0 oy
597 göst.
Aile kategorisinde tarafından
3 senelik evliyim kızlar ailem beni kırk kanaat gelin etti bizim adetimizde damada damatlığı kız evi almaz eşimlerin adetlerine göre de damadın damatlığını kız evi alırmış dediğim gibi kırk kanaat gelin edildim ailem eşimin damatlığını almadı adetimizde olmadığı için eşim 3 senedir ne zaman düğün videomuzu izlesek bunu söyler kaynanam bana damatlık almadı diğer damadına alırsa bana da alması lazım der sürekli tek bana da değil başkalarının yanında da söyler bende dedim ki siz de benim sandığımı almadınız adetlerinde gelinin sandığını gelin alırmış sandığımı almadınız ödeştik dedim ama bir türlü vazgeçmiyor insanların içinde söylrmesi zoruma gidiyor siz eşinize damatlık aldınız mı? Bu konuda haksız mıyım 

71 Cevaplar

0 oy
(763 puan) tarafından
Evet bizdede kız evi alırdıda uçuk fiyatlı bişey olsaydı eşim kendi parasıyla ekleme yapardı büyük ihtimalle ayrıca durumunuz yoksa mecbur değil damadın durumuda iyiyse eğer ama tabi diğer damada alırlarsa hoş olmaz 
tarafından
Alırdım fazlasını bile yapardım
tarafından
En azından ailemin üstüne lafları olmazdı
(763 puan) tarafından
Yani artık gelmiş geçmiş dillendirip durduk yere can sıkmanın ne gereği var ki
tarafından
Bilmiyorum
(763 puan) tarafından
Eşine bu konu hakkında canının sıkıldığını belli etmelisin canım belki o zaman açmaz
-Reklam-
0 oy
(1,229 puan) tarafından
O gelinliği aldı ben damatlıgı, ama eşin anlayışlı olabilir böyle mahallede dedikodu yapan teyze agzı gibi davranması hoş degil
tarafından
Nişanlıpım kınalığım ve gelinliğim kiralıktı bana tek aldıkları elbise söz elbisemdi bir de nikah elbisemi satın aldılar
(1,229 puan) tarafından
Benimde kiralıktı ama para onlardan çıkıyor sonuçta ya
0 oy
(462 puan) tarafından
Sende insanların içinde sana ne almasıysa bana onu almadın bunu almadın de rezil olsun :)
0 oy
(4,859 puan) tarafından
Evet eşimin damatligibi annemler aldı iki model oluyordu tej damatlikta o yüzden hem nişanda hemde düğünde giydi benim nişanlık abiyesini eşim verdi parasını gelinliği de düğünde takılanlara ödedik sandigimi ve sandık icinide beraber benim annem babam ablam ve eşinle gidip alışverişte doldurnustuk
0 oy
(6,671 puan) tarafından
Kız tarafj alir da niye bu kadar söylüyor anlamdım 
0 oy
(8,908 puan) tarafından
Damatlligini 2 sene önce 1000 tlye ayakkabısıda dahil olmak üzere almistim:))) ayrıca olsun ailen alamamış olabilir bunun lafını yapması mi gerekiyor
0 oy
(3,329 puan) tarafından
Siz nerelisiniz canim. Kiz tarafi alır damatlığı. Hic duymadım ben erkek tarafının aldığını 
0 oy
(341 puan) tarafından
Evet damatlik var ayrıca onla da  bitmiyo sivas in adeti kundurasi ic camasiri parfumu ve saati de aliyolar 

Biz kundura ic çamaşırı aldık ama kaliteli bir parfum ve saat.almadik

Yatak odasi da kiz tarafi aliyo bizim burda ama  annem alamadi  bilezik taktilar onun yerine 
tarafından
Damatlık hariç her çeyini aldık saat iç çamaşırı çorap traş makinasına kadar
(341 puan) tarafından
Aslında isin özeti herkes gucu nispetinde yapar  bunları laf etmek ayıp
0 oy
(650 puan) tarafından
3 sene olmuş saçmalıyor eşin yani 
0 oy
(12,856 puan) tarafından
Biz eşime damatlık oda bana gelinlik kaftan kına gecesi elbisesi aldı bizde sandık adeti yoktu sandık hiç almadım
tarafından
Söz ve nikah elbisem dışında hepsi kiraydı
0 oy
(2,605 puan) tarafından
Kız tarafı alıyor ama eşim aldı babamlar o kdr masraf etmiş bide damatlık mi alalım 
0 oy
(3,230 puan) tarafından
Kız evi alır damatligi damat takimi ayakkabı parfümü kemeri herşeyini alır 
tarafından
Damatlığını almadık ama damatlığın içine 2 gömlek çorap kemer aldık
(3,230 puan) tarafından
Aman o da daha ne istiyor geçmiş üstünden 3 yıl takılma ya
0 oy
tarafından
Evet oyleymis benim ailem yüzuk aldi edime onlarda bana sadece yüzuk aldilar damatligida esim kendisi aldi birsey demedi ozaman alsinlar felan dedi ama simdi soylemez kendim aldim diye felan soylemesi ayip olmus gecmis gitmis sonucta alinmis yani
0 oy
tarafından
Kiz alir hatta kapsamlı bir damat bohcasi yapılır 
tarafından
Damat bohçasınıda yaptık bacım sadece damatlık yoktu içinde 3 4 kat elbise eşofman iç çamaşırı çorap traş makinası tırnak makasına kadar aldık canım
tarafından
Çok ayıp etmiş bu kadar laf olacağını deseymis borç dert yapardınız
tarafından
Aynen öyle insan içine girmeyince bilmiyormuş
0 oy
tarafından
Damadın herseyini kız tarafı alır

Gelinin herseyini erkek tarafı alır bizde adet böyle. 

Ama sizde yokmuş hem de ailenin durumu da iyi değilmiş. Abartmasın eşin geçmiş gitmiş çocuk gibi ne uzatıyor öyle milletin içinde. 
0 oy
(2,165 puan) tarafından
Bizde de yok boyle şeyler, eşim aldı kendi kıyafetini 
0 oy
(6,320 puan) tarafından
Haklısın olan olmuş ne ayıp. Görgüsüz gibi sürekli dile getirilir mi bence insanların içinde onu boz. Belki bir daha cesaret edemez. 

Evet damatlıgi ben aldım ama ben çalışıyordum yani kendi paramla aldım. Benim ailem de alamazdi.
0 oy
(249 puan) tarafından
Bizdede kiz tarafı alırdı. Annemgil almadı durumları yoktu. Eşimde diyodu obur damada alırlarsa isterim diye oburunede almadılar. 
0 oy
(2,223 puan) tarafından
Normal şartlarda gelinliği erkek tarafı damatligi kız tarafı alır benim abime öyle yaptık ama ben ve eşim ailelerimizi hiçbir esyamiza düğüne vs karıştırmadik eşimin ailesinin durumu yoktu (aslında vardı ama borcumuz var vs diye kendilerini çektiler) kendimiz kredi borç vs yaptık. Böylesi daha güzel oldu kimse hiçbir şeye karisamadi
0 oy
(2,562 puan) tarafından
Hayır almadık bizdede almaz kız tarafı erkek kendi alir

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 1,651 göst.
11 Haziran 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 217 göst.
0 oy
30 cevap 1,066 göst.
28 Mayıs 2021 Aile kategorisinde Iyiniyetli (707 puan) tarafından soruldu