0 oy
596 göst.
Aile kategorisinde tarafından
3 senelik evliyim kızlar ailem beni kırk kanaat gelin etti bizim adetimizde damada damatlığı kız evi almaz eşimlerin adetlerine göre de damadın damatlığını kız evi alırmış dediğim gibi kırk kanaat gelin edildim ailem eşimin damatlığını almadı adetimizde olmadığı için eşim 3 senedir ne zaman düğün videomuzu izlesek bunu söyler kaynanam bana damatlık almadı diğer damadına alırsa bana da alması lazım der sürekli tek bana da değil başkalarının yanında da söyler bende dedim ki siz de benim sandığımı almadınız adetlerinde gelinin sandığını gelin alırmış sandığımı almadınız ödeştik dedim ama bir türlü vazgeçmiyor insanların içinde söylrmesi zoruma gidiyor siz eşinize damatlık aldınız mı? Bu konuda haksız mıyım 

71 Cevaplar

0 oy
(686 puan) tarafından
Bizde de erkeğin damatligi ayakkabısı yüzüğü kız alır öyle aldık ama maddi açıdan yapilamadiysa anlayış gösterirdi eşim ,,esinizin içinde kalmış demekki aman yıllar geçmiş nolcak yani sürekli dile getiriyor sonuç mutluysan napcan ayrintiyi
-Reklam-
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Bizde almayız ki alınsaydıda eşim birakmazdı. Yuzugunude herseyını de eşim aldım kimse bsy talep etmedi aslada lafı olmadı
0 oy
(795 puan) tarafından
bizde de kiz tarafi alir bende o sekilde maddi zorlukla evlendim hatta esim istemedi ama annem bi sekilde olmaz oyle diyip almıştı sandigi erkek tarafi mi alir onu bilmiyorum ama olmus bitmis kac zaman gecmis bence dillendirmek bosuna sacma geldi bana da 
0 oy
(4,390 puan) tarafından
bu da yeni trend sanirim
0 oy
(1,331 puan) tarafından
Her yerin adeti farkli oturup onceden konusmak lazim ama o esnada kimsenin aklina gelmiyor sormak bizde de buuna benzer oldu 1 yil nisanli kaldim bizde bayramlarda kiz evine kurbanlik hay van ya da et yollanir bizde oyle adet yok dediler cokta onemsemedim o donem ama kendi kizina ayni memleketten damadi et yollari onlarin ilcesinde var demekkiye dondu olay
0 oy
(48,657 puan) tarafından

damatligi.ve sandığı kiz tarafı alir. 

esinin yaptigi saygisizlik
0 oy
(283 puan) tarafından
Bizdede adettir canım alyansınıda biz almıştık damatlığınıda fakat sürekli bunu temcik pilavı gıbı ısıtıp ısıtp ortaya getırmenın anlamı ne yanı aradan 3 sene gecmiş
0 oy
(3,681 puan) tarafından
Valla bizde iki taraftan da destek görmedik durumları herkesin belliydi eşime damatlık yine ben alcaktim kredi kartı ile çalışıyordum ama yine çeyiz borcum felan vardı eşim gerek yok ben alırım zaten sende sıkışıksın demişti kendisi aldı 
0 oy
(5,953 puan) tarafından
Bizdede kiz tarafı alır ama eşim ben alırım dedi aldirmadi beraber gittik begendik karar verdik ücretini kwndisi ödedi böyle şeylerin lafı gecmemeli çok cirkin  kina günü tulucu geldi takmaya ücreti esim vericekdi esim icerdeyken babam ödemiş bunlar jestir sen aldin ben almadim cirkin seyler esim toplum icinde dese kinciyim soğurum ya
0 oy
(127 puan) tarafından
Adetimizde yoktu ama 

Yatak odası 

Kına gecesi 

Damatlık ve tüm ceyizleri yaptım 

Bana bı çeyrek dahi takmadilar bileziği geç çeyrek bile ha noldu ezildiler ama arsizliklarindan da yenilmediler

Kocama helali hoş olsun
0 oy
(1,483 puan) tarafından
Ben aldım kız tarafı alır çoğu yerde 
0 oy
(997 puan) tarafından
Bizdede kız tarfi alır canım babam aldı benm de ama alinamdiysa sürekli başa kakilmaz canım 
0 oy
(329 puan) tarafından
Sende hiç vazgeçme taki kendi vazgecene kadar sandıgımı almadınız de. ;) 
0 oy
(1,130 puan) tarafından
Bizim adetimizde de kız alır eşimin damatlığını biz almıştık eşim herşeyi tek başına yaptığı için ben sandıktı oydu buydu gereksiz masrafa sokmadım ama madem ki sizin eşiniz bunu insanların içinde söylemekten çekinmiyor sizde her konuyu açtığında haklısın sende bizde adet olan sandığı almamıştın ödeşmiş sayılır falan de 
0 oy
(1,734 puan) tarafından
Sandığını almayıp damatlık istemeleri çok saçma yaa ne gerek var düğün oldu bitti ağız alışmış ya izleyince illa söylicek çok sinirlendimmmmm 
0 oy
(192 puan) tarafından
Bizde de  damat kendi alır eşimin ailesinde ise gelin tarafı alır diyorlardı valla almadık çünkü işlerine geleni dyorlar .akrabayiz bide biz 
0 oy
(5,467 puan) tarafından
Bizim adetlerde de kız tarafı alır ama biz almadık Allah razı olsun eşim.bizden önce kendisi dedi bı arkadaşının yeni düğünü olmuş arkadaşı boşuna alma benimkini giy demiş oda ikiletmedi onu giydi Allah razı olsun bir kere bile lafını etmedi bu şeyleri de durduk yere uzatıp neden sıkıntı oluşturuyor anlamadım olmuş bitmiş işte sende onların yapmadıklarını şöyle o zaman anlar seni 
0 oy
(803 puan) tarafından
Kiz tarafi alır damatlıgi gerçi biz kendimiz aldik çoğu şeyi birlikte yaptık 
0 oy
tarafından
Ben aldım o benim adetime uyuyorsa bende ne yapar eder onun adetine uyarim
0 oy
(10,877 puan) tarafından
Bizde de öyledir. Damatlıgını gelin tarafı alır. Eger almaz ise adeti yok ise gelin kendi gelinligini alır. 

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 1,650 göst.
11 Haziran 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 217 göst.
0 oy
30 cevap 1,066 göst.
28 Mayıs 2021 Aile kategorisinde Iyiniyetli (707 puan) tarafından soruldu

379,452 soru

11,358,428 cevap

34,833 kullanıcı