0 oy
307 göst.
Aile kategorisinde (462 puan) tarafından
Ilk aylar ne yapinca pişman oldunuz ya da neyi iyiki yapmışım dediniz. Bebek bakımı konusundaki tecrübeleri paylaşırmısınız  

(36 haftalik hamileyim)

17 Cevaplar

0 oy
(2,194 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Strest yapma sütun gelmeyecek diye korkma bazı hamilelikler de 3 gün sürüyor doğumdan sonra süt gelmesi gelmezse eczaneden bir damla alırsın bestlak kullanmıştım ben hemen indirmişti kimsenin dediğini takma kendi bildiğin gibi bak bebeğine iç gudulerin zaten bebeğe bakmanı sağlayacak 
(462 puan) tarafından
Uyacagim tavsiyelerine teşekkür ederim
-Reklam-
+1 oy
tarafından
İyi ki hastane çantama mama bıberon koymamışım ve kendimi sütüm gelecek diye şartladim sezaryen den sonra hemen geldi çok şükür.

Kaynanamı keşke hiç kabul etmeseydim sayesinde ilk günlerim zehir oldu.

Cesaretli ol herşeyin üstesinden gelirim de Allah öyle bir açıyor ki yolları kendin bile bunu nasıl yaptım diye şaşırıyorsun bazen

Az kalmış rabbim sağlıcakla kucağına almayı nasip etsin inşallah ❤️
(462 puan) tarafından
Yaa bu kayinvalideler hep sorun olmus  :/ suan yanımda annem var kayinvalidem bayramdan sonra gelecek normalde iyi birisi ama insallah bende rahatsiz olmam. Aminn insallah cok teşekkür ederim ❤
tarafından
İnşallah canım. ❤️
(866 puan) tarafından
Benden sna + :))
tarafından
Benden de sana ❤️❤️❤️
0 oy
(7,543 puan) tarafından
Biraz daha sakin kalabilmek isterdim çok panik yaptım tecrübesizlik tabii.
(462 puan) tarafından
Evet bilgisiz olunca normal :/
0 oy
(866 puan) tarafından
Kayanam yanımda kalsn uyanamam gece yardımcı olur dedim sayesinde Bi gram uyuyamdm o Bi yandan en bir yandan horluyordu ve asla gece bndne önce uyanmamıştı, ev sobalı olduğu için kışn dopm yaptım 1 oda da kaynanam Bn eşim kaldıydık, 10 gn snra evine git dedim ben halledrm dedm gitti de daha rahat ettm kimsenn kalmasına gerkw yok muş onu anladım 
(462 puan) tarafından
Bazen yardim olacak kişi daha da yük olabiliyor gercekten
(866 puan) tarafından
Kenlikle, uykum çok ağırdır uyanamam gece ilk çocuk diye yanlz kalmayalım dedik, ama büyük hata valla Allah öyle bir iç güdü veriyorki anneye
(462 puan) tarafından
Evet annelik ic güdüsü işte
0 oy
(7,227 puan) tarafından
Cok stres yaptim ben stres yaptikca bebegim ağladi o ağladikca stres yaptim derken bi döngüye girdik kimseyi dinlemeyip o benim bebegim en iyi ben bakarim diyip cok ağladiginda göğsüme koyup sakince beklerdim elim ayagima dolandigi cok oldu bide aklimdan cıkmayan gobegi dustu bebek yikanacak kayinvalide küsüp gitti annem bağda bebegi yikayacak yok o pisliğe mesaj atip yücelteceğime kizimi kendim yıkardim çokta güzel yapardim ama tecrübesizlik korkmuştumertesi gün ikisi gelip yıkamisti kimseyi girdirmezdim bugunku aklim olsa 
(7,227 puan) tarafından
Aynen canim ama bu dedigimi hep hatirla sen onun annesisin ve en iyi sen bakarsin baktin cok ağliyor nedenini arastir ben doktora asiri gaz cikariyor dedigimde yenidoganin gazi olmaz diyip gonderdi ki kizim baya buyuk adam gibi gaz cikariyor ona rağmende hala ağliyordu yavrumun süt alerjisi varmis ben süt ürünleri tüketmeyi bıraktigimda düzeldi
(462 puan) tarafından
Yaaa. Haklisin illa bir dertleri vardirki ağlıyorlar.. Araştırmak lazım sebebini
(7,227 puan) tarafından
Aynen canim doktorun hatasi oldu yenidogan surekli uyur normalde benimki uyuyordu yatiriyordum 10 15 dk sonra çığlık çığlıga geri uyaniyordu yavrum
(462 puan) tarafından
Kiyamam ya her doktora da güvenmemek lazım
(7,227 puan) tarafından
Özel hastanenin çocuk doktoruydu kendisi
0 oy
tarafından
Ben işk kızımda sıkıntı yaşamıştım gaz sorunu tabi tecrübe yoktu ikinci kızım da daha sorunsuz geçti.emzirdikten sonra gaz çıkarmaya başla mesela omzuna alıp sırtına mesaj yapar gibi yada dizine yatırıp mesaj yaparsın..bisiklet hareketi ysptır bacaklarına..pişik olmamasına özen göster ıdlak mrndil fazla kullanma pamuk ıslatıp da silebilirsin..uyku düzeni olmalı bir odada bir salonda yatırma yerini yadırgıyorlar.ilk aylar çok uyurlar 2 saatte bir de emzir..emmezse de mama kullan kötü birşey değil..lohusayken kendine bakmalısın stressem uzak durmalısın sütünü etkiler..40tan sonra doktora git doğum kontrol yöntemleri kullan ihmal etme cnm
(462 puan) tarafından
Cok güzel tavsiyeler teşekkür ederim hepsini uygulayacağım sadece yatak odasında normal besik salon için de küçük bi beşik aldım gündüz salonda yatırmayı düşünüyordum onu nasil yapacağım bilmiyorum
tarafından
Gündüz kalabalık değilseniz orda da uyur ama zamanla en ufak sese kalkacak yenidoğan olunca uyku daha çok oluyor.sessiz br odada da uyuyabilir..kucağına da çok alıştırma cnm pış pış yaparak da uykuya dalabilir..yoksa hiç inmez kucaktan işlerin yarım kalır.ilk zamanlar çok güzel geçiyor kendine stres yapmazsan.hep yanında kucağında olsun istersin
(462 puan) tarafından
Çok kalabalık olmayız heralde disardan gelen olmazsa. Bende kucağa alıştırmak istemiyorum çünkü gurbetteyim tek başıma bakacagim yoksa hiç bir iş yapamam evde... Insallah çok zorlanmam bebek bakiminda
tarafından
İnşallah cnm yine buraya yazarsın yardımcı oluruz..sağ salim kucağına almak nasip olsun inşallah cnm
(462 puan) tarafından
Aminn insallah çok teşekkür ederim tekrar ❤
0 oy
(93 puan) tarafından
- Sutun iyi gelirse insallah gelir gunde bir kez bile olsa sagmani oneririm mastit olmamak amacli ben oldum iki gun dunyam karardi cocugumu bile tutamiyordum ve sutum ciddi derecede azaldi mama da kullaniyorum . 

- bebegini taniman zaman alacak benim bebegim ilk gunler cok cok agliyordu ne istedigini anlamiyorduk surekli emzirdigim icin toktur dedim gazi falan vardir dedim sakinlestirmeye calistik megerse acmis hani emzirdim toktur deme .

- Kjcaga alismasin diye kucagina almamazlik yapma ozguvenleri yuksek oluyormus buyunce seni hissetmesine izin ver.

Yani ozellikle sorunuz varsa da yanitlayabilirim aklima gelmiyor boyle :) 
(462 puan) tarafından
Evet mastit çok kötüymüş insallah yaşamam bende. Çok teşekkür ederim bütün tavsiyeleriniz için :)
0 oy
tarafından
Sana tek tavsiyem bebeğini adam akıllı emzirtecek sana yol gösterecek birini yanına  al 
(462 puan) tarafından
Annem var yanımda umarım yardımcı olabilir
tarafından
Annenle konuş benim yanımda annem vardı emzirtmedi çocuğumu sezaryanlıydım kalkmam yasakdı annemde uğraşmadı dayadı mamayı ondam sonra koptu kıyamet
(462 puan) tarafından
Yaa kötü olmuş  :/ annem de mama vermeme taraftarı ama bakalim soylerse bile ben diretirim
tarafından
Bence de canım
0 oy
(182 puan) tarafından
Ebe Tülin Bulur var instagramda sık sık onun postlarına bak çok şey öğrenirsin.  gece banyosu yaptır mutlaka gece rutini için. Göbek düştükten 3 gün sonra yıkamaya başla ve asla kalın giydirme eldiven giydirme bebeğine. Sonrasımdada hislerine güven kendini strese sokma. Sağlıcakla al kucağına
(462 puan) tarafından
Tamam bakayim sayfaya yaz çocuğu olacak bnde çok kalın giydirmeyi düşünmüyorum çok sağolun tavsiyeler için
0 oy
tarafından
Kimseden yardm istme eşin sen bakrsnz kendine guven 2 kilo doğdu kizm 1 kere annem yikdi sonra eşimle ben bide sakin kal o günler geçecek  
(462 puan) tarafından
Bende korkuyorum ilk zamanlar yapamam diye ozellikle banyosu ateşi ve boğazına birsey kaçarsa bu ucunde soğukkanlı olamam gibi geliyor insallah anne cesareti gelir bana da
tarafından
Gelir canım kimsen olmynca geliyor mecburen
(462 puan) tarafından
Haklisinn
0 oy
tarafından
Ben oğlumu yanımda unuttuğum için çok pişmanım 11 aylık oldu şu anda bensiz uyumuyor ve tekrar hamileyim doğunca napicam bilmiyorum 
(462 puan) tarafından
Yanına alışınca kötü oluyor gerçekten sonradan bırakmaları zor oluyor bende yataga almam diyorum ama bakalim ne kadar uygulayacağım
0 oy
(5,108 puan) tarafından
Bebeğim bir aylık, ilk 5 gün annem 5 gün kayınvalidem kaldı ikisinden de çok memnun kaldım. Sağolsunlar onlar ev işlerini hallederken ben bebeğimle ilgilendim. Normal doğum olacaksa dikişlerini temiz ve kuru tutmaya özen göster. Günde en az 2 litre su iç, bebeğin sıcak havalarda dünyaya gelecek eldiveni ve şapkayı en fazla 1 hafta tak derim. Bebekler üşümekten değil havasızlıktan hasta olurlar. Bebeğin bulunduğu odayı bol bol havalandır. Ben esinti yoksa camı ikindiye kadar açık bırakıyorum. Gndüz de mümkünse odası güneş görsün. Ben göbek kordon bagi düşer düşmez yıkadım. Daha sonra akşamları eşimle 2 güne bir yıkıyoruz ve uyutuyoruz. Henüz uyku düzeninin oturması için erken ama akşam sabah kavramını anlayabilmesi için 21 gibi ışıği kapatıp gece lambasını açıyorum. Ayrıca altını sık sık değiştir pişik olmasin. İlk zamanlar büyük tuvaletini sık yapıyorlar ama gün geçtikçe çisli bez sayısı azalıp büyük tuvalet azalabilir. Bu beni tedirgin etmişti ama normal bir durummuş. Ayrıca kulağına alıştırma diyenler olabilir ama bebeğinin karnı tok, gazı yok, altı temiz olsa bile senin kokunu özleyip kucak isteyebilir. Kucağına al ve her istediğinde emzir. Yenidoğanlar sık sık emmek istiyorlar
(462 puan) tarafından
Uyacağım cook teşekkür ederim tavsiyeler için ❤
(5,108 puan) tarafından
Rica ederim sağlıkla kucağına alırsın inşaAllah ☺️ cinsiyeti ne?
(462 puan) tarafından
Aminn kızım olacak inşallah  :)
(5,108 puan) tarafından
Rabbim islama bağışlasın ))
(462 puan) tarafından
Aminnnn ❤
0 oy
(232 puan) tarafından
Hastaneye giderken çantana çok az şeyler koy çünkü hastaneden çıkarken sanki bir sürü poşet taşıyor gibiydik. Göğüs uçlarına mutlaka zeytinyağı sür 
(462 puan) tarafından
Teşekkür ederimm
0 oy
(22,070 puan) tarafından
Sütüm az deme hic sürekli cok cok de sütüm az dedigin an emin ol sütun gidiyo milletin yanın da cok deme ama
(462 puan) tarafından
Anladim teşekkür ederimm
0 oy
tarafından
Emzik kesinlikle pişman olursun alıştır 
(462 puan) tarafından
Neden. Tutarsa vermeyi düşünüyorum bende
0 oy
(7,935 puan) tarafından

Bol bol emzireceksin , 1-2saate bir altına bakacaksın, beslenmeden sonra gazını çıkartacaksın.Keşke şöyle yapsaydım veya yapmasaydım dediğim bir pişmanlığım yok.Düşe kalka karşılıklı ağlayarak büyüttüm , şuan 35aylık allahıma şükürler olsun  :)

(462 puan) tarafından
Allah bağışlasın:)
0 oy
(2,014 puan) tarafından

Ne yapsam sütümü arttıramadım kendime zehir ettim en güzel günlerimi şimdi diyorum ne salakmışım. Sanki çocuğum aç kalacaktı. Tek tavsiyem etrafında süt delisi insanlar olacak onları kendinden uzaklaştırman. "sakın mama verme" "emzir sen emzir sütün iner" "emdikçe artar sütün" diyenlere kulak asma. Her kadının bünyesi farklı. Bana en yakın arkadaşım sütüm yetmiyor mama veriyorum diye sen ne biçim annesin kolaya kaçıyosun demişti o gün bugündür selamı sabahı kestim. Herkesin şakır şakır sütü olacak diye bi kaide yok. Sütün olmazsa, yeterli gelmezse asla üzülme o günlerinin tadını çıkar. Bazı insanlar ne yapsa olmuyor ben bu insanlar yüzünden çocuğumu aç bırakmışım hala vicdan azabı çekiyorum. Bana emzirmezsem eksik biriymişim gibi his bıraktılar. O yüzden sen öyle bişey olursa sakın ama sakın dert etme. Herşeyin çaresi var sadece o günler geri gelmeyecek :) 

(462 puan) tarafından
Ne acımasız ve cahil insanlar var... Anladim teşekkür ederim  :)
(462 puan) tarafından
Ahhhh… Doğumdan bir buçuk yıl sonra bu yazdıklarınıza tekrar denk gelip okudum. Meğer ben de ne çok aynı şeyleri yaşamışım kendime zehir etmişim o günleri… tavsiye istemişim ama tavsiyene uymamışım o anki psikolojiyle ;( sütüme laf eden insanları ve sözlerini hiç unutmuyorum unutmayacağım da sanırım. Tekrar teşekkür ederim artık daha tecrübeliyim

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 67 göst.
30 Kasım 2023 Aile kategorisinde Meleniko (685 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 122 göst.
0 oy
4 cevap 120 göst.
20 Aralık 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde muallime.hanim (299 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 74 göst.
8 Kasım 2021 Aile kategorisinde muallime.hanim (299 puan) tarafından soruldu

378,247 soru

11,321,193 cevap

34,765 kullanıcı

...