret ne kadar canm
tarafından
2730 tl canım . Ama bu değeri alamayan binlerce insan var.Hepisi kağıt üzerinde sadece
(6,364 puan) tarafından
Tl mi manat mı
Bak burda iphone 13 pro max 27 bin tl asgari ücret 4250 asgari ücretle çalışan bi insan 6.5 maaşını falan hiç yemeden içmeden biriktirmesi gerekiyor ki bu telefonu alabilsin ama bak orda 2 maaş fazla bile işte bu alım gücü türkiye de alım gücü düşük canım
Burada da çoğu insan asgari ücretin altında çalışıyo kimisi günlük 100 liraya bile gelmiyodır emin ol
0 oy
(97 puan) tarafından
Kuzum benim eşim Almanya dogumu ve amcası kuzenleri halen orda inan onlarda buraya gelmek  istiyorlar çünkü oradaki geçimde oradaki maaşa göre fazla eşim şöförlük yapıyor istese gideriz düşündük fakat öyle ha deyince gidilmiyor ve gitsen bile alışmak zor olur yine iyi kötü Türkiyem güzel 
tarafından
O amca kuzenler siz gitmek isteyip de onlara ayak bağı olmayın diye ayak yapıyor:)) gelinmesi en kolay ulke Türkiye Suriyeliler bile akın etti isteseler bu saat gelirler
(589 puan) tarafından
@tgberis yorumun o kadar doğru ki yurt dışında yaşayan akrabalar ağlıyorlar sürekli ozaman dönün diyoruz ona da yok :)
(97 puan) tarafından
Seneleri orda geçmiş sonuçta bir emekleri var emekli olup gelmek istiyorlar artık ülkelerini özledikleri için
(97 puan) tarafından
Aman kimse benim ayagımda bag olmasın ben kimsenin ayagına bag olmam zaten oraya gitsek iş de ev de hazır zaten eşimin işinden dolayı ama geçim burdaki asgari ücret gibi iste orda degeri yok paranın ama oranın parası burda degerli
(97 puan) tarafından
Ben gitmedim sonuçta bilmiyorum bahar hanım oradakilerin dediklerine göre yorum yaptım dogru bilginiz varsa arkadaşa açıklamalı yazabilirsiniz
0 oy
(119,533 puan) tarafından
senin diploma var dil bilsen diploma denklik yaptirirsin burda 6 aylik egitimle meslegini yaparsin aslinda
(572 puan) tarafından
Onada para lazim degilmi ama dilde yok zaten ha diyincede ogrenemem onada kurs. Vs lazim yok yani çıkış yok :/
0 oy
(319 puan) tarafından
green cart var is ev okul imkanlari veriliyor ama once az para cikiyor elinden pasaport vs vs 
0 oy
tarafından
Gerçekten o kadar haklisin ki hayat çok pahalı dışarda yiyelim birgün diyorum sonra o kadar para gidecek vazgeçiyorum 
0 oy
(589 puan) tarafından
Canım öyle kolay değil almıyorlar ki bizde çok istiyoruz gitmek ama imkansız gerçekten bu ülkede Yaşanılmaz artık ilerde çocukların yüzüne nasıl bakacağız bilmiyorum giderek de kötü olacak gibi 
0 oy
(6,047 puan) tarafından
Al benden de o kadar. Türkiye de yaşamak istemiyorum artik
0 oy
(8,363 puan) tarafından
Yurtdışında durum daha kotu dıyolar ne derece dogru 

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 188 göst.
25 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Nick.degistim.bende (572 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 383 göst.
0 oy
3 cevap 108 göst.
31 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Kelebekbursa16 (726 puan) tarafından soruldu
+1 oy
6 cevap 217 göst.
31 Ağustos 2023 Aile kategorisinde Minimi (1 puan) tarafından soruldu

381,497 soru

11,421,790 cevap

34,978 kullanıcı

...