0 oy
440 göst.
Aile kategorisinde (367 puan) tarafından
Kizlar merhaba. 5 yillik evliyim. Bisey sorcam sizdede boylemi merak ediyrum. Benim annem babam biz evlendikten sonra evlenecek olan kisilerin taki yada paralarinj bizden istiyor. Abin ve sen verin diyor biz zamaninda yaptik onlar size yapti smdi siz yapin onlara bizim adimiza diyorlar..bu durum.esime tuhaf geliyo  kendi ailesinden byle bisey gormedi arada kaliyrm. Bu normal mi sizde bylemi yapiyorsunuz. Dun aradi eylulde su evlenicek parayi unutma dedi

37 Cevaplar

0 oy
tarafından
Benim ailem değil ama eşimin ailesi böyle. Bende bizden düğün paralarını aldıkları için onların dediklerini yapmıyorum. Aile büyükleri taksın bir zahmet 
-Reklam-
0 oy
tarafından
Verme sen niye veriyorsun 
(367 puan) tarafından
Bizden istiyorlar iste
(367 puan) tarafından
Karsi taraf dugunumuzde takti
tarafından
Tamamda sen niye alıyorsun öne saçmalık eşin birşey demiyormu
(367 puan) tarafından
Iste diyo arada kaliyorum biz niye veriyrz benim ailem be bsey istemiyor ne alaka diyo. Annemlerde onlar sizin dugunujuze yapti szde yapacaksnz diyo
tarafından
Verme canım sen niye veriyorsun
0 oy
tarafından
Tam tersi ailemiz takıyor bizde 
0 oy
(1,964 puan) tarafından
Şuana kadar kimseden böyle birşey görmedik canım. Ailemin takısı ayrı benim takım ayrıdır. Bana gelen insana bende gider takarım ailemde gider takar.  Bu dediğim birinci dereceden aile için uzak olan çok tanımadığım insanlara onlar takar gider. 
0 oy
(1,371 puan) tarafından
Ay çok saçma insan utanır istemeye ta Eylül'deki düğünün takisini
0 oy
tarafından
Yok canım bizde takıyı aile büyüğü takar.  Bana geleni yine ben takacaksam ne anlamı kalır ki
0 oy
(503 puan) tarafından
İlk defa duydum
0 oy
(446 puan) tarafından
Esimin ailesi oyle. Halasi oglum dogunca para takti. Simdi halasinin kizi dogum yapti siz takin diyor bende annenlerin takmasi lazim diyip takmadim daha 4 ay falan oldu dogali hem onlar takacak hem biz takacaz ee kuzeni bize takmadi bisi 
(732 puan) tarafından
Senin ki saçma canım senin takmam laızm halası takmış başka evlenecek vs çocugu yoksa rakamdan Lazm
(446 puan) tarafından
Valla takmadim esiminde niyeti yoktu
tarafından
Sende kusura bakma göz açıklık yapmışsın senın cocuguna takmıslar sen almıssın parasını mecburen sen takcaksn olur  mu öyle
0 oy
(2,512 puan) tarafından
Öyle şey mi olur ne saçma 
0 oy
(2,471 puan) tarafından

Kendi ailem değilde, eşimin ailesi öyle olcak gibi. Annemin komşuları bebeklik geldi bana verdi kuruş almadı.sen al dediğim halde.. Ama kayınvalidem mevlüt okutacak, komşum dedi 'sen gittin herkese gelsinler okut' diyomuş.. Böyle demesine karşılık ben ne gelirse ona vermeyi düşünüyorum. Almaz belki ama böyle şeylerin hesabını çok yapıyor borcumuz borcumuz diye diye dilinden düşmüyor. Eşimin arkadaşı şehir değiştiriyor taşınıyor diye,yapın onun çeyreğini verin borçtan korkarım diyo. Değişik geliyor bana.. Düğünümdede bu kadar ince düşünseydi :D

(2,471 puan) tarafından
Ama annemde kim ne getirdiyse sonrasında bende veririm heralde yakınlık durumuna göre, yaşıtlarım var mesela çocuklarına alırım veririm bişeyler. Annemde ayrı versin istiyosa
0 oy
tarafından
Geçen haftalarda eşimin dayisi evlendi onlar bize çeyrek takmişlardi. Kaynanam siz de çeyrek takin dedi. Ben de dedim ki altinlari siz aldiniz siz takin bizr verilmedi vetilseydi biz takardik. Hem altinlarin üstüne konuyorlar hem de size ne taktilarsa siz de onu takin diyo kendilerini çok zeki zannediyorlar
0 oy
(396 puan) tarafından
Bizim düğünde takılanları ailem ve eşimin ailesi takar bizde böyle. Sizden istemeleri saçma yani. Ama şöyle eğer abin sizin düğünde ayrı takı takmışsa sizde aynısını takarsiniz senin annen baban da ayrı ayrı takar abine 
0 oy
tarafından
Hayr tam tersi onlar veriyolar bize verdirmiyorlar
0 oy
(633 puan) tarafından
Düğünde takılan takı ve paraları siz mi aldınız?
(633 puan) tarafından
O zaman siz ödeyeceksiniz canım.
(887 puan) tarafından
Düğünde takılan altınlar zaten ailenin değil gelinin ve damadındır ailenin hiçbir sözü olamaz onlarda. Ve aile büyükleri takması lazım size düşmez takmaz annen kolaya kaçıyor
(633 puan) tarafından
Kuzum bizde hediye bilezik,kolye,bileklik vb şeyler sadece yeni evlenen çifte kalır. Kına ve düğünde çeyrek gram veya para takılarını aile alır kendi düğün masraflarını kapatmak için.
(887 puan) tarafından
Tamam da borçları zaten ödemişler takılarla aynı oluyor yani borçlara gitmiş o zaman ailenin yapması takması gerekiyor ki bizim burda takı da para da altında hepsi gelin damatta kalır kimse karışmaz onlara düğünü olanlara da anne baba büyükler takar yeni evli olan çift değil
tarafından
Siz aldıysanız siz takacaksiniz tabi ama mesela biz almadık takıları biz takmıyoruz bana öyle bir şey deseler takıları biz almadık ki siz aldınız siz takin onlar ne taktiysa derim
0 oy
(144 puan) tarafından
Normal değil canım .ama benim eşimin ailesi de böyle yaptı durumumuz yok biz takamiyoruz takı parasını siz verin diyordu.
0 oy
tarafından
Çok saçma ailenin takması lazım 
0 oy
tarafından
Takılanları kim aldı peki
0 oy
(839 puan) tarafından
Esimin ailesi öyle akrabayiz birde ama bizde öyle birsey yok kaynanamin fetnazligi
0 oy
tarafından
Kayınpederim böyle kaç yıldır bıktım artık adamdan eşim bile baba yeter artık kim ne verdiyse gönderdim sana sen halen istiyorsun dedi ondan sonra sustu resmen tavuk gibi yoldu bizi ama annenin yapması çok çok kötü ya nasıl öyle düşünüyor ki 
0 oy
(573 puan) tarafından
Valla takıları bizde büyükler alır kendi ailem kendi taktığını eşimin ailesi kendi taktığını aldı kafam mis gibi rahat şiçdi düğün olursa kendim götürmek istersem götürüyorum yoksa, yok 

İlgili sorular

0 oy
21 cevap 765 göst.
23 Eylül 2020 Diğer kategorisinde Beyaz Gül (610 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 157 göst.
25 Şubat 2024 Aile kategorisinde Gull23 (91 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 476 göst.
7 Aralık 2022 Aile kategorisinde Asena.ekinci (1,015 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 128 göst.