+1 oy
923 göst.
Aile kategorisinde (650 puan) tarafından
Kızlar artık yığıldım çok doluyum sürekli ağlamak istiyorum ve son zamanlar da çok fazla sinirliyim 

3 yaşına girecek oğlum var ve hala tuvalet eğitimi almış değil süt deseniz keseli 4 ay anca oluyor herkesin eleştirmesi benim kendimi yetersiz görmem artık eve de yansıyor çok inat bir çocuğum var her konuda benle inatlaşıyo 

Sütten geç kestin yapamadn edemedin dediler öyle yıprattılar evet haklılar geç kestim ama yemek felan yemiyordu tüm değerleri düşüktü hiç değilse ondan faydalansın diye düşündüm ayrıca çok bağımlıydı biranda kesemedm 

Şimdide tuvalet eğitimi niye bu kadar geç kaldın 2 yaşında verilir diye eleştriyor herkes ama benim oğlum 2 yaşında cümle kurmuyordu konuşmutordu çiş demiyordu lazımlık almıştık görünce saatlerce ağladı oturmam diye bende üstelemedm şimdi 1 ay sonra 3 yaşına girecek ve dün tuvalet eğitimine başladm 

Lazımlık ve tuvalet dışında her yere yaptı hepsinde de sakin kalarak olur böyle kaçamaklar annecim başaracaz dedim sonuç akşam lazımlığa çişini ve kakasını yaptı sabah kalktı saatlerce ağladı bez tak diye gitmiş bez bulmuş çantamdan kendine takmaya çalışıyor bu kadar aklı yetiyor ama benle inatlaşıyo tuvalete yapmam çiş yapmam deyip duruyor herkeste beni eleştriyo çok geç kaldın tabi öğrenemez inatlaşır diye 

Ya ben niye anneliği beceremedim niye benim çocuğum her konuda bu kadar zor niye herkes her şeyi zamanında yapabilirlerken ben niye yapamıyorum ya

39 Cevaplar

+2 oy
(13,825 puan) tarafından
Neden kendini sucluyorsun hele de annelik konusunda başkaları senin cocugunu senden iyimi bilecek ki herkes konuşsun dursun bu her zaman böyledir insanlar her konuda her zaman konuşurlar benimde oğlum 3 yaşına girecek Ekim'de oda çok inat sürekli ağlar söz dinlemez tuvaleti gündüz halelttik gece kaldı hala tam bitmiş değil yani kesinlikle kendimi de suçlamıyorum ben anneligime yapıyorum bu çocuklar için bir surec yaşadıklarımız yani oyuzden sende kendini suçlayıp aşağı çekme 
(650 puan) tarafından
Elimde değil gerçekten şu araüzerimde ki psikolojik baskıdan bunaldım
(13,825 puan) tarafından
Kimseyi takma evde olmak çocuk bakmak yetiştirmek zaten zor
-Reklam-
0 oy
(568 puan) tarafından
Onlara ne ki bundan herkesin bebeği farklı bazı bebekler hemen öğrenir yapmak ister bazı bebekler yapmaz benim erkek yegenimde konuşmayı tam bilmiyordu ama tuvalete gidince yapıyordu eliyle gösteriyordu senin ki demek ki sevmiyor istemiyor yapmak olabilir çok geç değil 3 yaş millet laf söylemeye hep yer arıyor zaten
(650 puan) tarafından
Evet 2 yaşında denemeye çalıştık ama bez çıkarma düşüncesi bile katılarak ağlamasına neden oldu bende korkmasn diye zorlamadm
(568 puan) tarafından
Zorlama bı oyun bulsan ve onu o şekilde alistirsan en azından korkusunu atar
0 oy
(1,437 puan) tarafından
Bırak milleti canım ya onlar hep söylenir zaten benim yeğenin 3.5 yasında kreste tuvaletini kendi yapar ogle uykusunda altini baglatmaz ve asla isemez yemeğini kendi yer ama eve gelince altına yapıyor geceleri ablam baglamasin yapiyor yine. yemeğini annesi yedirsin istiyor bazı çocuklar boyle oluyorlar her çocuk fabrikadan çıkar gibi ayni çıkmıyor sonuçta 
(650 puan) tarafından
Ya işte bu da var acaba anneye mi böyle nazlanıyorlar ben evde yemek yediremiyorum peşinde geziyorum sürekli iki lokma yesin diye kaynanama gidince oturup yiyormuş mesela nazlayan ilgilenen olmayınca mecbur oturup yiyor demek ki
(2,982 puan) tarafından
Nerden biliyorsun hemen yediğini belki kızıyor çocuk mecbur yiyor belki tamam yeme diyor iyice acıkınca yediriyor o zaman sende ona bunları mı diyeceksin kaynana tabiki hayır ,elestirmek istersen çok şey bulursun sende millete bakma ağzından çıkanı kulağı duymuyor çoğunun, çocuklar başkalarının yanında evde hiç yemediği şeyleri bile yiyebilir hemde iştahla baktığın yerde ağzın açık kalır bunun seninle bir alakası yok ki.
0 oy
(48,378 puan) tarafından
32 aylikti tam uc yaşında degildi tuvalet egitimine basladik banada annem hep gec kaldin dedide napalim bizim duzenimiz bu laf ettirme kimseye 
(650 puan) tarafından
Peki 32 aylıkken nasıldı kendisi istedi mi inatlaştı mı
(48,378 puan) tarafından
buyuk tuvaletini cok kolay ogrendide kucukte zorlandik özellikle gecede
0 oy
(3,268 puan) tarafından
Canım benim oğlan da 3 yaşında bezi bıraktı 2 yaşından beri defalarca denedim bıraktırmayı ama olmadı söylüyordu ama tuvaleti görünce ağlıyordu mosmor oluyordu zaten sürekli katılma nöbeti geçiren bir çocuktu ( çok şükür oda geçti) fazla üstüne gidemiyordum yani.

Ben erken kestim sütten ama gel gelelim ki yemek yiyen çocuk 1 senedir ağzına yemek almamak için direniyordu varı yoğu biberon ve süt olmuştu herşeyi normal çıkıyordu en son onu da yendik çokça sabırla.

Bana da kayınbaba diyordu ne biçim çocuk büyütüyorsun yok bezi bırak yok yemek yedir dedim öylemi yolladım bebeyi onlara 3 günde pes edip getirdiler fazla zorlamadan ama yavaş yavaş bunları anlatarak alıştır canım inşallah en kısa zamanda herşey yoluna girer

Kimsenin dediğine de bakma ağzı olan konuşuyor 
(650 puan) tarafından
İnşallah bizde hayırlısıyla atlatırız bu dönemleri ve bende rahatlarım artık çevrenin psikolojik baskıdan bunaldım kendimi tanımıyorum artık çok çabuk sinirleniyorum ağlıyorum hiç böyle değildi eskiden
(3,268 puan) tarafından
İnşallah canım ☺️
0 oy
tarafından
Çok güzel bir annesin boşver bana da çok yaptılar yapıyorlar mal mal konuşup canımı sıkıyorlar ikinci çocukta alıştım artık... sen onlara bakma çocuğun daha küçük benim kızım neredeyse 4 e girecekti bezi bıraktı anne sütü de neredeyse 3 olacaktı artı hiç bir anne çocuğunun kötülüğünü istemez onun karakterini yapısını en iyi sen biliyorsun ve ona göre davranıyorsun.. o canını sıkanlara da de ki benim çocuğum böyle kusura bakmayın sizin kadar mükemmel olamıyorum hepiniz kusursuz sunuz yaa
(650 puan) tarafından
Evet gerçekten takmamaya çalışsam da takıyorum özgüvenim kırıldı resmen daha fevri daha sinirli biri oldum hiç böyle değildim
tarafından
Sen kızına annelik mi yapıyorsun bile denildi bana bende artık gergin biriyim dediğiniz gibi özgüvenim kırıldı
0 oy
(7,935 puan) tarafından
Canım çiş eğtimi konusunda şuan bende aynı durumdayım .3gün önce 3yaşına girdi .Asla tuvalet eğtimini kabul etmiyor , sar diye ağlıyor.

Liseden arkadaşımın oğlu 3bucuk yaşında öğrenmiş.Üstüne çok gitme ters teper , henüz hazır değildir diyor .Ben de üstelemiyorum.Niye öğretmedin geç kalmışsınsın cart curt diyen insanlardan da hızla uzaklaşıyorum , görüşmemeye çok muhattap olmamaya çalışıyorum.Öğrenmek istemiyor işte napayım öğrenmek istemiyor diye döveyim mi çocuğumu ;valla çoğuna böyle cevap veriyorum 
(650 puan) tarafından
Ara mı vermeyi düşünüyorsunuz peki birde geceyi de mi kesmeye çalışıyorsunuz yoksa önce gündüz sonra gece mi
(7,935 puan) tarafından
önce gündüz alıştırayım diye düşünüyordum ama gün içinde dayanamayıp pes ediyorum malesef
0 oy
(1,101 puan) tarafından
Her çocuk bir değildir hiç bir şey için geç kalmadın dışarıya kulaklarını tıka 
(650 puan) tarafından
Bunu yapabilen keşke
0 oy
(3,376 puan) tarafından
Her çocuk bir değil ayrıca çilesini sen çekiosun konuşanların bigün sana faydası yoksa ağızlarının payını ver
0 oy
(749 puan) tarafından
Sen kulaklarinı o densiz kisilere kapat .her anne mukemmeldir.mukemmel gözuken anneler inanki çocuklari uysaldir  uyku duzenleri yerinde xoxuklardir.hic bir cocuk birbirinn aynisi degil şoyleki.iki cocugum var iki bile farkli biri uykuyu sever biri sevmes biri yer digeri yemez simdi ben iyi annemiyim.kötü annemiyim.cocukgun karakteri esas bu durumda ilk cocugum 1 bucuk yasinda alisti cise ikinciye alistirmaya calisiyrm kacio peki ben ilkini basardim nedennikincisini basaramiyorum çünkü cocuklarimin karakteri farkli mlutfen kndini yipratma 
0 oy
(4,700 puan) tarafından
Kız yengemin dördüncü çocuğu Kasım da 4 yaşına girecek hala alıştırmadi bide çocuğu istemediğinden değil edemiyorum diyo oğlum 3 yaşına bir ay sonra girecek bende 1 buçuk aydır alistirdim bence gayet normal bir vakit oğlunun da ilk günler gayet normal sabırlı ol sadece 
0 oy
tarafından
Şimdi küfür etsem günahı bana yazılacak diye susuyorum. Millet çok mu iyi anne olmuş da ortalık serseri zübbe kaynıyor onlar kendi evlatlarına baksınlar. 

Her çocuk aynı değildir siz etrafı değil nolur çocuğunuzu dinleyin. Onunla bağınızı kuvvetlendirin. Onu yetişkinliğe hazırlamak adına "biz yetişkin insanlar tuvaletimizi buraya yaparız sen de burayı denemek istersen senin yanında olurum, hatta bak sifonu çekmek çok eğlenceli" gibi sözler deneyin. Elbette denemişsinizdir ama eğitimi oyuna çevirerek onun ilgisini kazanabilirsiniz. Yaparsa onu ödüllendirmeyi de unutmayın. Bezi bırakırsan o bezin parasına sana istediğin oyuncakları alabiliriz demeyi deneyin ne de olsa o para her türlü çıkıyor cepten. (bunu bir doktordan duydum) 

Lütfen sakinliğinizi korumaya çalışın çok zor biliyorum. Ama onun şu an tek istediği şey sizin onu anlayışla karşılamanız. 20 yaşına kadar altına yapacak değil ya illaki öğrenecek. Siz evladınız kenetlenirseniz hem bağınızı kuvvetlendirecek hem de sizi dinlemeye başlayacaktır.

Burada babaya da iş düşer. Mutlu anne mutlu çocuk demektir. Biraz dinlenmeye, özellikle de kendinizi dinlemeye çalışın.

Bunları aşacaksın güzel anne. Çocuğunu düşünen her anne çok güzel ve özeldir. Siz mükemmel bir annesiniz ❤️
0 oy
(585 puan) tarafından
Canım benim eşim 5 yaşında memeyi kesmiş. Onunla alakası var mı bilmiyorum ama bağışıklığı aşırı kuvvetli bir insan. Tuvalet eğitimi de sabır gerektiren bir iş moral bozmadan kararlı durman gerekiyor. Kimsenin dediğine bakma sen. 
0 oy
(1,057 puan) tarafından
Ağzı olan konuşuyor dayımın kızı 3 yaşında konuşmaya başladı kardeşim 5 yaşına kadar emzikle gezdi şimdi üniversite sınavında derece yaptı ve bu arada 4. Sınıfa kadar okumayı sökemedi doğru düzgün hocalar özel eğitime yönlendirmek istedi yiğenim 3 yaşında bezi bırakmaya başladı. Her bebek bir değil sen çok güzel bir annesin. 
0 oy
(1,571 puan) tarafından

Benim oğlum da ekimde üçe girecek. Konuşması bir buçuk yaşından beri var. Ama hala tuvalet egitimi yok:D nisan mayis gibi denedim korkuyodu bıraktım. Eleştiren bk yesin:D zerre umrumda değil benim çocuğum herkes çocuğuna göre en mükemmel annedir

0 oy
(1,736 puan) tarafından
Yiğenim 4 yaşında bezden kurtuldu, olmadı istemedi anneside hazır olmasını bekledi. Her çocul aynı olacak diye bişey yok, etrafı dinleme. herşeye laf söylemeye bayılan tip çok
0 oy
tarafından
Ahh canım aynı durumdayız benimki 3 yaş 8 aylık hala tuvalet eğitimi alamadı 3 kere denedim hep başarısız oldum konuşmuyor her yere yapıyor huylanımyor bende şaştım kaldım 
0 oy
(107 puan) tarafından
Benim oglumda 3 yasina giricek yeni yeni konusmaya baaladi o yuzden suan düsünmüyorum bezi biraktirmayi her cocuk ayni degil malesef o yuzden hic moralini bozma bence elbet ögrencekler herseyi er yada gec üzme kendini
0 oy
(1,389 puan) tarafından
Kusuruma bakma yazdıklarının hepsini okumadım oğlum 5.5 yaşında hala süt içiyor emme değil biberon herkes konuşuyo neden biberon diye ztn gün içi içmiyo sdece gece uyuyacağı zmn bardaktan içerken kokuyo diyo mllet konuşsun dursun veriyorum büyük oğlum ozmnlar kaynanamla 1 sene yaşamak zorunda kalmştım herşeye laf ediyor diye kendi evime çkınca bezi braktrdım 3yaşını geçiyordu geç kaldın dediler tınlamadım bezi alan da benim sütü alan da millet çok iyiymiş gibi konuşur dinleme sen
0 oy
(1,726 puan) tarafından

İşte bu yüzden küçükken başlayacaktın neyse olan olmuş pes etme tuvaleti öğrenecek nasılsa tabi sende hal kalırsa :angel:

(650 puan) tarafından
Zaten denedim küçükken reddetti

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 425 göst.
0 oy
23 cevap 369 göst.
0 oy
15 cevap 377 göst.
17 Aralık 2023 Diğer kategorisinde fatmahilall12 (214 puan) tarafından soruldu

377,285 soru

11,290,794 cevap