0 oy
306 göst.
Diğer kategorisinde (285 puan) tarafından
Hayırlı akşamlar kızlar şafilerde namaz sadece farzı kılıncada oluyormuş diye duydum hanifilerdede öyle mi

10 Cevaplar

+3 oy
tarafından
Hayır canim ben safiyim şöyle eger çok kazan varsa  kaza sunnet yerine kazaları kilarsin ama sebebsiz yere sünneti terketmek olmaz hatta imami şafi şöyle buyuruyor kazasi olan bir kimsenin cok yemesi cok icmes cok konusmasi haram. Mezhep imamlari bile sünnetleri terketmemisken bize ne oluyor cogu safi zaten oyle yapiyor ama bu yanlış bir davranış 
tarafından
Ozellikle muekked sunnetler var mesela sabah namazi efendimiz onun hakkinda cok hadisi var hatta neredeyse farz kadar saglam delillere dayanır kiliasi gerekiyor
(7,003 puan) tarafından
Kesinlikle çok doğru bir yorum ben Şafiiyim her zaman sünnetlerimi kılarım neden kılıyorsun diyenler oluyor ama bu peygamber sünneti.
(4,156 puan) tarafından
Atandığımiz bölgede hep safilerdi kaza ve sünnet kilmiyirlar hıc. Farzida 2 dk sürüyor cok hızlı kiliyorlar süreleri nasıl okuyorlar anlamazdım. Hmn yat kalk yapıyorlar
tarafından
Hadiste geciyor bu zaten metnini bulamadım yani metin olarak şöyle aklimda kalmis onemsenmeyem.namaz tavuğun yem almsi.gibi secdeye gittiginde ruku ve secdelerjne dikkat edilmediginde o namaz mektup gibi gokyuzune cikar ve kapilar ona acilaz bir pacavra gibu sahibine atılır düşünku bu farz nakıś olunca tamamlayıcısi sünnetler olmayinca yorgunluktan başka bir şey kalmıyor Rabbim affetsin
-Reklam-
+1 oy
(6,220 puan) tarafından
Canım şimdi şöyle ki ben de hanefiyim ama mesela farz Allah'ın sana yani farz kıldığı bir de sünnet var sünnet olan da senin için yani o sünneti neden kılmayasın ki sonuçta farzı kılan insan onu da kılar ama Şafilerde Öyleymiş Hanefilerde de öyle mi Bu konuyla ilgili bilgi veremeyeceğim yani yanlış konuşmak istemiyorum ama namaza sadece farzı kılalım da sünnet kalsın gözüyle de bakılmamalı
0 oy
(2,469 puan) tarafından
Evet canım Şafiiler sadece farzları kılarlar ama hanelfiler sünnetleri de kılar 
(285 puan) tarafından
Anldm canm peki mezhep değişmek mümkün mü tamamen bağımsız soru
(2,469 puan) tarafından
Bilmiyorum ki canım ben hanefiyim esim Şafii

Evlendik öyle değişmek aklıma gelmedi
Sen neden istiyorsun özel değilse
0 oy
tarafından
Evet canım ben şafi mezhebindenim ben de farzları kılıyorum 
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Şafiilerde kazan varsa kazanı kılman daha önde tutuluyor. Ama genel olarak şafiiler yalnıZca farzı kılar öyledır dıye kesın birşey yok tabi ki. Sonuçta sünnete de uymak yasak değil.

Ama hanifiler namazı sunnet ve farzlarıyla kılıyor. Ben sonradan hanefi oldum ama şaffi gibi once farzlarımı sonra kazamı kılıyorum
(5,355 puan) tarafından
Kız ozmn abdestin bozulmuyo. Ne güzel eşim sürekli elime vuruyri abdestim bozuluyor:)
(11,217 puan) tarafından
Yanı o hanefi ben şagfi olsam onun için sorun olmicak ama benım için olucaktı:)
(606 puan) tarafından
Mahrem  bir erkeğin eli değince abdest bozuluyor demişti bizim şaafi komşu vardı
(11,217 puan) tarafından
Nikah düşen herkesten bozulur:) eşinede nikah düşmüyor mu:)
(606 puan) tarafından
Ya bizim komşumuz sa şaafide o öyle demişti
0 oy
(5,355 puan) tarafından
Ben Şafii yım bebek durmayinca farz tek kiliyirum ama fırsat buldukça kaza kiliyirum artık sünnet de kılacam çnkü hoca dyridu sünneti terk etmeyin yine
0 oy
tarafından
Biz sünnetti terk etmeyiz bacım yani öyle deriz çok önemli isim varsa bile mesela öğlen namazı 4 rekat farzı 4 rekat sünneti kılar 2 rekatı terk ederiz oda hayat ve mat meselesi olacak
0 oy
(613 puan) tarafından
Öyle bir durum yok iki mezhepte de.Bu sonradan atılmış. Safiinin kitabı EL UMM dur . Burada ona dair hiç bir şey bulamazsin. İmam hanefinin de eserlerinde ve talebelerinde böyle bir gelmemiş.
0 oy
(1,703 puan) tarafından
Hanifilerde de şafilerde de sünnet namaz sünnettir,sadece farzı kılınabilir 
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Hanifiler sünneti terk edemez .... Sadece farzı kilamaz sünnettide farzdan sayılmıştır .... Kaza namazları hariç .. namazlarda sünnet terkedemez 

İlgili sorular

0 oy
25 cevap 904 göst.
19 Nisan 2021 Aile kategorisinde Nur esma (5 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 326 göst.
28 Ağustos 2021 Kültür-Sanat kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 454 göst.
6 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Miraysu (2,707 puan) tarafından soruldu
0 oy
32 cevap 1,206 göst.