0 oy
301 göst.
Diğer kategorisinde (3 puan) tarafından
İyi geceler arkadaşlar. Bir saat içinde içime kurt düştü bilgim ve çevremde yaşamış biride yok rica ediyorum gören bilen varsa cevap versin. Oğlum birinci sınıfa gidiyor bir haftadır bariz bi sekilde dikte de geri kaldı eksik yazıyor veya yanlış hecelemede sıkıntısı var.. dün biraz üstünde durunca kafama takıldı on aylık bebeğim var ondan çok ilgilenemiyorum anca olucak derken disleksi durumunu araştırdım. Hepsi uymasada bazı belirtileri uyuyor. Gectigimiz sene anaokuluna gitti değerler eğitimi gördü sureleri ezberledi Kur'an'ı kerime geçti. Disleksi olan bir çocuk bunları yapabilir mi ? Herkese şimdiden teşekkür ediyorum

10 Cevaplar

0 oy
(15,049 puan) tarafından
Disleksi olan bir cocuk okumada ve yazmada sıkıntı yaşar. Ezberde yaşamaz. Ama daha okul acilali kaç ay oldu. Harfleri ters yazabilir. Bunu anlamak için daha çok erken. Bol bol alıştırma yaparsaniz zamanla kafasına iyice yerlrsir. Ama bazen yine ters yazabilir. 2. Dönem daha iyi olur bu konuda. Siz yine sınıf öğretmeniyle iletişime geçin. O da gözlemler hem . Ama daha çok erken olur böyle şeyler 
(3 puan) tarafından
Teşekkür ediyorum cevabınız için . Kur'an'ı Kerim'in 100. Sayfasında şuan eğer disleksi durumu olsaydı yinede okuyabilir miydi Kur'an'ı kerimi
(3 puan) tarafından
Öğretmenimiz bugün aradı bu zamana kadar iyiydi bu hafta düşüs yaşıyor dedi .. öğretmenler sınıfta gözlemle bu durumdan suphelenebilirler di mi?
(15,049 puan) tarafından
Zannetmem. Çünkü Kuran'da da ters dönünce altta ustte olunca falan değişen harfler var. Bence o Türkçe'den daha zor. Bı de hem Türkçe hem arapça olunca da karıştırmış olabilir. Bu da.oluyor çocuklarda. Zamanla onu da halleder.
(15,049 puan) tarafından
Öğretmenler anlayabilir. Aile de anlayabilir. Siz yine gozleminizi yapın da disleksi demek için bence çok erken okullar acilali ne oldu daha surda 3 ay ancak. Bı çok çocuk b yi d yi s yi bir süre yanlış yazar. Ters yazar. Sınıf öğretmeniyim bn de. Normal yani şuan için. Yine gozleminizi yapın tabi ama çocuk da haklı bir sürü şey giriyor kafasına olabiliyor böyle şeyler. Dikte çalışması da 1. Sınıfın en zor seyidir. Hemen şak diye yazmasını beklemeyin. Sabır ve düzenli çalışmayla hepsi hallolur . Her gün düzenli okuma ve yazma çalışmalarınızı yapın. Öğretmeniniz ödev veriyordur zaten.
-Reklam-
0 oy
tarafından
Bilgim yok canım malesef pedegog la görüşüp sor istersen varsa bile erken teşhis iyidir yoksa da rahatlarsın en azından
0 oy
tarafından
Okumada ve yazmada güçlük var mı kuzu ? Bazı harfleri test yazma ya da okumada yavaşlık gibi ? 

Aslı enverde ve bir çok şarkıcı ve sanatcida var bu .

dediğim gibi öğrenme güçlüğü ama zeka sorunu degil.
0 oy
(3,095 puan) tarafından
Komşumun oğlunda var diskeksi aşırı dikkat dağınıklığı var 4 e gitmesi gerekirken 3 e gidiyor sınıf tekrarı yaptı koleje gitmesine rağmen hiçbir şey öğrenemiyor ama Dr teşhis koydu çok götürdü sonunda diskeksi olduğunu öğrendi 
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Bir çok ünlüde var canım bu disleksi bende o zaman öğrenmiştim bu me diye çoçuğun 1.sınıf hem arapça hem türkçeyi aynı anda yapmaya çalıştığı için okuyup algılayamıyor olabilir mi karıştırması falan belki farketmeden 
0 oy
(3,611 puan) tarafından
Önce Kuranı Kerimi öğrenen çocuklarda soldan okuma zor oluyor. Aynı sorunu kızımda da yaşadık. Çocuk Kuranı Kerimi su gibi okurken Türkçe soldan okurken bir an da sağdan okumaya çalışıyor heceler birbirine giriyordu. O nedenle biraz zorlanacaksınız ama başaracak korkmayın. Sabır lazım.
0 oy
(402 puan) tarafından
Öğretmenle de görüşüp birlikte takip edin derim. Ben de kızımda olabilirmi diye düşünmeden edemiyorum ama öğretmenimiz olmadığını söyledi 2. Sınıfa gidiyor bu sene tera yazmaya başladı yaz tatilinde ara verince karıştırmış şimdi düzeltti. Sizin çocuğunuz için çok erken özellikle heceleme konusu için heceleri renkli yazan kitaplar alıp renklerine göre okumasını isteyin. Eğer dikte de unuttuğu harf özellikle ı sesi ise hiç telaş yapmayın çünkü en iyi okuyan çocuk bile yazarken ı sesini unutuyor. Dikteyi ne kadar çok yaparsanız sonra okadar rahat edersiniz. 2. Sınıftada dikte yaptırmaya devam etmek gerekiyor üniversite hayatına kadar etkiliyormuş öğretmenimiz öyle söylemişti. Bebekle çok zor biliyorum ama üzerine düşerseniz halledersiniz. Her çocuk 1. Sınıfta çok zorlanıyor onun için endişeden ziyade geçici bir durum olduğunu bilin. Her sınıfta zorlandığı konular olacak ödevler zorlayacak. İnşallah daha çok çocuklarımız mutlu bir şekilde öğrenmesine sebep olabiliriz. Benim biri 3 e diğeri 2 ye gidiyor. Yeni de doğum yaptım okadar zor ki inşallah daha az stresle atlatabilirim.
0 oy
(4,285 puan) tarafından
Kardesim ole B yazarken tersini yaziyordu örneğin C yönü tersti İzmir perihannur p ile b karistirir berihannur yazardi aşırı öğrenme güçlüğü vardi ben elimden geleni yaptım ortaokulu kara zorla bitirdi şuan 14 yaşında liseye gitmek istemedi ve gitmiyor araştırma hastanesinde testler yaptırdım rapor vereceklerdi süreli Bi şekilde annem kabul etmediği için alamadik raporu
0 oy
(92 puan) tarafından
Hemen kotu dusunmeyin bunun birçok sebebi olabilir. Okula adapte olamamış olabilir öğretmeni sert davraniyor olabilir arkadaslariyla uyum sorunu yasiyor olabilir vs vs. Ben cocukken 2. Sinifa kadar okuyup yazamadim mesela çünkü ogretmenimiz inanilmaz derecede sert biriydi ve korkardim o yüzden hic odaklanamazdim okulda. Hatta soyle soyleyim 3. Sinifta ogretmenim degisene kadar tam bir oka yazma saglayamadim. Sen okuldaki durumuyla ilgili ogretmenle goruş bence ilk onlari araştir baktin devam ediyor o zaman bi doktorla goruşursunuz.
0 oy
tarafından
Böyle bisey varsa öğretmeni farkeder ve size söyler 

Yıllar önce kızımın sınıfında bir çocuk vardı öğretmen annesini arayıp söylemişti ve ben disleksi yi O zaman öğrenmiştim 

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 49 göst.
5 Mart 2024 Diğer kategorisinde Nurtopum (586 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 85 göst.
0 oy
10 cevap 441 göst.
14 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Sumeyyeali (1,016 puan) tarafından soruldu
0 oy
34 cevap 1,382 göst.
30 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Prensesiminannesi (658 puan) tarafından soruldu

378,451 soru

11,328,037 cevap

34,783 kullanıcı

...