0 oy
985 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde tarafından

Kziim 24 aylık takıntılı davranışları var ayicigi gece gündüz elinde onu bırakmaz unitsa hemen aycik nerde diye koşar arar ayıcık yumuşak olduğu için her yerine sürüyor onu kulağına yani öyle ayıyla oynamak değil amacı amacı yumuşak orasına burasına sürmek çok bağlı ona ..ve alt dudağıni.emiyor hep ağzında dudağı sadece yemek yerken konusurken çıkar ağzından o dudak..ve ikili üçlü cümle kurmaya başladı ama bazdn tekrar yapar çok mesela o cevabı alana kadar bama soru sorar ne bilim sanki bir gariplik var iki gündür aglayip.geziyorum hiç kısmen yok eşim şehir dışında hastaneye götürsem poskoljim kaldırmaz ben napcam böyle hiç bilmiyorum gitsem bir dert gitmesem bir dert kafayı yedik resmen kardeşi doğduktan sonra bunlari.yaomaua başladı Niue böyle bilmiyorum ondan mı yapıyor kıskanıyor yoksa naska birşey mi var bilmiyorum böyle olan var mı düzelir mi.ne. bilim kızlar çok yorgunum:(((

22 Cevaplar

+2 oy
(1,244 puan) tarafından
Psikolojim kaldırmaz diye çocuğu tedavisiz bırakma bence canım. Kardeş doğduktan sonra olmuş büyük olasılıkla kıskançlık yüzünden byle ama en doğrusunu Dr söyler bian önce git dra en azndan nasıl davranman gerektiğini anlatır sana. Youtubeden de videolar izleyebilirsin kardeş kıskançlığı ile ilgili eğitci videolar. Umarım yaparsın burda kim ne derse desin uzman görüşü gibi olmaz..
-Reklam-
0 oy
(5,273 puan) tarafından
Teşhis kondu mu canm
tarafından
Hayır
0 oy
(11,019 puan) tarafından
Kıskanclık olma olasılıgı cok yuksek canım. Benim kızım kardesi dogdugında 6.5 yasındaydı. Birden bana bez bagla demeye basladı o gecti sonra kemdi giyinen wc giden cocuk tamamen bana baglandı. Daha yeni yeni duzeliyor. Ama gene de iöin rahatlasın götür dr dan dıy olmadıgını 
0 oy
(7,607 puan) tarafından

:'(ayni buna benzer bi post bende açtım insan çok korkuyor acaba derken bile bu yandan ya geç kalırsam korkusuda var ben şuan sudan çıkmış balığa döndüm olabilir de olmayabilir de ne düşüneceğimi nasıl davranacağını bilmiyorum sadece korkuyorum :pinch:

(6,438 puan) tarafından
Evet senin postundan sonra psikolojim bozuldu hatta yorum yaptım sonra kapattım emin olunca yazsanız daha doğru bakın böyle böyle yapıyordu otizmli diye yada değil diye evlatlarımızı korusun rabbim ama o şüphe girince maf oluyorsun şimdi yarın yada öbürgün kendim kontrole gidince bebek için kızımada alıcam randevu özele çocuk doktoruna göstericem
0 oy
(368 puan) tarafından
En son aşısını kacıncı ayda yaptrdnz 
tarafından
2 yaisnda
0 oy
(8,770 puan) tarafından
Benim kızımda küçükken bataniyesine aşıkti yemekte uykuda oynarken tviye bakarken ne olursa olsun o batani elinden düşmezdi sürekli batani.oda yüzüne sürerdi koluna sürerdi kimseye izin vermezdi dokunsa bataniyesine ama büyüdü bıraktı üzülmeyin bence otizm değildir 
(1,287 puan) tarafından
Aynı benşm kızımda battaniyesinden ayrılmıyor yabancılara dokundurmaz , koklar
(8,770 puan) tarafından
Aynen öyle bir koklardi ki bazen acaba ne kokusu alıyor derdim koklardim bana kokmazdi her 6 günde bir mutlaka yikardim ve her yikamamda makinayı izleyip ağlardı bitene kdr göbeğim çatlardi
0 oy
(849 puan) tarafından
Zor bir durum elbette, bu işle hayatımı kazandığım için söylüyorum ki dünyanın sonu değil. Varsa yapılabilecek en doğru ama en zor şey bir an önce kabullenip doğru adımlar atabilmek. Onu her haliyle kabullenmek. Başka türlüsü olmuyor. Psikolojiniz, yaklaşımınız öyle önemli ki... 
tarafından
Senin çocuğun otizim mi
(849 puan) tarafından
Hayır işim bu.
tarafından
Yani çocuğumda otizim belirtileri mi var
(849 puan) tarafından
En kısa sürede bir doktora götürün, işin uzmanı görsün ki içiniz rahat etsin. Sadece söylediklerinize göre değil derim ama çocuğu görmeden bir şey söylemek mümkün değil.
0 oy
(61 puan) tarafından
Hemen otizm gözüyle bakmayın otizmde en büyük belirleyici göz temasidir göz teması kuruyo mu seslenince bakiyo mu ? Düşünüyorum da küçükken benim de çok takıntılarım vardı hemde baya yani anlatsam şok olursunuz kendiliğinden geçti demek annem üstünde dursa kesin otizm derdi. Çok korkuyosaniz bı goturun çocuğa belli etmeden 
tarafından
İnsaAllah öyledir göz teması var ismine genelde bakar
0 oy
tarafından
Otizm belirtisini kendin mi koydun?
tarafından
Nette bir video gördüm doktor anlatıyordu
0 oy
(1,350 puan) tarafından
BENİM SON POSTU MU OKU atipik otizimli bir çocuğun annesi olarak bağıra bağıra herkeze söylüyorum BİR ANNE ŞÜPHE DUYUYORSA BİRŞEY OLMASA DAHİL PİSKİYATRİSE GÖSTERİN. 

Böyle kendini parçalamak yerine ağlamak yerine her gün acaba otizim var mı diye düşünüp kendini yıpratacağına neden bir piskiyatrise götürüyorsun??

Pisikolojim kaldırmaz ne demek belki birşey varsa erken tehşis koyulacak ve çocuğun gelişecek neden zaman kayıp ediyorsun.

Yada piskiyatris sana çocuğun kardeş kıskançlığı yada dönemsel atak bu çocuğun hiç birşeyi yok deyip gönderecek belki?? Böyle içini sıka sıka zaman geçirmek daha mı güzel bir görünün piskiyatris e içiniz rahatlasın 
tarafından
Çok haklısın ama ne bilim bunu duymaya kendimi hazır hissetmiyorum tabiki götürcem ama beni neler bekliyor naisl olcak hiç birşey bilmiyorum şuan için kendimi çok çaresiz çok mutsuz sanki dünya yıkılmis.altinda kalmış gibi hissediyorum bu bı bahane değil yanlış belki ama benim poskoljim hiç iyi değil nasıl bu hale geldim onu da bilmiyorum:( peki. Çocuğun da değişim oldu mu egitim iyi geldi mi
(1,350 puan) tarafından
4 aydır eğitim alıyoruz ve karşımda bam başka bir çocuk var hemde 4 ayda..
Çiçeğim ben 4 ay önce öğrendiğimde takside eşim ile bağıra bağıra apladık.. Taksici cenaze haberi aldık sandı o derece haftalarca sigara ile beslendim ben dünyam başıma yıkıldı üç yaşında olmasına ramen kendimi yedim neden daha erken fark etmedim diye uyumadım gecelerce erkek çocuğu geç konuşur dediler babasına çekmiştir dediler şımarık bu dediler keşke kulak asmayıp hemen gitseydim piskiyatris e bır haftada tam 6 bin tl harcadım tüm özel piskiyatris lere gittim sırf otizim yok sözünü duyarım belki diye alışma sürecim epey zor geçti ama şimdi şükür ediyorum ki erken tehşis koyuldu postuma belirtilerden tut herşeyi yazdım süreç nasıl ilerledi yaptıkları ve yapamadıkları orada uzun uzun yazdım belki okumuşsundur belki doktor birşeyi yok diyecek çocuğun için kendini boşuna yıpratma en kısa sürede git ki için rahatlasın bizim üzülmemiz çocuklarımıza bir fayda sağlamaz unutma güçlü anne güçlü çocuk
tarafından
Okudum benim en çok kafama takılan bu yumuşak şeyleri orasına burasına sürmesi birde alt dudağını emmesi onun dışında ikili üçlü cümle kurmaya başladı ona sorunca cevap veriyor henüz akıcı konuşması yok basit şeyler söylüyor adın ne diyince diyor kaç yaşındasin diyince diyor göz teması öyle çok uzun uzun bakmaz ama sık sık kurarız uzun baktığı da olur senin oğlunun göz teması kısıtlı yazmışsin kısıtlı nasıl oluyor yani biraz açar mısın sana zahmer olmaZa
(1,350 puan) tarafından
Canım benim sorduğun sorulara cevap veriyormuş ismini yaşını söylüyormuş kısıtlı dediğim mesela 3 kere adını sorsam 4 üncü de söyler 2 3 kere seslensem 3 üncü de dönüp gözüme bakar hemen değil. 2 li üçlü cümle de kurmaya başlamış otizimli çocuklarda ikili iletişim olmaz yada çok kısıtlı olur senin anlattıklarına göre bana otizim gibi gelmedi hiç  normal çocuklarda da nesnelere takıntı hassas yumuşak nesnelere karşı dokunma hissi olabiliyor oyun kuruyor mu seninle oynuyor mu? Takıntılı davranışı var mı mesela nesneleri yan yana dizme tekrarlayan davranışlar sürekli ışık açıp kapatma düğmelere ısrarla 7 8 kere basma sürekli kuş kuş kuş araba araba araba deme gibi? Senin bahsettiğin şeylere belirti bile diyemeyiz sadece dudak emme ve nesneleri yüzüne sürme bir belirti değil
tarafından
Oyun kuruyor ama hemen sıkılıyor mesela bebeği arabaya koyup sürüyor bebeği banyo yaptırmak için leğen su falan veriyorum banyo yaptiyor başında durunca oynuyor parka gidince çocuklarla oynamak istiyor bebeklere mama falan yediriyor ama işte öyle uzun uzun oynamaz...içine kapanık çekingen bir cocuk ..ikili üçlü cümleler kurmaya başladı ama bazen uygun olmayan kelimeler saçmalıyor ama bazen de anlamlı şeyler söyler ne bilim ya bazen böyle saçma konuşmasi işte bahsettiğim huyları kafama takılıyor öyle kuş falan demezde ama bazı şeyleri tekrarlar parka gitcez falan bunları nornal mi değil mi bilmiyorum
0 oy
(476 puan) tarafından
Bu saydıklariniz otizm için yeterli belirtiler değiller kardeşim otizm olduğu için detaylı biliyorum fakat götürüp muayene ettirin emin olun battaniye meselesinin otizm ile ilgisi yok onuda bilin yani korkmayın.
0 oy
tarafından
Ne demek psikolojim kaldırmaz anasın sen ana eyer bir problem varsa özülmeli napcan ömür boyu kaçacakmısın bide öyle bir başlık atmışsın ki sanki çocuğa otizm tanısı konmuş gibi teallam yaaa
tarafından
Sen dalga geç diye yazmadım benim neler yaşadığımı sen nerden biliyorsun da kalkmış bu şekilde yorum yapabiliiyorsun benim poskoljim kaldırmaz derken kızımı düşünmekten bitik bir haldeyim şuan onu hasteneye götürmeye gücüm yok çünkü iyice çökersem kziim için daha kötü olur bu ayakta dimdik duracak güçlü bir insan değilim daha cocik yaşta neler yaşadım buralara ne zorluklarla geldim kimse bilemez ben senin dediğin gibi bir anne olsaydım  çocuğumu düşünmekten bu hale gelmezdim aman der yer icer gezerdim yorum yaparken bu şekilde acımasız olan insanlara tahammülüm yok git dalganı başka yerde geç sen hadsiz
tarafından
Cevabımın neresinde dalga geçmişim acaba dön bşrdaha oku asıl sen haddini bil ne halin varsa gör
0 oy
tarafından
Psikolojim kaldırmaz demeyin şüpheyle yaşamak çok zor götürün en azından var mı yok mu öğrenin ona göre hareket edersiniz 
0 oy
tarafından
Benim oğlumun da bı ayısı var asla bırakmaz kankam der hatta ona oğlum 3,5 yaşın da kışın konuşmaya başladı 24 aylıkken anne dedi düşün ama ben doktora götürdüm kekemeligi vardı eşimin sülalesin de olduğu için hemen gittik gelişim testi filan herşeyi yapıldı belirli bi süre verdi bize o süre geçmezse kekemeligi vardır dedi biz köye gittik o ara eşim köye yolladı çocuğum açıldı her gün düzenli dışarı çıkardım bu yaz arkadaş edindiği için açıldı baya ama mutlaka doktora götür eşimin kuzeninin çocuğu da böyle sadece 1 kişi ile filan oynar sürekli bı bağırma biri bağırdığı zaman ağlıyor normal okula yollamadılar bilerek bu sene inatla da doktora götürmüyorlar götürmüşler ama üstüne düşmüyorlar sırf çocuğumuz da bişey var denilmesin diye ama çocuğuna iyilik etmiş olmuyosun ona en büyük kötülüğü yapmış oluyosun biz anneyiz her ne olursa olsun evladımızn yanın da olmalıyız herşey Allahdan üzülme 
0 oy
(788 puan) tarafından
Bence kızında hiç bir sorun Yok Dr götür için rahat etsin.kardes gelmiş onun için zor bir durum yiyenin kardeşi olunca çok değiş ti oda öyledir 
0 oy
(1,405 puan) tarafından
bilmiyorum Allah kimseyi taşıyamacagi Bi yük vermesin ama bence bzi çok kurcaliyriuz. benim kızım 5 yaşına girdi hala ayıcık pelus elinde onsuz yapamıyor yeni yeni evde bırakıyor yoksa markete gitsek bile elindeydi. ağustosta kalın battaniyesi i koklayarak uyuyor. 1 yaşındayken ayak ucunda yürüyordu 2 yaşında bütün renkleri bilip sırayla diziyordu. hemen herseyi ezberliuroudu. yani ben o kadar arastirmamistim araştırmış olsaydım derdim kesi. otizim şüphesi diye. yani cahilligimin avantajı :)  zamanla hepsi geçebiliyor. kızım şuan çok şükrü gayet sağlıklı ve zeki Bi çocuk. yine de için esuphe kalmisin götür uzmana
0 oy
(3,641 puan) tarafından
Otizm değildir bu canım. Kardeşi doğduktan sonra yaşadığı stresi bu şekilde atmaya çalışıyor büyük ihtimal. Kendini rahatlatmaya çalışıyor. Biraz daha sevgi göstermeye çalışın.
0 oy
(2,096 puan) tarafından
Ya ben gerçekten senin amacını anlayamıyorum durup durup aynı konuda post açıp doktora gidememek nasıl bir kafa. Hayır insanlar sürekli bunlar normal kardeşten sonra olabilir diyor ona rağmen tatmin olmuyorsun biz daha ne diyelim sana. Doktoru psikolojim kaldırmaz demişsin ama şu anda da psikolojin hiç iyi değil bence. 
tarafından
Sen ne kadaf kalpsiz ruhsuz bir insansın ya her postumin altına gelip böyle vicdansız şeyler yazıyorsun amacın ne olabilir dengesiz çocuğumu düşünmek tabiki benim kızım gibi olup normal mi anomali mi diye bakıyorum asıl senin amacın ne beni sürekli yermek peşindesin poskoljim iyi değil yazmışım zaten Allah sana da yaşatsın işte o zaman beni anlarsın benimle uğrasmayi dalga geçmeyi bırakırsın o zaman kinama kimseyi sende bu duruma düşersin vicdanın bile yok sürekli kötü yorumlar yapıyorsun çocuğunu düşünen bir anneye ama cinsel içeriği postlar olsa hemen güzel güzel oturur yazarsın bir daha bana yorum yama istediğim kadar yazarın bu seni hiç ilgilendirmez benden rahatsız isen girio okuma görme beni birde senle mi uğraşcam
(2,096 puan) tarafından
Bana böyle diyorsun ama hemen beddua edecek kadar kötü kalpli olan sensin üstelik bir çocuk üzerinden. Anne olmuşsun ama vicdan sahibi olamamışsın. Kusura bakma ama ben sana güzel yorum da yaptım ona cevap bile vermemiştin diye hatırlıyorum. Burada gereksiz açılan her otizm postu diğer anneleri endişeye sokuyor biz de sana insan gibi yol gösteriyoruz, normal değilsin diyoruz. Allah kalbine göre versin sana daha da başka hiçbir şey söylemiyorum.
0 oy
(2,746 puan) tarafından
Durup dururken çocuğa niye otizm dedin ki şimdi? Annesin sen otizmlide olabilir. Bu normal ama saçma sapan tanı koymuşsun kendince
tarafından
Saçma olan sizsiniz yaşadığım şeyi bilmeden bu kadar vicdansız şeyler yazmak sizin gibi kalpsizlre yakışır ancak zaten iyi değilim birde sizle uğraşıyorim bu yasa kadar hiç kimse öğretmedi mi sana kimseyi kınama başına gelir diye...
0 oy
tarafından
Yumuşak şeylerle oynaması otizmle ilgili mi acaba benim kızımda battaniyesi var ona aşık onunla yatar kalkar ama ben öyle düşünmemiştim
tarafından
Bilmiyorum takıntı çünkü yumuşak şeylere aşırı ilgisi var

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 355 göst.
0 oy
4 cevap 169 göst.
1 Temmuz 2023 Moda kategorisinde Havin06 (2,410 puan) tarafından soruldu
0 oy
23 cevap 729 göst.
14 Aralık 2021 Aile kategorisinde Kayrmm (683 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 211 göst.
4 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde 175766 (299 puan) tarafından soruldu

396,408 soru

11,857,665 cevap

35,955 kullanıcı

...