+1 oy
809 göst.
Diğer kategorisinde (612 puan) tarafından
Kızlar 28 aylık oğlum. Doğduğundan beri hergün en az 2 saat İngilizce konuşuyorum. Beni anlıyor ama konuşmamak konusunda çok ısrarlı. Türkçesi çok iyi bu arada baya baya uzun cümlelerle ve kelime çeşitliliğiyle kendini ifade ediyor. İki dil kullanan ve ikinci dilde yanıt alamayan var mı aranızda? Bunu nasıl aşabilirim? 

21 Cevaplar

+7 oy
tarafından
Buradaki bir kesimin Türkçe konustugundan supeliyim kaldiki ingizliceee
tarafından
Sözün olsunnn❤️
(1,772 puan) tarafından
Bi artı da benden gelsin ultrasyon yazan mi sorunu değil bambaşka bir anlama gelen sorunsalı yazan mi :)
tarafından
Aaaaa ayıp ediyorsun sorunsali oluyor sjsjs

Ultrasyon ( klavyem yenlsi yazimi kabul etmiyor habire doğrusuna düzeltiyor :D   kağıdımi atayimmi
tarafından
Hfjdkdksls aradigim yorum :D
tarafından
Zeynep abla ❤️❤️
-Reklam-
0 oy
(1,601 puan) tarafından
Benimki Türkçe konuşmuyor daha bilmiyorum 
0 oy
(11,217 puan) tarafından
zmnla cat cat konusur annesi :)kizim 5 yasinda cift dilli. 3 ve 4 ude zorluor:) Masallah 
(612 puan) tarafından
Toplum dili olması avantaj. Bir şekilde konuşmuştur o yüzden muhtemelen. Bizim problemimiz benden başka konuşan kimsenin olmayışı :/
(11,217 puan) tarafından
tabi ki sevde. mesela bize siz evde kndi ana dilinizi konusun. isvecce konusmayin cocugunuz anadilini ogrensin once .bizden disardan okuldan zaten isvecceyi illa ogrenecek dediler. kuzim 4 yildir krese gidio . evden ana dillerini okuldsan disardanda diger dilleri ogrenio istr
(612 puan) tarafından
Burda yabancı dilde iletişim ortamı sağlamam gerekecek ki o da maliyetli çok. Başka da nasıl aşarız bilmiyorum
(11,217 puan) tarafından
cizgi filmler cok etkili bak. sadece onlari izleyetek bile bayya ilerler
(612 puan) tarafından
İzliyoruz. Her akşam 20 dk filan izliyoruz. Üzerine konuşuyoruz. Yani ben İngilizce o Türkçe konuşuyor. Ya elbet bi yerde o konuşacak ya ben pes edeceğim..
0 oy
tarafından

Zamanla oda konuşur canım bende konuşuyorum bazen ama tık yok konuşmuyorda 23aylık konuşurken beni umursamıyor gibi davranıyor sanırım benden sıkıldı evde:ermm:

(612 puan) tarafından
Kıyamam ya :(
tarafından
Oyun grubuna götüreceğim bende bi yere gittim beğenmedim başka yere götürücem bakalım inşallah orası Güzeldir faydası olur inşallah
(612 puan) tarafından
İnan oyun grubu diye yazdım da sonra sildim. O anne, zaten düşünmüştür bilmişlik olmasın diye. İnşallah güzel bir yer bulup bol fayda sağlarsınız
tarafından
Yok canım ne bilmişliğini tabikide fikir verirsin arabayla tek başıma bizimki durmadığı için götüremiyorum otobüslede uzak oluyo durak mesafesi eşimin boş zamanlarını bekliyorum bende maalesef inşallah canım umarım bu gideceğim güzeldir
(612 puan) tarafından
İnşallah canım
0 oy
(10,978 puan) tarafından
Babası konusuyordu kızımla dogdugundan beri ama cocugun aklı bulandı. Aksanı türkce konuştu hala bocalıyorum. Tabi her cocuk aynı olmaz. Yarı türkce yarı İngilizce konustu. 
(612 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
Kaç yaşında şu an?
(10,978 puan) tarafından
7 yasında
(612 puan) tarafından
İlerleyen yaşlarda dili ayırmadı mı peki? Baya da büyükmüş.
(10,978 puan) tarafından
Ayırdı evet. Ama hala konuşmada tıkandığı türkce sini bilemediği oluyor. Mesela renkleri biliyordu ama İngilizce okulda bocaladı. Tekrardan ogrendi renkleri filan resmen sayılarda oyle oldu
0 oy
(4,136 puan) tarafından
Bende almanca konuşuyorum ama o türkcede israrli:) 
(612 puan) tarafından
Nasıl aşacağız bunu valla ya :)
0 oy
(2,366 puan) tarafından
Vala tabrikler öncelikle ama Bn değil kızım İnterneten öğreniyor bısey verdiğimde thenk you diyor yes no şuan aklıma gelmiyor ama bazen bıseyler söylüyor birde renkleri sayıları söylüyor kızım 3 buçuk yaşında 
(612 puan) tarafından
Maşallah :)
0 oy
(119,481 puan) tarafından
biz kuzeyi ingilizce krese gonderdik renkler ve sayilsri az bucuk ogrendi zamanla kavrar seninkide
(612 puan) tarafından
Renkleri, sayıları söylüyordu bi ara. Onu da bıraktı. Şu an sürekli İngilizce şarkı söylüyor. Ama ben istiyorum ki benimle dialog kursun. Ama yok.
0 oy
(5,366 puan) tarafından
Benim kızım İki buçuk yaşında konuşması normal herseyi konuşur çok net . İngilizce o kdar uzun konuşamam ben bilmiyorum ama İngilizce çocuk şarkıları dinletiyorum ordaki isimleri söylüyorum mesela elma Apple filan o da tekrarlıyor bilmiyorum faydası olur mu . Bazen kendi İngilizce şarkı söylüyor ama anlamını bilmiyor ezbetrlio sadece 
(612 puan) tarafından
Hmmm... Aslında az gayret etsen öğretirsen anlamlarını bence. Oğlum da söylüyor ama anlayarak söylüyor. Hazır ezberlemiş anlam öğretmek daha kolay olur. Maşallah
0 oy
(167 puan) tarafından
Ben oğluma birşeyler soruyorum bana sadece what diyor :D
(612 puan) tarafından
What bile demiyor what bile :D
0 oy
tarafından
Ben iki dilli egitim veriyorum kuzu☺️❤️ hem ingilizce hem turkce .
tarafından
Evet var tabi ki ☺️❤️ şöyle yapiyorsun artik evin icinde bir sure full ingilizce konusuyorsun.Etkinlikler yapiyorsunuz ;mesela bir nesne alip onun hakkinda ingilizce olarak konusma oyunu oynayabilirsiniz ❤️☺️ ingilizce cocuk sarkilarini dramatize edebilirsiniz.Kitap verebilirsin ve ingilizce okumasini isteyebilirsin..Yani resimlerine bakarak ingilizce anlatacak .muhtemelen turkceyi daha cok duydugu icin o ön planda.Simdi ingilizceye agirlik vermek gerekir .Yeteri kadar duymamis olma ihtimali yuksek .O yuzden boooolca ingilizce konusuyorsunuz ve kendisini hazir hissettigi bir anda patir patir durmadan konusuyor ☺️❤️ bu olay da boylece cozuluyor
tarafından
Zelalim inan bana bebekler dili edinmeye cok musait ❤️☺️ tabi annenin cabasiyla oluyor bu .4 yasina kadar bir bebek 4 dil ogrenebilir ☺️❤️ ve cok da aksanli konusur .bol bol konusmakta fayda var .Ben keske diyorum kurtce , almanca, rusca falan da bilseydim.Onlari da konusurdum

Bu arada her zaman bir dil bir adim önde olur .Onu ogrendikten sonra digerini tamamlar sonra 3. 4. Diye gider .Kafa karisikligi oluyorsa bu da cok normaldir ..kafasindaki şemayi degistiriyor cunku .Dil merkezi aktive oluyor
(11,217 puan) tarafından
askim.inan hic karstrmio. ve her dilide kendi aksanlariyla konusuo. ama sanirim genetik dede 11 dil bilince : D
tarafından
Ooo superrr ❤️☺️ genetik faktor de var zelalim. Dilsel zekasi baskindir ☺️❤️ masallah fistiklaraaa
(612 puan) tarafından
Tamam, sabahtan itibaren full İngilizce ye dönüyorum. Zaten beni gördüğü 1 saat sabah, 3 saat de akşam. Olabildiğince dolu dolu geçirmeye çalışayım
0 oy
(368 puan) tarafından
Türkçe konuşursak o yeter bize sfsfsds
0 oy
tarafından
Ben konuşmuyorum kendi kendine öğrendi my name is asya diyor . Alfabeyi ingilizce söylüyor . Ve ingilizce bir kaç tane şarkı biliyor . 
(612 puan) tarafından
Maşallah :)
0 oy
(7,822 puan) tarafından

Ben bilmiyomki cocuklan konusayim bacim:D

(612 puan) tarafından
Biliyoruz konuşuyoruz ama Bi işi yaramıyor gördüğün gibi :)
0 oy
(1,856 puan) tarafından
Benim oğlum anadili gibi ingilizce konuşuyor çok akıcı bir şekilde 2.5 yaşında az da İspanyolca biliyor 
(4,668 puan) tarafından
C düzeyi mi? Hani şu akademisyenlerin olduğu C düzeyi yani?  Bence o kadar ileri gitmesi imkansız hele ki evde konuşulmuyorsa. Çocuğun dil yeteneği olsa bile ekrandan öğrenerek o kadar ileri düzeye geçemez.
(1,856 puan) tarafından
İnan ki o düzey sanki Amerika'da doğmuş gibi yani ana dili gibi kelime sayısı o kadar fazla ki anlatamam c düzeyinden kastım çok iyi cümle kurması ve kelime bilgisi tabi bilimsel terimler değil  gerçi şekillerin bile ingilizcesini biliyor her şeyin biliyor ya abartmıyorum mesela Instagram'da geçen ilk defa bir şarkı duydu ingilizce onu iki kez dinledi baktim aynısını söylüyor şöyle ama müziğe de yeteneği var orkestra şefleri olur ya onun el hareketiyle  şarkılarını söylüyor :)
(1,856 puan) tarafından
Yok ben konuşamıyorum doktorlarla konuşuyor ama onların da ingilizceleri ileri düzey  doktor zeka testi verdi yapılacak yakın tarihte binet testi
(612 puan) tarafından
Bence de anlattığın gibiyse çocuğunda normal dışı bir şey var. C düzey okuma nedir o yaşta :)
(1,856 puan) tarafından
Okuması bizim gibi canım zaten doktoru başka hastaneye yönlendirdi o doktor da dedi muhtemelen ilkokulda bilseme gider dedi ama daha çok küçük bilseme ilkokulda alıyorlar şimdi sadece zeka testi var o da binet
0 oy
tarafından
Bir arkadaşım, kendi çoğu ile Türkçe konuştu baba sürekli ingilizce konuştu. Doğduğundan beri. Çocuk iki dili de geç konuştu ama şuan 3 yaşında ikisini de konuşuyor. 

Diğer arkadaşım oğlu 8 aylıkken Florida ya yerleşti. Çocuk 3buçuk yaşında Türkçe konuştu. İngilizceye kreşte alıştı.
(612 puan) tarafından
Sanırım ben Türkçe yi tamamen bırakmalıyım. Bakıcı ve babadan, çevreden ne duyuyorsa o Türkçe ona yeter zaten.
tarafından
Evet canım gördüğüm kadarıyla öylesi daha işlevsel oluyor.
0 oy
tarafından
Bence bekle yani şöyle önce Türkçeyi tam öğrendi kendini ifade etti tamam bu çocuk dedin o zaman başla İngilizce ye 

Ablamin Allah esirgesin 4 çocuğu var. Hepsiyle ince Türkçe konuştu  4-5 yaşında Kürtçeyi öğretti. O şekilde daha mantıklı yani ilk biri sonra diğeri.
(612 puan) tarafından
Ben doğduğunda çok araştırdım çift dilli başladım. Zaten şu an Türkçesinde hiç bir problem yok. O yüzden diğer dili bırakmasına gerek yok diye düşünüyorum. Ablanınki de bir yöntem onu da uygulayanları duydum ama biz rotamızo 28 aydır böyle çizdik. Şu an durmak demek tüm 28 ayı unutsun diye beklemem demek bir yerde.
0 oy
(3,163 puan) tarafından
Hahah bizde yess nooo var gerçekten birşeyi istemediginde nooooo diye bağırır hahah eğer birşeyde istediği okursaaa yesss diye bağırır
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Konuşmuyorum, okulda öğrensin herşeyin zamanı var. 
(612 puan) tarafından
Okulda öğrettikleri İngilizce ye güvenmiyorum maalesef :)
(25,224 puan) tarafından
Okuluna göre değişir kalite.
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Ben konusuyorum ma daha 8 aylık birşeyler söylediğimde bakıyo yüzüme puuuuuuu yapıyo:)

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 199 göst.
30 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Linaaa_ (116 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 130 göst.
15 Şubat 2023 Aile kategorisinde Birkoalaannesi (496 puan) tarafından soruldu
+1 oy
6 cevap 112 göst.
27 Kasım 2022 Diğer kategorisinde Yalandunya34 (505 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 434 göst.